Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DeWitt
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:05

Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#1

Post autor: DeWitt »

Witam,
jutro muszę podłączyć nowo zakupiony gramofon do sprzętu. Sęk w tym, że dopóki nie mam oddzielnego preampu muszę sobie poradzić ze wzmacniaczem Technicsa posiadającym takowy i amplitunerem, który jest łącznikiem między TV, DVD i kolumnami. Dodatkowym utrudnieniem są długości kabli - szczególnie tego od uziemienia nie wiem jak (i czy w ogóle można) przedłużyć.

Tak więc - jakich wejść potrzebuję aby zrobić tak:
gramofon do wzmacniacza przez phono -> wzmacniacz do amplitunera (?) -> ampli do kolumn

Czy da się to wykonać? Inna opcja to przełączanie kabelków między wzmacniaczem a ampli, ale nie muszę chyba opisywać jak niewygodne to będzie.

I pytanie na przyszłość - czy zewnętrzne preampy mają "złącze" GND, czy kabel od uziemienia trzeba zawsze ciągnąć do wzmacniacza?
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Jak to połączyć?

#2

Post autor: KasparHauser »

No więc. Moja koncepcja wygląda tak:
Gramofon podłącz do wzmacniacza z wejściem phono, a następnie wyprowadź połączenie z Tape REC/Tape OUT do np. wejścia aux w amplitunerze.
Z tego co czytałem to kabel GND może być dowolny (w miarę rozsądku) i długość jego zależna od potrzeb, ale jeżeli będziesz miał przedwzmacniacz, to tam jest możliwość podłączenia uziemienia, więc się nie martw o długość.
Awatar użytkownika
DeWitt
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:05

Re: Jak to połączyć?

#3

Post autor: DeWitt »

Super, idę sprawdzić co się stanie. Dzięki.
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Jak to połączyć?

#4

Post autor: KasparHauser »

No i jak?
Awatar użytkownika
DeWitt
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:05

Re: Jak to połączyć?

#5

Post autor: DeWitt »

Niestety nawet nie mogłem spróbować. W całym mieście nie dało się kupić kabla na chinchach o co najmniej trzech metrach długości ani przedłużacza do tychże. Podłączyłem wszystko pod wzmacniacz i tak już zostanie póki nie zakupię oddzielnego preampu.
Trudno, dzięki za pomoc.
kadzislaw
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2023, 01:23
Gramofon: Sony PS4300

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#6

Post autor: kadzislaw »

A jak w drugą stronę?
Amplituner mam podłączony do serwera na którym mam swoją cyfrową bibliotekę muzyki - chciałbym puścić to przez wzmacniacz.
Czy jak zrobię tak jak na ilustracji (instrukcja amplitunera) to będzie ok? Mój wzmacniacz nie posiada wejścia AUX - ale to chyba bez różnicy jak podepnę np. pod TAPE
zone.png
Zakładam, że sterowanie głośnością będzie ze wzmacniacza.
I przy okazji - wszystkie głośniki mam podłączone kablem Melodika Purple Rain MDC2250 2 x 2,5 mm², a przełącznik wzmacniaczy wygląda w środku tak
przełącznik.png
wygląda to na zwykłe kable
Tu rodzi się pytanie, czy ma to jakiś zasadniczy wpływ na dźwięk i czy warto wymienić to okablowanie na tożsame z resztą okablowania.
Sony PS4300, Sony TA F550ES, Yamaha NS-300
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#7

Post autor: dale »

11.jpg
11.jpg (2.79 KiB) Przejrzano 843 razy
Gratuluję :) Po prawie 10 latach odkopałeś wątek :)))))
Tytuł Złotej Łopaty jest Twój :)
kadzislaw
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2023, 01:23
Gramofon: Sony PS4300

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#8

Post autor: kadzislaw »

Jeśli to takie passe to założę nowy temat, ale puki co będę kontynuował tutaj.
Niestety moje połączenie z obrazka nie działa.
ZONE 2 w ampli ustawione jest na PRE i obojętnie w które wejście we wzmacniaczu (z wyjątkiem ADAPTOR) podepnę to jest cisza.
Sony TA-F550ES rear gold.JPG



dale - czekam na platynę.
P.S Odnoszę wrażenie, że już gdzieś na innym forum tematycznym się spotkaliśmy.
Sony PS4300, Sony TA F550ES, Yamaha NS-300
kadzislaw
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2023, 01:23
Gramofon: Sony PS4300

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#9

Post autor: kadzislaw »

Po lekturze internetu - podobno się mojego modelu amplitunera nie da połączyć z zewnętrznym wzmacniaczem.
Choć instrukcja mówi jakby co innego. Ale jak się nie da to się nie da. Szkoda - jakoś będę musiał z tym żyć.
Sony PS4300, Sony TA F550ES, Yamaha NS-300
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#10

Post autor: dale »

A prawdopodobnie na beżowym :) W każdym bądź razie, ta łopata to bardziej żart niż jakaś uwaga :)
A nie da się ustawić selektora na odbiór sygnału z innego wejścia? Ten Direct IN to nie jest odpowiednik AUX tyle że bez przedwzmacniacza?
ps. podrzuć link do wzmacniacza, może razem coś wyczytamy.
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#11

Post autor: grzehu82 »

kadzislaw pisze:
06 mar 2023, 18:02
ZONE 2 w ampli ustawione jest na PRE
A sprawdzałeś czy w ampli jest wogóle sygnał na wyjściu?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
kadzislaw
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2023, 01:23
Gramofon: Sony PS4300

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#12

Post autor: kadzislaw »

DIRECT IN = MAIN IN
ADAPTOR - to podłączenie korektora
Pozostałe wejścia to: TUNER, CD, TAPE 1, TAPE 2
Podłączałem do wszystkich wejść - brak oczekiwanych rezultatów. Oczywiście selektor na wzmacniaczu ustawiony na odpowiednie wejście.
Czy na wyjściu z amplitunera jest sygnał nie sprawdzałem - problem z dostępem, ale dzisiaj podejmę próbę.
Jak ktoś ma chęć to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3157946.html jest dyskusja na ten temat i konkluzją jest, że w przypadku tego amplitunera po prostu się nie da - wbrew temu co pisze instrukcja. Według której przy konfiguracji głośników 5.1 pozostałe 2 wyjścia głośnikowe obsługują ZONE 2, a w przypadku 7.1 wyjścia ZONE 2 w ampli ustawiają się na PRE - tyle teoria.
denon.png
Sony PS4300, Sony TA F550ES, Yamaha NS-300
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#13

Post autor: Wojtek »

E tam, "nie da się" to zbyt mocne słowa.
Jeśli zaznaczony na obrazku Pre Out Zone 2 nie daje sygnału (możliwe że trzeba "Zone 2" jakoś ustawić w ustawieniach ampli) to można jeszcze wyciągać audio z HDMI Out przy pomocy jakiegoś dodatkowego pudełka.

Generalnie amplitunery KD najlepiej się sprawdzają w punktach recyklingu :morda:

No ampli no cry, jak to śpiewał Marley :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#14

Post autor: dale »

Wojtek pisze:
08 mar 2023, 00:33
No ampli no cry, jak to śpiewał Marley :morda:
Jednakowoż chyba nie to miał Autor piosenki na myśli, no chyba że chcesz pocieszać ampli :) Ale dziękuję Ci za przypomnienie utworu, niesamowicie słucha się go przed 4 rano...
Wojtek pisze:
08 mar 2023, 00:33
to można jeszcze wyciągać audio z HDMI Out przy pomocy jakiegoś dodatkowego pudełka.
To nie jest najlepszy pomysł jeśli chodzi o jakość, jak przeglądałem ostatnio takie płytki, parametry ich były mocno średnie, myślę że ten ampli ma mimo wszystko lepsze.
Ja bym podszedł innym sposobem, mianowicie, może Twój serwer plików, po podpięciu do USB DAC-a ma możliwość odtwarzania muzyki? Wtedy pominął byś ampli i jednocześnie zyskał na jakości. Ja mam serwer Synology, do niego mam podpięty DAC typu X3 (chińskie czarne pudełko) i gra fajnie. Starsze serwery chodzą w rozsądnych pieniądzach, a nowsze, no cóż, wiadomo, mogą więcej, ale zawsze można znaleźć kompromis :)
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jak połączyć wzmacniacz z amplitunerem?

#15

Post autor: Arkadyo »

Nie rozumiem samej idei grania przez wzmacniacz stereo na ampli kd.... Przeca to ewentualnie powinno banglać w drugą stronę jak juz ktos nie może zyc bez kd a chce dobre granie jakiego kd raczej nie oferuje. Jeżeli juz potrzebujemy obu systemów na jednej parze kolumn frontowych to albo przełącznik kabli głosnikowych albo ampli kd z wyjsciami pre out na front kolumny - wtedy pod preout dla frontów podpinamy stereo i dla kd tracimy jedno położenie selektora wejść w wzmacniaczu. Do muzyki gra wzmak stereo czy to na phono czy na czym tam chcemy a do kina gra ampli kd pedząc wszyskie głosniki ze swoich końcówek oprócz frontów na których siedzi stereo - oczywiście do kd żeby był front trzeba właczac oba urzadzenia. Poprostu dwa piloty do kd zamiast jednego :P plus pilo do tv, plus źródlo i mamy niezłe centrum dowodzenia.
U mnie siedzi pilot do: tv, dekodera, ampli kd, wzmacniacza stereo, osobne do dwóch różnych cd, osobnego dac, pilot i klawiatura do boxa na linuksie do streamu sieciowego. Oczywiście w to wszystko wpięty jest jeszcze osobny moduł blutut, wszystkie domowe telefony, xbox i dwa komputery.
Ma to swoje wady i zalety. Nikt w domu tego nie rozumie i mi w tym nie grzebie. Niestety po dłuższym nieużywaniu niektórych opcji sam potrzebuje chwili żeby zaskoczyć. No i żona... Lubi sluchać radia i trzeba było wyjść poza zakres operacyjny dwóch pilotów od tv i dekodera. I niestety mission failed. Na szczęście jest opcja podejścia do sciany tajemnic, wcisniecia w dwu urzadzeniach guziczka power i w jednym przypilnować selektora na tuner gdzie wpięty (dla ulawienia) jest ampli kd. Muszę tylko pamietac zeby ampli kd zawsze zostawiac na opcji tuner i popłynie jedna, jedyna akurat ustawiona stacyjka. Niestety do zmiany stacji trzeba użyć albo pilota, albo skomplikowanego guzikarstwa na front panelu.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ