Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#1

Post autor: Mori »

Jak w temacie, odpalam dzisiaj mojego szczurka a tu gra tylko jeden kanał. Zmieniłem wkładkę na inną grają oba. Po powrocie do V15 IV dalej słychać tylko w jednym kanale muzykę, tz w drugim słychać tylko z 90% ciszej. Zmiana igły nie poprawia sytuacji. Do sprawdzenia pozostaja jeszcze połączenia w headshellu ale wątpię że to wina HS bo w nim kable i połączenia wyglądają na najbardziej trwałe jakie miałem. Czy jeżeli to wina wkładki to da się z tym coś zrobić?
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#2

Post autor: JAFO »

Połączenia nie mają wyglądać. Wszelkie połączenia i przewody powinny być pomierzone miernikiem.
A zacząć należałoby od zamontowania wadliwej wkładki, sprawdzenia jeszcze raz, czy jest źle i gdyby rzeczywiście tak było, nie zdejmując wkładki, należałoby pomierzyć obwód cewek z poziomu wtyków przewodu wychodzącego z gramofonu. Dopiero wtedy należałby się poruszać miernikiem w kierunku wkładki. Na tym etapie można potwierdzić lub zaprzeczyć istnienie usterki elektrycznej. Wtedy pozostanie mechanika...
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#3

Post autor: Mori »

Podmienilem headshelle i wychodzi na to że to wina wkładki :cry:
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3287
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#4

Post autor: bms01pl »

zdejmij tę blaszkę otaczającą jeden z pin'ów
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#5

Post autor: Mori »

Nie bardzo rozumiem :think: zdjalem wkładkę z headshela tz wypisałem ja a w jej miejsce zalożyłem inna wszystko zagrało tak jak powinno. Potem z powrotem zamontowałem Shure V15 na tym headshellu i dalej jeden kanał gra cicho.
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3287
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#6

Post autor: bms01pl »

looknij, czy jednego z pin'ów nie otacza blaszka - jeśli otacza, to ją wywal
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#7

Post autor: Mori »

Sprawdziłem, nie ma blaszki na żadnym pinie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#8

Post autor: Wojtek »

Masz miernik? Zmierz rezystancję na obydwu kanałach. Jeśli ten cichy kanał będzie miał o wiele niższe wartości - wiadomo że wina wkładki.

Ale obstawiam, że nie, bo zwykle jak są tego typu problemy to drugiego kanału w ogóle nie ma, a nie że jest ciszej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#9

Post autor: Mori »

Jest jakiś tutorial dla zielonych jak to poprawnie zrobić żebym nic nie pokręciło?
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#10

Post autor: JAFO »

Tutorial?
Wszystko zostało tutaj napisane, ale mego zdania nie musisz brać pod uwagę. Raz to zrobiłeś i dalej nie wiesz.

Co do wartości, to sytuacja jest taka, że w ciszej grającym kanale rezystancja będzie większa. Tyle, że ja obstawiam mocno zawyżoną rezystancję styków. Może przewód mocno nadłamany...


Bon voyage...
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#11

Post autor: Mori »

Nie wiem czy dobrze pomierzylem. Połapałem L z LG i analogicznie w drugim kanale i przy podłączonych przewodach w jednym kanale ewidentnie odczyty są zmienne od 3 do 6. W drugim stabilnie ok 1.3. przy odłączeniu przewodów i pomierzeniu z samych pinów da rade tak przyłożyć żeby było ok 1.3 na obu. Chociaż i tu zdążają się "góry i doliny". Nadmiernie jeszcze że miernik mam mega tandetny.

Edit: wkładka po pomiarach się obudziła i gra równo. Wszystko wskazuje na to że przewody się posypały. Zastanawia mnie tylko dlaczego jak w ten sam headshell wsadziłem inna wkładkę to od kopa ruszyła a gdy zmieniłem z powrotem na v15 to znów grał tylko jeden kanał.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#12

Post autor: Wojtek »

Skoro bezpośrednio na pinach wyszło prawie równo to tylko się cieszyć :)
Mori pisze:
24 lip 2021, 01:01
Wszystko wskazuje na to że przewody się posypały.
Raczej tak.

Może piny różnej grubości (między testowanymi wkładkami) robią tutaj różnicę w styku?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#13

Post autor: Mori »

No i dupa. Dzisiaj znowu odpaliłem płytę i jeden kanał nie grał. Myślę sobie wymienię przewody ale i jeszcze raz dokonał pomiaru. Tym razem jeden kanał brak odczytu na pinach z wkładki. Po podłączeniu przewodów ta sama sytuacja. Zamieniłem kolory przewodów żeby na 100 %wyelimonowac winę przewodów. I to nie jest jednak ich wina. Odczyty są niezależnie od przewodow tylko na tym sprawnym kanale. Wczoraj odczyty były i wkładka zagrał przez chwilę. Czyżby to było jej ostatnie tchnienie :cry:

Dodam jeszcze że dalej jest tak że na tym wadliwym kanałem coś słychać, mimo braku odczytów na mierniku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#14

Post autor: Wojtek »

Mori pisze:
24 lip 2021, 09:36
Dodam jeszcze że dalej jest tak że na tym wadliwym kanałem coś słychać
To może być akurat cross z drugiego kanału na poziomie preampa i wzmacniacza.

Skoro nie ma odczytu to znaczy że przerwa.

Jako że cewki są w tym modelu zalane - ciężko się takie rzeczy naprawia. Musiałbyś pogadać z Cantileverem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Mori
Posty: 117
Rejestracja: 15 maja 2019, 20:52

Re: Shure V15 IV nie gra jeden kanał.

#15

Post autor: Mori »

No i śmieszna sprawa jest że dzisiaj wkładka sobie wisiała na gramofonie co jakiś czas coś tam odpialem przepisałem i opuściłem na płytę. Zagrała z dwóch kanałów posłuchałem kilkanaście sekund i jeden kanał padł. Nie m pojęcia o co jej chodzi.
ODPOWIEDZ