ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#1

Post autor: Kichal »

Czołem, nowy dzień nowy problem :D Sprawa wygląda tak: mój gramofon ostatnio zaczyna mieć napady w postaci takiej, że jak słucham płyty to na początku stroboskop stoi normalnie bez ruchu, po jakimś czasie paski delikatnie zaczynają uciekać w lewą stronę. Przy szybkim rzucie okiem tego nie widać ale jak się patrzy na niego chwilę to zaczyna się dostrzegać. Potem zazwyczaj pod koniec płyty jest wszystko okej. Paski jadą minimalnie, nie zauważyłem wpływu na dźwięk, ale niestety jestem maniakiem na tyle, że wszystko musi być idealnie :D

Zrobiłem test na sucho bez płyty, że włączyłem tylko silnik i kręcił sie tak przez 30 minut i w ogóle się nie rozjeżdżał.
Ogólnie jest to automat i przy kliknięciu start pare razy coś pyknie/kliklnie, podniesie się ramie coś tam kliknie, przejedzie kliknie, opadnie i znowu kliknie i gra. W funkcji "motor start" w zasadzie tylko startuje bez tych dźwięków przestawiania się różnych dźwigni. Jest to direct drive.

Nie zauważyłem tego uciekania wcześniej. Dopiero po przelutowaniu kabla z DIN5 na RCA jakoś wpadło mi to w oko. Ale tak jak mówię, mogło to dziać się wcześniej, ciężko mi uwierzyć, że to mogłoby być problemem. Przez całe wakacje miałem gramofon na drugim koncu pokoju więc nawet nie widziałęm strobo, dopiero jakiś czas temu został postawiony prawie pod nosem.

Od czego proponujecie mi żebym zaczął przegląd? Jest sesja więc mam dużo czasu xD
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#2

Post autor: Wojtek »

Przesmaruj oś talerza może? ;)

Możesz też zobaczyć "na sucho" jak się zachowa lampa stroboskopowa jak położysz na talerz dwie płyty.
Można wtedy ocenić na ile znaczenie ma ciężar.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#3

Post autor: Kichal »

Wojtek pisze: Przesmaruj oś talerza może?
Oś talerza kręci się razem z talerzem, taki wynalazek :D W załączniku daję fotki jak wygląda mechanizm.

Na chwilę obecną rozebrałem jeszcze raz gramofon posprawdzałem czy nic nie zepsułem. Popsikałem kontaktem do potencjometrów te potki od regulacji no i w sumie chyba nic się nie zmieniło.

Szczere mówiąc jedyna rzecz jaka mi przychodzi to może po tym milionie lat olej w silniczku wymaga uzupełnienia ? za bardzo nie widzę nic innego co by w tym przypadku wpływało na stwarzanie oporu.


http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=8933
Załączniki
Zdjęcie 24.01.2017, 17 34 09.jpg
Zdjęcie 24.01.2017, 17 33 24.jpg
Ostatnio zmieniony 14 mar 2017, 09:19 przez Kichal, łącznie zmieniany 2 razy.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#4

Post autor: Kichal »

Wojtek pisze: Możesz też zobaczyć "na sucho" jak się zachowa lampa stroboskopowa jak położysz na talerz dwie płyty.
Można wtedy ocenić na ile znaczenie ma ciężar.

Co do tego to położyłem dwie 180g albo cięższe i nie było różnicy. Ktoś coś podratuje ? Przepraszam za kilka postów jeden pod drugim. Plan mam taki:
1. Pokropić silnik olejem, jak napierw się dowiem jakim, bo jeszcze nie zagłębiałem się w ten temat
2. Wymienić pozostałe microswitche
Ostatnio zmieniony 05 lut 2017, 21:27 przez Kichal, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#5

Post autor: Kichal »

Dobra, wracam ponownie z pewną dawką informacji i podsumowaniem, a także liczę na pomoc:

1. Przesunąłem ramię z windą w górę tak jak pisałem parę postów wcześniej, że niby "na sucho" i pisałem wtedy, że się nie rozjeżdża - fakt jest taki, że jednak się rozjeżdża tylko wtedy za krótko się kręcił, więc nie ma znaczenia czy klikam start na automacie czy ręcznie przesuwam ramię, test robiony z płytą 180g. Ogólnie to wygląda tak, że im dłużej się kręci tym talerz szybciej się obraca (oczywiście w granicach rozsądku i do pewnej prędkości, ale widocznej na stroboskopie tak jak na załączonych wcześniej filmikach), zazwyczaj efekt zaczyna być widoczny dopiero po przesłuchaniu jednej płyty. Potem jak da się gramofonowi ochłonąć przez 30min czy więcej to znowu jest normalnie aż do przesłuchania kolejnej całej plyty. Zależnie od tego ile się da ochłonąć to dłużej można słuchać, jak się na 5 minut wyłączy to po jednej stronie efekt jest już zauważalny na strobo.

2. Odpiąłem wszystko inne z listwy, testowałem na 2 listwach, odpiąłem również kable chinch i masę od wzmacniacza - ciągle to samo. Mozna powiedzieć, że prawie wyeliminowałem czynniki zewnętrzne typu zakłócenia, chyba że problemem jest prąd z gniazdka ale w to wątpię. Sprzęt wypoziomowany.

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć od czego zacząć ? :D Najpierw planuję uzupełnić olejem samochodowym silnik (może być obojętnie jaki samochodowy ? ) bo jakoś nie wiem czemu wydaje mi się, że wraz z tym im dłużej płyta się kręci tym silniczek się "dociera", obecny olej w wyniku tarcia zwiększa temperaturę, staje się bardziej płynny i ma lepszy poślizg i dlatego zaczyna szybciej się kręcić, a w bezczynnosci "zastyga". Oczywiście jest to moja filozofia.

Sprawa jest tego typu, że chciałbym sprzedać ten gramofon i rozejrzeć się za czymś innym, a nie chce sprzedawać grata tylko porządny sprzęt bo poza tym nie miałem przez długi czas się do czego przyczepić.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#6

Post autor: Wojtek »

Kichal pisze: Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć od czego zacząć ? :D
Od zasilacza.
Kichal pisze: (może być obojętnie jaki samochodowy ? )
Tak, byle silnikowy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ITT 8012 - rozjeżdżają się obroty

#7

Post autor: Kichal »

Wojtek pisze: Od zasilacza.
Podejrzewam, że już musztarda po obiedzie i pewnie sam tego nie ogarnę, ale moja dusza majstra i chęć rozbierania wszystkiego co się da na atomy nie pozwala mi pozostawić tej kwestii bez zapytania :D Podejrzewam, że ewentualnej usterki zasilacza nie sprawdzę zwykłym miernikiem tylko potrzebny jest jakiś mocniejszy arsenał ? Czy wystarczy po prostu sprawdzenie napięcia i natężenia na wyjściu ? Druga sprawa to czy jak zdiagnozuję uszkodzony zasilacz to pozostaje mi coś innego niż wymiana na nowy ?

Próbowałem znaleźć jakiś wątek o "sprawdzaniu zasilaczy" ale nic mi nie wyskoczyło ani tutaj ani w google albo nie wiem jak to ładnie skonstruować bo wyskakują mi same do PC.

Póki co jeszcze nie uzupełniłem oleju bo jestem poza domem przez miesiąc i zbieram informacje "serwisowe" :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ