Philips GP400 MkI - 5 pinów

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

Philips GP400 MkI - 5 pinów

#1

Post autor: valv »

Witajcie,
nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, więc pozwoliłem sobie na założenie tematu.
Mianowicie, dostałem za free wkładkę jak w temacie. Trochę na jej temat poczytałem w necie i choć cudów nie oczekuję (darowanemu w zęby się nie zagląda), bo to raczej podstawowa wkładka, to jednak chce ją uruchomić z czystej ciekawości.
Pierwsza kwestia - wkładka ma...5 pinów (zdj) O co chodzi? Czy ten środkowy, 5ty pin to masa, czy może coś innego?

Drugie pytanie, jaką igłę proponujecie? Dostępne są jeszcze z oznaczeniem ED (eliptyk), ale czy da się zamontować coś innego? np od modelu 422? czy może to to samo? A może podejdzie coś innego?
Poza tym jak oceniacie poziom grania tej wkładki?
Dziękuję za informacje.
Załączniki
5 pin.jpg
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#2

Post autor: chudy_b »

valv pisze:
20 sie 2018, 01:17
Czy ten środkowy, 5ty pin to masa,
Ja się na wkładkach nie znam, ale wydaje mi się, że ten środkowy pin to taka ogólna masa do połączenia z masą gramofonu i przewodem masowym. Widać że jest połaczony z obudową wkładki. Masy cewek, a tak naprawdę jedne z ich końców, nie powinny się łączyć z masą gramofonu, a tylko z oplotem przewodu sygnałowego.
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#3

Post autor: valv »

Ale zauważ, że lewy górny pin też jest połączony z obudową. Ten środkowy dawałby dodatkowy, oddzielny pin masy? Tak by wychodziło... :think: tylko po co?
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#4

Post autor: chudy_b »

Ten LG jest dziwny. Może jakaś modyfikacja? Ma plastikowy krążek izolujący od obudowy tak jak pozostałe, a na wierzch wlutowana blaszka łącząca z obudową. Kto wie jaką historię ma ta wkładka. Łączenie mas cewek z masą gramofonu było dość powszechne. W naszych Unitrach normalne. Z kolei pięcio pinowy headshell i odpowiednio okablowane ramię to raczej rzadkość. Ktoś coś kombinował moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#5

Post autor: Wojtek »

Nie wiem za co odpowiada dodatkowy, piąty pin, ale jestem w miarę pewien że jest to powiązane z jakimś Philipsowym patentem przy późniejszych gramofonach ze zintegrowanym headshellem. Coś w stylu wczesnego plug'n'play a'la T4P.

Wszystkie bardzo wczesne wersje GP400 i GP401 miały 5 pinów.
Przy czym warto zaznaczyć że pierwszy model serii Super M, czyli GP412VE, miał 4 piny.

Tak więc żadna kombinacja, a fabryczne rozwiązanie.

W normalnych warunkach - myślę że można ten piąty pin kompletnie olać.
valv pisze:
20 sie 2018, 01:17
Drugie pytanie, jaką igłę proponujecie?
Jakąś dobrą.

Jest osobny temat o igłach do tej serii. Nie widzę sensu żebyśmy się tutaj jeszcze powtarzali :)
valv pisze:
20 sie 2018, 01:17
Poza tym jak oceniacie poziom grania tej wkładki?
Sam przecież napisałeś że to raczej podstawowa wkładka, więc nie bardzo rozumiem pytania :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#6

Post autor: valv »

Wojtek pisze:
20 sie 2018, 09:29
Coś w stylu wczesnego plug'n'play a'la T4P.
Wkładka chodziła na headshellu gramofonu Era 555, do którego była wsuwana od dołu i przykręcana od góry i wygląda tak: (coś jak półkoszyk dualowski)
39497740_307598216485900_5110248815739273216_n.jpg
20180819_214408.jpg

Wojtek pisze:
20 sie 2018, 09:29
Jakąś dobrą.
Jaką? Na forum znalazłem tylko dwie, sferyka i ED. Shibaty chyba nie ma już. Dlatego zapytałem, bo może ktoś coś...
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 09:29
Sam przecież napisałeś że to raczej podstawowa wkładka, więc nie bardzo rozumiem pytania
Wiesz co Wodzu, przepraszam, ale czasem Twoje odpowiedzi są wyjątkowo irytujące. Skoro nie rozumiesz pytania, to jeszcze raz przeczytaj początek tematu (ze zrozumieniem):
valv pisze:
20 sie 2018, 01:17
Trochę na jej temat poczytałem w necie i choć cudów nie oczekuję (darowanemu w zęby się nie zagląda), bo to raczej podstawowa wkładka, to jednak chce ją uruchomić z czystej ciekawości.
Skoro napisałem, że czytałem, to znaczy że wiem że to podstawowa wkładka, ale jej nie słyszałem dlatego zapytałem o poziom grania ponieważ - a to zapewne wiesz - wypowiedzi ludzi są różne. Jedni oceniają Philipsa 400 na poziomie Shure M75 inni AT-95...obie słyszałem i wiem, że przecież to różnie brzmiące PODSTAWOWE wkładki. Jeszcze inny post znalazłem, że po zmodyfikowaniu (spiłowanie plastiku) i zamontowaniu igły np. od MkII gra świetnie, lepiej niż AT-120EB... no misz-masz i kolorowe jarmarki. Dlatego o to zapytałem, może ktoś ma/słuchał i potrafi opisać swoje subiektywne odczucia. Napisze, poszukaj i kup taką a taką igłę, będzie max możliwości Philipsa 400. O to mi chodziło, a skoro Wódz się wypowiada, to wie o czym mówi... Ja rozumiem, że Philips 400 jest starą i raczej już mało używaną wkładką, ale to nie powód żeby mnie strofować bo nie rozumiesz oczywistej oczywistości. Masz sporą wiedzę i za to Cię szanuję, ale Twój brak zrozumienia innych bywa czasem irytujący a wypowiedzi zalatują bufonadą, bo własnie wiesz więcej niż inni? Skoro potrafisz ocenić brzmienia np. Shure m97 w odniesieniu do AT-440 to myślałem że i tańszych wkładek ze swojego poziomu też.... no ale po co podyskutować, jak można temat niekonstruktywnie uciąć a forumowicza przywołać do porządku. Niech radzi sobie sam.
Tylko po co zatem takie forum??

Ps.
Właśnie znalazłem konkret. Może komuś się przyda:
http://pickupnaald.blogspot.com/2015/09 ... en-gp.html
A jak się okazuje i Shibata jest, tylko ta cena, no i czy warto? słuchał ktoś?...
https://www.pickupnaalden.com/produkt_d ... s_7248_993
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#7

Post autor: Wojtek »

valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Wkładka chodziła na headshellu gramofonu Era 555
Spoko. Z tego co widzę ten półkoszyk również ma 5 pinów.
Nie wiem jednak czy Era 555 była oryginalnie oferowana właśnie z tym modelem wkładki czy to po prostu przypadek.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Jaką? Na forum znalazłem tylko dwie, sferyka i ED. Shibaty chyba nie ma już. Dlatego zapytałem, bo może ktoś coś...
Miałem na myśli że zostały już chyba omówione wszystkie możliwe opcje dobrych zamienników i porady te nie zmieniły się z perspektywy czasu.
Shibata jest, ale nie u Astatic tylko od Tonara :)
Wyręczę cię i wkleję link do wątku który mam na myśli, choć zakładam że już go przeczytałeś: viewtopic.php?f=48&t=10100

Musisz pamiętać że Twoja wkładka to mk1, przez co ogranicza Ciebie kompatybilność igłowa.
Radzę spiłować "daszek" tak by pasowały igły od mk2.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Jedni oceniają Philipsa 400 na poziomie Shure M75 inni AT-95...obie słyszałem i wiem, że przecież to różnie brzmiące PODSTAWOWE wkładki.
Wszystko się zgadza, choć pewną konkretną różnicę robi to że Philips to generator MI, a wspomniany Shure i AT to MM.
Wiele też zależy od igły - wiesz że Shure M75 i M91 to tak na prawdę ten sam generator? A mimo to stawia się M91 jako ten wyższy model?
Dlaczego? Lepsze igły.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Jeszcze inny post znalazłem, że po zmodyfikowaniu (spiłowanie plastiku) i zamontowaniu igły np. od MkII gra świetnie, lepiej niż AT-120EB...
Nie wiem co to była za opinia, ale to "np." jest bardzo ważne tutaj, bo w praktyce igły 400/401 mk2 od mk1 różnią się tylko tym że mk2 nie miały miejsca na daszek, a mk1 tak.

Modele 400, 401, 406 (później) oraz 412 różniły się przede wszystkim klasą igły.
Stąd niedziwota że body 400 z igłą 412 (obojętnie czy mk1 czy mk2, są jednakowe) zagrało lepiej niż komplet 400 (wkładka + igła).

To samo tyczy się dostępnych zamienników, gdyż igła 412 miała bardziej miękkie zawieszenie od niższych modeli, stąd też inny zakres nacisku.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
no misz-masz i kolorowe jarmarki
Normalna sprawa. Każdy z nas ma inny gust.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Dlatego o to zapytałem, może ktoś ma/słuchał i potrafi opisać swoje subiektywne odczucia.
Nie. Nie o to pytałeś.
Z tej perspektywy bardzo zabawnie wygląda Twój zarzut że nie potrafię czytać ze zrozumieniem.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Napisze, poszukaj i kup taką a taką wkładkę, będzie max możliwości Philipsa 400. O to mi chodziło
Dzięki za rozwinięcie bo teraz dopiero wiadomo o co Tobie tak naprawdę chodzi.
Przy okazji wybacz że nie posiadłem jeszcze zdolności czytania w Twoich myślach.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Ja rozumiem, że Philips 400 jest starą i raczej już mało używaną wkładką, ale to nie powód żeby mnie strofować bo nie rozumiesz oczywistej oczywistości.
Z jednej strony nie rozumiem co ma piernik do wiatraka (wiek wkładki do mojego rozumowania Twoich tekstów), a z drugiej wybacz, że jestem ewidentnie za głupi by Ciebie zrozumieć w pełni za pierwszym razem.
Oczywiście to moja wina że piszesz skrótami, oczekując w zamian pełnego zrozumienia.
valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Masz sporą wiedzę i za to Cię szanuję, ale Twój brak zrozumienia innych bywa czasem irytujący a wypowiedzi zalatują bufonadą, bo własnie wiesz więcej niż inni? Skoro potrafisz ocenić brzmienia np. Shure m97 w odniesieniu do AT-440 to myślałem że i tańszych wkładek ze swojego poziomu też.... no ale po co podyskutować, jak można temat niekonstruktywnie uciąć a forumowicza przywołać do porządku. Niech radzi sobie sam.
Tylko po co zatem takie forum??
Wow. Coraz lepiej. Dzięki za charakteryzację mojej nieskromnej osoby.
I to wszystko w zamian za zwrócenie uwagi że "to już było" albo "przecież już sam mówisz że to podstawowa wkładka" :)
Aż się chce pomagać w takich sytuacjach.
Dobrze że jestem cierpliwy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#8

Post autor: Wojtek »

valv pisze:
20 sie 2018, 12:21
Ps.
Właśnie znalazłem konkret. Może komuś się przyda:
http://pickupnaald.blogspot.com/2015/09 ... en-gp.html
A jak się okazuje i Shibata jest, tylko ta cena, no i czy warto? słuchał ktoś?...
https://www.pickupnaalden.com/produkt_d ... s_7248_993
Stary, naprawdę powinieneś przeczytać zalinkowany wątek o igłach do tej serii wkładek, bo chyba nie ma dobitniejszego dowodu niż powyższy cytat że jeszcze tego nie zrobiłeś.

Wolałbym również żebyś właśnie tam dalej ciągnął kwestię "jaką igłę kupić?", jeśli temat 5 pinów został wyczerpany.
Ale pierw zapoznaj się z treścią. Proszę. Żebyśmy nie musieli się powtarzać i żeby przestało się Tobie wydawać że odkrywasz Amerykę.
Dla mnie nie ma nic bardziej niekonstruktywnego, od strony merytorycznej.

Ponownie przepraszam ze ośmielam się Tobie to wytykać. Taki ze mnie cham i chłystek ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

Re: Philips GP400 MkI - 5 pinów

#9

Post autor: valv »

Wojtek pisze:
20 sie 2018, 15:37
Nie wiem jednak czy Era 555 była oryginalnie oferowana właśnie z tym modelem wkładki czy to po prostu przypadek.
Trudno mi określić. Pierwotnie miał właśnie Philipsa (nie wiem czy poprzedni właściciel z nim go kupił) a obecnie ERA ma założonego Shure HE DS-30 i też ma taki "półkoszyk", przy czym tylko 4 piny są podłączone. Co ciekawe z ramienia wychodzi 5 przewodów, ale co oczywiste, ten jeden jest nie podłączony do wkładki. Gra ładnie bez przydźwięku i buczenia.
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 15:37
Wyręczę cię i wkleję link do wątku który mam na myśli, choć zakładam że już go przeczytałeś: viewtopic.php?f=48&t=10100
Dzięki, czytam po raz kolejny.
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 15:37
Radzę spiłować "daszek" tak by pasowały igły od mk2.
Oczywiście że to zrobię. Natomiast najpierw pomierzę wkładkę multimetrem, czy w ogóle jest sprawna. I jeżeli tak to dopiero kupię igłę, o m.in. którą tyle tu dziś boju ;)
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 15:37
nie posiadłem jeszcze zdolności czytania w Twoich myślach.
Gdyby każdy tak miał, to byłoby to raczej niebezpieczne ;)
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 15:37
Oczywiście to moja wina że piszesz skrótami, oczekując w zamian pełnego zrozumienia.
Masz rację, powinienem wprost napisać o co chodzi. Przepraszam.
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 16:56
Wolałbym również żebyś właśnie tam dalej ciągnął kwestię "jaką igłę kupić?", jeśli temat 5 pinów został wyczerpany.
Tak, temat pinów wyczerpany.
Nie będę już ciągnął tematu igły, bo wiem czego szukać.
Dziękuję :)
Wojtek pisze:
20 sie 2018, 16:56
Ponownie przepraszam ze ośmielam się Tobie to wytykać. Taki ze mnie cham i chłystek
Wiesz, nie ma ludzi idealnych ;) :lol: :lol:
Ja też taki nie jestem :)
Przepraszam, jeżeli Cie uraziłem.
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
ODPOWIEDZ