DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

Źródła dźwięku
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#31

Post autor: mirhon »

headshell też już mam
powiedzcie jeszcze czy ten plastikowy "dinks" do którego jest przykręcona fabrycznie wkładka, taki z lupką i podziałką do czegoś się przyda w trakcie montażu? Czy w jakiś sposób mogę wykorzystać prawidłowo ustawionego szczurka na oryginalnym headshellu ?
Plan mam taki żeby położyć koło szczurka ten nowy headshell z denonem i ustawić odległość tak jak mam na szczurku, a potem walczyć z szablonem - ma to sens?
I jeszcze z praktyki to nakrętki na dole czy na górze wkładki ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#32

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
28 sty 2022, 14:37
Plan mam taki żeby położyć koło szczurka ten nowy headshell z denonem i ustawić odległość tak jak mam na szczurku, a potem walczyć z szablonem - ma to sens?
Jeśli jesteś pewien ustawienia Shure to jeśli ustawisz równy dystans grota igły dla Denona tak jak dla Shure'a to już będziesz miał ustawioną geometrię i nie musisz się bawić szablonem.

Innymi słowy - jeśli Shure był ustawiony tym szablonem, to samo zrównanie dystansu powinno zaowocować tym samym dla Denona.
Prosta sprawa :)
mirhon pisze:
28 sty 2022, 14:37
I jeszcze z praktyki to nakrętki na dole czy na górze wkładki ?
Jak wolisz, ja wolę na dole. Zależy to też od samego body wkładki i czy nakrętki kanciaste czy okrągłe czy jeszcze jakie (żeby nie otrzeć przypadkiem).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#33

Post autor: mirhon »

Operacja sie udała, pacjent przeżył :D
Ustawiałem na oko w stos. do tego jak mam szczurka na oryginalnym headshellu.
Na szablonie za pierwszyma razem trafiłem igłą mniej więcej w środek tych małych okręgów na przeciąciach.
Niestety moja lupa nie pozwala mi precyzyjnie zajrzeć od spodu tak żeby widzieć że igła leży dokładnie na przecięciu, tak jak mówiłem jest w kółku, ale dokładnie gdzie nie widze.
Na razie nie dotykam ... zwłaszcza że regulacja byłaby karkołomna bo kabelki od headshella bardzo sprężyynują co utrudnia przesuwanie wkładki ...
Póki co ustawiłem nacisk 1,56 i gram ..
A gra od samego początku lepiej od szczurka :D
Szczurka miałem podpiętego do Shiit Mani a Denon leci przez SUT Denon AU-320 (na 40ohm) i do Mani na tych samych nastawach co dla szczurka.
Wszysko jest lepsze ... scena, przestrzeń, bas (dużo lepsza faktura i barwa), nic nie brakuje w impakcie ("pierdolnięcie") tam gdzie trzeba - tego się obawiałem przy MC :D a wysokie to są zdecydowanie lepsze ..
Lepsze jest też oddanie wszelkich drobnych przeszkadzajek np. na płytach Floydów czy Watersa.
Jak się dorobię lepszej lupy to jeszcze looknę na szablon a póki co to słucham muzyki ...
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#34

Post autor: mirhon »

Niestety po pierwszych zachwytach, po dłuższych odsłuchach znanych mi płyt mam problem.
Mam lekkie ale wyrażne przesuniecie sceny na lewo. Wokal czy gitara grają tak jakbym siedział bardziej z prawej strony sceny tzn. grają mi mocniej z lewej strony a że słucham na słuchawkach to efekt jest dość wyraźny.
Niestety nie dysponuję żadnym przyrządem pomiarowym poza uszami i lupą. Jak patrze od frontu na igłe to odnoszę wrażenie że jest minimalnie przekręcona tzn. nie jest prostopadle. Ale jest tez szansa że mam już omamy bo ta igła jest wyraźnie mniejsza od tej w szczurku i z tą lupą to może być nie teges.
Mam optyczny klasyczny mikroskop i mogę looknąć na igłę od góry - tylko czy to ma sens ,,,
Generalnie chciałbym sprawdzi na ile jest to jeszcze kwestia dalszej regulazji np. azymutu aczkolwiek headshell nie ma tej regulacji ... a być może faktycznie igła jest krzywo przyklejona i lepiej reklamować?
Poradzcie dobrzy ludzie, zanim zacznę inwestować w narzędzia do pomiarów to może dać gdzieś w WAW lub Katowicach wkładkę do inspekcji ?
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1758
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#35

Post autor: winylowy_luke »

mirhon pisze:
29 sty 2022, 11:07
Niestety po pierwszych zachwytach, po dłuższych odsłuchach znanych mi płyt mam problem.
Mam lekkie ale wyrażne przesuniecie sceny na lewo. Wokal czy gitara grają tak jakbym siedział bardziej z prawej strony sceny tzn. grają mi mocniej z lewej strony a że słucham na słuchawkach to efekt jest dość wyraźny.
Niestety nie dysponuję żadnym przyrządem pomiarowym poza uszami i lupą. Jak patrze od frontu na igłe to odnoszę wrażenie że jest minimalnie przekręcona tzn. nie jest prostopadle. Ale jest tez szansa że mam już omamy bo ta igła jest wyraźnie mniejsza od tej w szczurku i z tą lupą to może być nie teges.
Mam optyczny klasyczny mikroskop i mogę looknąć na igłę od góry - tylko czy to ma sens ,,,
Generalnie chciałbym sprawdzi na ile jest to jeszcze kwestia dalszej regulazji np. azymutu aczkolwiek headshell nie ma tej regulacji ... a być może faktycznie igła jest krzywo przyklejona i lepiej reklamować?
Poradzcie dobrzy ludzie, zanim zacznę inwestować w narzędzia do pomiarów to może dać gdzieś w WAW lub Katowicach wkładkę do inspekcji ?

Samemu warto przed oddaniem kupić płytę testową i zrobić pomiar azymutu: viewtopic.php?t=9293
A z ciekawości jaki to szczurek wcześniej wisiał i z jaką igłą?
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#36

Post autor: mirhon »

shure v15 type III z igłą HE od JICO czyli dość przyzwoicie, tak jak pisałem Denon gra lepiej tylko to przesunięcie ...
winylowy_luke pisze:
29 sty 2022, 11:18
Samemu warto przed oddaniem kupić płytę testową i zrobić pomiar azymutu: viewtopic.php?t=9293
czyli bez zakupu headshella z regulacją azymutu się nie obejdzie ... kurde mogłem się wstrzymać z tym Ortofonem-sh4, dołożyć i kupić model z regulacją
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#37

Post autor: mirhon »

a i ta płyta z linku nie do zdobycia ... jest coś wspólczesnego z taką ściężką do pomiaru azymutu?
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1758
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#38

Post autor: winylowy_luke »

mirhon pisze:
29 sty 2022, 11:33
czyli bez zakupu headshella z regulacją azymutu się nie obejdzie ... kurde mogłem się wstrzymać z tym Ortofonem-sh4, dołożyć i kupić model z regulacją
W gnieździe z reguły jest pewien luz, wiec delikatnie chyba możesz obrócić headshell dokręcając go do gniazda?
Czasem nie wielka zmiana robi już robotę - ale tak bezpieczniej jest mieć headshell z regulacją ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1758
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#39

Post autor: winylowy_luke »

mirhon pisze:
29 sty 2022, 11:50
a i ta płyta z linku nie do zdobycia ... jest coś wspólczesnego z taką ściężką do pomiaru azymutu?
Byle która z szumem w kanale lewym i prawym wystarczy.
Może być np. od Analogue Productions
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#40

Post autor: mirhon »

To jeszcze jedno pytanie... zanim zaczne kupować płyty testowe i headshela z regulacją azymutu..
Czy taki test polegający na tym że odkręciłbym nieco 1 śrubkę na headshellu i wsunął dystans tak aby minimalie przekreciś wkładkę - czy to ma sens ?
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9789
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#41

Post autor: Cracker »

mirhon pisze:
29 sty 2022, 12:30
czy to ma sens ?
Oczywiście, że ma sens.
Wsuń podkładkę najlepiej z plastiku aż wypionujesz igłę , sprawdź jeszcze raz nacisk i przetestuj.
Powinno pomóc.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#42

Post autor: Wojtek »

Pewnie że ma sens bo skorygujesz sobie azymut.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#43

Post autor: mirhon »

Bez płyty testowej i kompa to taka zabawa jest o kant dupy ...
Założyłem podkładke i na oko widzę że wkładka jest delikatnie przekrzywiona a dźwiękowo dalej to samo ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#44

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
29 sty 2022, 19:25
Bez płyty testowej i kompa to taka zabawa jest o kant dupy ...
Dlaczego?
Dobre oko i ewentualnie odbicie pod lusterkiem albo zerknięcie przymiarem do VTA (łatwo dostępne na allegro) wystarczy do oceny czy masz 90 stopni czynie.
Oczywiście płyta testowa i oscyloskop to pewniejsze źródło, ale dla jednej wkładki względnie niedrogiej... to tak trochę bez sensu, tym bardziej jak Ciebie już szekle bolą kiedy myślisz o niepotrzebnych wydatkach.

Już kiedyś trafiła nam się 301'ka co poszła do zwrotu, więc nie wykluczałbym jakiegoś defektu igły.
Albo to albo wysyłka do Cantilevera na poprawki :morda:
Albo... korekta azymutu (jeśli wystarczy) i niech sobie tak wisi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
boniek
Posty: 20
Rejestracja: 25 lut 2017, 14:07

Re: DENON DL-301 mkII - warto przy obecnych cenach?

#45

Post autor: boniek »

Zanim zaczął bym wytaczać ciężkie działa sprawdził bym antyskating.
ODPOWIEDZ