Polskie płyty - czerwony a niebieski label

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#1

Post autor: Andy05 »

Naszło mnie dziś na walce. Przekopałem zasoby i znalazłem 2 płyty Johanna Straussa - zdziwiłem się, bo to samo, a jednak nie to samo :roll:

Jeden label czerwony, drugi niebieski. Różnica w wielkości litery - "B" - kontra "b" na labelu

Pewnie to jakaś informacja standardowa dla wyjadaczy … ale ja "lejek" jestem … uczę się.

Więc -
kąpiel - ta z czerwonym wydała mi się lżejsza niż niebieska...
do kuchni po wagę … Faktycznie - czerwony - 138g, niebieski 175g.
Co ciekawe - jedna była w okładce, a druga tylko w koszulce - żeby było łatwiej :evil:

Domyślam się, że niebieska powinna być lepsza...
Po odsłuchu jednak - większa przestrzeń i dokładność jest dla mnie na czerwonej :think: ...
Mam plebejski słuch? Trochę mnie to niepokoi, choć ekonomicznie pewnie lepiej... będę mógł kupić więcej płyt za te same pieniądze :dance: ale wydaje mi się, że słyszę (przynajmniej muzycznie) dość dobrze :?: Co z planami na przyszłość - marzy mi się Denon DP-59L + porządna wkładka +luxman ... Jest nadzieja, że warto? Czy najpierw laryngolog?

Na razie gram na gramofonie Technics SL-5310 + wkładka 207+igła "sferyk z North" - taki dostałem z gramofonem (na razie nie inwestuję, bo przecież przymierzam się do zmiany) + Yamaha RX-797 + Dali Oberon 7 + kable Melodika.
Podoba mi granie tego toru - zaczynam dostrzegać różnice w "jakości płyt" (nie mówię o wykonawcach) - jak mi się nie podoba (np. KIWANUKA z Biedronki - wg mnie jest fatalnie nagrany/wytłoczony) - odkładam na bok.
Jednak apetyt rośnie …

Czyli do meritum
- czy płyty były onegdaj sprzedawane jako "lepsze i gorsze" (czyt. tańsze i droższe) i jak to się ma do labela?
- od której mam okładkę?
a przy okazji, może ktoś zaproponuje ekonomiczną ale lepszą (do 200 zł) igłę do tej wkładki?
Jest nadzieja, że jednak ta "lepsza" jest "gorsza" a ja dobrze słyszę?
Możecie zapodać jakiś link do "słowa pisanego" o polskich labelach i "ich" wpływie na jakość i wartość płyt z tamtego okresu?
Załączniki
image000003.jpg
image000002.jpg
image000002.jpg (42.33 KiB) Przejrzano 2611 razy
image000001.jpg
image000001.jpg (34.35 KiB) Przejrzano 2611 razy
image000000_02.jpg
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#2

Post autor: RadTang »

Masz płyty z dwóch różnych tłoczeń. Przyjrzyj się kodom: Niebieska ma prefix SXL a czerwona samo SX. Obie są stereofoniczne. Na okładce masz napisane SX.
Tu masz wszystkie znane wydania tej płyty: https://www.discogs.com/master/view/542143.
Posiadane przez Ciebie płyty na pewno są sprzed 1984 / 1985 - wtedy Muza diametralnie zmieniła design labela (biały / kremowy, z charakterystyczną nutą w logotypie).

Ja myślę, że skoro prefix jest SX to i płyta z prefixem SX powinna w niej być. Lepsze i gorsze na pewno - tu chodzi o jakość tłoczenia, materiał itp. Te płyty są z różnych epok (co widać po prefixach w labelu) więc jakość mogła się zmienić.

https://www.discogs.com/label/34482-Pol ... rania-Muza Tu masz sporo informacji i odwołań do źródeł. :)

Ekspertem nie jestem ale próbuję pomóc. :mrgreen:
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#3

Post autor: Andy05 »

RadTang pisze:
22 lis 2019, 16:34
Te płyty są z różnych epok (co widać po prefixach w labelu) więc jakość mogła się zmienić.

https://www.discogs.com/label/34482-Pol ... rania-Muza Tu masz sporo informacji i odwołań do źródeł. :)
Dzięki.
Czyli jednak nie było tak, że ekspedient/ka pytała: lepsza czy gorsza? Ma Pan Bambino czy Fonomastera :lol: ?

Próbowałem coś wnioskować z linka, który podałeś.
Wychodzi mi na to, że "czerwona" jest z lat 75-78/79/80 (matryca S3X, cena 65 zł), a "niebieska" po 1962 ale przed 1975 (matryca S3XW) ... (czyli przed oszczędzaniem winylu na poczet produkcji linoleum) - dlatego jest grubsza. Starsza, to i na cięższych wkładkach chodziła, stąd i gorzej brzmi teraz.Tak to sobie tłumaczę, żeby jednak oszczędzić na laryngologu :).
Kurka, jakbym sam kupił, to bym wiedział, kiedy jeszcze nie mogłem jej kupić :shock: .


Swoją drogą jak ONI z zapisu mono zrobili potem stereo? Podali to samo, tylko na 2 kanały :doh: .
Wsłucham się przy okazji, bo teraz muszę odpocząć po intensywnym myśleniu :confusion-confused: .
Zapodam sobie dla relaksu coś nowszego, może nawet Sedes albo z kasety albo KSU z winyla ... :whistle:
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#4

Post autor: RadTang »

Super, że Ci się udało.
To skąd masz te płyty? Po rodzinie? :)
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#5

Post autor: Andy05 »

RadTang pisze:
22 lis 2019, 17:56
To skąd masz te płyty? Po rodzinie? :)
Yhy
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#6

Post autor: RadTang »

Coś jeszcze ciekawego Ci się trafiło? :)
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#7

Post autor: Andy05 »

Trochę tego jest (nawet mam komplet winyli do nauki angielskiego) ale to już inny wątek by musiał być.
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#8

Post autor: RadTang »

Andy05 pisze:
22 lis 2019, 18:56
Trochę tego jest (nawet mam komplet winyli do nauki angielskiego) ale to już inny wątek by musiał być.
Discogs Ci się przyda. To podstawa. ;) A jak trafisz na Niemena - zachowaj bo warto. :twisted:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#9

Post autor: Myszor »

Andy05 pisze:
22 lis 2019, 16:16
Mam plebejski słuch?
Absolutnie nie. Ja w ogóle nie kojarzę grubości płyt z jakością dźwięku. Mam mnóstwo cienkich jak naleśnik placków z epoki, które kasują dzisiejsze audiofilskie 180g.
Andy05
Posty: 805
Rejestracja: 08 lut 2019, 12:20

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#10

Post autor: Andy05 »

Myszor pisze:
22 lis 2019, 20:50
Ja w ogóle nie kojarzę grubości płyt z jakością dźwięku. Mam mnóstwo cienkich jak naleśnik placków z epoki, które kasują dzisiejsze audiofilskie 180g.
Dzięki. 'Czucie' nad 'szkiełko i oko' . Bardziej trza ufać zmysłom niż rozumowi.
Głębokość rowka nie jest znaczna. Grubość winyla to pewnie wpływa na podatność na deformacje a nie na jakość dźwięku?
Zmianę kabli głośnikowych przy teście równoległym usłyszałem (te co miałem w ścianach 'piszczaly' wysokotonowo w stosunku do aktualnych) to i płyty tak będę oceniał bez względu jakie będą recenzje lub poparcie marketingowe.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#11

Post autor: Wojtek »

Andy05 pisze:
23 lis 2019, 01:33
Grubość winyla to pewnie wpływa na podatność na deformacje a nie na jakość dźwięku?
Bingo.

Przecież głębokość rowka musi być zgodna ze standardami cięcia winyli, niezależnie od gramatury.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Polskie płyty - czerwony a niebieski label

#12

Post autor: Merrick »

Wracam do wątku ponieważ mam żółty label na Breakout – NOL. Pierwszy raz trafiłem na taki kolor. O co tu chodzi?
https://www.discogs.com/release/16273701-Breakout-NOL
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
ODPOWIEDZ