Legendarna EMT TSD15

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Legendarna EMT TSD15

#1

Post autor: Myszor »

Oczywiście prowokacyjnie nawiązałem do tytułu wątku o shure aby zachęcić do czytania ale wkładka EMT jest jak najbardziej kultowa. O założonej w Niemczech w 1938 roku firmie ElektroMessTechnik poczytać warto gdyż odcisnęła ona swój ślad w historii winyla. Materiałów w sieci jest sporo więc nie będę się tu spuszczał tylko nadmienię, że firma działała głównie w technice studyjnej i zapisała się w historii kilkoma modelami gramofonów, ramion i wkładek przenaczonych do zastosowań profesjonalnych.
Dziś jej gramofony to białe kruki i osiągają znaczne ceny na portalach aukcyjnych.
Produkowali też gramofony dla Thorensa. W 1989 firma padła (przez odtwarzacze cd) i została sprzedana , a prawa do marki zmieniały właścicieli.

Wkładkę TSD15 (czyli Tondose Stereo Diamant 15microns) opracowano w roku 1965 z myślą o rozgłośniach radiowych i produkowano w niezmienionej formie przez dziesięciolecia. Co jakiś czas jedynie ulepszano igłę (VdH, super fine line, Gyger). Design wkładki wywarł wpływ na rynek i widać dziś, że inspirowało się nim później wielu konstruktorów.
Wkładka była sprzedawana ze zintegrowanym headshellem (jak SPU) bakelitowym a potem magnezowym oraz własnym mocowaniem niekompatybilnym ze SME. Później wprowadzono wersję XSD czyli mocowanie SME.
Można też zakupić gołą i powiesić na swoim ulubionym headshellu :)

TSD ma spore VTF 2-3g oraz jak na wkładkę MC mocny sygnał wyjściowy. Nie wiem dokładnie ile bo różnie podają ale na preampie zszedłem ze wzmocnieniem o dwa ząbki by jakoś zrównać ją z Nakamichi, a i tak często ściszam w trakcie słuchania bo
gdybym miał jednym słowem opisać granie tej wkładki to użyłbym słowa DOBITNIE.
Tak ona właśnie gra - dosłownie i z mięsem.
Nie czaruje sceną, nie ma rozdmuchu, latania dźwięków wokół głowy ani instrumentów pojawiających się poza kolumnami.
Scena jest prosta, przed nami, centralnie w twarz.

Wszystko jest podane solidnie, wyraźnie, bez bawienia się w czary-mary tylko prosto na stół. Dźwięki są mocne, czytelne, soczyste, nic nie umknie, faktury i brzmienia są wyraźnie odwzorowane. Wyróżnia się mocna podstawa basowa mająca wpływ na barwę wokali, wejścia perkusji itp.
Wkładka radzi sobie wzorowo z każdym rodzajem muzyki, jest super w rocku i muzyce live. Dobrze sprawdza się ze słabszymi tłoczeniami płyt. Wyciska z nich wszystko co się da.

Zabrałem TSD na gościnne występy do kolegi aarseta gdzie miała okazję zagrać obok takiej arystokracji jak Lyra Kleos i Koetsu Vermillion.
EMT z krainy bratwursta i piwa zaprezentowała się bez kompleksów w tym towarzystwie i absolutnie nie odstawała jakościowo, a w muzyce rockowej jej basowy pazur dawał jej fory.

Gdybym miał wybrać jedną wkładkę na bezludną wyspę to może właśnie wziąłbym TSD. Za jej uniwersalność, soczystość i mięso. Usłyszałbym każdy dźwięk nawet łupiąc orzechy kokosowe na kolację i słuchając steranych plażowym piaskiem płyt.
Serdecznie polecam każdemu by wypróbował sobie kiedyś TSD (body do retipu można upolować za trzy cztery stówy €).
Wśród morza wkładek MC jest to zawodnik którego brzmienie jest bardzo charakterne i nie do pomylenia z innym.
Załączniki
9CE52E41-ABC0-4A7A-9F1B-771FBB535675.jpeg
200CC7CD-1EBF-44E2-B478-EA56C8A1EDFF.jpeg
881D7479-2F08-43E6-B7E3-7FD8C6801F8D.jpeg
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Legendarna EMT TSD15

#2

Post autor: pablos »

Dzięki za ciekawy opis wkładki EMT. Osobiście dopiero ostatnio troszkę więcej dowiedziałem się o samej firmie EMT dzięki prezentacji gramofonu EMT 938 na kanale ANA[DIA]LOG. Jest tam kilka słów o wkładkach również, ale można zobaczyć gramofon EMT w działaniu.

PS. Sam design gramofonu jest dość ciekawy :)
...
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1683
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Legendarna EMT TSD15

#3

Post autor: winylowy_luke »

Potwierdzam:) Spoko kanał i w sumie zaskoczenie, że prowadzący wybrał właśnie ten gramofon.
Ja widzę sporo wspólnego z klasycznym Dualem w kwestii rozwiązań technicznych gramofonów (sprężynowe zawieszenie talerza, śruby do transportu, nacisk ramienia oparty na sprężynie). Ciekawe czy silnik DD EMT jest podobny do Dualowskiego z 701/721? Ogólnie niezły czołg z tego gramiaka :)

Zostawiam link:
https://youtu.be/IHLdbVYWWmA
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#4

Post autor: Myszor »

winylowy_luke pisze:
09 maja 2021, 21:29
Potwierdzam:) Spoko kanał i w sumie zaskoczenie, że prowadzący wybrał właśnie ten gramofon.
Ja widzę sporo wspólnego z klasycznym Dualem w kwestii rozwiązań technicznych gramofonów (sprężynowe zawieszenie talerza, śruby do transportu, nacisk ramienia oparty na sprężynie). Ciekawe czy silnik DD EMT jest podobny do Dualowskiego z 701/721? Ogólnie niezły czołg z tego gramiaka :)

Zostawiam link:
https://youtu.be/IHLdbVYWWmA
Ale fajny ten film. Dzięki.
Muszę gościowi podesłać nagranie jak startuje i stopuje mój Technics SP25 bo chyba zna tylko tego 1200G :lol:
Ten celownik w headshellu fajna sprawa ale i bez niego wkładka ma taką szczerbinkę do przycelowania w ścieżkę.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 730
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Legendarna EMT TSD15

#5

Post autor: mcemsi »

PR Dwójka gra na TSD15 Wieczory Płytowe na demoludowych węgierskich Mechlabor'ach SL102, nie mam na mysli że to coś złego , ot ciekawostka taka
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#6

Post autor: Myszor »

Musiałem posłać EMT na serwis do Tomka i kurde czułem przez ten czas się jak bez ręki !
Ni ma na czym rocka słuchać, niby coś gra ale brak pazura....ech.
Na szczęście powróciła i znów rzuca mięsem w twarz :lol:
https://player.vimeo.com/video/554922179

Chyba sobie drugą upoluję, na zapas, bo jakby coś mi się z nią stało to bym się załamał :lol: .
Uzależniłem się.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41482
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Legendarna EMT TSD15

#7

Post autor: Wojtek »

Myszor pisze:
27 maja 2021, 21:58
Musiałem posłać EMT na serwis do Tomka
Szybko. Co się stało?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#8

Post autor: Myszor »

Naciąg trza było podregulować.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41482
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Legendarna EMT TSD15

#9

Post autor: Wojtek »

A jaką igłę ma Twoja wersja wkładki? Po retipie czy jeszcze oryginał?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#10

Post autor: Myszor »

Po. Shibata.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#11

Post autor: Myszor »

Co może zagrać lepiej niż EMT ?
EMT na dłuuugim kiju :lol:
Załączniki
B5379221-0138-4143-A5D2-2B2997D22DA3.jpeg
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1377
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Legendarna EMT TSD15

#12

Post autor: stos79 »

Myszor pisze:
16 kwie 2022, 17:02
EMT na dłuuugim kiju
No i wszystko jasne ;)
Co z Lustre?
Czy to drugi napęd Technicsa?
Edit
Zapomniałem o Pd 300 :doh:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10448
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legendarna EMT TSD15

#13

Post autor: Myszor »

stos79 pisze:
16 kwie 2022, 18:22
to drugi napęd Technicsa?
Edit
Ten sam ino w większej budzie co by 309 zmieścić. To minus długich ramion - plinta rośnie do monstrualnych rozmiarów.
No ale ważne by te minusy nie przesłaniały plusów ;)
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1377
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Legendarna EMT TSD15

#14

Post autor: stos79 »

Myszor pisze:
16 kwie 2022, 18:56
To minus długich ramion - plinta rośnie do monstrualnych rozmiarów.
No ale Paweł się cieszy... :D
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Legendarna EMT TSD15

#15

Post autor: ISOPHON »

:shock:
.."twórca" tych ramion używa najtańszych chińskich łożysk ceramicznych na osi pionowej..
..z aliexpress..
Szajs do kwadratu..
..sprawdziłem empirycznie ich "jakość"..
:D
ODPOWIEDZ