Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#1

Post autor: Reymont »

Do przeprowadzenia operacji potrzebne będą:
- śrubokręt krzyżakowy duży
- śrubokręt krzyżakowy mały
- szczypce
- lica nawojowa, 7 żył x 0,07mm w oplocie bawełnianym
- przyponowa plecionka wędkarska
- lutownica, cyna
- nożyczki
- miernik uniwersalny

Opcjonalnie:
- papier ścierny 600
- druga para szczypiec
- cienkopis

Pacjent przygotowany do operacji.
1.jpg
Odkręcamy śruby mocujące osłonę oraz śruby transportowe jeśli są.
2.jpg
Zdejmujemy osłonę i odpinamy taśmy.
3.jpg
Stawiamy sprzęt na boku, odkręcamy stopki.
4.jpg
Po zdjęciu stopek odkręcamy dwie śruby łączące dwie części chassis a następnie te od gniazda wyprowadzenia przewodów sygnałowych.
5.jpg
Po usunięciu stopek, w miejscu tej pod ramieniem mamy dostęp do elementu ustalającego, który też odkręcamy. Dla wygody, inaczej będzie zawadzał przy rozbieraniu chassis.
6.jpg
Zdemontowany element ustalający.
7.jpg
Ramię ustawiamy w takiej pozycji.
8.jpg
Oddzielamy połówki chassis.
9.jpg
Należy pamiętać o odkręceniu gniazda kabli (o czym była już mowa w punkcie 5.)
10.jpg
Odkręcamy śruby mocujące ramię wraz z jego mechanizmem.
11.jpg
Wydobywamy ramię.
12.jpg
Odwracamy na drugą stronę, kładąc na czymś miękkim. Ramię nie będzie się poruszało przy dalszych pracach. Odkręcamy śrubkę mocującą osłonę przewodów.
13.jpg
Zdjęta osłona.
14.jpg
Teraz mamy dostęp do płytki łączącej kable wyjściowe z przewodami ramienia.
15_.jpg
Przechodzimy do końcówki ramienia, wykręcamy dwie śrubki gniazda headshella.
16.jpg
Cztery stare przewody a dokładniej trzy, bo jeden dorysowany ;). Powinny być cztery. Literkami podpisałem sobie gdzie który mam wpinać. Szczypcami zdejmujemy plastikowe osłonki.
17.jpg
Teraz trzeba zdjąć stare zaciski z pinów. I tutaj niespodziewanie pojawił się problem, gdyż okazały się być "przyspawane". Nie wiem czy tak to zostało zrobione fabrycznie czy zaszła jakaś reakcja, ale aby je zdjąć musiałem je porozginać używając dwóch par szczypiec. Końcówka zielonego kabelka na zdjęciu zeszła najładniej. Inne musiałem praktycznie rozrywać.
18.jpg
Od płytki odlutowałem wszystkie przewody oprócz czarnego, niesygnałowego, przyłączonego gdzieś wewnątrz do rurki ramienia, gdyż aby go wymienić trzeba rozkręcać łożyska ramienia, czego chciałem uniknąć.
19.jpg
Do odlutowanej od płytki końcówki kabla przywiązujemy plecionkę i przeciągamy przez ramię. Metoda przylutowywania nowego kabelka do starego i przeciągania nie zdała egzaminu. Miejsce lutowania zahaczało, stary przewód pękał.
20.jpg
CDN...
Ostatnio zmieniony 07 lip 2014, 11:52 przez Reymont, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#2

Post autor: Reymont »

Gdy już przeciągniemy jedną plecionkę to do jej końcówki przyłączamy cztery kolejne i znów przeciągamy. Można dołożyć piątą, zapasową.
21.jpg
Następnie do każdej z żył plecionek przywiązujemy licę nawojową a właściwie to do licy nawojowej przywiązujemy plecionkę ;) i przeciągamy...
Teraz, przy pomocy miernika, należy sprawdzić czy nowe przewody przenoszą sygnał.
22.jpg
Widok od strony płytki.
23.jpg
Piny o których wspominałem wcześniej oczyściłem drobnym papierem ściernym z resztek zacisków. Na zdjęciu widać trochę tych smarków.
24.jpg
Ściągamy bawełnianą osłonę z końcówek licy nawojowej. Ja nie bawiłem się w nowe zaciski tylko przylutowałem bezpośrednio do pinów, zakładamy plastikowe osłonki. Lutów celowo nie pokazuję :morda:
25.jpg
Z drugiej strony lutujemy do płytki. Tutaj luty ciut lepsze, mogę pokazać ;)
26.jpg
Składamy wszystko do kupy w odwrotnej kolejności. Lica nawojowa gra chyba lepiej od starych oryginalnych przewodów.
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#3

Post autor: KasparHauser »

Bardzo dobry poradnik! Lubię, gdy są okraszone ilustracjami.
Będę musiał kupić miernik zanim zacznę pracę u siebie (jeszcze sporo do poprawienia ;) ) .
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#4

Post autor: chudy_b »

Tak mi przyszło do głowy że nowe przewody w bawełnanym oplocie zapewne można pokolorować flamastrami:-) Pozwoli to uniknąc pomyłki przy podłączaniu.

Świetny tutorial, chyba nic więcej nie mozna dodać. Moze tylko takie małe usprawnienie pozwalajace łatwiej demontować gramofony z tej serii. Tam dolną część obudowy z górną łączy kabel zasilający, który za kazdym razem trzeba lutować. Jeśli ktos lubi sobie często rozkładac gramofon, to warto tam zamontować jakieś szybkozłącze np. z modelarskich pakietów zasilających. Można kupić za kilka złotych.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#5

Post autor: ahaja »

Te końcówki kabelków od strony pinów gniazda headshella muszą być wcześniej (!) pocynowane. Inaczej po przygrzaniu lutownicą piny mogą już nie chować się swobodnie - są tam mał sprężynki.

Potem jest kłopot z dostaniem tego elementu.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#6

Post autor: Reymont »

Słuszna uwaga. Osobiście zawsze przed lutowaniem cynuję wielożyłowe przewody i tak też było tym razem. Poza tym chciałem mieć pewność, że zlezie ta emalia izolująca, więc tym bardziej trzeba było pocynować. Piny na szczęście się ładnie chowają i sprężynują.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#7

Post autor: ahaja »

Taką skrętkę z nawojówki przygrzewasz w kalafonii a potem zalewasz cyną - pewność, że przewodzi.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Kupiłem sobie tę licę. Na szczęście u mnie nie trzeba rozkręcać całego gramofonu żeby wymienić kable.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#9

Post autor: kielek »

Rozumiem sens wymiany okablowania w ramieniu,ale ci co wymienili mogą jednoznacznie stwierdzić,że słyszą poprawę w dźwięku?
Awatar użytkownika
szy_a
Posty: 95
Rejestracja: 17 sie 2013, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#10

Post autor: szy_a »

Tak mogą.
Pozdrowienia.
Dual CS 621 / Shure M75 D / Shure N75 ED / MingDa MC-88PL
Yamaha RX-V 671 jako odtwarzacz sieciowy / IC - Atlas Voyager / Monitor Audio BX2
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#11

Post autor: Reymont »

Sprawdzone und potwierdzone.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#12

Post autor: ahaja »

Mogę powiedzieć, że w 100% tak.
Jednak:
należy powiedzieć szczerze, że jak już robić taką operację należy to zrobić jak najlepiej ... niby oczywiste - ale miałem też przypadki, że ktoś chciał totalnej wymiany a potem pisał jakie mam zastosować gniazda etc. No i odmawiałem. Nie po to się np męczę, żeby efekt psuło mi takie czy inne złącze/złącza - zakładane tylko i wyłącznie dla wygody (żonglerka).

Bawiłem się też w przełączanie po przekaźniku. Z jednej strony sygnał szedł przez 'wygodne' gniazda i inne bzdety a z drugiej bezpośrednio. Wynik był jednoznaczny.

Czyli eliminacja w miarę możliwości jak największej ilości złącz/gniazdek po drodze sygnału.
Odseparowanie mas sygnałowych od siebie od masy gramofonu/ramienia.
Dobre złącza rca na końcu - super są Neutriki PRO. Dedykowane zresztą do toru phono.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#13

Post autor: zbyszek1982 »

Właśnie odebrałem przesyłkę. Myślę, że ta lica jest bardzo dobra. Na pewno wygodniejsza od przewodów plecionych samodzielnie. Dodatkowo można łatwo pokolorować ten oplot bawełniany za pomocą flamastrów. Jestem bardzo zadowolony.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#14

Post autor: kielek »

Jako 1 szt. jaki odcinek wychodzi przy zamówieniu?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wymiana okablowania ramienia Technics 1710mk2

#15

Post autor: chudy_b »

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem. Na szpulce jest z tego co pamiętam ok 50m przewodu. Można opędzić kilkadziesiat gramofonów.
ODPOWIEDZ