Tellurium Q - opinie i odczucia

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Tellurium Q - opinie i odczucia

#1

Post autor: Martynka »

Hi,

To może temat tutaj, żeby kolekcji nie zaśmiecać.

Jak już mówiłem, zakupiłem do testów głośnikowe Black II, kabelek nie tani bo to wydatek przy długości 2 x 2,5 metra kosztuje średnio 1350 zł. W dobrej cenie około 1200 zł się zdarzy.

Wcześniej jechałem na kablach OFC, niemiecka konfekcja, 2.5 mm2 i to razy dwa bo używałem do bi-ampu. Przy CLS miałem podłączoną tylko jedną część czyli 2,5 mm2

Dźwięk z moich CLS jest typowy dla elektrostatów. Spójny bo nie ma podziału na zwrotnicach, brak przetworników dla poszczególnych zakresów bo wszystko idzie z jednego panelu. Jest bardzo szczegółowy a góra jest lepsza niż na wstęgach. Zauważyłem, że zmiana amplifikacji czy zmiana źródeł powoduje dojście do pewnego poziomu i nie ważne ile tycięcy czy dziesiątek tysiecy złoty wrzucę w tor... na wyjściu jest pewien poziom.

Słyszałem też CLS na systemie za 100 tyś zł w którym kable też nie były z przypadku. Powiem tak, to było inne granie. Oczywiście część z tego to adaptacja pokoju ale głowa zaczęła pracować.

Kolejna sprawa to przesiadka na Rotela RHB-10 i zmiana sygnatury dzwięku na dużo wyżej. Pora więc coś z tym zrobić i wybór padł na kable. Wybrałem Tellurium Q bo przekonały mnie i testy i opinie użytkowników i ich "motto" - Phase relationships in a signal is our focus.

Slogan marketingowy, bzdety dla naiwnych, puste frazesy ?? może i tak ale akurat fizyka mówi, że scena i umiejscowienie dzwięków pozornych to właśnie integracja fazowa przeteorników.... kupili tym mnie :D

Celowałem w Ultra Blue II ale snobizm postawił na Black II. Gdzie różnica ?? chyba w szczególowości oddawania obrazów. Tellurium opisuje Blue :

Warm and forgiving for
systems with a slight edge
for those who like a more smooth laid back
presentation. Blue and Ultra Blue are especially
good for AV and home cinema.

i opisuje jako Black:

Smooth, fine detailed and
great resolution
while actually reducing apparent harshness.
Music is presented as a coherent, organic
whole, with a jaw-dropping sense of realism
and naturalness.

Co zyskałem:

Po pierwsze wyciągam jeszcze więcej szczegółów, których i tak było bardzo dużo - kto słyszał u mnie CLS wie o co chodzi. Szczegóły te nie atakują i nie są męczące. Całkowita korelacja z resztą dzwięku. Podkręcenie go, emocje, ciekawość. To wniosły szczegóły.
Po drugie szerokość i wysokość sceny. wybiega daleko poza obryz głośników. Żródła pozorne, szczególnie te droble jak uderzenie w trójkąt, czy dzwonek wykraczają daleko poza głośniki i to konkretnie umiejscowione.
Po trzecie właśnie źródła pozorne, ich precyzyjna lokalizacja. To o czym pisałem w punkcie drugim, nie tylko wykracza na szerokość ale z miarką w ręku jestem w stanie ustalić wysokość położenia dzwięku. Magia to mało.
Po czwarte bas. Elektrostaty zawsze miały nad nim kontrolę bo nie ma cięzkiego przeteornika nad którym trzeba zapanować ale doszło jego stopniowanie i wybrzmiewanie, bas żyje, kontrabas nabrał barw, słychać moc szarpnięcia w kontrabas i jego wibracje. Zyskuję znów dół.

To przekonało mnie do zainwestwanie kolejnej trochę wyższej sumy w IC pomiędzy pre a końcówkę.. podłączyłem i dostałem dzwiękiem w twarz, tu już nie ma żartów. Wszystko o czym pisałem stało się jeszcze bardziej wyraźne.

Dodatkowo przeleciałem też kawałki które ostatnio nie sprawiały przyjemności i okazało się że są zajebiste !! No i najważniejsze... ostatni dzień to winyle które dają teraz 100 % więcej radości. Yamaha PX-3 w zasadzie się nie przestaje kręcić. Tutaj w PX-3 z ori RCA nie ma żartów, ale nie wykluczam, że kolejnym zakupem będzie Phono RCA Black II

Tyle ode mnie, powiem jeszcze, że szukam teraz używek Ultra Black bo to już zupełnie inny poziom szczególowości a wiem, że CLS motrafią oddać jeszcze więcej.

Uwaga techniczna: Grałem na kablach 2,5mm2 bo przecież prądu potrzeba, Blue i Black to 1mm2. Bardzo się bałem jak CLS ze spadkami około 1 ohm dadzą sobie z nimi radę... nie ma objawów przytkania i niedostatków prądu ani na górze, ani na dole. W przyszłym tygodniu będę testował je z Yamahą MX10000 i Infinity Sigma. Prądem który płynie podczas grania na tym secie można zabić :lol: Ultra Black to już grube kable ale różnica w cenie też duża. Tutaj za metr :
Tellurium Q price.jpg
Jest jeszcze flagowy Statement którego ceny nawet nie podają :lol:

A teraz gdyby ktoś chciał dyskutować na ten temat albo dać swoje odczucia to pozwlę sobie wrzucić Markowe zdanie:
Peliks pisze:
05 lis 2022, 21:39
Martynka pisze:
05 lis 2022, 19:34
Peliks pisze:
05 lis 2022, 19:25
Blue II
I jak ?? jest progres ?? Bo Blue II znam tylko z opisu. Sygnatura powinna być jak u mnie i brzmieć dobrze na Rotelach.
Słucham od godziny i już słyszę zmianę na plus w szerokości sceny i precyzji dżwięków. Ale producent zaleca minimum 50 godzin wygrzewania. Czyli w poniedziałek wrócę do "starych" Monsterów na chwilę i porównam i wówczas napiszę co i jak. Ale jest czad.
oraz
Peliks pisze:
06 lis 2022, 09:17
Martynka pisze:
05 lis 2022, 19:34
I jak ?? jest progres ??
Sprzęt grał całą noc :lol: bo nie mogę się doczekać wygrzania kabli :D
Od rana słucham i przeżyłem szok :shock:
W innym wątku viewtopic.php?p=393807#p393807 parę tygodni temu pisałem "Szkoda że jest słabo nagrane (reedycja) bo muza :whistle: :whistle: :whistle: "
No to cofam to co napisałem ! Płyta jest świetnie nagrana ! A niedostatki w wokalach i rozmazanie dołu pasma to niestety była wina kabli :shock: :shock: :shock:
Ostatnio zmieniony 06 lis 2022, 12:20 przez Martynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#2

Post autor: Martynka »

mcemsi pisze:
06 lis 2022, 11:34
Zastanawia mnie to bardzo z czego taka różnica .....

Nowy kabel głośnikowy chyba niczego nie upiększy/dołoży więc wychodzi na to że poprzedni ograniczał/zniekształcał.

@Martynka/@Peliks , jesteście dość mocno oblatani sprzętowo więc jakbyście to wyjaśnili?
Ja już mówiłem. Fazowość.

Weź podłącz jeden głośnik z kablami odwróconymi fazą czyli + do - wrzucony i - do + stereo będzie dalej ale przestrzeń zniknie. Zmienisz w głośnikach fazy o 180 stopni. To oczywiście skrajny przypadek ale wystarczy, że faza rozjeżdża się o ułamek tego a już precyzyjność i spójność przekazu jest mniej osadzona w przestrzeni. To jedyne czym mogę sobie to wytłumaczyć biorąc pod uwagę ich motto na każdym wyrobie.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#3

Post autor: Martynka »

SimonTemplar pisze:
06 lis 2022, 10:32
No nic nie poradzę taki układ w pokoju. Martwi mnie czy przy takiej długości zabawa kablami ma sens?
Ja bym szedł w Black II jednak. U Marka 3 metry kabla robi różnicę, mam nadzieję, że tu też się wypowie. Na 5 m też usłyszysz, widziałem, że ludzie i 8 m używają. Masz fajnie bo to kable z Twojego podwórka, wiele używek znajdziesz na próbę i na pewno nie jeden dystrybutor takie kable wypożyczy.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#4

Post autor: SimonTemplar »

Martynka pisze:
06 lis 2022, 12:33
Na 5 m też usłyszysz, widziałem, że ludzie i 8 m używają.
Już sie czuję lepiej ;)
Martynka pisze:
06 lis 2022, 12:33
Masz fajnie bo to kable z Twojego podwórka
Dokładnie. To mnie przekonuje. Nic to Mikołaj będzie miał cieżko w tym roku :lol:
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#5

Post autor: Martynka »

SimonTemplar pisze:
06 lis 2022, 13:05
Mikołaj
Ty też będziesz miał ciężko. Znalazłem parę używek Ultra Black ale ktoś z UK musi je kupić żeby mi wysłać bo JuKejańczycy dziwni z wysyłkami są.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#6

Post autor: SimonTemplar »

Martynka pisze:
06 lis 2022, 13:16
ale ktoś z UK musi je kupić żeby mi wysłać
Pisz na PW może uda mi się pomóc i przy okazji posłucham :D
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#7

Post autor: Martynka »

Rodzina poszła na spacer a ja usprawiedliwiony zerwanym MCL i ACL słucham...

Obserwacji ciąg dalszy. Chyba najlepsza dla mnie wiadomość:

Scena przesunęła się 1,5 metra bliżej głośników. CLS. Wcześniej odsłuchy robiłem za kanapą która rozdziela salon na pół, teraz najlepsze dzieje się siedząc na kanapie... to już powód żeby kochać te kable. Żegnaj krzesło, witaj sofo :lol:

Słuchając https://tidal.com/browse/track/123519363 solówkę na wibrafonie od 2 minuty mam po prostu jeden wielki instrument z dokładnym obrazowaniem gdzie spadają pałeczki. Ba... powiem więcej mam w domu ksylofon i mam wrażenie, że jak podejdę do niego to patrząc przed siebie odtworzę na nim to samo co słychać :lol: Ogólnie polacam cały album. A u Stańko w https://tidal.com/browse/track/13418119 nigdy nie było takie przestrzennego realizmu.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7661
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#8

Post autor: amrowek »

A jakie masz interkonekty i z czego?
hm zamieniłeś 2.5mm2 na 1mm2?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1924
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#9

Post autor: kukiz 30 »

Martynka pisze:
06 lis 2022, 14:29
Rodzina poszła na spacer a ja usprawiedliwiony zerwanym MCL i ACL słucham...

Obserwacji ciąg dalszy. Chyba najlepsza dla mnie wiadomość:

Scena przesunęła się 1,5 metra bliżej głośników. CLS. Wcześniej odsłuchy robiłem za kanapą która rozdziela salon na pół, teraz najlepsze dzieje się siedząc na kanapie... to już powód żeby kochać te kable. Żegnaj krzesło, witaj sofo :lol:
.
Potwierdzam tak było :lol: To teraz musi być ciekawie :violin: :whistle:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#10

Post autor: Martynka »

amrowek pisze:
06 lis 2022, 15:24
hm zamieniłeś 2.5mm2 na 1mm2?
Powiem tak, nikt tego oficjalnie nie podaje. Ja kupowałem w AVStore i oni oznaczają je jako jedyni na 1mm2 , Ultra Black II na 4mm2 .

Kable są zabananowane fabrycznie i zaciągnięte termokurczką firmową więc nie wiem co w środku. Patrząc głebiej raczej będzie to średnica niż pole przekroju.
amrowek pisze:
06 lis 2022, 15:24
A jakie masz interkonekty i z czego?
Obecnie pomiędzy pre i końcówką jest Tellurium Q Black II , miał być Ultra ale stwierdziłem jako empirysta, że sprawdzę co wniesie Black II do Black II na głośnikach więc nastąpiła zmiana zamówienia. Jak zmienię głośnikowe na Ultra Black to i IC pójdzie w górę.

Pozostałe interkonekty można nazwać budżetowymi. To Cambridge Audio Artic ( mam komplet 4 sztuk i to naprawdę fajny neutralny kabel ) oraz 2 sztuki chińskiego Mcintosha którego dostałem od kolegi ( jest zadziwijąco dobry na średnicy i w przestrzeni ) Do cyfrowego RCA używam Ortofon'a ze srebrem a optyk to Acoustic Research.

Po zmianie przewodów na Tellurium chiński Mac poszedł w odstawkę i gram na CA. Cambridge daje lepsze wybrzmiewanie góry i koncentrację żródła dzwięku. Zielone Artic można kupić za 30 funtów od sztuki używki w UK. Przymierzam się do kolejnego IC Black a może na próbę wezmę Ultra Blue II RCA... po prostu Tellurium Q cholernie mi podeszło... i słyszę że nie tylko mi :roll:
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
tomaszek
Posty: 1007
Rejestracja: 17 lis 2017, 11:20
Gramofon: Pioneer PL-50L
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#11

Post autor: tomaszek »

Martynka pisze:
06 lis 2022, 12:12
ale nie wykluczam, że kolejnym zakupem będzie Phono RCA Black II
nie wiesz ile mają pF/m? nie mogę info znaleźć, a mnie ciekawi :think:
Pioneer PL-50L + MC-1000 / MIT-1 / AT-33PTG mk1 / V15 III L-M (SAS) + Husariaa v2 / SUTy + LAR IA-200HB + M-S Mezzo 8
Music Hall PH25.2 + Beyerdynamic DT 990 PRO
Atoll DR200SE + DAC by Martynka
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#12

Post autor: Martynka »

tomaszek pisze:
06 lis 2022, 17:09
nie wiesz ile mają pF/m?
i tutaj wychodzi jedyny do tej pory problem, pojemności, średnice, budowa, skład... nic nie wiadomo oprócz tego, że Silver wcale nie mają srebra a Diamond nie są z diamentu :lol:
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7661
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#13

Post autor: amrowek »

@Martynka
a nie myślałeś aby sobie samemu wyspawać IC?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#14

Post autor: Martynka »

amrowek pisze:
06 lis 2022, 17:51
a nie myślałeś aby sobie samemu wyspawać IC?
A mam ich całą szafę, pytałeś czego używam w systemie. Te IC Mcintosha były robione przeze mnie z kabla na metry i to jedyne z jakich samoróbek korzystam. Zawsze łącząc klocki zmieniam i dobieram co będzie pasowało ale jakościowo często brzmi to podobnie na jednym czy drugim sprzęcie. Pomiędzy pre a końcówką Black II zdeklasował całkiem to co mam w domu. Nie jestem w stanie zrobić takiej jakości samemu.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7661
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Tellurium Q - opinie i odczucia

#15

Post autor: amrowek »

Hm ale przecież ta biżuteria to kable, cyna , i rca plus odpowiednia temperatura "spawania"

a tak dla sportu zmierzył być te Blacki i i jabluszka :D i jakiś wybrany losowo? I wrzucił tu dane .
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ