Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
warantdw
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2020, 15:21

Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#1

Post autor: warantdw »

Cześć wszystkim,
Z racji tego, że mam podwójne gniazdo w głośnikach i podobną sytuację we wzmacniaczu chciałem sobie stestować kabelek bi-wire.
Padło na KLOTZ LS425 4x2,5mm . Nie wnikając już w teorie co dają kable a co się wydaję, że dają z czystej ciekawości po prostu chciałbym podłączyć tym swój sprzęcik. Koszt kabli plus bananków wyjdzie wszystkiego razem koło 200 zł także można spróbować.

Sprzęt jaki mam do podłączenia to Technics SU-C800UM2 + SE-A800SM2 + SH-GE90 (tu się też pobawię) + JAMO CLASSIC 8 .
I teraz pytanko czy ten kabel nie będzie troszkę za gruby do mojego zestawu?
I czy podłączyć tak jak mam teraz czy rozdzielić to na zestaw 4 kolumn ? Z opisów wynika, że kolumny mają 4 ohm a w zestawieniu 2 kolumn jako 4 zestaw będzie generował 8 ohm. Czy można przez to, tak podłączyć? I czy będą tego jakieś konsekwencje?

Długość kabla 2,5m na kanał czyli razem 5m.
Z konkurencyjnych firm była jeszcze melodika ale 2x1,5 mm + 2x4 mm z żyłą basscore w podobnej cenie, może ją byście bardziej polecili?

Załączam zdjęcia jak to wygląda.

Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#2

Post autor: wydra »

jeśli już w to się bawić to owszem 2.5mm na bass czyli prawdopodobnie na dół w kolumnie się nada, ale na tweeter czyli na góre w kolumnie to dałbym 1-1.5mm.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
warantdw
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2020, 15:21

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#3

Post autor: warantdw »

Tak na logike to też mi najbardziej odpowiadała taka kombinacja. Tylko nie ma takiego kabla - jest 4x2,5 i 2x1.5 + 2x4. W obu przypadkach wychodzi 5 - 5,5mm kabel .

Czy może podłączyć to oddzielnymi?
2.5 na bass i 1.5 na średnie i niskie ?

I co z tym wzmacniaczem? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#4

Post autor: wydra »

Ja mam odzielne przewody.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#5

Post autor: koscidogitary »

warantdw pisze:
04 paź 2020, 15:58
I czy podłączyć tak jak mam teraz czy rozdzielić to na zestaw 4 kolumn ? Z opisów wynika, że kolumny mają 4 ohm a w zestawieniu 2 kolumn jako 4 zestaw będzie generował 8 ohm. Czy można przez to, tak podłączyć? I czy będą tego jakieś konsekwencje?
Nie bardzo rozumiem Twoich intencji... :think:

Masz jeden wzmacniacz i jedną parę kolumn, tak?
Chcesz to podłączyć podwójnym kablem?
Jeśli tak, to nie przejmuj się omami i patrz niżej.

Generalnie, umownie, jest coś takiego jak biwiring i bijumping.

Jeśli wzmacniacz ma podwójne wyjścia A+B i kolumny mają podwójne terminale (zmostkowane z zewnątrz np. specjalną blaszką)
to demontujesz tę blaszkę, górne terminale są pod głośniki wysokotonowe, dolne pod pozostałe (średnie i bas).

Kabel wtedy musi mieć 4 żyły i 2 pary konektorów z każdego końca - to jest bijumping (z obu stron wtyczki na każdej żyle).

We wzmacniaczu włączasz oba wyjścia A oraz B i zapinasz kabel: soprany pod wyjście A, basy pod B (możesz odwrotnie, nie ma znaczenia)
ale pilnujesz plusów i minusów bo inaczej odwrócisz fazę (!).

Jeśli kolumny grają ostro to dajesz grube kable 4mm2 góra i dół i generalnie po to służy biwire i bijump.
- Gruby kabel pod głośnik wysokotonowy - wpływasz na jego brzmienie, kolumny grają mniej ostro.

Są kable 2 żyły 4mm2 + dwie 1.5mm2 w jednej koszulce - znam właśnie taką Melodikę, ale Melodiki stanowczo nie polecam, nie warta swojej ceny i dźwięk będzie przytłumiony.

Możesz dać 2,5mm2 i jakie tylko chcesz grubości.
Może się jednak zdarzyć, że w skrajnym przypadku jak pomieszasz grubości, długości i materiał kabli to Ci się dźwięk "rozjedzie".
Np. kiedyś na dół dałem 2,5mb Klotz 4mm2 a na sopran 4,5mb Nakamichi srebrny 2,5mm2 i nie dało się słuchać muzyki.

Jeśli wzmaczniacz ma tylko jedną parę wyjść (mój tak ma), to podwójny kabel z jednej strony zarabiasz pojedynczą parą konektorów: dwa plusy ze sobą, dwa minusy ze sobą (banany, widełki, co tam masz) a dalej do kolumny idą już osobno - to jest biwire.

Moje spostrzeżenia: przestałem używać biwire/bijump ponieważ w dobrze zrobionych kolumnach (zwrotnicach) nie jest to potrzebne a wręcz można niekorzystnie wpłynąć na dźwięk, niemniej jednak w wielu kolumnach wpływ biwi i bijump na dźwięk jest pozytywny, warto popróbować zwłaszcza, że dobre kable nie są drogie (Klotz, Bitner m.in.)
Zauważyłem, że jeśli w kablu jest dużo drobnych żyłek (nitek) to gra "cieplej" niż np. ten sam przekrój, ale złożony z mniejszej ilości grubszych nitek.
Jak piszesz - nieraz można spotkać kable z dużą ilością drobnych nitek a w środku jeden gruby drucik, tzw. bass-core, ale dla mnie to trochę "ściemka" ;)


Pozdro
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#6

Post autor: cobra »

Znam pojęcia bi-wiring i bi-amping, natomiast z określeniem bi-jumping jakoś się nie spotkałem :roll:
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#7

Post autor: koscidogitary »

cobra pisze:
08 paź 2020, 18:09
spotkałem
A co napisałem na początku?? Hę?? :roll:
Czytał Pan? :D
Zatem cytuję sam siebie:
koscidogitary pisze:
08 paź 2020, 12:29
umownie
Chodzi o to, żeby odróżnić 8 bananów od 6 w biwiringu.
I uwierz, lub nie, tak to się przyjęło ujmować: bijumping, to jest więcej bananów po jednej stronie :morda:
Buźka :D :*

Edit: Paaanie, bi-amping to już wyższa szkoła jazdy, daj Pan spokój, nie tutaj, co ludzie powiedzą :D :morda:
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#8

Post autor: cobra »

ok 8-)
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#9

Post autor: jogurteq »

koscidogitary pisze:
08 paź 2020, 19:09
bi-amping to już wyższa szkoła jazdy
Mam podłączone fronty w bi-ampie, ale nie rozumiem, dlaczego wyższa szkoła jazdy? :think:
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#10

Post autor: koscidogitary »

jogurteq pisze:
09 paź 2020, 10:15
dlaczego wyższa szkoła jazdy
To tak żartem napisałem :)
Oczywiście to żaden problem, kwestia posiadania odpowiednich wejść, wyjść i przewodów.
Niemniej jednak na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę, jak chociażby dobór wzmacniacza, sposób regulacji wzmocnienia (preamp) i prawidłowe podłączenie przewodów.
Ale też jak to w każdym żarcie, tak i w tym, jest ziarno prawdy - niewiele osób stosuje bi-amping, więc coś na rzeczy jest.

Zauważyłem, że w systemach kina domowego takie rozwiązania stosuje się częściej niż w stereo - więcej wyjść (końcówek mocy) we wzmacniaczu, które można wykorzystać bez dodatkowych kosztów (poza przewodami).
- Jak możesz to napisz kilka zdań, jaki masz sprzęt i jak jest skonfigurowany (podłączony) i co jest na plus takiego układu.
Załączniki
Bi-Amp 5.1
Bi-Amp 5.1
Ostatnio zmieniony 09 paź 2020, 11:01 przez koscidogitary, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#11

Post autor: jogurteq »

koscidogitary pisze:
09 paź 2020, 10:38
przewodów
Przewody są te same tylko jest ich o parę więcej. Tu raczej potem szkoły są różne, Ci co kable słyszą to dają cieńsze druty na wysokotonowce, a bass cory na dół itp. itd.

Ja tam nie słyszę, ale metodyki nie neguję :) .
koscidogitary pisze:
09 paź 2020, 10:38
prawidłowe podłączenie przewodów
Zaznaczmy, jak ktoś chce zrobić bi-amp przy 2 osobnych końcówek mocy czy wzmacniaczy stereo.
Są jednostki wielokanałowe pozwalające na bi-amp wykorzystując inny kanał, wtedy jest dużo prościej, ale wygląda to także skromniej :D .

Oraz trzeba dodać, że bi-amp to nie znaczy głośniej :D. Raczej może być lepsza separacja tonów wysokich i niskich. I tak samo jak w bi-wire, to niekoniecznie może dać to różnicę na plus. Odsłuch indywidualny.

I nie zapomnijmy, że kolumny muszą obsłużyć Bi-Amp. :D
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#12

Post autor: koscidogitary »

jogurteq pisze:
09 paź 2020, 10:55
I nie zapomnijmy, że kolumny muszą obsłużyć Bi-Amp
No jak najbardziej, bo jak nie to konieczne przeróbki.

Tam wyżej wyedytowałem jeszcze swój post. Napisz parę słów o Twojej realizacji i przede wszystkim co jest na plus.
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#13

Post autor: jogurteq »

koscidogitary pisze:
09 paź 2020, 10:38
Jak możesz to napisz kilka zdań, jaki masz sprzęt i jak jest skonfigurowany (podłączony) i co jest na plus takiego układu.
Myślę, że dobry temat na wątek. Będę w domu, zrobię trening i biorę się za dokumentację!
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#14

Post autor: koscidogitary »

jogurteq pisze:
09 paź 2020, 11:04
dobry temat na wątek
Też tak myślę.
Ewentualnie można temu wątkowi zmienić nazwę/zmoderować.
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: Podłączenie bi-wire technicsa z jamo classic

#15

Post autor: jogurteq »

Można, ale to już decyzja od @Wojtek i autora tematu. :D
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
ODPOWIEDZ