Sprawdzenie Onkyo A-8270

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Sprawdzenie Onkyo A-8270

#1

Post autor: pidzejson »

Witam
Dzisiaj dotarl do mnie pierwszy z puzelków winylowej układanki, czyli Onkyo A-8270, a jako że pozostałego sprzętu jeszcze nie mam testy wzmaka chce w weekend zrobić u ojca.
I tu pojawia się moje pytanie, czy mogę do integry podpiąć bezpiecznie Tonsile ZgC-50-8-44? Z tyłu na wzmacniaczu jest napisane, A lub B 4 Ohm min, lub A i B 8 Ohm min. Czy w tej sytuacji mogę podpiąć do jednego kanału dwie kolumny 8 Ohm?
A tak trochę offtopic po rozpakowaniu paczuszki reakcja mojej żony: a gdzie kolumny i chociaż radio? To jeszcze coś trzeba dokupić? 😜
Z góry dziękuję za pomoc i biorę się za szukanie kolumn, ale to już temat do innego działu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#2

Post autor: chudy_b »

pidzejson pisze:
09 sty 2018, 22:10
Czy w tej sytuacji mogę podpiąć do jednego kanału dwie kolumny 8 Ohm?
Teoretycznie możesz, ale po co?

Podepnij jedną do jednego kanału, drugą do drugiego.
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#3

Post autor: pidzejson »

Chciałem się podzielić moimi dzisiejszymi przejściami, które doprowadziły do konieczności skonsultowania się z ekspertami dziedzin wszelakich na moim ulubionym forum ;) To tyle jeżeli chodzi o początkowy lukier i powoli zmierzam w kierunku tematu mojego przydługiego wywodu (kurna jakaś wena mnie dzisiaj naszła).
Więc tak, dzisiejszego ranka mój zasłużony w historii motoryzacji środek transportu odmówił posłuszeństwa i po szybkim kontakcie z kierowniczką załatwiłem sobie dzień wolny. Stwierdziłem w sumie nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, żonę i dzieciaki rozwiozłem do ich zajęć, a sam skierowałem się po przesyłkę, w której znajdował się nowy nabytek, wzmacniacz i tuner Akai.
Po powrocie do domu naszykowałem paczuszkę do rozpakowania, chciałem to zrobić przy dźwiękach muzyki (nie mylić z filmem) wcisnąłem power na powyższym Onkyo A-8270 i moim oczom ukazał się niewielki dymek dobywający się z pod obudowy, a wzmacniacz pozostał milczący jak grób. Można się domyślać i pewnie większość z was zgadnie, jaki był pierwszy dźwięk, który wydobył się z moich ust.
Po rozkręceniu wzmacniacza znalazłem przepalony bezpiecznik, który znajduje się za włącznikiem. Jednak dymek z pod obudowy wydobył się w zupełnie innym miejscu, a "na oko" nie widzę żadnych innych uszkodzeń poza bezpiecznikiem. I teraz rodzi się pytanie, czy po wymianie bezpiecznika mogę spokojnie włączyć wzmacniacz? Wiem, że diagnoza po opisie na forum to trochę wróżenie z fusów, ale gdzie mam na szybko szukać porady eksperta jak nie tutaj ;)

A dzisiejszy post miał dotyczyć tego, który wzmacniacz zostawić Onkyo czy Akai AM-2400, najwyraźniej życie zdecyduje.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#4

Post autor: amrowek »

może być że jak poszedł dym to i z kondensatora, bo bezpiecznik nie dymi , przynajmniej nigdy tak nie miałem a z konda to i owszem jakiś alladyn uleciał.
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#5

Post autor: pidzejson »

a czy dymek jednoznaczny jest z jego spaleniem/zniszczeniem? Czy fizycznie zawsze jest widoczne, że coś się stało? Obejrzałem płytkę z obu stron i w miarę możliwość wszystkie elementy i nie widzę żadnych śladów.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#6

Post autor: amrowek »

mi nic nie działało jak pad kondensator w torze zasilania był "martfy "
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#7

Post autor: chudy_b »

Powodem uszkodzenia mogło być to, że włączyłeś zimny przyniesiony z dworu sprzęt bez ogrzania. Przy dużych różnicach temperatur skrapla sie woda na elektronice i kłopot gotowy.

Jesli chodzi o dym, to najczęściej dymią rezystory. Kondensator to tylko raz mi zadymił, ale to było dawno temu w podstawówce. Jebło tak, że wszyscy wleźli pod stoły :D I taki był koniec kółka. Nauczyciel miał za słabe nerwy. Współczesne kondy wywalają raczej nie tak efektownie, bo są nacięte. Wtedy faktycznie jest tylko cichy syk i dym.

Spalony rezystor jak i kondensator powinien dać się wypatrzeć. Jednak niestety spalenie takich elementów nie jest przyczyną, a raczej skutkiem innego uszkodzenia. Tak więc prosta wymiana może nie pomóc. Na początek oczywiście możesz podmienić bezpiecznik i zobaczyć co będzie. Tylko kup dokładnie taki sam co do wartości. Żadnego watowania.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#8

Post autor: amrowek »

mi jeb...ł, a smród pcv jaki był, jak bym siedział i przewody opalał z koszulek :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#9

Post autor: pidzejson »

chudy_b pisze:
22 lut 2018, 14:10
Powodem
Ten który zadymił stoi w domu od półtora miesiąca, a ten który dzisiaj przyszedł jeszcze się grzeje przed podłączeniem. Nie jestem może wybitnym absolwentem technikum elektronicznego, poszedłem tam żeby uniknąć przedmiotów humanistycznych, ale mróz i elektronika to podstawy :D
Kupię bezpiecznik podłączę i zobaczę co się zadzieje. Ale już wiem, który wzmacniacz zostaje, przynajmniej narazie.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#10

Post autor: amrowek »

onkyo :mrgreen:
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#11

Post autor: chudy_b »

Jedno mnie zastanawia. Jakim cudem on sie dymił przy spalonym bezpieczniku. :think:
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#12

Post autor: amrowek »

chudy_b pisze:
22 lut 2018, 14:37
Jedno mnie zastanawia. Jakim cudem on sie dymił przy spalonym bezpieczniku. :think:
jakoś musiał uzasadnić przed żoną zakup "nowego" :mrgreen:
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#13

Post autor: pidzejson »

amrowek pisze:
22 lut 2018, 14:38
jakoś musiał uzasadnić przed żoną zakup "nowego" :mrgreen:
Wcale nie ;)
chudy_b pisze:
22 lut 2018, 14:37
Jedno mnie zastanawia. Jakim cudem on sie dymił przy spalonym bezpieczniku. :think:
Tego nie wiem, włączyłem, zadymił i zgasł.
Zaraz jadę po bezpiecznik i zobaczę co będzie się działo.
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#14

Post autor: metallsnow »

Nie lepiej zrobić tak: https://youtu.be/FkDmtMSCwh4?t=25m05s
Szkoda go dobijać
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
pidzejson
Posty: 43
Rejestracja: 31 gru 2017, 11:16

Re: Sprawdzenie Onkyo A-8270

#15

Post autor: pidzejson »

metallsnow pisze:
22 lut 2018, 16:04
Nie lepiej zrobić tak
Widziałem to kiedyś, ale zapomniałem i sprawdziłem już z bezpiecznikiem. Zapaliły się diodki na obudowie i wewnątrz wzmacniacza i nastąpił efektowny błysk przepalającego się bezpiecznika i cisza.
Od jutra szukam serwisu w Radomiu lub okolicach, może ktoś może jakiś polecić?
Na szczęście komplecik akai działa i łagodzi smutki.
ODPOWIEDZ