Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
taperson
Posty: 86
Rejestracja: 27 lip 2015, 13:47

Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#1

Post autor: taperson »

A wiec
mamy jeden zestaw głosników. mamy dwa rodzaje źródła dziwieku jeden analogowy (adapter +wzmacniacz lampowy) drugi amplitiuner
zadanie jest takie aby do tej jednej pary głosników za pomoca jednej pary kabli podpiać te dwa żrudła za pomoca jakiegos magicznego czegos czym bedize mozna zmieniać co maja grac głosniki czy lampe czy amp.

generalnie proste - ale...
chce to miec bezpiecznie zrobione , tak aby wzmacniacze sie nie zesrały i glosniki nie spalily podczas zmiany wybrnego sygnału.

moze macie , znacie jakies urzadzenia
linki bym poprosil
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: czym i jak to zrobic

#2

Post autor: dale »

Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: czym i jak to zrobic

#3

Post autor: Myszor »

dale pisze:Może to ?
https://sklep.avt.pl/avt1696.html
Chyba nie bardzo bo musiałby dwa takie kupić i przełączać.
co to za klocki ? Opis i foty daj.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: czym i jak to zrobic

#4

Post autor: Regsoft »

taperson pisze: moze macie , znacie jakies urzadzenia
Można kupić taki przełącznik ale tanie to nie jest.
Przykładowo TC-7220 :
https://www.gfmod.pl/pl/p/Beresford-TC- ... -Audio/129

Dlatego wolałem zrobić taki własnoręcznie.
Tu masz cały wątek i kilka przykładów ...
viewtopic.php?f=14&t=7478
Switch_2.jpg
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: czym i jak to zrobic

#5

Post autor: klin »

taperson pisze: mamy dwa rodzaje źródła dziwieku jeden analogowy (adapter +wzmacniacz lampowy)
No właśnie...nie wiem czy wzmacniacz lampowy może tak wisieć włączony bez podpiętych kolumn... To chyba zależy od lamp i sposobu aplikacji? Może ktoś mądrzejszy się wypowie na ten temat.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: czym i jak to zrobic

#6

Post autor: Pawelec »

Przy dobrej konstrukcji rozdzielacza (patrz dzieło Regsoft ;) ) żadnych niespodzianek nie będzie.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#7

Post autor: darkman »

Klin ja tam mądrzejszy nie jestem, ale jeśli jest włączone w rozdzielacz, to przecież nie wisi na pusto.
Lampom to nie powinno przeszkadzać. Zresztą układ może mieć też jakieś obciążenie zabezpieczające zastosowane. Podzielam opinię Pawła, jak dobry układ i z głową, to po sprawie. Ta maszynka Rega jest dość dobra.
Ale poczekajmy co Misse powie?

W sumie też by mi się to przydało, bo często słucham radia i robienie tego via wzmak lampowy jest trochę na wyrost. Tu bardziej widziałbym włączanie tunera w tor z tranzystorem.
Oczywiście to nie koniec moich chciejstw, bo jeszcze by mi się przydał rozdzielacz odwrotny, tzn "gotowość przełączenia 2 par kolumn 4 i 8 łomowych.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#8

Post autor: olsza84 »

Darek, nie wiem jak te sklepowe, które przeznaczone są do podłączania 2 źródeł pod jedną parę kolumn. Ale ja mam podobnie jak Regsoft taki przełącznik DIY, który też niby pierwotnie przeznaczony jest do 2 źródeł i pary kolumn ale spokojnie działało mi to na odwrót: tj.2 pary kolumn pod jeden wzmak. I sobie w locie przełączałem kolumny aby porównać dźwięk. Teraz mam tylko 1 parę kolumn więc podłączony jest pod 2 ampli i oczywiście 2 gramofony.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#9

Post autor: darkman »

No spoko, tylko wątpliwość Michała dotyczy wzmaka lampowego (mam ten sam problem do rozwiązania), a i o to pyta Taperson.
No właśnie kwestia jest w tym, żeby ów mógł być on line, bo takie włączanie i wyłączanie nie służy ani urządzeniu ani lampom.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#10

Post autor: dale »

Myszor pisze:
dale pisze:Może to ?
https://sklep.avt.pl/avt1696.html
Chyba nie bardzo bo musiałby dwa takie kupić i przełączać.
Dlaczego? A nie może podpiąć pod wyjście kolumn? (2 x RCA), a pod wejścia ( 5 par RCA) podpiąć wyjścia głośnikowe ze wzmacniaczy?
Wtedy mógłby nawet 5 wzmacniaczy podpiąć :) Pytanie tylko jak jest z separacją kanałów, czy całkowita, czy coś wspólnego jest...
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#11

Post autor: caveas »

Dwa rezystory 8ohm/20W w przełączniku powinny załatwić problem wzmacniacza lampowego.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#12

Post autor: caveas »

złącze RCA maksymalnie wytrzymuje 2A - nie nadaje się do głośników HIFI.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#13

Post autor: Pawelec »

dale pisze: Dlaczego? A nie może podpiąć pod wyjście kolumn? (2 x RCA), a pod wejścia ( 5 par RCA) podpiąć wyjścia głośnikowe ze wzmacniaczy?
Wtedy mógłby nawet 5 wzmacniaczy podpiąć Pytanie tylko jak jest z separacją kanałów, czy całkowita, czy coś wspólnego jest...
Pomijając wtyki RCA do kolumn, to chciałbym zobaczyć co będzie jak włączy przez przypadek dwa wzmaki na raz :mrgreen:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#14

Post autor: dale »

No argument z tymi 2A to już jest jakiś argument "przeciw". Tylko zastanawiam się, bo miałem swego czasu dwie wieże z kolumnami niewiele gabarytowo mniejszymi od obecnych moich, według danych miały te kolumny ileśtam "kilo waty" (grały głośno), no i były wpinane na rca. Ba, mam obecnie oświetlenie nocne w akwarium pobierające więcej niż 2A ... to znaczy że musze przerobić bo nie ma prawa działać :) ?

Ale, jeśli te 2A są graniczną wartością w specyfikacji tego złącza, wtedy, rozumiem że i cały układ może być projektowany pod to (choć wątpię).
Jeśli jest zaprojektowany z głową, to nic nie powinno się wydarzyć po włączeniu dwu wzmacniaczy na raz.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Amplituner + lampa + jedna para kolumn = ?

#15

Post autor: MISSE »

a ja chciałbym gwiazdkę z nieba... :evil:

i nie musi mieć 18 lat :think:

o ile lampa PP jest mniej kłopotliwa i wystarczy jak na wyjściu będzie rezystor 100R/5W to dla SE powinno być docelowe obciążenie i nie pytajcie dlaczego Chiński NOWY ROK we wzmacniaczu to nic fajnego :drool:

proponuje dwa zestawy głośników;
jeden z głośnikiem szerokopasmowym dobranym pod lampę albo odwrotnie
drugi wielodrożny pod tranzystor (jakość mniej istotna i musi być wysoko mocowy i wzmacniacz i zestaw) to do drażnienia sąsiadów

jeśli chodzi o stronę wejściową można jednym pasywnym klockiem opędzić kilka wzmacniaczy, ale tu mała uwaga
im wiesza rezystancja wejściowa tym mniejsze przesłuchy. Klocek aktywny na wejściu może być pozbawiony tej wady ale będzie zawsze wprowadzał coś od siebie nawet jeśli to bufor :drool:

Idealnie jak najmniej rozbudowany tor i jak najkrótsze kable i jak najmniej od siebie

U mnie to tak , gramofon - pre- wzmacniacz- kolumny (żadnej korekty po drodze poza riaa i jeden potencjometr na wszystko)
Dźwięk kształtuje zmieniając wkładkę, pre, wzmacniacz ewentualnie kolumny choć obecnie mam tylko dwa zestawy :think:
ODPOWIEDZ