Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#1

Post autor: spanish_inq »

Cześć,

niedawno kupiłem Onkyo A-8250, w środku niestety pajęczyny, kłaki wielkości paznokcia i kurz zestalony,
którego nie można było usunąć sprężonym powietrzem. Można sobie poradzić tanio i łatwo z pomocą:
  • specjalny pędzelek antystatyczny z dość sztywnego włosia (nie uszkodzimy np. układów scalonych, jeżeli takie są w naszym wzmacniaczu)
  • izopropanol na trudniejsze i dokładniejsze fragmenty/elementy (można nim spryskać ww. pędzelek)
  • sprężone powietrze
  • trochę szmatek, mikofibra, etc.
Niestety, niedostępny jest service do tego modelu, więc wszystko trzeba było wykombinować samemu ;)
Jak na pędzelek, wyszło nieźle ;) Jeżeli gdzieś popełniam błąd, proszę o wskazanie gdzie :D
Długie włosie pozwala wmanewrować się pomiędzy ciasno wlutowane podzespoły, etc.

Bez rozlutowywania daje się odkręcić transformatory, układ i półkę phono. Niestety dostęp do podzespołów
przedniego panelu jest zablokowany metalową przegrodą, której usunięcie nie jest możliwe bez wyjęcia
transformatorów i dużej płyty drukowanej, plus niektóre elementy są przylutowane do obudowy.

Do samych elementów nie mam zastrzeżeń, ba, jestem nawet pełen podziwu, że po tylu latach żaden kondensator nie spuchł
(we współczesnych np. komputerach to często kwestia kilku lat), potencjometry przy zmianie nie trzeszczą, etc.
przed1.JPG
przed2.JPG
przed3.JPG
przed4.JPG
przed5.JPG
przed6.JPG
Tutaj po lewej już nieco oczyszczone.
wtrakcie.JPG
po1.JPG
po2.JPG
Ostatnio zmieniony 09 maja 2017, 13:06 przez spanish_inq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#2

Post autor: Regsoft »

Ile za niego chcesz? :mrgreen:
No sam powiedz czy nie jest to frajda jak pomożesz staruszkowi odzyskać dawny blask 8-)
A żwawy on chociaż?
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#3

Post autor: spanish_inq »

Regsoft pisze: No sam powiedz czy nie jest to frajda jak pomożesz staruszkowi odzyskać dawny blask 8-)
Frajda bardzo duża :) Choć moja żona nie podziela mojego entuzjazmu (a co tu taki bałagan :p)

Na słuchawach na razie testowałem (czekam na Cantony), jest super, bardzo rozdzielone instrumenty, fajny, porządny nie przesadzony bas.
Radio Ga Ga brzmi tak jak powinno, czerpię dużo większą radość ze słuchania tej płyty, mimo tego, że słychać jej zużycie :)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#4

Post autor: dale »

:) Podpowiadam - uśmiechnąć się do kolegi/koleżanki który/która nurkuje bądź strzela z wiatrówek pcp. Ci dziwni ludzie mają często w domach butle ze sprężonym powietrzem - 300 atm. Takim można wydmuchać każdy kurz. Tylko trzeba odrobinę uważać - ja swego czasu szukałem radiatora z płyty głównej dwa piętra niżej, na trawniku.... :)
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#5

Post autor: spanish_inq »

dale pisze: ja swego czasu szukałem radiatora z płyty głównej dwa piętra niżej, na trawniku.... :)
Hehe, moim znajomym zdarzało się kompresorem pourywać kondensatory :D
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Łatwe i tanie odkurzanie starego wzmacniacza (Onkyo A-8250)

#6

Post autor: dale »

No cóż, widocznie były słabo polutowane :) Moi znajomi (w punkcie serwisowym) "tylko" przewrócili regał z takowymi... Jeden z nich ma zajęcie na kilka najbliższych lat :).
Zaś co do powietrza w sprayu... to trzeba pamiętać że zawiera propan lub butan... nie pamiętam dokładnie.
W związku z powyższym, nie polecam czyścić nim odkurzacza. A jeśli już, nie włączać bez okularów ochronnych i w pobliżu nerwowego psa lub kota.
Pies sąsiadów podobno po raz pierwszy w życiu pobiegł.... :)
ODPOWIEDZ