Domowe sposoby czyszczenia winyli

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SMm
Posty: 28
Rejestracja: 31 sty 2016, 17:01

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#1

Post autor: SMm »

Witajcie,
Jako początkujący winylowiec mam pytanie, może banalne ;)
Płyty mocno się elektryzują, mam zamówioną szczotkę i płyn do czyszczenia ale wiadomo jak jest- z pocztą nigdy nic nie wiadomo;)

Czy jest jakiś sposob żeby rozelektryzować płytę jakimś domowym "tymczasowym sposobem" bez szczotki?
Czy jest coś innego co można użyć?
To samo z myciem- czym można umyć w domu płytę nie mając specjalnego płynu?

Z góry dzięki za info!:)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#2

Post autor: klin »

sam71
Posty: 30
Rejestracja: 21 lut 2015, 16:16

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#3

Post autor: sam71 »

Nie wiem co za plyn zamowilesz ale poczytaj ten watek http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1494 a mozesz miec duzo lepszy efekt od specjalnego plynu ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#4

Post autor: Wojtek »

SMm pisze:z pocztą nigdy nic nie wiadomo;)
W sensie że boisz się że nie dojdzie czy masz ADHD i nie możesz poczekać 2-3 dni? :morda:

Są metody w pełni domowe i względnie darmowe (bo wykorzystujesz rzeczy które tak czy siak masz/powinieneś mieć w domu), ale czy są polecane? To osobna bajka :)

Polecam poczekać na to co zamówiłeś, zamiast bawić się w półśrodki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
SMm
Posty: 28
Rejestracja: 31 sty 2016, 17:01

Re: Domowe sposoby czyszczenia winyli

#5

Post autor: SMm »

Mam lekkie ADHD :P
A do tego drażni mnie jak mocno elektryzują mi się płyty, do tego stopnia że talerz mnie kopie jak je zmieniam :P

Dzięki zaraz poczytam polecane przez Was wątki ;)
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#6

Post autor: kangie »

Już mniej mi się chce, ale czasami po prostu trzeba. Jeśli płyta brudna, zakurzona, naelektryzowana, widać slady paluchów, a po wrzuceniu na talerz i przetarciu szczoteczkami nadal piekielnie smaży (a nie jest zdarta/zużyta) to radzę sobie z tym tak:

Biorę zacisk, który umożliwi mi prysznic/kąpiel płyty nie niszcząc labela oraz odpowiednie manewrowanie podczas pędzlowania.

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=37&t=7365

Zabezpieczona zaciskiem brudna płyta idzie na moment pod prysznic. Brud i kurz polewam letnią wodą wprost ze słuchawki prysznicowej. Jeśli płyta bardzo brudna, to moczę 0,5h nawet do 2h w misce z płynem forumowym i po tym czasie dokładnie myję pędzlem z włosia koziego.

Wracając do spłukiwania w wannie. Czasami biorę taki pojemnik spieniający płyn do mycia dla dzieci. Naciskasz i robi się obfita piana. Ta pianą na szybko pędzluję płytę i ponownie opłukuję wodą pod prysznicem. Tak wstępnie przygotowaną płytę wkładam do miski z płynem forumowym. Pędzluję drugim pędzlem. Kiedyś po umyciu porządnie potrząsałem i dawałem do wyschnięcia. Potem zauważyłem, że lepiej po potrząśnięciu płytę wytrzeć specjalną ściereczką i odstawić na 1-2h do wyschnięcia/odparowania. Daje to całkiem dobre efekty. Zazwyczaj płyta gra bardzo czysto i brak kłaczków na igle. Takie moczenie świetnie pozbywa płyty ładunków elektrostatycznych. Oczywiście po wyschnięciu płyta ląduje do nowej koszulki.

To jest bardzo prymitywna metoda, ale wg mnie skuteczna. Świetne efekty dają myjki z odsysaniem. Oczywiście jeśli płyta fest brudna, to takie odsysanie dużo nie pomoże i najpierw trzeba namoczyć. Zrobiłem projekt takiej myjki z odsysaniem, ale zabrakło motywacji i funduszy na zbudowanie prototypu.

W zeszłym roku Roger Adamek umył jedną z moich płyt w swojej myjce ultradźwiękowej kosztującej dobrych kilka tysięcy Euro. Cena wysoka, ale efekty mycia rewelacyjne.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
SMm
Posty: 28
Rejestracja: 31 sty 2016, 17:01

Re: Domowe sposoby czyszczenia winyli

#7

Post autor: SMm »

Poszperałem i poszedłem na latwiznę używając tak jak ktoś napisal gdzieś w jednym z wątków wody detylowanej+ kropla płynu do naczyń, później płukanko i wytarcie mikrofibrą i powiem wam że woda była delikatnie mówiąc brudna po kilku płytach a do tego jakość poprawiła się znacznie ;) i teraz dalsze pytanie co z elektryzowaniem się ?

Doszukałem się że jest opcja samoróbki dejonizatora z zapalarki do gazu ale nie mogę znaleźć jak ją przerobić i jak konkretnie użyć...

Może ktoś podsunąć więcej informacji ?:)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#8

Post autor: chudy_b »

SMm pisze:Doszukałem się że jest opcja samoróbki dejonizatora z zapalarki do gazu ale nie mogę znaleźć jak ją przerobić i jak konkretnie użyć...
To jakies voo-doo. Daj spokój. Kup Mirasol, albo Fotonal, rozpuść parę kropel w wodzie, najlepiej destylowanej i wypłucz płyty. To działa!!!
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Domowe sposoby czyszczenia winyli

#9

Post autor: klin »

Nie voo-doo tylko fizyka/chemia :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piezoelektryk

Ja przerabiałem zapalarkę i fajnie to działa ale nic tak nie załatwia sprawy jak kąpiel w mirasolu/fotonalu.
Awatar użytkownika
SMm
Posty: 28
Rejestracja: 31 sty 2016, 17:01

Re: Domowe sposoby czyszczenia winyli

#10

Post autor: SMm »

Ja wiem że to działa :P Żal mi tylko że powywalałem kiedyś między innymi fotonal kiedy zakończyla się era analogowej fotografii a ten sposób który zastosowałem to tylko rozwiązanie na chwilę, tak jak na poczatku pisalem zamówiłem jakiś tam preparat do czyszczenia winyli a to że wykąpałem je dziś w destylowanej wodzie to dlatego że denerwowala mnie jakość a coś chciałem słuchać czekając na listonosza ktory pewnie będzie dopiero w poniedziałek :) nie mniej szmatka była fest brudna i woda też więc voo doo nie voo doo ale brud zlaził a nie zaprzeczalnie nie wpływa on dobrze na jakość ;)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Domowe sposoby czyszczenia winyli

#11

Post autor: blispx »

SMm pisze:Doszukałem się że jest opcja samoróbki dejonizatora z zapalarki do gazu ale nie mogę znaleźć jak ją przerobić i jak konkretnie użyć...

Może ktoś podsunąć więcej informacji ?:)
http://www.fovegraphy.com/Content.php?l ... ge=Ionizer

Są na rynku jonizatory do kupienia dla alergików.. będę to na dniach adaptował pod płyty ;)

Piezoelektrykiem brudu nie usuniesz i nie unikniesz mycia na mokro. Używamy go raczej krótkofalowo, np gdy są problemy z wyciągnięciem płyty z koszulki przy nowych płytach, bądź po umyciu płynem pozbawionym właściwości antystatycznych. Przydatna rzecz bo przecież nie będziesz mył płyty po każdym odtwarzaniu- wiadomo igła ponownie ci ją naelektryzuje
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ