Amplituner - problem z uziemieniem

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawel1210
Posty: 95
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:28
Gramofon: Dual 601

Amplituner - problem z uziemieniem

#1

Post autor: pawel1210 »

Cześć,

Aktualnie jestem posiadaczem amplitunera Yamaha R-N602, który wygląda na to, że ma problem z uziemieniem. Po dotknięciu przedniego panelu czuć wyraźne mrowienie na palcu. Dodatkowo owo mrowienie przenosi się na gramofon i np. przy zbliżaniu ręki do metalowych części gramofonu słychać lekkie brumienie a "pogłaskanie" talerza powoduje szum (przy dość mocno podkręconych głośnościach).
Problem znika po dotknięciu śruby od uziemienia gramofonu na amplitunerze lub każdej innej metalowej części z tyłu wzmacniacza. Problem występuje poprzez podłączenie bezpośrednie gramofonu do wbudowanego preampa jak i zewnętrznego.
Mrowienie obudowy jest wyczuwalne również jak gramofon nie jest podłączony, a amplituner nie musi być nawet włączony, wystarczy, że jest tylko podłączony do prądu więc ewidentnie jest to wina amplitunera.
Próbowałem obracać wtyczkę do prądu o 180 stopni, jednak to nie pomaga. Testowałem wzmacniacz zarówno podłączony do gniazda w ścianie jak i na uziemionym przedłużaczu.
Amplituner mam na gwarancji jednak chciałem wcześniej spytać czy takie coś może się pojawiać i może wynikać np. z instalacji lub po prostu tak ma być (urok nowych sprzętów :)?) czy reklamować amplituner?
Dual 601 | Shure V15 Typ III L-M | Leak Stereo 130 | Wharfedale Linton 85th
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#2

Post autor: amrowek »

A może problem generuje gramofon ? Ja tak mam z dvd hka klocki jak masz ustawione ? Objawy jak przy pętli masy
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#3

Post autor: szczepan_def »

Mrowienie? Wygląda jakby obudowa nie była na zerowym potencjale, jaką masz instalacje w domu/mieszkaniu? Uziemienie masz zgodnie z przepisami? Jak masz instalacje ok to reklamuj, wtyczka z uziemieniem czy bez?
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#4

Post autor: szczepan_def »

Jeszcze jedno, Kiedyś przy instalacjach dwóżyłowych uziemienie gniazdka PE łączyli z neutralnym N, robili to na krótko w gniazdku, ten krótki drut z czasem ulegał przepaleniu i robił się kłopot :naughty: ważna była kolejność wpięcia przewodów roboczych, czyli N ze ściany na bolec PE i dopiero z bolca krótkim na roboczy N gniazdka, jak się ten krótki uszkodził to obudowa zawsze była "uziemiona", często było odwrotnie i nie jeden miał okazję dotykając obudowę przywitać się z kierownikiem elektrowni :scared-shocked:
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
pawel1210
Posty: 95
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:28
Gramofon: Dual 601

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#5

Post autor: pawel1210 »

amrowek pisze:
31 mar 2020, 20:59
A może problem generuje gramofon ? Ja tak mam z dvd hka klocki jak masz ustawione ? Objawy jak przy pętli masy
No właśnie owo "mrowienie" na wzmacniaczu występuje nawet jak gramofon jest niepodłączony. Przenosi się ono na gramofon po podłączeniu i ustaje przy dotknięciu metalowego elementu z tyłu. Dodatkowo w momencie zbliżania ręki do uchwytu na ramieniu żeby manualnie ustawić igłę pojawia się pisk/szum w głośnikach. Co ciekawe wcześniej używałem gramofonu z przejściówką DIN na RCA i owy efekt nie występował albo nie był tak wyraźny. Wzmacniacz cały czas mrowił jednak nie odczuwało się tego na gramofonie. Wtyki i kabel mam dobrej jakości, kabel masowy wyprowadzony odpowiednio przez eksperta od Duali ;)
szczepan_def pisze:
31 mar 2020, 21:11
Mrowienie? Wygląda jakby obudowa nie była na zerowym potencjale, jaką masz instalacje w domu/mieszkaniu? Uziemienie masz zgodnie z przepisami? Jak masz instalacje ok to reklamuj, wtyczka z uziemieniem czy bez?
Mieszkam w bloku w nowym budownictwie oddanym 2 lata temu, więc instalacja powinna być ok. Do tej pory nie było żadnych problemów. Wtyczka od wzmacniacza cienka bez uziemienia.
szczepan_def pisze:
31 mar 2020, 22:50
Jeszcze jedno, Kiedyś przy instalacjach dwóżyłowych uziemienie gniazdka PE łączyli z neutralnym N, robili to na krótko w gniazdku, ten krótki drut z czasem ulegał przepaleniu i robił się kłopot :naughty: ważna była kolejność wpięcia przewodów roboczych, czyli N ze ściany na bolec PE i dopiero z bolca krótkim na roboczy N gniazdka, jak się ten krótki uszkodził to obudowa zawsze była "uziemiona", często było odwrotnie i nie jeden miał okazję dotykając obudowę przywitać się z kierownikiem elektrowni :scared-shocked:
Instalacja nowa więc zakładam, ze nie powinno być tego problemu?
Dual 601 | Shure V15 Typ III L-M | Leak Stereo 130 | Wharfedale Linton 85th
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#6

Post autor: cobra »

Możesz zmierzyć potencjał na obudowie w stosunku do bolca w gnieździe zasilającym?
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
pawel1210
Posty: 95
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:28
Gramofon: Dual 601

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#7

Post autor: pawel1210 »

cobra pisze:
01 kwie 2020, 10:51
Możesz zmierzyć potencjał na obudowie w stosunku do bolca w gnieździe zasilającym?
Niestety nie dysponuję odpowiednim urządzeniem :(
Dual 601 | Shure V15 Typ III L-M | Leak Stereo 130 | Wharfedale Linton 85th
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 981
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#8

Post autor: cobra »

Nie masz najprostszego multimetru?
Zdaję sobie sprawę, że są tacy :mrgreen:
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
pawel1210
Posty: 95
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:28
Gramofon: Dual 601

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#9

Post autor: pawel1210 »

cobra pisze:
01 kwie 2020, 10:58
Nie masz najprostszego multimetru?
Zdaję sobie sprawę, że są tacy :mrgreen:
Nope :D ale już mam pierwszy powód, żeby zakupić ;)
Dual 601 | Shure V15 Typ III L-M | Leak Stereo 130 | Wharfedale Linton 85th
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#10

Post autor: szczepan_def »

Jak mrowi to jest napięcie kilkadziesiąt V na obudowie, a być nie powinno, bez względu czy jest podłączony gramofon czy nie, coś jest z tym piecem nie tak, reklamuj
masz podpięte inne źródła? chyba że z innego uszkodzonego źródła coś się przedostaje, CD itp.?
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
pawel1210
Posty: 95
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:28
Gramofon: Dual 601

Re: Amplituner - problem z uziemieniem

#11

Post autor: pawel1210 »

szczepan_def pisze:
01 kwie 2020, 11:57
Jak mrowi to jest napięcie kilkadziesiąt V na obudowie, a być nie powinno, bez względu czy jest podłączony gramofon czy nie, coś jest z tym piecem nie tak, reklamuj
masz podpięte inne źródła? chyba że z innego uszkodzonego źródła coś się przedostaje, CD itp.?
Innych źródeł nie ma, nawet gdy jest podłączony sam wzmacniacz czy z kolumnami, czy bez zjawisko występuję. Dzięki za pomoc, pozostaje reklamacja.
Dual 601 | Shure V15 Typ III L-M | Leak Stereo 130 | Wharfedale Linton 85th
ODPOWIEDZ