Wygląd płyt a smażenie

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Wygląd płyt a smażenie

#1

Post autor: folgel »

Kupiłem jakiś czas temu kilka płyt - pierwsze wydania Led Zeppelin 1 i 3 oraz PF - Atom Heart Mother. No i pomimo tego, że płyty wyglądają świetnie mocno smażą. Myjki nie posiadam, umyte szczotką welurową i miksturą przed pierwszym odsłuchem, więc nie wiem jak było wcześniej. Płyty są błyszczące a nie matowe więc raczej nie jest zajechanie na jakiejś szlifierce chyba. Z drugiej strony płyty mają już prawie 50 lat więc ich wiek też pewnie ma znaczenie.
No i tak się zastanawiam czy jest szansa na uratowanie ich w jakiś sposób, ultradźwięki może?
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Wygląd płyt a smażenie

#2

Post autor: olsza84 »

Nie no mycie to podstawa. Welurem tylko myjesz powierzchownie. A cały syf i tak siedzi w środku. Jeżeli zbierają Ci się farfocle na igle to znaczy, że płyta jest brudna. Oczywiście po myciu też może smażyć. Nie ma reguły. Mam płyty z jakimiś zmatowieniami (nie mam na myśli groove wear), niezmywalnymi odciskami i grają spoko. A zdarzają się na oko ładne a smażą jak bekon na patelni. Pewnych uszkodzeń rowka na oko nie zobaczysz.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wygląd płyt a smażenie

#3

Post autor: Myszor »

Święta racja. Czasem kupię pod światło porysowanego naleśnika a gra miodzio.
A zdarzy się prima nówka i trzaska.
Jednak myjkę zapodaj bo pomaga. Nie pamiętam kiedy farfocle z igły zdmuchiwałem ostatnio.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wygląd płyt a smażenie

#4

Post autor: blispx »

Jeżeli mycie w myjce utradzwiękowej nie pomoże to raczej płyta przeorana drapakiem wzdłuż rowka, mam takich egzemplarzy kilka i nawet pod światłem wyglądają spoko ale smażą

Swoją drogą polecam zainwestowanie w w/w myjkę nawet taką chińską za tysiaka
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Wygląd płyt a smażenie

#5

Post autor: trafalgar »

Mam to samo z dwiema płytami.Wygląd miętowy,w odsłuchu smażalnia.Przeorane jakimś"dzieckiem"czy czymś podobnym. :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wygląd płyt a smażenie

#6

Post autor: Wojtek »

Jak rowek jest zaorany od środka to nie zobaczysz tego z zewnątrz :)

Mam też nadzieję że jesteś pewien tych pierwszych wydań, bo praktyka z forum pokazuje że bywa z tym różnie :P
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wygląd płyt a smażenie

#7

Post autor: Latro »

To w końcu która myjka lepsza, ta zwykła czy ultradźwiękowa? Chodzi mi tylko i wyłącznie o skuteczność
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wygląd płyt a smażenie

#8

Post autor: blispx »

Ultradzwiękowa o ile zrobisz raz a porządnie
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wygląd płyt a smażenie

#9

Post autor: Latro »

Tzn. myjkę zrobię..? Oj to raczej nie ja, ale płyt przybywa, więc czeka mnie zakup takowej.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wygląd płyt a smażenie

#10

Post autor: blispx »

Kupno gotowej mija się z sensem, np Audiodesk czy jak ona tam się nazywa za 9KPLN to strata kasy. Na plus masz tam tylko filtrowanie płynu z budową dwukomorową a więc nie potrzeba tam dużej mocy dla piezoelektryka

Kupujesz sobie taką:
http://myjki-ultradzwieki.pl/myjka-ultr ... l-p-4.html - można taniej bezpośrednio od Chińczyka tyle że mało który chce wysyłać do PL szczególnie ci z GB

Dalej postępujesz zgodnie z https://www.youtube.com/watch?v=yc_wPp9qdTg

Po wyjęciu płyty suszysz za pomocy suszarki do włosów- minuta maks i sucha. Można zamontować wiatrak jakiś z 10RPM (tak jak masz w Audiodesk) na myjkę ale musiałbyś mieć mechanizm który podnosi płytę lub zlewać płyn podczas suszenia

Ostatnio znajomemu robiłem to wyszło 1KPLN trochę po kosztach z racji że to znajomy
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Wygląd płyt a smażenie

#11

Post autor: folgel »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, trzeba będzie pewnie powoli myśleć o jakimś sprzęcie
olsza84 pisze: Jeżeli zbierają Ci się farfocle na igle to znaczy, że płyta jest brudna
Nie, w tym przypadku akurat igła jest czysta.
blispx pisze: Swoją drogą polecam zainwestowanie w w/w myjkę nawet taką chińską za tysiaka
Tysiak to trochę dużo - nawet więcej niż mój sprzęt jest wart :D w pierwszej kolejności zainwestuje w Knosti pewnie
Wojtek pisze: Mam też nadzieję że jesteś pewien tych pierwszych wydań, bo praktyka z forum pokazuje że bywa z tym różnie :P
A tu akurat nie ma problemu, bo osoba od której kupiłem płyty nic takiego nie mówiła, sam doszedłem do tego wniosku po wnikliwej analizie cyferek na Discogs :)
ODPOWIEDZ