Niezapomniane płyty z dzieciństwa

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Felix1988
Posty: 3483
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#1

Post autor: Felix1988 »

Nowe tematy dotyczące płyt koncertowych cieszą się sporym zainteresowaniem, a co powiecie na taki wątek wspominkowy?
Macie takie płyty, które wiele lat temu zrobiły na Was ogromne wrażenie, ukształowały, pamiętacie je i lubicie do dziś?
U mnie taką pozycją jest Ella & Louis: https://www.discogs.com/Ella-Louis-Ella ... ter/366062
Wcześniej lubiłem bardzo i często włączałem płytę Kunickiej z "Orkiestrami dętymi", oba LP's Jaremy Stępowskiego czy "Bohdan trzymaj się!" Łazuki, ale ten album wywarł na mnie, może 5-latku, ogromne wrażenie. Katowałem tę płytę, ku uciesze ojca, fana Armstronga, z ogromnym upodobaniem. Do dziś pamiętam na niej każdy trzask, każdą rysę (kilka to moje dzieło :roll: ) I chociaż teraz mam też drugi LP w znacznie lepszym stanie i składankę CD z tymi utworami, to jak już czasem włączam, to ten stareńki, "historyczny" egzemplarz. Więcej: mam te utwory tak zakodowane, że np. słuchając wczoraj Billie Holiday, jak leciał "Moonlight In Vermont", to coś mi się nie zgadzało :)
Załączniki
Ella & Louis.jpg
Ella & Louis label.jpg
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#2

Post autor: gravediggie »

Hmm. Za dzieciaka nasiąkałem płytami Skaldów, Łucji Prus, SDM, Markiem Grechutą w duecie z K. Jandą i te płyty towarzyszą mi do dziś. I pewnie ukrztałtowaly jakoś mój gust w większym lub mniejszym stopniu. Miałem też na lp trochę bajek z Kubusiem Puchatkiem na czele i te bajki z kolei po latach towarzyszyły na nowo ale moim dzieciom, choć dla wygody z reguły z CD, w aucie, w drodze do żłobka czy przedszkola, co też już pozostaje wspomnieniem. Eh, good times...
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#3

Post autor: mrcnoos »

U mnie też było sporo takich płyt. Ale szczególne miejsce ma u mnie ta pozycja.
Voo Voo - Małe Wu Wu
https://www.discogs.com/Voo-Voo-Ma%C5%8 ... se/1753112
Żywiołowa i spokojna jednocześnie. Nowatorska i staroświecka. Dla dzieci i dla dorosłych.
Felix1988
Posty: 3483
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#4

Post autor: Felix1988 »

Dzięki Koledzy, bo już zacząłem mieć obawy, że z tematów wymagających pisania zainteresowaniem cieszy się tu tylko ten polityczny :)
Tomaszek1974
Posty: 77
Rejestracja: 07 lut 2021, 16:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#5

Post autor: Tomaszek1974 »

Z dzieciństwa baaardzo wczesnego pamietam i do tej lubię (niesamowity głos) Mireille Mathieu: acropolis adieu I ave maria. Jak patrzę na obecne "gwiazdy" muzyki popularnej to mam odruch wymiotny dosłowny... :D
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6684
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#6

Post autor: konrads0 »

Ja może bym i się Wam zwierzył, z tego co pamiętam z dzieciństwa, co mój Tata włączał z winyla i co pamiętam do dziś.
... Ale boję się, że będziecie się śmiali 8-)
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#7

Post autor: mrcnoos »

konrads0 pisze:
20 lut 2021, 12:24
Ja może bym i się Wam zwierzył, z tego co pamiętam z dzieciństwa, co mój Tata włączał z winyla i co pamiętam do dziś.
... Ale boję się, że będziecie się śmiali 8-)
Dawaj. Nie ma się co wstydzić ;)
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9656
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#8

Post autor: Cracker »

Mój winyl z dzieciństwa to "Krajobrazy" Trubadurów.
Płyta była w domu odkąd tylko sięgam pamięcią. Do dzisiaj pamiętam większość tekstów z tej płyty.
Nie mam jej w kolekcji bo starszy brat zabrał jak się wyprowadzał z domu rodziców. Ale jak jestem u niego to sobie nieraz puszczam. :)
Chyba trzeba będzie ją kupić. :mrgreen:
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6684
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#9

Post autor: konrads0 »

mrcnoos pisze:
20 lut 2021, 12:38
Dawaj
Mój Tato bywał na zakupach w NRD, no i przywoził płyty. Leżą one do dzisiaj u mojej Mamy i właśnie dzisiaj przy okazji odwiedzin przejrzałem ich kilka, by pokazać że są do umycia ;) . Repertuar, to m niemiecka muzyka rozrywkowa :shhh:
Do domu były też kupowane płyty oczywiście w księgarni muzycznej. W 90% z napisem przecena.
Najbardziej utkwiła mi w pamięci płyta greckiego zespołu o wdzięcznej nazwie "Hellen" no i utwór "milise mu". Członkowie zespołu, to Grecy ale urodzeni już w Polsce.
Tę płytę zabrałem że sobą !!!
... Ale jeszcze w domu było dużo płyt Skaldów, Brekaut, Niemena, bo mam starszych braci i wówczas były to " Hity na czasie"
Załączniki
IMG_20210220_125617.jpg
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#10

Post autor: gravediggie »

Tomaszek1974 pisze:
20 lut 2021, 12:00
Mathieu
Tak!!!
Niebieską MM moja Mama lubiła puszczać. Mam kilka płyt tej artystki.

Generalnie mam to szczęście że wszystkie płyty moich rodziców stoją u mnie. Pomyte, pokatalogowane w foliach i czystych kopertach. Jak odwiedzają mnie rodzice np na obiad czy urodziny moich dzieciaków to wyciągamy i słuchamy płyt które trzydzieści parę lat temu kładliśmy na talerz Artura, Adama itd.

Powiem jeszcze że płytą którą uwielbiam najbardziej to drugi album Łucji Prus.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#11

Post autor: MMarek »

Pierwsze świadome odbieranie muzyki u siebie oceniam na mniej więcej +/- 12 lat... W tym mniej więcej wieku rodzice kupili mi płytę, którą uznaję za płytę mojego dzieciństwa... Jest to debiut Natalii Kukulskiej pt. Natalia... Płyta nie przetrwała i nie mam jej już. Niemniej pamiętam słowa praktycznie wszystkich piosenek do dziś... Rodzice w tym czasie słuchali Joplin, Hendrixa, ELO czy The Beatles i zakazanego wówczas podobno Jazz-u, z rodzimego rynku Niebiesko-Czarnych, Czerwonych Gitar czy Rodowicz... Ale to ich muzyka wówczas była - nie moja... Dziwnym trafem te pozycje mam obecnie u siebie i choć nie super często to sięgam po nie jednak... A w trakcie rodzinnych biesiad u mnie to wręcz pozycje obowiązkowe...
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9656
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#12

Post autor: Cracker »

MMarek pisze:
20 lut 2021, 14:35
zakazanego wówczas podobno Jazz-u,
Jaki tam zakazany jazz w latach 80-tych. :think: :?:
Miles Davis był w Polsce w 83 i 88 roku.
Zakazany to był w latach 50-tych i to pierwszej połowie. ;)
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#13

Post autor: MMarek »

Cracker pisze:
20 lut 2021, 19:46
Zakazany to był w latach 50-tych i to pierwszej połowie.
Po konsultacji z rodzicami koryguję...
Słuchali wówczas jazz-u, bo WCZEŚNIEJ był zakazany...
Felix1988
Posty: 3483
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#14

Post autor: Felix1988 »

konrads0 pisze:
20 lut 2021, 12:55
w domu było dużo płyt Skaldów, Brekaut, Niemena
U mnie niestety nie, bo rodzice z tej działki zatrzymali się na Elvisie, etc., więc bardziej rockowe rzeczy musiałem poznawać i wyszukiwać samodzielnie - z rodzeństwa jestem najstarszy :) Jedyne nagranie Niemena obecne wtedy w naszym domu to
Dziwny jest ten świat na składance Przeboje 1967 - też ją lubiłem jako dzieciak i mam ten LP do dziś.
Awatar użytkownika
Deszatie
Posty: 344
Rejestracja: 24 lip 2018, 08:06
Gramofon: Technics SL-200K
Lokalizacja: Elbląg

Re: Niezapomniane płyty z dzieciństwa

#15

Post autor: Deszatie »

Franek Kimono:) Pierwsza płyta, która kręciła się prawie non stop kiedy byłem w pierwszych klasach podstawówki, Pola monola, King Bruce Lee Karate Mistrz, Jednoręki Bandyta.. Dziś wrzuciłem na talerz i kurcze znam wszystkie teksty na pamięć, lepiej niż "paciorek" :P Wtedy nie rozumialem, co to: lecezygzak, menago, koks i czad kojarzyly się z piecem, jednoręki bandyta jawil jako jakiś kowboj z westernu, tankowanie było tylko tankowaniem, sound heavy metallic sound jedynie przyszła fascynacja :) eh, świetny wątek. Pamiętam, że tata zazwyczaj nie pozwalał mi słuchać płyty do końca, bo była mocno porysowana stąd Dysko story i Pożegnanie Franka odsluchane w całości byly rzadkością. Płyta kończyła się dla mnie na wątku dyskoteki i Bruce'a Lee :)
Załączniki
IMG_20210220_102453.jpg
ODPOWIEDZ