Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#1

Post autor: harobike »

Hej wszystkim!
Niedawno udało mi się dokończyć remont moich zabytkowych sprzętów audio: wzmacniacz Sansui 555a + gramofon Dual 621 ;) Ostatnim krokiem jaki mi został to kalibracja gramofonu, a konkretnie ramienia i wkładki. Dużo czytałem na ten temat i jako że jestem pedantem, co ma swoje plusy i minusy, to wymarzyłem sobie zrobienie tego najlepiej jak się da - poza szablonem i wagą także z protraktorem. Problem jest jedynie taki, że wydałem już zbyt dużo na sprzęt i jego remont i patrząc na ceny protraktorów oraz na fakt że raczej nie będę go zbyt często używał uzmysłowiłem sobie, że może udałoby się takie cudo po prostu pożyczyć? ;)
I tu pojawia się moja pytanio-prośba:
Czy jest na forum dobry człowiek, który mieszka w Warszawie i mógłby na jeden dzień pożyczyć protraktor lub wagę lub dobry szablon?
Zrozumiem też jeśli ktoś miałby taki sprzęt i mógłby pożyczyć ale odpłatnie, w takim wypadku proszę także o wiadomość ;)
Dzięki!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#2

Post autor: Wojtek »

harobike pisze: to wymarzyłem sobie zrobienie tego najlepiej jak się da
Zmartwię Cię - to jest nierealne.
Dlaczego?
Bo nie ma czegoś takiego jak jedno jedynie słuszne ustawienie ramienia i wkładki.

Niemniej na tym polega zabawa, że możesz kombinować i dostosować ustawienia pod siebie, pod Twoje ucho.
harobike pisze: poza szablonem i wagą także z protraktorem
Szablon = protraktor, więc nie bardzo rozumiem.
harobike pisze: i patrząc na ceny protraktorów
Nie kupuj bo to bez sensu.

Opisz jaki masz dylemat i do dzieła, pomagamy.
Skoro przerobiłeś remont to i z kalibracją sobie poradzisz. Nie myśl o tym jako o czymś co ktoś zrobi raz i temat się kończy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Tarkin1967
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2017, 14:33

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#3

Post autor: Tarkin1967 »

harobike pisze:Hej wszystkim!
...
Czy jest na forum dobry człowiek, który mieszka w Warszawie i mógłby na jeden dzień pożyczyć protraktor lub wagę lub dobry szablon?
Zrozumiem też jeśli ktoś miałby taki sprzęt i mógłby pożyczyć ale odpłatnie, w takim wypadku proszę także o wiadomość ;)
Dzięki!
Wagę jubilerską z plastikową tacką kupisz za parę złotych na portalu aukcyjnym.
Szablon wydrukujesz sobie z załączonego programu.
Dane wejściowe ustawiasz jak na tym
5.JPG
5.JPG (29.82 KiB) Przejrzano 2086 razy
obrazku.
"Spindle to Pivot distance" to jest odległość środka osi talerza od środka osi pionowej względem której obraca się ramię.
Lofgren A = ustawienie w dwóch punktach Baerwalda.
Pozostałe dane wynikają z ustawienia według DIN.
W pliku tekstowym, który otrzymasz pod rozpakowaniu pliku zip, masz dalsze wskazówki jak się tym programem posługiwać.
Pdf z załącznika to wydrukowany na szybko szablon dla Twojego gramofonu.

T

EDIT: Proszę nie umieszczać oprogramowania w poście, tylko linkować do strony autora.
http://www.conradhoffman.com/TemplateGen.zip
Załączniki
621.pdf
(11.2 KiB) Pobrany 152 razy
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#4

Post autor: harobike »

Dziękuję Wam bardzo za zainteresowanie moją sprawą ;)
Generalnie zaczynając od początku - wypoziomowałem gramofon oczywiście względem talerza, oczyściłem styki wkładki płynem do styków audio, wyczyściłem igłę, wg instrukcji ustawiłem siłę nacisku (podziałka), wiem już też jak ustawić antyskating (na płycie z długą dobiegówką opuszczam igłę na wolne pole bez rowka i obserwuję jak zachowuje się ramię - idealnie jest kiedy ramie stoi w miejscu i "czeka" na swój rowek).
Ale to dopiero początek. Chciałbym się najpierw cofnąć do ustawienia siły nacisku. Faktycznie są do kupienia wagi jubilerskie za 10zł, ale pojawia się jedno pytanie - takie wagi mają jednak grubość ok. 2cm.. W takim wypadku kładąc wagę na talerzu robię pomiar dla położenia ramienia, które nigdy nie wystąpi, o ile w ogóle aż tak wysoko się podniesie, bo chyba nie :(
Kolejne ustawienie to kąt nachylenia ramienia i wkładki. Tutaj niestety dużo nie zdziałam, bo Dual 621 mi na to nie pozwala, mogę jedynie regulować wysokość matami. Zauważyłem jednak (na razie na oko) że w moim Dualu ramię jest w pozycji poziomej dopiero jak się podniesie. W takim wypadku nie mogę nawet dać zbyt grubej maty, bo nie będzie miejsca między igłą a płytą.
Kolejna sprawa - azymut. Tutaj też wiele nie zdziałam. Nie wiem też dokładnie jak zmierzyć czy ten parametr jest prawidłowo ustawiony. Dlatego też myślałem o pożyczeniu protraktora, podobno takie urządzenie potrafi zmierzyć wszystkie parametry najdokładniej ;)
Zostaje jeszcze kąt prowadzenia - tutaj mogę wykorzystać drukowane szablony.
Aha, jeszcze jedno, czytałem jeszcze o czymś takim jak przesięg lub przewieszenie. Podobno można to zmierzyć protraktorem, ale nie wiem jeszcze do końca jak się za to zabrać..
Byłbym wdzięczny za uwagi do mojej wypowiedzi i ewentualne wyjaśnienie ;)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#5

Post autor: Dragant »

harobike pisze: W takim wypadku kładąc wagę na talerzu robię pomiar dla położenia ramienia, które nigdy nie wystąpi, o ile w ogóle aż tak wysoko się podniesie, bo chyba nie
Nie powinno to mieć aż tak dużego znaczenia. Poza tym - możesz sprawdzić jaką grubość ma talerz, następnie go zdjąć i w jego miejsce położyć wagę, tak aby powierzchnia wagi była mniej więcej na ten samej wysokości co talerza, gdy jest założony.

Do ustawienia azymutu fajnie sprawdzają się protractory zrobione na lustrze. Jeśli nie masz takowego, to po prostu podłóż kawałek cienkiego lusterka pod igłę. Wtedy łatwo zobaczyć czy igła jest prostopadła do powierzchni talerza/płyty patrząc na wkładkę od "czoła".
harobike pisze: Aha, jeszcze jedno, czytałem jeszcze o czymś takim jak przesięg lub przewieszenie.
Czyli "overhang" tak? Jeśli poprawnie ustawisz null pointy z protractora, to overhangiem nie powinieneś się przejmować. To ułatwia wstępną kalibrację nowo zamontowanej wkładki. Czy ktoś bardziej obeznany może potwierdzić? ;)

Nie taki diabeł straszny jeśli chodzi o kalibrację ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#6

Post autor: Wojtek »

Powtórzę może że to co nazywamy "szablonem", czyli czymś co służy do ustawienia overhangu/przesięgu to z angielska "protractor".
Dlatego na początku postawiłem tutaj znak równości.

Nie mam pojęcia co innego ktoś rozumie pod tym pojęciem, ale wydaje mi się jakbyśmy rozmawiali o różnych rzeczach.

Swoją drogą: jaka wkładka/igła?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#7

Post autor: harobike »

Dragant pisze: możesz sprawdzić jaką grubość ma talerz, następnie go zdjąć i w jego miejsce położyć wagę
Z tym niestety jest mały problem.. Nie jestem w stanie zdjąć talerza. Próbowałem już to robić, najpierw delikatnie, potem używając większej siły, ale w końcu dałem się na spokój, bo boję się, że zaraz coś bym zepsuł i nic by z tego nie było.

Jeśli chodzi o azymut to nie za bardzo rozumiem na czym polega badanie z lusterkiem, w jaki sposób zdiagnozować odbicie?
Wojtek pisze: Powtórzę może że to co nazywamy "szablonem", czyli czymś co służy do ustawienia overhangu/przesięgu to z angielska "protractor".
Dlatego na początku postawiłem tutaj znak równości.
Za szablon rozumiem papier z nadrukiem, który kładziemy na talerz, za protractor rozumiem urządzenie tego typu:
http://www.needledoctor.com/Pro-Ject-Al ... mage.pjpeg
Ale może się mylę i źle to nazywam, to przepraszam ;)

Jeśli chodzi o wkładkę i igłę to jest Dual DMS 240E + DN 242. Nie inwestowałem jeszcze w te części, chciałbym najpierw posłuchać na tym, a potem ewentualnie ulepszać żeby mieć porównanie. Poza tym na razie muszę trochę pooszczędzać ;)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#8

Post autor: Dragant »

harobike pisze: Z tym niestety jest mały problem.
Tutaj zapytaj kogoś kto wie jak to zrobić w tym modelu, albo zerknij do instrukcji obsługi. Znajdziesz na vinyleengine.com
harobike pisze: Jeśli chodzi o azymut to nie za bardzo rozumiem na czym polega badanie z lusterkiem, w jaki sposób zdiagnozować odbicie?
Połóż lusterko pod opuszczoną na niego igłę i łatwiej jest ocenić czy jest wychylona w prawo lub w lewo jak na załączonym obrazku:
Azimuth Reflection.jpg
harobike pisze: za protractor rozumiem urządzenie tego typu
To jest przyrząd do pomiaru/ustawienia odległości "pivot to spindle" - osi ramienia do osi talerza. Protractor to jak pisze Wojtek.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#9

Post autor: harobike »

Co do zdejmowania talerza to jakiś czas temu się tym interesowałem i z moich informacji wynika, że talerz powinien dać się po prostu zdjąć bez żadnej filozofii. Niestety mój chyba się zapiekł, a ja nie chcę się z nim za bardzo szarpać, bo boję się o silnik.
Dragant pisze: Połóż lusterko pod opuszczoną na niego igłę i łatwiej jest ocenić czy jest wychylona w prawo lub w lewo jak na załączonym obrazku:
Dzięki za wyjaśnienie, spróbuję jeszcze raz na to popatrzeć ;)

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Generalnie chodzi o VTA - w moim Dualu 621 nie mam opcji tej regulacji. Zauważyłem jednak, że ramię jest w pozycji poziomej do talerza dopiero w momencie podniesienia. Tzn że jak opuszczę igłę na płytę, to zawsze ramię będzie nachylone w dół.. Matą też nie jestem w stanie tego wyregulować, bo igła nie będzie mogła się podnieść z płyty. Co w takim wypadku zrobić? Czy ktoś zmierzył się już z tym tematem? ;)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#10

Post autor: klin »

harobike pisze: Zauważyłem jednak, że ramię jest w pozycji poziomej do talerza dopiero w momencie podniesienia.
To wkładka ma być równoległa do talerza a nie ramię. Zazwyczaj wychodzi na to samo ale nie zawsze. Patrz na wkładkę gdy igła dotyka płyty.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#11

Post autor: olsza84 »

harobike pisze:Co do zdejmowania talerza to jakiś czas temu się tym interesowałem i z moich informacji wynika, że talerz powinien dać się po prostu zdjąć bez żadnej filozofii. Niestety mój chyba się zapiekł, a ja nie chcę się z nim za bardzo szarpać, bo boję się o silnik.
Tak, zdejmuje się normalnie-ciągnąc do góry. Lekkie uderzenie w szpindel gumowym młotkiem powinno pomóc. Musisz się przemóc :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#12

Post autor: Wojtek »

harobike pisze: Niestety mój chyba się zapiekł, a ja nie chcę się z nim za bardzo szarpać, bo boję się o silnik.
Przecież to nie jest napęd bezpośredni. Silnik jest odseparowany od talerza.
Zresztą, nawet gdyby był to technika na gumowy młotek jest niezawodna w tym wypadku i jednak warto to zrobić.

Myślisz że serwisant inaczej by do tego podszedł? :morda:
harobike pisze: Matą też nie jestem w stanie tego wyregulować, bo igła nie będzie mogła się podnieść z płyty.
Sprawdź czy Dual 621 nie ma czasem regulacji wysokości podnoszenia windy. Jeśli ma to sprawa robi się trywialna.
harobike pisze: Co w takim wypadku zrobić? Czy ktoś zmierzył się już z tym tematem? ;)
Generalnie to przy Twojej wkładce nie przejmowałbym się specjalnie kątem VTA.

Większość gramofonów nie ma regulacji VTA.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#13

Post autor: olsza84 »

Wojtek pisze: Przecież to nie jest napęd bezpośredni. Silnik jest odseparowany od talerza.
Ekhhm...przecież to Dual 621 o czym piszesz sam akapit dalej :roll:
Wojtek pisze: Sprawdź czy Dual 621 nie ma czasem regulacji wysokości podnoszenia windy. Jeśli ma to sprawa robi się trywialna.
Oczywiście, że ma.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#14

Post autor: Wojtek »

olsza84 pisze: Ekhhm...przecież to Dual 621 o czym piszesz sam akapit dalej :roll:
Eh cholera, pomyliłem 621 z 601, który był paskowy.
olsza84 pisze: Oczywiście, że ma.
No to luzik. Podniesiona winda nie będzie zahaczała o grubszą matę (chyba że już teraz jest regulacja wykręcona na max).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Kalibracja ramienia i wkładki - Warszawa

#15

Post autor: harobike »

olsza84 pisze:
Oczywiście, że ma.
Faktycznie, jest śrubka do regulacji wysokości podnoszenia windy, dzięki! dzisiaj się pobawię i dam znać ;)
Wojtek pisze: Generalnie to przy Twojej wkładce nie przejmowałbym się specjalnie kątem VTA.
Hmm, czyli rozumiem, że jest kiepska? Czy warto już na tym etapie zastanowić się nad inną?
ODPOWIEDZ