Wkładka do Pioneer PL-516

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mixann
Posty: 47
Rejestracja: 09 lis 2011, 16:16
Kontakt:

Wkładka do Pioneer PL-516

#1

Post autor: mixann »

Witam ponownie

Po długich namysłach jednak zakupiłem TT Pioneer PL-516 i zastanawiam się obecnie nad wkładką do niego.

Nie wiem w jakim stanie będzie obecna wiec zakładam i tak wymianę na nową
Mam dwa typy - albo AT 95E lub Ortofon GT. Chciałbym się zmieścić do 200 zł.

W instrukcji Pionka gdzieś wyczytałem że ramię umożliwia nacisk 4 - 10 g. Zatem czy wkładki muszą być co najmniej na nacisk 4g? Jeśli tak to obydwie propozycje odpadają bo są do 2.5 g.

Jeśli nie te to jakie macie propozycje?
Wzmacniacz: ONKYO TX-SR608, Wzmacniacz DIY klasa A 6 RMS
CD: Philips CDR 770, Blue Ray Player - Philips BDP2700
TV: Panasonic 42 " TX-P42S10
Pre lampowy: 6N1P-EV
Słuchawki: Sennheiser HD 555
Kolumny: trójdrożne DIY
Phono: SONY PS-T1
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dobry, używany gramofon do 300zł

#2

Post autor: eenneell »

mixann pisze: Po długich namysłach jednak zakupiłem TT Pioneer PL-516 i zastanawiam się obecnie nad wkładką do niego.
Jest bez wkladki :?:
mixann pisze:W instrukcji Pionka gdzieś wyczytałem że ramię umożliwia nacisk 4 - 10 g. Zatem czy wkładki muszą być co najmniej na nacisk 4g? Jeśli tak to obydwie propozycje odpadają bo są do 2.5 g.
No nie!!! nacisk ma być taki jaki "fabryka wkładki/ igły " zaleca ;)
Kalibrując ramie (czyli doprowadzając do stanu rownowagi ; 0 nacisku), następnie ustawiamy nacisk właściwy dla danej wkładki/igły :!: regulacja jest od 0- do końca możliwości regulacji :oops:
Sugeruję zajrzeć w tematy "igłowo -wkładkowe" na tym forum ;)
Awatar użytkownika
mixann
Posty: 47
Rejestracja: 09 lis 2011, 16:16
Kontakt:

Re: Dobry, używany gramofon do 300zł

#3

Post autor: mixann »

Jest w wkładką jak najbardziej ale nie wiem w jakim jest stanie i prawdopodobnie będzie i tak czekała mnie wymiana.

Co do wyważenia wkładki to rozumiem że musi być dokładnie wyważona ale jak dobrze wiesz każda wkładka ma zakres nacisku np. 1.5g - 2.5g. Pytanie jaki nacisk ustawić? optymalnie to 2g by z tego wynikało ale każda ma różną rozpiętość nacisku.

Co więcej moje ramie umożliwia min nacisk 4 g a max 10 g. Zatem interesuje mnie czy mam szukać wkładki która zmieści się w tym zakresie 4-10g?

widziałem wkładki które mają zakres nacisku np 3.5 - 5.0 g ale są dość drogie tzn więcej niż dałem za cały gramofon.

Co się stanie jak dam wkładkę o max nacisku 2.5 g i obciążę ja powiedzmy 3g?
Wzmacniacz: ONKYO TX-SR608, Wzmacniacz DIY klasa A 6 RMS
CD: Philips CDR 770, Blue Ray Player - Philips BDP2700
TV: Panasonic 42 " TX-P42S10
Pre lampowy: 6N1P-EV
Słuchawki: Sennheiser HD 555
Kolumny: trójdrożne DIY
Phono: SONY PS-T1
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Dobry, używany gramofon do 300zł

#4

Post autor: ahaja »

Każda wkładka ma podane w parametrach od ilu do ilu g należy ustawić nacisk.
Jeśli ma podane np 1-1,5g to ustawiasz blisko 1,5g. Zawsze w górnym zakresie podawanym przez producenta.

To o czym piszesz - "moje ramie umożliwia min nacisk 4 g a max 10 g" - to masa wkładki jaką możesz założyć na ramię.
Przy takich masach (od 4...10g) ramię da się poprawnie ustawić/zrównoważyć.
Gdybyś założył wkładkę o masie np 12g to by się mogło okazać, że przeciwwaga na końcu ramienia nie jest w stanie zrównoważyć masy wkładki.
Awatar użytkownika
mixann
Posty: 47
Rejestracja: 09 lis 2011, 16:16
Kontakt:

Re: Dobry, używany gramofon do 300zł

#5

Post autor: mixann »

A to już rozumiem jak to jest :) dzięki za wytłumaczenie i sorki za OT
Wzmacniacz: ONKYO TX-SR608, Wzmacniacz DIY klasa A 6 RMS
CD: Philips CDR 770, Blue Ray Player - Philips BDP2700
TV: Panasonic 42 " TX-P42S10
Pre lampowy: 6N1P-EV
Słuchawki: Sennheiser HD 555
Kolumny: trójdrożne DIY
Phono: SONY PS-T1
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Pioneer PL-516

#6

Post autor: Wojtek »

Wydzieliłem dyskusję gdyż nie poruszamy gadek czysto-wkładkowych w wątkach zakupów gramofonowych :)

Dobrze kombinujesz mixann.
Domyślnie optymalnym naciskiem jest wartość średnia z zalecanego przez producenta zakresu (czyli tak jak sam napisałeś, przy 1.5-2.5g będzie to 2g).

Przedział 4-10g jaki znalazłeś w instrukcji to nie nacisk, a przedział wagowy wkładek możliwych do zamontowania na ramieniu. Tak jak napisał ahaja.
W tym przedziale mieści się druzgocąca większość wkładek, tak więc bez obaw.
ahaja pisze:Jeśli ma podane np 1-1,5g to ustawiasz blisko 1,5g. Zawsze w górnym zakresie podawanym przez producenta.
To już jest "własna wykładnia" :)

Wracając jednak do głównej sprawy czyli samego wyboru wkładki, myślę że lepiej będzie zainwestować w AT-95E.
Ortofon GT zaliczamy do tzw. wkładek DJskich, które są dość specyficzne, w odróżnieniu od wkładek hifi/audiofilskich/odsłuchowych.

Myślę, że zawsze warto wymienić przynajmniej igłę po zakupie używanego gramofonu, gdyż dopiero wtedy będziemy pewni jej przebiegu, bo sami zaczynamy od zera :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mixann
Posty: 47
Rejestracja: 09 lis 2011, 16:16
Kontakt:

Re: Wkładka do Pioneer PL-516

#7

Post autor: mixann »

Panie Wojtku bardzo dziękuje za przeniesienie tej zapoczątkowanej dyskusji o wkładkach do nowego wątku, myślałem aby takowy zrobić ale było wczoraj już za późno aby za to się brać.

tak jak wspomniałem i jak sugeruje Pan Wojtek AT-95E będzie chyba odpowiednia na start choć juz wyczytałem że AT-120 jest o wiele bardziej analityczna, lepszy bas, większa dynamika, itd. tyle że 2 x droższa.

temat nt powyższych wkładek
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=390
Wzmacniacz: ONKYO TX-SR608, Wzmacniacz DIY klasa A 6 RMS
CD: Philips CDR 770, Blue Ray Player - Philips BDP2700
TV: Panasonic 42 " TX-P42S10
Pre lampowy: 6N1P-EV
Słuchawki: Sennheiser HD 555
Kolumny: trójdrożne DIY
Phono: SONY PS-T1
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Pioneer PL-516

#8

Post autor: Wojtek »

mixann pisze:choć juz wyczytałem że AT-120 jest o wiele bardziej analityczna, lepszy bas, większa dynamika, itd. tyle że 2 x droższa.
Rzeczywiście tak jest, ale to już od Ciebie zależy ile chcesz wydać "na start" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mixann
Posty: 47
Rejestracja: 09 lis 2011, 16:16
Kontakt:

Re: Wkładka do Pioneer PL-516

#9

Post autor: mixann »

Najpierw ocenię w jakim stanie jest wkładka oryginalna i jaki jest to typ dokładnie. Wtedy będę wiedział czy jest sens wymienić tylko igłę czy może całość.

Pożyjemy zobaczymy :) a jak przesyłka dotrze to nie omieszkam zaprezentować nowy nabytek.

Póki co myślę jak rozwiązać sprawę pre bo mój obecny wzmacniacz go nie ma ale stary poczciwy Denon owszem :)
Wzmacniacz: ONKYO TX-SR608, Wzmacniacz DIY klasa A 6 RMS
CD: Philips CDR 770, Blue Ray Player - Philips BDP2700
TV: Panasonic 42 " TX-P42S10
Pre lampowy: 6N1P-EV
Słuchawki: Sennheiser HD 555
Kolumny: trójdrożne DIY
Phono: SONY PS-T1
ODPOWIEDZ