Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Melomann
Posty: 121
Rejestracja: 09 kwie 2019, 21:03

Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#1

Post autor: Melomann »

Chciałbym prosić o porównanie wkładek. Prośba typu uszereguj od najlepszej sonicznie.

AT95 nie miałem, mam natomiast Sony VL, Sony xl-15 z igłą do xl-25 Jico E, Shure 95 trzeba traktować jako bez igły. Bo igła w Shure skończyła żywot, gra bo gra, ale brakuje dociążenia, wypełnienia i dynamiki.

Zastanawiam się czy kupić AT95, w sumie dla sprawdzenia ( z ciekawości) jako entry level, by mieć odniesienie? Czy może jakaś igłę do Shure'a od Jico E lub HE? Szczur w sumie teraz nie używany. A może zupełnie coś innego level up?

Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości części analogowej, obecny preamp będzie zastąpiony VSPS 200, ale muszę znaleźć czas by poskładać. Póki co mam PCB. Preampy lampowe pożyczone od Marka zupełnie się nie sprawdziły. Więc będzie tranzystor.

Temat bardziej złożony. Tylko co najpierw? Preamp czy wkładki?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#2

Post autor: Wojtek »

Sony VL - jaka? Numerek potrzebny, choć zwykle były to niskie modele wkładek.

Kłopot w tym że "soniczna lepszość" jest mocno subiektywna jednak. Jednemu bardziej przypasi M95, drugiemu XL-25.
AT95 jest biedniejsza od nich (może poza VL, ale to zależy jaki model), ale też przede wszystkim gra jasno, inaczej niż pozostałe wymienione.
Melomann pisze:
22 maja 2022, 09:39
A może zupełnie coś innego level up?
Zależy od budżetu szczerze, bo tak to sobie możemy wymyślać.

Co Tobie bardziej pasowało, Sony XL25 czy Shure M95 jak jeszcze miał igłę?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Melomann
Posty: 121
Rejestracja: 09 kwie 2019, 21:03

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#3

Post autor: Melomann »

Z VL jest taki problem, że nie wiem, który to model. Coś jesteś w stanie stwierdzić ze zdjęcia?

Shure grał w innym systemie zanim padł. Był wzmacniacz Luxman oraz inne kolumny. Teraz jest końcówka tranzystorowa i preamp lampowy. Luxman grał bardzo dobrym dźwiękiem, ale jaśniej. Testowałem krótko na źródle cyfrowym.

Wracając do Shure'a - Grał mocno dociążonym dźwiękiem, dość ciemno, ale przejrzyście. Nie chcę gdybać, ale dopóki nie zmienię igły nie stwierdzę na pewno jak gra. Prawdopodobnie, może być jeszcze ciemniej.. Miałem długą przerwę w analogu.

Porównanie wkładkek VL do XL-25 to ciężko powiedzieć, bo sygnatura brzmieniowa jest bardzo podobna. Obie grają dynamicznie z fajnym basem, góra i środek jasna, szczegółowa, lekko zaokrąglona, nie kłująca. Mnie się podoba.

Sony gra jaśniej, jak mnie pamięć nie zawodzi w stosunku do Shure'a. Taki dźwięk chyba bardziej mi odpowiada. Ale nie było bezpośredniego porównania. Wolę jaśniej, więcej szczegółów w środku i na górze z dociążonym dołem.

Może winą jest preamp? Bo obie Sony zagrały bardzo podobnie i trudno powiedzieć, która wkładka jest lepszą.
Załączniki
IMG_20220308_215152.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#4

Post autor: Wojtek »

Wygląda jak VL-34G. Nawet kolor się zgadza.
Nic specjalnego. Z tego co pamiętam - AT to robiła dla Sony, na bazie serii AT10/11/12.
Melomann pisze:
22 maja 2022, 17:30
Wracając do Shure'a - Grał mocno dociążonym dźwiękiem, dość ciemno, ale przejrzyście. Nie chcę gdybać, ale dopóki nie zmienię igły nie stwierdzę na pewno jak gra. Prawdopodobnie, może być jeszcze ciemniej.. Miałem długą przerwę w analogu.
To kup choćby najtańszą igłę eliptyczną i będziesz wiedział.
Niemniej - tak, to jest dość ciemno grająca wkładka, także zgadzam się z własnej praktyki względem XL-25, aaaaaaale, XL-25 to również dość ciemno grająca wkładka, tyle że jednak jaśniejsza od M95. Konkurenci tak jakby ;)
Melomann pisze:
22 maja 2022, 17:30
Wolę jaśniej, więcej szczegółów w środku i na górze z dociążonym dołem.
Spróbuj może ustrzelić gdzieś starą Audio Technica AT-13, z takich tanich i popularnych.

Bez budżetu ciężko mi gadać o konkretach, serio.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Melomann
Posty: 121
Rejestracja: 09 kwie 2019, 21:03

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#5

Post autor: Melomann »

Myślałem o którymś denonie, budżet tak gdzieś 400 zł, bo muszę kolejny headshell dokupić :)) + około 100 zł. Nie musi być denon. Więc, jeżeli coś MM to jeszcze igła zwykły Eliptyk Jico to około 80€ z wysyłką.
W sumie chciałem jakieś 150 € wydać na HE do Shure'a. Ale teraz się zastanawiam..
I tak pewnie wyjdzie coś ekstra czyli razem gdzieś 700 zł z dobrą nową igłą..
Co myślisz?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#6

Post autor: Wojtek »

Denon do 400? Który model jest do dostania za tyle? :)

Jak nie jesteś pewien czy Shure Tobie pasuje to nie wywalaj kasy na drogie igły, bo to nie ma sensu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#7

Post autor: MaciejT »

Zdaje się że jest na giełdzie Denon dl 110 za 500 :think:
Melomann
Posty: 121
Rejestracja: 09 kwie 2019, 21:03

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#8

Post autor: Melomann »

Oki. Temat wędruje do poczekalni. W lipcu będę mieć chwilę to podjadę do kolegi, który ma dużą kolekcję wkładek. Bez odsłuchu ani rusz. A kupując na pałę, trochę bezsensu. Teraz mamy takie czasy, że lepiej mieć kilka lepszych wkładek, niż całą szufladę przeciętnych.
Dziękuję za już.
Pozdrawiam
mslaw1
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2022, 00:55
Gramofon: bernard 434
Lokalizacja: poznań

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#9

Post autor: mslaw1 »

jak nie masz zaciecia do magicznych nazw rozreklamowanych na sile fimr tylko chcesz sluchac dobrego dzwieku to poszukaj MF 104 - orginalnej z orginalna igła - jeszcze sie zdarzaja ( pytanie czego sluchasz - to tez ma znaczenie)
AT95 i AT95e padna po 1 minucie sluchania - co do pozostalych ktore wymieniales - nie znam , nie sluchalem wiec nie zajme stanowisk
wczoraj sluchalem obu - dwa identyczne gramofony , jedna ta sama plyta i reszta bez zmian tylko przepinanie wtyczek
AT POLEGŁA !!!!! z kretesem !!!!!!!!!

NIE ULEGAJ MODZIE MAGICZNYM NAZWOM i wierze w to ze zagraniczne jest lepsze - nasi inzynierowie z lat 70 to byli prawdziwi inzynierowie

za orginal MF zaplacisz obecnie okolo 300 - 350 ale warto
MF 100 omijaj - jest niezla ale 104 to dwie klasy wyzej
warunek - sprzet WLASCIWIE USTAWIONY igla orginalna - nie jakies podróby z WAMATU made in stylus

rada maniaka polskiego sprzetu - z jeszcze dobrym sluchem
cudze chwalicie ,swego nie znacie , sami nie wiecie co posiadacie
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#10

Post autor: MaciejT »

mslaw1 pisze:
09 lis 2022, 20:04
nasi inzynierowie z lat 70 to byli prawdziwi inzynierowie
Jesteś pewien że MF-ki to ich dzieło?
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1535
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#11

Post autor: Szelak »

Popieram przedmówcę.
Gram na MFce 104 i jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#12

Post autor: Wojtek »

mslaw1 pisze:
09 lis 2022, 20:04
rada maniaka polskiego sprzetu - z jeszcze dobrym sluchem
Unitra klubowi podziękujemy.

Przypomnę pewną prawdę:
Unitra MF-10x = Tenorel T2001 = Goldring G800

Inżynierii polskiej jest tutaj mniej więcej tyle co w polskich Fiatach :morda:

Oczywiście nie twierdzę że to nie są fajne wkładki. Co kto lubi.
Niemniej świat trochę poszedł do przodu od czasów G800 i nie bez powodu w latach '70tych czy '80tych była to już bardzo tania i stara linia technologiczna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#13

Post autor: darkman »

MaciejT pisze:
09 lis 2022, 20:12
mslaw1 pisze:
09 lis 2022, 20:04
nasi inzynierowie z lat 70 to byli prawdziwi inzynierowie
Jesteś pewien że MF-ki to ich dzieło?
Chyba nie doczekamy odpowiedzi kolegi. (liczba ekspresyjnie użytych wykrzykników nie nastraja optymistycznie).
Podpowiem, że owa historia jest b.dokładnie ze swadą i humorem opisana na forum przez @Izophona (o ile nie mylę pisowni nicka). Warto się zapoznać i uzupełnić wiedzę od kogoś, kto zna tę historię z autopsji.

Pytanie do kolegi: Na prawdę porównywałeś wkładki AT95 na Bernardach? Robiliśmy swego czasu porównanie igieł różnych producentów do tego generatora, to owszem - miało sens.
BTW, Wamat to nie twórca podróbek tylko sprzedawca (reseler) igieł aftermarketowych czyli zamienników takich właśnie firm.

Też nie twierdzę, że to nie są fajne wkładki, nawet mam kilka i parę igieł jeszcze w zaklejonych pudełkach, ale świat poszedł swoją drogą, więc aż tak bym ich nie stygmatyzował.

p.s. Igły NOS do Mf'ek można było swego czasu kupić u nas na giełdzie z zasobów Izophona właśnie.
mslaw1
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2022, 00:55
Gramofon: bernard 434
Lokalizacja: poznań

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#14

Post autor: mslaw1 »

co do uwag o polskich inzynierach i ich dzielach -ok mf100 to licencja tonerel a podobno tonerel to kopia? licencja ? goldringa
ale juz kolejne mf 102 104 i nieparzyste to praca naszych inzynierów - oparta na konstrukcji podstawowej ale zmieniona i to dosc mocno patrzac a raczej sluchajac efektów
silnik spalinowy KAZDY jest oparty na pierwszych zalozeniach R DIESLA a jakos nikt nie mowi o tym ze BMW robi tylko kopie Diesla
co do porownania czy rzeczywiscie to robilem - ktos o to pytal - nie mam zwyczaju pisac bajek - skoro napisalem ze to zrobilem to jest to prawda - at95 zostala odlozona do MAGAZYNU , wlozylem mf100 i obecnie czekam na mf 104
100 gra zdecydowanie gorzej niz 104 ale to juz chyba wczesniej pisalem- piekne brzmienie niskich i srednich ale brak stereo - w porownaniu ze 104 i mniej szczegółow
porównanie zrobilem na Bernardach 467 - kolega prosil zebym mu cos madrego znalazl a ze trafil sie w pieknym stanie wiec na tydzien dwa mam oba pod reka -moj i jego
plyta J M Jarre Equinox
sprobuje jeszcze porównac mf104 i mf 102 ale to w wolnej chwili
a porowanie robilem sluchajac - czas na zmiane plyty i przelaczenie - moze dwie trzy minuty przerwy wiec nie zdarzylem zapomniec poprzedniego brzmienia
cudze chwalicie ,swego nie znacie , sami nie wiecie co posiadacie
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Porównanie wkładkek AT95, Sony xl-25, Shure n95, Sony VL. Co ewentualnie dokupić poziom wyżej?

#15

Post autor: wiktorsam »

Ehhh, nic tylko brać mf104 po takich zachętach :D. Mój pierwszy gramofon to był właśnie bernard z wkładką właśnie mf104 - na plus - wciągnął mnie w winyle, na minus cała reszta. Na tyle mocno nie wytrzymał konfrontacji z saba psp250 z at10/11/12e (nie wiem co to było dokładnie) że wylądował na śmietniku :p. Także nie mogę powiedzieć, że to nie gra, ale nie wytrzymuje konfrontacji nawet z prostymi wkładkami od at. No ale każdy ma swoje upodobania więc nie mi oceniać.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
ODPOWIEDZ