wysterowanie głośności

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

wysterowanie głośności

#1

Post autor: MaciejT »

Na forum audiostereo jeden z użytkowników zauważył taki niuans, który dotknął również mnie. Pisze o Creeku a100:

"Panowie powiedzcie jak to rozumieć : chodzi o poziom wysterowania głośności - ktoś tu chyba coś o tym wspominał.
Pioneer ma dużo mniejszą moc wyjściową a wydaje się , że mocniej "daje" po uszach.
Wygląda to tak , że powyżej godz. 12 nie ma co juz kręcić gałą Volume bo ma sie wrażenie że tweetery zaraz wyskoczą .
W Creeku jest zakres -80dbB do 0dB i dopiero podobny poziom natężenia jest przy ok. -15-10dB czyli już blisko wydawało by się końca skali.
Nie wiem...może zjawisko wynika z zastosowanego sposobu regulacji głośności (w A-70 tradycyjny potencjometr - logarytmiczny? a w Creeku cyfrowa drabinka-liniowa?)".


U mnie występuje podobne zjawisko. Zastąpiłem 40 watową alphę 7 arcama 120 watową A38 Arcama.
W połowie zakresu głośności alphy głośniki zdawały się podrywać kolumny do góry. W A 38 mam zakres od -72dB do 0dB, i głośno robi się po przekroczeniu -20 db, a zdarzało się robić próby i wyżej, aczkolwiek chwilowe z obawy o wysokotonowe. W A38 potencjometr też jest cyfrowy. Niby watów znacznie przybyło, a kopa i potęgi nie ma, tak jakby dynamika wzmacniacza była dla moich kolumn niesatysfakcjonująca. Może ktoś wie dlaczego tak się dzieje?
Ostatnio zmieniony 04 mar 2020, 13:02 przez MaciejT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: wysterowanie głośności

#2

Post autor: wydra »

Podejrzewam że raczej chodzi o czułość wejściowa i poziom napięcia RMS podłączonego urządzenia.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: wysterowanie głośności

#3

Post autor: MaciejT »

Wydra a tak po ludzku to co chciałeś mi napisać? Dlaczego silniejszy wzmacniacz muszę kręcić w okolice maksimum jak mi przyjdzie ochota posłuchać muzy z przytupem? Czy to coś niepokojącego?
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: wysterowanie głośności

#4

Post autor: wydra »

Chodzi o to że ten wzmacniacz co gra ciszej jest zaprojektowany tak żeby grał dobrze z urządzeniami które mają większy poziom głośności na wyjściu. Np stare magnetofony miały 0.75V RMS a DAC np 2.5V RMS na wyjściu. Stary wzmacniacz z DACiem będzie grał swoja maksymalną głośnioscia już po przekręceniu gałka volume w niewielkim stopniu Bo oczekuje on maks 0.75V a nie 2.5V. Dalej będzie grał niby głośniej itd ale to tylko przester i wydaje się że gra głośniej, bo cichsze rzeczy grają głośniej a głośniejsze są przesterowane, czyli gra głośniej ale ostro i nieprzyjemnie. Za to nowy wzmacniacz z magnetofonem zagra bardzo cicho i można kręcić gałą prawie na maksa i gra normalnie :) Taki przykład oczywiście bo wszystko zależy od czułości wejścia wzmacniacza i poziomu wyjścia źródła. Jeśli wzmacniacz ma 40Wat to więcej nie da z siebie poprostu
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: wysterowanie głośności

#5

Post autor: MaciejT »

Dzięki Wydra, uspokoiłeś mnie trochę ;)
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: wysterowanie głośności

#6

Post autor: wydra »

Onkyo miało chyba taka funkcje WRAT która po zwiększaniu głośniości po jakimś poziomie nakładała jakieś filtry obcinające basy i normalizowanie co powodowało że mogłeś słuchać jeszcze głośniej bez przesteru.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wysterowanie głośności

#7

Post autor: Wojtek »

Diazo:
Żeby dobrze zrozumieć "co to za magia", trzeba dobrze przejrzeć specyfikację (a czasami i schemat) omawianych wzmacniaczy :)

Różne czułości wejściowe, różne parametry wzmacniania, różne potencjometry/skale odpowiadające za wzmocnienie, itd.

W praktyce chyba nigdy nie ma tak, żeby jakiekolwiek wzmacniacze dwóch różnych marek grały "tak samo głośno" przy "jednakowych" pozycjach pokrętła Volume (chyba że sprzęty są identyczne, ale wypuszczone pod dwiema markami :morda:).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: wysterowanie głośności

#8

Post autor: ahaja »

Różne czułości wejściowe, różne parametry wzmacniania, różne potencjometry/skale odpowiadające za wzmocnienie, itd. wężykiem Jasiu, wężykiem ...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: wysterowanie głośności

#9

Post autor: MaciejT »

Panowie ja to rozumiem, zadziwia mnie jedynie fakt, że jestem w stanie odkręcić gałę na maxa gdybym akurat miał kaprys na konkretne pierdyknięcie. Na szczęście w 99% czasu słucham cichutko lub po prostu cicho.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: wysterowanie głośności

#10

Post autor: wydra »

Twoj wzmacniacz ma 650mV czulosci wejsciowej. Z jakiego zrodla sluchasz? No i ile ohm maja kolumny
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: wysterowanie głośności

#11

Post autor: MaciejT »

wydra pisze:
07 mar 2020, 09:54
Twoj wzmacniacz ma 650mV
zupełnie nie wiem co to znaczy :shifty: ;
wydra pisze:
07 mar 2020, 09:54
Z jakiego zrodla sluchasz?
Gramofon Sony PS X-70 via Maniek lub odtwarzacz CD Thule spirit cd100;
wydra pisze:
07 mar 2020, 09:54
ile ohm maja kolumny
Kolumny to B&W Matrix3 Series3, mają 4 ohm

Tak się zastanawiam, może ten wzmacniacz jest niewydolny w jakiś sposób prądowo (cokolwiek by to znaczyło). Kiełkuje mi w głowie myśl o zmianie wzmacniacza i obecnie głównymi kandydatami do tych kolumn są:
Creek A100
Nad 375 (lub któryś ze starszych nad-ów, np 319, 370 lub 372, ale trochę się boję ze względu na wiek tych wzmacniaczy).
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: wysterowanie głośności

#12

Post autor: wydra »

Mani ma 1V na wyjsciu wiec na nim pewnie mozesz krecic na maksa na niektorych kawalkach za to cd ma 2.2V wiec tutaj jest glosniej. Niestety tego alpha 7 nie moge znalesc specyfikacji wiec nie wiem jaka ma czulosc. Ale skoro bylo glosniej to musi byc mniej. Dla przygladu moj marantz ma 150mV czulosc twoj 650mV czyli moj zagra 4.5 razy glosnoej niz twoj na tym samym usyawieniu glosniosci. Ale tez 4.5 raza szybciej sie przesteruje. Nie wiem jak to wyjasnic lepiej ;) jesli wzmacniacz dajmy na to bedzie mial czulosc 650mV i zrodlo mapiecie 650mV to na maksa bedziesz miec maksymalna moc wzmacniacza. Ale wiadomo ze czesto kawalki nagrane sa ciszej i nie dochodzi nigdy do 0dB.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
ODPOWIEDZ