ile muzyki wejdzie na winyl?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

ile muzyki wejdzie na winyl?

#1

Post autor: krisdebowski »

mam winyl def leppard - hysteria...trwa chyba z 60 minut :shock: myślałem ze to bedzie na dwóch płytach. ile wejdzie na maksa muzyki na winyl - wie ktoś ?
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

ile muzyki wejdzie na winyl?

#2

Post autor: loamesoile »

optymalnie do 23 minut na stronę dla 12-calowej płyty i do 14 min. dla 10-calowej
aczkolwiek to zależy od odstępów między rowkami, jeśli je zagęścimy, to automatycznie możemy zmieścić więcej muzyki, nawet do 70 minut (na obu stronach), ale to czasem odbywa się kosztem jakości i trwałości płyty
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

ile muzyki wejdzie na winyl?

#3

Post autor: vinylpiotrek »

Najdłuższa jaką miałem (budżetowa składanka Eltona Johna) miała 71 minut 51 sekund nagrania, jakość rzeczywiście była słaba
Gdyby zrezygnować z "prążków" pomiędzy utworami można by wycisnąć jeszcze trochę więcej.
Ogólnie na możliwy czas nagrania ma wpływ charakter utworu muzycznego, ze względu na powszechne stosowane od ponad 50 lat zapisu o zmiennym zagęszczeniu.
Im więcej w nagraniu dłuższych względnie cichych partii, tym bardziej można zapis zagęścić bez szkody dla dynamiki.

Oczywiście stosując prędkość 16 i2/3 obrotów na minutę, czasy te można podwoić, a stosując prędkość 8 i 1/3 obrotów na minutę, zwiększyć czterokrotnie,znowu kosztem jakości.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: ile muzyki wejdzie na winyl?

#4

Post autor: Tarkus »

vinylpiotrek pisze: Ogólnie na możliwy czas nagrania ma wpływ charakter utworu muzycznego, ze względu na powszechne stosowane od ponad 50 lat zapisu o zmiennym zagęszczeniu.
Im więcej w nagraniu dłuższych względnie cichych partii, tym bardziej można zapis zagęścić bez szkody dla dynamiki.
To prawda, np. widywałem winyle z muzyką klasyczną firmy Deutsche Grammophon przekraczające godzinę, właśnie dzięki dużej ilości cichszych fragmentów i małej liczbie "prążków" (długie kompozycje).
vinylpiotrek pisze:Oczywiście stosując prędkość 16 i2/3 obrotów na minutę, czasy te można podwoić, a stosując prędkość 8 i 1/3 obrotów na minutę, zwiększyć czterokrotnie,znowu kosztem jakości.
Przypomniał mi się gramofon monofoniczny "Luxton 2" z lat 60., który dawno temu mieli moi rodzice. Na przełączniku obrotów (notabene mechanicznym, działającym na zasadzie zbliżonej do skrzyni biegów) miał oznaczone prędkości: "16", "33", "45" i "78". O prędkości 8 1/3 słyszę natomiast pierwszy raz, naprawdę bywały takie płyty?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

ile muzyki wejdzie na winyl?

#5

Post autor: Kocewicz »

Bywały, ale głównie zawierały transkrypcje prasy i innych źródeł pisanych, takie udogodnienie dla niewidomych:

http://www.youtube.com/watch?v=13bTMRtGOaA
Are you Shure?
Awatar użytkownika
kaem
Posty: 12
Rejestracja: 08 wrz 2018, 21:19
Gramofon: Scott PS-87

Re: ile muzyki wejdzie na winyl?

#6

Post autor: kaem »

Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo długie płyty są bardziej wrażliwe na przeskakiwanie. Winne jest upakowanie rowka (zwój przy zwoju). Mam składankę firmy Polystar z 20 przebojami z 1975 roku. Ma godzinę i 10 minut. No i przeskakuje w dwóch miejscach na stronie B, a w stanie jest bardzo dobrym (nic nie trzeszczy ani się nie smaży).
Awatar użytkownika
AnalogKid
Posty: 93
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:31
Kontakt:

Re: ile muzyki wejdzie na winyl?

#7

Post autor: AnalogKid »

vinylpiotrek pisze:
03 lis 2012, 19:38
Im więcej w nagraniu dłuższych względnie cichych partii, tym bardziej można zapis zagęścić bez szkody dla dynamiki.
Ale to chyba nie dlatego na dłuższych albumach jest zmniejszana głośność? Tak jest na niektórych moich płytach. Np. godzinny "UFO 2: Flying" jest bardzo cicho wytłoczony. Albo pierwsza strona "Miles in the Sky" Davisa (~29 minut) jest wyraźnie cichsza od drugiej (~20 minut).
ODPOWIEDZ