Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kardor
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2021, 16:58
Gramofon: jest
Lokalizacja: jest
Kontakt:

Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#1

Post autor: Kardor »

Witam. Od razu przejdę do rzeczy :)
Na chińskim portalu aukcyjnym (nie ma bata żebyście znaleźli go w google, znalazłem go innymi metodami) nabyłem północnokoreańską płytę winylową. Jestem zdecydowanym fanem takich brzmień. Portal ten posiada 6 możliwości przesłania pieniędzy - trzy pierwsze to jakieś lokalne banki, czwarte to Alipay (zagranicznej karty nie chce wziąć do tej płatności), piąte to Wechat pay (też nie chce przyjąć mojej karty), szóste to Western union. Jako że western jest praktycznie jedyną mającą tu sens metodą dla obcokrajowca, przelałem pieniądze tą metodą, wypełniłem specjalne zawiadomienie na stronie i pieniądze dodali mi do salda na koncie portalu aukcyjnego. Zaznaczę tu, że już to wykonywałem i tu problemów nie było. Zapłaciłem.
Teraz zaczyna się droga przesyłki z chińskiego miasta Zadupie na chińskiej prowincji Wypizdów :D do mojej skrytki w firmie Tiptrans. W Chinach mają siedzibę w Shenzhen, wysyłają paczki taniej, niż tradycyjna wysyłka którą z prywatnym Chińczykiem uzgodniłbym przez translator google :)
A poza tym bezpieczniej - można im zapłacić paypalem, a poza tym to firma, udostępniają wszystkie faktury. I teraz tak.
Kasety magnetofonowe, które zamawiałem tym sposobem nie raz (bo dwa :D ) nie mogą być wysyłane pocztą chińską China Post, ze względu na jakieś tam pipidowe ograniczenia. Trzeba było więc robić to pocztą holenderską Netherlands Post. Płaciłem firmie za usługi, a oni "ruszali się z foteli" i nadawali moją przesyłkę, dochodziła do mojego domu w Polsce w czasie około trzech tygodni. Jako, że paczka FUNDAMENTALNIE była wysyłana z Holandii (mimo, że jej pochodzenie to Chińska Republika Ludowa) nie musiałem nawet myśleć o cłach.
Jednakże winyle, z uwagi na sam fakt, że to winyle, chyba nie spełniają tego ograniczenia i normalnie wysłali mi paczkę China postem. Jeszcze jest na lotnisku w Kantonie, ale ja wolę się upewnić co do sprawy.
Bo ogólna fakturka dotycząca tej paczki jest dostępna na stronie firmy, zaokrągliłem sobie do góry wartość przedmiotu (zwali się na kurs :D ) i wyszło mi jakieś 20 dolarów amerykańskich (120 juanów chińskich zapłaciłem za sam przedmiot). Polityka firmy wymaga aby podać co znajduje się w paczce, więc napisałem poprawną angielszczyzną "Vinyl record", zapłaciłem, wysłali. Teraz, poza skanem dowodu osobistego, muszę wysłać im cały ten arsenał faktur i zamówień. Problem w tym, że "Tiptrans" udostępnia mi fakturę ogólnie paczki, w której jest koszt wysyłki, koszt operacji i jeszcze dodany ten dwudziestodolarowy vinyl record:
Obrazek
A także dostaję na maila taką fakturkę, która już zawiera w praktyce tylko to, co fundamentalnie przekazałem Tiptransowi (bez kosztów vinyl record):
Obrazek
No i oczywiście mam też możliwość wyciągnięcia tego, co przekazałem Tiptransowi, ze strony Paypala:
Obrazek

To wszystko jest tak pogmatwane, że nie wiem, co mam w końcu załączyć. Oczywiście mógłbym też załączyć wydruk maila od Western union, tylko że tam jest dodatkowe 9,90zł za samą transakcję które oczywiście też musiałem zapłacić.
Obrazek

Ratujcie, bo to nie takie typowe zamówienie z alibaba, to jest jeszcze trudniejsze niż mi się wydawało :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#2

Post autor: Wojtek »

OK. A jakie jest pytanie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#3

Post autor: RadTang »

Kardor pisze:
21 kwie 2021, 14:40
nabyłem północnokoreańską płytę
Nawet nie wiedziałem, że i tam tłoczą płyty...
Mam jedną z Korei Południowej (ale z lat 80-tych).
Nie uwierzę dopóki nie zobaczę. :twisted:
Awatar użytkownika
Kardor
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2021, 16:58
Gramofon: jest
Lokalizacja: jest
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#4

Post autor: Kardor »

Obrazek
Obrazek
Ot, takie cudo.

Pytanie to, co z tego wszystkiego miałbym dołączyć do e-maila do Urzędu Celnego.
Awatar użytkownika
Kardor
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2021, 16:58
Gramofon: jest
Lokalizacja: jest
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#5

Post autor: Kardor »

Ten secret camp... :D :D :D :D :D :D :D :D
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#6

Post autor: tuczi77 »

Z mojego doświadczenia z VATem i cłem z Chin: załącz ten pierwszy ze wszystkimi opłatami. Wewnętrzna wysyłka w Chinach nie powinna celników interesować. Z kolei jeśli nie podasz im ceny z wyszczególnioną wysyłką to doliczą Ci wysyłkę według średnich stawek, czyli kompletnie z d..y i oczywiście znacznie wyższą niż ta którą zapłaciłeś.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#7

Post autor: RadTang »

Dzięki za fotki. Fajna ciekawostka!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#8

Post autor: Wojtek »

Kardor pisze:
22 kwie 2021, 08:24
Pytanie to, co z tego wszystkiego miałbym dołączyć do e-maila do Urzędu Celnego.
Fakturę za zamawiany towar, czyli to pierwsze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kardor
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2021, 16:58
Gramofon: jest
Lokalizacja: jest
Kontakt:

Re: Winyle z Chin a VAT i cło (refleksje)

#9

Post autor: Kardor »

No, myślę że to załatwi sprawę, dzięki za pomoc :P
ODPOWIEDZ