Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#1

Post autor: pman16 »

Jest to mój pierwszy post na tym forum zatem witam wszystkich forumowiczów!
Dotychczas byłem biernym obserwatorem i czytelnikiem sporej ilości postów, gdyż chciałem zacząć przygodę z czarnymi płytami. Dzięki poradom znalezionym tutaj zakupiłem swój pierwszy gramofon - Uniwersum F2001. Sprzęt kupiłem na allegro i dotarł do mnie pocztą. Zgodnie z poradami w temacie o instalacji najpierw wypoziomowałem gramofon, ustawiłem nacisk igły i antyskating. Jednak przy odtwarzaniu płyt pojawia się pewien problem i prosiłbym o pomoc w jego rozwiązaniu - igła zamiast wpaść w rowek i nim podążać to: na starszych płytach zaraz po dotknięciu krążka ześlizguje się do środka (nawet wjeżdża na labele), na nowszych i nowych płytach wpada w rowek ale często przeskakuje. Jaka może być tego przyczyna? Nie znam się na tyle, aby z pewnością stwierdzić że należy coś wymienić, lub reklamować gramofon, dlatego z góry dziękuję za odzew i wskazówki.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#2

Post autor: Robert007Lenert »

Walnieta igla jesli faktycznie wszystko dobrze ustawiles /nacisk, AS, poziom/ A jesli zajechana, uszkodzona, to nie sluchaj na niej plyt, bo je zniszczysz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#3

Post autor: Wojtek »

Piszesz, że wypoziomowałeś gramofon, ustawiłeś nacisk i antyskating.
Czy poprzez wypoziomowanie gramofonu rozumiesz sprawdzenie czy gramofon (talerz) trzyma poziom czy chodzi o kalibrację ramienia?

Z objawów wynika, że albo nacisk jest o wiele za mały (właśnie, jaki ustawiłeś dla jakiej wkładki?) i ramię prawie że unosi się w powietrzu w trakcie odtwarzania, albo masz źle wyważone ramię, przez co ustawienie nacisku jest przekłamane (większa wartość niż w rzeczywistości).

W najgorszym wypadku faktycznie mamy do czynienia z zużytą igłą, ale osobiście bardziej jestem skłonny do złego ustawienia :)
Igłę w używanym gramofonie swoją drogą wypadałoby wymienić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#4

Post autor: eenneell »

Poziomowałeś gramofon/talerz?
Jeżeli jest wypoziomowany to obstawiam problem z " AS" ;)
Przy skatownych płytach+skatowanej igle nie mam takiego efektu.
PS
Admin w międzyczasie precyzyjniej opisał problem i postawił diagnozę :)
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#5

Post autor: pman16 »

Poziomowałem gramofon - poziomicą na obudowie gramofonu. Talerza nie sprawdzałem, powinno się poziomować względem talerza?
Nacisk ustawiłem ok. 1,9g - ale nie jest dostosowany do wkładki, bo nie wiem jaka wkładka jest w tym gramofonie. Zdjęcia gramofonu są tutaj: http://allegro.pl/piekny-vintage-univer ... 28874.html - może na ich podstawie rozpoznacie jaka to wkładka? Nacisk sprawdziłem też taką dość "prymitywną" wagą (http://sklep.rms.pl/index.php?p3388,wag ... ie-ortofon) - mniej więcej się zgadza ze skalą.
Co do wymiany igły to oczywiście planuję, ale chcę się upewnić że to pomoże.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#6

Post autor: Wojtek »

pman16 pisze:Talerza nie sprawdzałem, powinno się poziomować względem talerza?
Tak, dla pewności ;)

Czyli z tego co mówisz to nie wyważałeś w ogóle ramienia :) Od tego zacznij.
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152

Wkładka to najprawdopodobniej oryginalnie montowana na tym gramofonie Audio Technica AT-13Ea.

Optymalny nacisk dla tej wkładki to 1.5g, tak więc 1.9g to już tak jakby za ciężko, a mimo to igła Tobie lata po talerzu.
AS ustaw taki jak wartość nacisku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#7

Post autor: Robert007Lenert »

Ja obstawiam walnieta igle, ale zrob jeszcze jeden test. Ustaw AS na zero i sprawdz. Potem ustaw na 3 i sprawdz. Wkladka to jakas Audio Technica i to nie z tych najtanszych.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#8

Post autor: eenneell »

Robert007Lenert pisze:Ja obstawiam walnieta igle
Może tak być, że igły już prawie nie ma!?!
podeślij fotę igły!
Ta waga to "prosta" waga nie- "prymitywna" i sprawdza się!
Może być jeszcze to, że igła się "zakudliła", czyli na igle zebrał się kołtyn (ale w to wątpię)
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#9

Post autor: pman16 »

Może tak być, że igły już prawie nie ma!?! podeślij fotę igły!
Może tak być, nie wiem kiedy igła "jest" a kiedy jej nie ma - w sumie wydaje się być dość licha ;) Najlepsza fotka jaką mogłem zrobić komórką:
Obrazek
Igłę czyściłem szczoteczką więc nie powinna być "zakudlona".

@Wojtek
Wyregulowałem jeszcze raz dokładnie wg opisu w tym temacie, ustawiłem nacisk na 1,5g (sprawdziłem też wagą), AS na 1.5, oraz wypoziomowałem względem talerza. Jest lepiej - nowe płyty są odtwarzane normalnie (chociaż są przeskoki) na starszych ramię też nie ucieka od razu do środka, ale igła b. często przeskakuje i czasem powoduje to też wędrówkę ramienia jak wcześniej.
Ustaw AS na zero i sprawdz. Potem ustaw na 3 i sprawdz
Przy AS na zero problem narasta - na nowej płycie nie próbowałem (szkoda płyty..), ale na starszych które wcześniej odtwarzał, teraz jest jeszcze bardziej tragicznie. Na AS na max ramię nie ucieka do środka ale nie może przejść z tego początkowego obszaru płyty do właściwej ścieżki (jakby stoi w miejscu).

Podsumowując, chyba rzeczywiście trzeba podejrzewać igłę... możliwe że także wkładkę, bo jakość dźwięku jest delikatnie mówiąc kiepska w porównaniu z tym co słyszałem na podobnej klasy sprzęcie. Lepiej wymienić w takim wypadku całą wkładkę, np. na często polecaną na tym forum początkującym AT-95e, czy może kupić samą igłę i zobaczyć jak poprawi się dźwięk?

Kolejny problem, który się teraz pojawił. Wreszcie udało mi się zakupić adapter DIN->RCA, musiałem bo gramofon miał takie wyjście o czym sprzedający nie napisał, a wzmacniacz mam ze zintegrowanym gniazdem phono na cinch'e. Adapter ma wyprowadzone uziemienie, jednak jak podłączę je do GND we wzmaku to w głośnikach słychać dość głośne "buczenie", jak odłączę uziemienie to znika, słychać tylko delikatne ciche trzaski (to też dziwne). Czy to jest normalne?

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc, mam nadzieję że uda mi się doprowadzić gramofon do stanu używalności, choć szczerze mówiąc coraz bardziej robi się to zagmatwane ;)
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni p

#10

Post autor: Robert007Lenert »

Na tej fotce widac, ze w zasadzie nie masz juz igly...znaczy jej ostrza. Kup sama igle. Zaskoczy Cie nieziemska porawa wszystkiego...dzwieku tez i to bardzo :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#11

Post autor: eenneell »

U mnie igła uciekła poza kadr :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#12

Post autor: Wojtek »

AT13 to dobra wkładka, więc też radzę spróbować z nową igłą.

Swoją drogą to po zdjęciu widać, że overhang jest raczej zły, w sensie że wkładka chyba za bardzo wystaje do przodu.
Sprawdź/popraw to przy pomocy szablonu metody Stevensona: http://www.vinylengine.com/cartridge-al ... tors.shtml

Jak kupisz nową igłę w Wamacie to też pewnie dostaniesz podobny szablonik, ale moim zdaniem Stevenson będzie bardziej odpowiedni do tego ramienia.
pman16 pisze:Kolejny problem, który się teraz pojawił. Wreszcie udało mi się zakupić adapter DIN->RCA, musiałem bo gramofon miał takie wyjście o czym sprzedający nie napisał, a wzmacniacz mam ze zintegrowanym gniazdem phono na cinch'e. Adapter ma wyprowadzone uziemienie, jednak jak podłączę je do GND we wzmaku to w głośnikach słychać dość głośne "buczenie", jak odłączę uziemienie to znika, słychać tylko delikatne ciche trzaski (to też dziwne). Czy to jest normalne?
Wyjścia DIN to dość normalne zjawisko w niemieckim sprzęcie (bądź sprzęcie przeznaczonym na rynek niemiecki).
Dziwne, że masz buczenie kiedy podłączasz przewód uziemienia, ale pamiętam że już ktoś z forumowiczów miał podobny problem i wina leżała po stronie samego adaptera.
pman16 pisze:Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc, mam nadzieję że uda mi się doprowadzić gramofon do stanu używalności, choć szczerze mówiąc coraz bardziej robi się to zagmatwane ;)
To bardziej wina sprzedawcy niż samego sprzętu :)
eenneell pisze:U mnie igła uciekła poza kadr :(
W takich sytuacjach kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i już sobie z nim poradzisz :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#13

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: eenneell pisze:U mnie igła uciekła poza kadr :(


W takich sytuacjach kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i już sobie z nim poradzisz :)
Aaa!
Dziękuję! :oops:
Faktycznie teraz widzę: nie ma igły :(
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#14

Post autor: vinylpiotrek »

@pman16
W standardzie DIN przeważnie masa gramofonu jest zwarta z masą sygnałową.
Jeśli potem masę rozdzielasz i podłączasz w dwa miejsca, żeby się ostatecznie spotkała we wzmacniaczu, to pojawia się tzw. pętla masy, stąd buczenie.
Jeśli masy są zwarte dopiero w oryginalnej wtyczce DIN to wystarczy zmienić wtyczkę, jeśli wewnątrz gramofonu, na połączeniu kabelków z ramienia z przewodem do wzmacniacza, to trzeba przelutować wewnątrz, to znaczy odseparować masę gramofonu od masy sygnałowej i oddzielnym 1 żyłowym kabelkiem doprowadzić do zacisku we wzmacniaczu.
Ech, lekki offtop się zrobił.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Problem z igłą przeskakuje i ślizga się po powierzchni płyty

#15

Post autor: Kocewicz »

I oczywiście najlepiej unikać przejściówek i eliminować wszelkie potencjalne źródła zakłóceń, czyli zarobić na kablu wtyki RCA.
Are you Shure?
ODPOWIEDZ