Długość kabli głośnikowych

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Długość kabli głośnikowych

#1

Post autor: kielek »

Może zadam nieco głupie pytanie,ale czy różna długość odcinków kabli głośnikowych ma wpływ na brzmienie/jakość dźwięku? W najbliższym czasie będę musiał przestawić wzmacniacz w inne miejsce i nie będzie symetrycznych odległości od niego względem kolumn(jedna będzie oddalona 4,5 m a druga 1,5m).Wiem,że z reguły odcinki przewodów powinny być takie same ze względu choćby na pojemność przewodu,ale czy mogę pozwolić sobie na podział odcinków o różnych długościach.Czytałem kiedyś,że w takim układzie jeden kanał może grać ciszej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Długość kabli głośnikowych

#2

Post autor: Wojtek »

W sumie sam już sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie :) Nie powinno się stosować kabli głośnikowych różnych długości, nawet kiedy odległości od wzmacniacza do kolumn są różne.

Tu nie chodzi tylko o pojemność, ale także o impedancję sygnału.

Tak więc jeśli do jednej kolumny potrzebujesz 4,5m kabla to do tej bliższej także użyj 4,5m kabla, jeśli ma być porządnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Długość kabli głośnikowych

#3

Post autor: kielek »

No tak :) Trzeba będzie,gdzieś upchnąć te 3 metry kabla...
Jak jestem już temacie kabla głośnikowego,to kolejne pytanko do bardziej doświadczonych :) Kiedyś była "szkoła",że czym większy przekrój przewodu tym lepiej(mniejsze spadki napięcia itd),a ostatnio zerknąłem do instrukcji od Rothów i producent stwierdza,że do 7,5 m długości minimalny przekrój to 0,75.Czy przy odcinkach do 5 m przekrój 2,5mm a 4mm stanowi jakąkolwiek różnicę?(oprócz zawartości w portfelu ;) )
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Długość kabli głośnikowych

#4

Post autor: eenneell »

Teoretycznie długości kabli powinny być takie same, ale w praktyce nie ma to znaczącej/ słyszalnej różnicy ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Długość kabli głośnikowych

#5

Post autor: Wojtek »

Mimo wszystko polecam jednak trzymać się teorii :) Wspomniana przez eenneella praktyka zależy od konfiguracji sprzętowej i połączeniowej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Długość kabli głośnikowych

#6

Post autor: kielek »

No,ok .Ale Panowie czy różnica w długości 1m pomiędzy odcinkami w praktyce nie powinna być chyba odczuwalna?Pytam,bo siostra zakupiła mi już odcinek kabla(coś ze Supry) i żeby kabel był "porządnie" i estetycznie ułożony to jeden odcinek musiałby być krótszy(5,5 m do 4,5m).Wydaje mi się,że moje nieaudiofilskie ucho raczej tego nie wychwyci,ale ludzkie oko zobaczy zbytnio naciągnięty przewód a kończyna dolna mojej żony zapewne go wyrwie z gniazd w drodze na balkon :D
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

Re: Długość kabli głośnikowych

#7

Post autor: Klimek »

kielek pisze:No,ok .Ale Panowie czy różnica w długości 1m pomiędzy odcinkami w praktyce nie powinna być chyba odczuwalna?Pytam,bo siostra zakupiła mi już odcinek kabla(coś ze Supry) i żeby kabel był "porządnie" i estetycznie ułożony to jeden odcinek musiałby być krótszy(5,5 m do 4,5m).Wydaje mi się,że moje nieaudiofilskie ucho raczej tego nie wychwyci,ale ludzkie oko zobaczy zbytnio naciągnięty przewód a kończyna dolna mojej żony zapewne go wyrwie z gniazd w drodze na balkon :D
Nie przejmuj się. Nic nie usłyszysz :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Długość kabli głośnikowych

#8

Post autor: JacK »

Audiofilskie czy nieaudiofilskie ucho różnicy w długości kabla nie usłyszy, muzykę natomiast tak :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Długość kabli głośnikowych

#9

Post autor: Wojtek »

Przy takich relacjach to faktycznie nie ma zauważalnej różnicy (ale mimo wszystko jest, taka fizyka ;) ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Długość kabli głośnikowych

#10

Post autor: wlodek1001 »

u mnie jest podobnie, z uwagi na usytuowanie sprzęt/ampli/ wzglądem kolumn B&W mam różnej długości kable głośnikowe 1,5 m oraz 3,5 m, różnic nie słyszę,taki układ funkcjonuje u mnie ok 8 lat, kable to vdh CS 122, odsłuch przeprowadzałem wiele razy i różnicy nie słyszę, dochodzę do etapu wymiany kabli głośnikowych i wtedy rozważę opcje kabli jednakowej długości
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Długość kabli głośnikowych

#11

Post autor: eenneell »

Więcej szkody "akustycznej" narobi nawinięte/ upchnięte kila "niewłaściwie--zbędnych" metrów kabla :(
Co z tym robić?, czyli jak "upychać zbedne metry kabla" :?: :?:Oto jest pytanie :!:
Moze to temat na nowy temat?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Długość kabli głośnikowych

#12

Post autor: pawel0777 »

Zwijać nie można bo w ten sposób tworzy się cewkę powietrzną o mierzalnej indukcyjności która może być słyszalna.
Jak dla mnie lepiej już zrobić różne długości przewodów.
Same zwrotnice w przeciętnych kolumnach są zrobione na elementach o stosunkowo dużej tolerancji więc nie ma co się czepiać szczegółów :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Długość kabli głośnikowych

#13

Post autor: eenneell »

:D Noo!
W końcu Ktoś Ktoś wie o czym i co mówi ;)
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Długość kabli głośnikowych

#14

Post autor: pawel0777 »

eenneell pisze: W końcu Ktoś Ktoś wie o czym i co mówi ;)
Eee chyba każdy spotkał się z nie rozwiniętym przedłużaczem od np. kosiarki, który nie wiadomo dlaczego się grzeje ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Długość kabli głośnikowych

#15

Post autor: eenneell »

pawel0777 pisze:Eee chyba każdy spotkał się z nie rozwiniętym przedłużaczem od np. kosiarki, który nie wiadomo dlaczego się grzeje ;)
bo jest na "szpuli"...
Ale tu nie chodzi (częstokroć) o zasadę " przedłużacza od kosiarki", tylko o zasadę "samą w sobie", czyli teorię, która jest teorią daleką od "realu" :(
ODPOWIEDZ