Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

#1

Post autor: pan_winyl »

Hej,

w ramach prezentu urodzinowego, sprawiłem sobie amplituner JVC Nivicio 5020U (polecam). Generalnie brzmi bardzo dobrze, a korekcja S.E.A daje mu bardzo dużo opcji wykorzystania.

TLDR;

Problem - brak dźwięku na lewym kanale phono, diagnoza wskazuje na uszkodzenie wewnętrznego pre (prawdopodobnie tranzystor).

1. czy mogę wylutować płytkę pre w amplitunerze, zabezpieczyć przewody i do czasu końca serwisu normalnie używać amplitunera (phono odłączone, całość przez zewnętrzny pre?)

2. gdyby nie udało się uratować oryginalnego pre - w jaki sposób wstyawić tam inne - z tego co widzę zasilanie jest tylko jednym przewodem idącym z sekcji zasilania - nie ma dwóch żył, podejrzewam że masę bierze z chasis. Czy są gotowe kity do podmiany?

3. jakieś złote rady? Plan jest taki że wymienię wszystkie kondensatory na płytce (i tak planowałem to zrobić) i tranzysotory. Ale może można coś zrobić lepiej?


Długa wersja:

Niestety jak to bywa z 50 letnim sprzętem nie wszystko jest cacy :) Początkwo wszystko było ok, ale nagle pojawiły się zniekształcenia i pykanie na lewym kanale phono.

Co ważne, problem dotyczy tylko lewego kanału. Szybkie sprawdzenie kabli dało diagnoze - to po stronie ampitunera. Po rozebraniu (nie żałowali śrub, ale nadal superkomfortowo to jest zrobione), sprawdziłem czy nie urwał się kabel w środku, czy nie jest połamany itd. Miernikiem sprawdziłem czy sygnał dochodzi do przedwzmacniacza - dochodzi. Sprawdziłem zimne luty, tak w obrębie pre jak i na pająkach selektorów (od razu sprawdziłem jak się z nimi sprawa ma - jest zaskakująco dobrze (pomijając że konstrukcyjnie to jest taka przejściówka pomiędzy konsturkcjami opartymi o płytki drukowane a chasis i łączenie przewodami).

Dla pewności podłączyłem gramofon przez pre zewnętrzne do wejścia AUX - działa.

Czyli problemem jest pre. Niestety bez podania napięcia można sobie sprawdzać co najwyżej organoleptycznie, a nie chciałbym doprowadzić do dymów. Pre jest bardzo proste ot kilka rezystorów, 6 kondensatorów na kanał i po jednym tranzystorze sterującym.

Moje pytania brzmią:

1. czy mogę wylutować płytkę pre, zabezpieczyć przewody i do czasu końća serwisu normalnie używać amplitunera (phono odłączone, całość przez zewnętrzny pre?)

2. gdyby nie udało się uratować tego pre - w jaki sposób wstyawić tam inne pre - z tego co widzę zasilanie jest tylko jednym przewodem idącym z sekcji zasilania - nie ma dwóch żył, podejrzewam że masę bierze z chasis.

3. jakieś złote rady? Plan jest taki że wymienię wszystkie kondensatory (i tak planowałem to zrobić) i tranzysotory. Ale może można coś zrobić lepiej?

Odpowiadając na pytanie - nie ma serwisówki do tego modelu - to trochę utrudni pracę, ale elementy mają czytelne oznaczenie.
Wielkim plusem tego urządzenia jest to jak jest zbudowane, każdy element to osobna płytka, i łączenie przewodami (jak w radmor pomijając to że nie ma wtyczek :()



Będę wdzięczny za komentarz.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

#2

Post autor: pan_winyl »

OK, pytanie numer dwa- może tutaj ktoś pomoże. Na tę chwilę używam zewnętrznego przedwzmacniacza i możliwe że już tak zostanie. Zastanawiam się czy:

a) mogę wypiąć przedwzmacniacz oryginalny (wykręcić płytkę i ją wylutować z amplitunera)
b) połączyć ze sobą przewody które wprowadzały i wyprowadzały z niej sygnał)
c) używać tego wejścia (bez wewnętrznego pre) jako wejścia dla gramofonu ale z zewnętrznym pre.

Ktoś coś?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

#3

Post autor: Jaculek »

Oczywiście można, jednak zamiast łączyć przewody lepiej wymienić na jeden.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

#4

Post autor: pan_winyl »

Masz rację :D ale - planuję jednak ogarnąć ten przedwzmacniacz i go tam wrzucić spowrotem. Zastanawiam się nawet czy nie zrobić jakiegoś selektora w środku, umożliwiającego mi jego obejście w momencie kiedy chce np. korzystać z zewnętrznego pre na tym kanale. Ale może już przesadzam.

Dzięki za odpowiedź.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Problem z przedwzmacniaczem JVC Nivicio 5020u

#5

Post autor: cobra »

jego obejście w momencie kiedy chce np. korzystać z zewnętrznego pre na tym kanale. Ale może już przesadzam.

Jeśli nie przeszkadza Ci ingerencja w "oryginalność", to wygodniejsze to, niż przepinanie kabli.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
ODPOWIEDZ