Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#1

Post autor: Reymont »

Zakupowego pecha ciąg dalszy :(

Zamówiłem głośnik z USA, który jak się okazało został uszkodzony w transporcie, najprawdopodobniej jacyś celnicy otworzyli paczkę, rozpieczętowali misterną konstrukcję sprzedającego, ale złożyli już na chama, czego efektem jest uszkodzone zawieszenie.

Po kilku mailach i wniesieniu roszczenia przez sprzedającego otrzymałem zwrot kosztów, ale tylko za głośnik.
Co z kosztami przesyłki, które poniosłem? Czy jest szansa, aby je również zwrócili? Co robić?

Koszty przesyłki stanowiły ponad 50% ogólnego wydatku...
:think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#2

Post autor: Wojtek »

To jest normalne, że nie zwracają kosztów wysyłki jeśli towar jest zgodny z opisem i dotarł do celu. W tym wypadku przypuszczasz, że najprawdopodobniej zawinił ktoś "po drodze", a nie sam sprzedawca.
Możesz co najwyżej zgłosić się do PayPal i powiedzieć że dostałeś uszkodzony towar (co raczej nie było zgodne z opisem), ale wtedy oberwie sprzedawca.

Możesz też odwołać się po naszej stronie do służby celnej/poczty, reklamując przesyłkę, która chyba była ubezpieczona (?) skoro zwalasz winę na pocztę/celników, ale to już nie jest broszka eBay/PayPal.

Generalnie uważam, że należy się Tobie również zwrot kosztów wysyłki. Jeśli sprzedawca będzie się stawiał to zwracasz się do PayPal.
Może paść warunek typu "zwrot towaru". Wtedy sprzedawca powinien zwrócić Tobie kasę za wysyłkę w obydwie strony.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4018
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#3

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:Jeśli sprzedawca będzie się stawiał to zwracasz się do PayPal.
Dlaczego sprzedawca ma obrywać jeśli nie zawinił? Jeśli już to firma przewozowa. Coś mi się obiło o uszy o zwracaniu również kosztów wysylki, ale konkretów nie pamiętam. Jakieś promocyjne maile przychodziły.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#4

Post autor: Reymont »

Niby zgadzam się z Tobą chudy_b z drugiej jednak strony to ktoś tu musi oberwać ;) ja umowy z pocztą nie zawierałem więc nie jestem stroną i zostaje mi chyba ciśnięcie sprzedawcy...
Tym bardziej, że to hamerykańska poczta uznała reklamację, więc za gównianą poniekąd usługę też powinna oddać a nie jedynie za uszkodzony głośnik.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4018
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#5

Post autor: chudy_b »

Reymont pisze:ja umowy z pocztą nie zawierałem więc nie jestem stroną
Oczywiście masz rację. Odbiorca przesyłki nie ma prawa jej reklamowania. Musi to uczynić nadawca i on otrzyma ewentualne odszkodowanie. Przerabiałem to parę razy, ale zapomniałem :oops:
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#6

Post autor: Reymont »

W sumie to jestem ciekaw jak to się dalej rozegra, przecież takie sytuacje muszą się zdarzać całkiem często.
O ile w przypadku przesyłek krajowych są to zazwyczaj stosunkowo niewielkie koszty i czasem się to odpuszcza, to tutaj takie działanie trochę bije w kieszeń :)
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#7

Post autor: zoombie »

chudy_b pisze:
Reymont pisze:ja umowy z pocztą nie zawierałem więc nie jestem stroną
Oczywiście masz rację. Odbiorca przesyłki nie ma prawa jej reklamowania. Musi to uczynić nadawca i on otrzyma ewentualne odszkodowanie. Przerabiałem to parę razy, ale zapomniałem :oops:
Akurat w przypadku przesyłki pocztowej nadanej w Polsce reklamowałem jej uszkodzenie jako odbiorca. Reklamacja uznana, choć dopiero po odwołaniu się do Centrali. Zwrot kosztów (obejmujący wartość przedmiotu i koszt przesyłki) dostałem ja, nie nadawca. Przesyłka nie ubezpieczona, ale uszkodzona przez głupiego listonosza.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4018
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#8

Post autor: chudy_b »

zoombie pisze:
chudy_b pisze:
Reymont pisze:ja umowy z pocztą nie zawierałem więc nie jestem stroną
Oczywiście masz rację. Odbiorca przesyłki nie ma prawa jej reklamowania. Musi to uczynić nadawca i on otrzyma ewentualne odszkodowanie. Przerabiałem to parę razy, ale zapomniałem :oops:
Akurat w przypadku przesyłki pocztowej nadanej w Polsce reklamowałem jej uszkodzenie jako odbiorca. Reklamacja uznana, choć dopiero po odwołaniu się do Centrali. Zwrot kosztów (obejmujący wartość przedmiotu i koszt przesyłki) dostałem ja, nie nadawca. Przesyłka nie ubezpieczona, ale uszkodzona przez głupiego listonosza.

A to ciekawe. Widać zmieniły się przepisy. Kilka lat temu nie nie było to możliwe. Reklamowac musiał nadawca. Podobnie jest u kurierów, również za granicą. Walczyłem z DHL-em całkiem niedawno.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#9

Post autor: Reymont »

Na chwilę obecną sprzedający zamilkł, nie odpowiada na e-mail.
Nawet nie wiem od której strony to ugryźć teraz...

btw już widzę moje szanse w starciu z pocztą USA :lol:
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2126
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#10

Post autor: klin »

Ja dzisiaj reklamowałem mały wzmacniacz z Chin wart 31 USD. Okazało się, że przy ustawieniu bardzo małej głośności grał tylko prawy kanał. Przy stopniowym podgłaśnianiu dołącza się drugi. Ale mniejsza z tym...
Napisałem o tym do sprzedawcy - odpisał że pewnie wadliwy potencjometr i żeby mu odesłać, Ja mu na to, że koszt najtańszej wysyłki do Chin z Polski to ok. 16 dolarów... i że może ja mu po prostu wyślę te 16 USD a on niech mi wyśle drugi egzemplarz (na pierwszym bym się poznęcał lutownicą ;)). A on mi na to, że jak tak to on chce tylko 8 USD na pokrycie jego kosztów wysyłki i wyśle mi gratis ten drugi egzemplarz... Gdzie tu logika??? ;)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2126
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#11

Post autor: klin »

Reymont pisze:btw już widzę moje szanse w starciu z pocztą USA :lol:
Myślę, że mogą Cię pozytywnie zaskoczyć :) Ameryka to trochę inny kraj z innymi standardami...
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#12

Post autor: zoombie »

isip.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20130001468&type=2

Myślę, że spokojnie możesz reklamować w Polsce - z tego co pisałeś, to prawdopodobnie tutaj doszło do uszkodzenia przesyłki. Będą od Ciebie prawdopodobnie żądać oryginalnego opakowania - więc go nie wyrzucaj.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Reklamacja na eBay - koszty wysyłki

#13

Post autor: Reymont »

Opakowanie trzymam. Dzięki za link, spróbuję zaatakować pocztę.
ODPOWIEDZ