SME 3009 Series II - ustawienia

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

SME 3009 Series II - ustawienia

#1

Post autor: klin »

Pomocy!!!
Chciałem sprawdzić czy SME 3009 Series II zagra faktycznie lepiej niż SME 3009 improved z moją ATOC9 II. No i kupiłem na ebay... Przyszło, próbuję podpiąć ale nie widzę przewodu uziemienia rurki ramienia... Ściągnąłem puszkę ekranującą i zobaczyłem coś takiego
smeII.jpg
Rozumiem, że facet zwarł przewód uziemienia który miał iść ro rurki z masą jednego z kanałów, zgadza się? Czyli rurka nie jest uziemiona?

Przewód od klipsa SME do pre nie wygląda lepiej:
smeII2.jpg
W moim SME improved wygląda to trochę inaczej. Uziemienie rurki ramienia idzie do wtyczki a z wtyczki leci na resztę elementów gramofonu i do pre...

Co ja mam teraz zrobić? Otworzyć ramię i próbować przylutować przewód do rurki ramienia? Czy też to ramię miało to inaczej rozwiązane... Czy też cholera odesłać ramię do sprzedawcy...
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#2

Post autor: Pawelec »

Niestety w oryginale jest oddzielnie prowadzona masa ramienia czarnym kabelkiem połączonym ze śróbką mocującą nóż łożyska a nie z masą kanału. W tym przypadku jest wykonana jakaś maniana zupełnie niezgodna z koncepdją SME. :(
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#3

Post autor: ahaja »

Dokładnie tak.
Taka blaszka lekko nagięta i trzymająca się od wewnętrznej strony rurki na śrubce. Trochę upierdliwe w założeniu.

Kable w ramieniu nie są oryginalne. Podejrzewam, że albo uwalił ten czarny kabelek przy wymianie i nie był w stanie założyć tej blaszki stąd też zwarł masę ramienia z masami sygnałowymi. Rękodzieło ... wygląda średnio.

Pytanie czy rurka ma kontakt elektryczny z tą masą ramienia? To dosyć istotne jest.

Jakkolwiek:
jeśli dałeś małe pieniądze to zostaw sobie ramię bo kable to akurat najmniejszy problem. Trochę dłubania, ręcznych robótek i gra. Zakładam, ze nie jest uwalone na łożyskach, ma właściwą długość etc.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#4

Post autor: klin »

Pisałem do gościa i pytałem o to uziemienie rurki i odpisał tak:
"That's OK, that is how these early arms were wired, this also matches the wiring configuration of the plug. I am not sure if it was in one of my emails or on the compliment slip I put in with the paper work, but I mentioned that the earth lead from the interconnect plug goes to the motor earth. There is also a little diagram in the documents that also shows this. That is how I used it when set for test on my Transcriptors Hydraulic Reference."

Dodał jeszcze taki fragment dokumentacji SME (nie jest napisane do jakiej do konkretnie wersji):
sme kable.jpg
No i tak dokładnie jest polutowana wtyczka i gniazdo w moim egzemplarzu.

Może i tak było w jakiejś wczesnej wersji tylko dziwi mnie, że ta pierwsza śrubka tutaj jest luźna i nie da się jej ani dokręcić ani odkręcić - tak jak by ta blaszka wypadła i jej nie było...
sme kable2.jpg
ahaja pisze: jeśli dałeś małe pieniądze to zostaw sobie ramię bo kable to akurat najmniejszy problem. Trochę dłubania, ręcznych robótek i gra. Zakładam, ze nie jest uwalone na łożyskach, ma właściwą długość etc.
Dałem ponad 2K tak wię jakoś super tanio to nie było...
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#5

Post autor: Pawelec »

ahaja pisze: Pytanie czy rurka ma kontakt elektryczny z tą masą ramienia? To dosyć istotne jest.
W tej wersji nóż łożyska jest wykonany ze stali a nie z tworzywa jak w wersji Imnproved. Kontakt rurki jest zachowany więc jest szansa, że ten układ podłączenia może się sprawdzić. Ramię wygląda na bardzo dobry stan i tak jak Krzysiek pisze - troszkę robótek ręcznych i będzie super. Ta śróbka musi być skręcona bo jest to ważne dla stałego połączenia noża z rurką. Przerobiłem sporo tych ramion w różnych wersjach i z takim układem się nie spotkałem co nie oznacza jednoznacznie, że jest złe ;) . Cena 2 kZ za ramię w bardzo dobrym stanie w tej wersji to nie jest szczególna okazja ale i zła też nie. Coraz trudniej o SME bliskie ideału :( .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#6

Post autor: klin »

Pawelec pisze: Przerobiłem sporo tych ramion w różnych wersjach i z takim układem się nie spotkałem co nie oznacza jednoznacznie, że jest złe
Buczy niestety :( Na moim improved z poprawnie zrobionym okablowaniem cisza idealna. Czyli albo przerabiać okablowanie albo próbować odesłać...trza się z tym przespać.

Dźwignia też nie chodzi jak w improved, jak idzie do góry to jakoś tak jakby lekko haczy a jak w dół to za szybko według mnie. Ale to pewnie niedpowiedni olej, czyszczenie?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#7

Post autor: Pawelec »

klin pisze: Buczy niestety
Skłaniałbym się jednak ku zwrotowi. Na pocieszenie, u mnie dopiero trzecie kupione mogłem założyć i grać bez dotykania, a i tak wymieniłem smary i okablowanie.
klin pisze: Ale to pewnie niedpowiedni olej, czyszczenie?
no niestety ale jest dobra wiadomość. Przerobiłem troszkę lepików do tej windy i nie jest łatwo, dzięki uporowi Kutiego który znalazł mazidło odpowiedniej lepkości na wyspach, winda może działać poprawnie :D .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#8

Post autor: ahaja »

Ta śrubka nie ma prawa być luźna. Ona się wkręca właśnie w tą blaszkę, która/ej:
- nie jest wewnątrz przykręcona
- ma przekręcony gwint
- w ogóle jej nie ma
Nigdy nie spotkałem się z tymi ramionami by tej blaszki nie było. Wtedy wątpliwe jest właściwe uziemienie ramienia (rurki).

Tak czy owak zrekablowałbym to ramię od nowa i dodał 'umasienie' rurki. Podobnie z kablami wychodzącymi z ramienia - przylutowałbym je wtedy bezpośrednio do tych wychodzących z ramienia.

Na dole na tym zdjęciu widać tą blaszkę z czarnym kabelkiem: http://www.theanalogdept.com/images/spp ... 649_LR.jpg

Co do lepkości to trza znaleźć jaka powinna być i kupić w składzie modelarskim. Mają tego bardzo dużo.
Ja mam pod ręką 500 000 i jakiś jeszcze.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#9

Post autor: KUTI »

Klin miałem już SME z takim połączeniem, ale oryginalnie i nic w nim nie buczało, była kompletna cisza.
W moich obecnych masy idą osobno
Nawet gdzieś mam to kowadełko z masą, tylko nie mogłem się tego teraz doszukać.
Jeśli chodzi o smary, 500K taki jak posiada Ahaja jest idealny. Próbowałem już rożnych i rzadszy się nie nadaje. Warto też wymienić oring przy wymijania w windzie, no i trochę trzeba się pogimnastykować żeby działała idealnie ;)
Załączniki
image.jpeg
image.jpeg
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#10

Post autor: klin »

KUTI pisze: Klin miałem już SME z takim połączeniem, ale oryginalnie i nic w nim nie buczało, była kompletna cisza.
OK...ciekawe co miałeś pod tą pierwszą śrubką (na moim powyższym poście zdjęcie). Jeśli nie miało tej blaszki to musiał tam być gwint.
I jak podpinałeś to ramię? Ten pin ze zwartą masą obudowy podpinałeś do uziemienia w gramiaku (jak na schemacie powyżej "to earth tag of motor") czy do preampa czy też do obu?
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#11

Post autor: KUTI »

No to trochę namieszane, bo brakuje mimo wszystko tulejki przy gnieździe ramienia i drugiej przy gnieżdzie od kabla...
Załączniki
image.jpeg
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#12

Post autor: KUTI »

Wyślę Tobie zdjęcia na emaila, bo nie mogę zmiejszyc zdjeć w tel
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#13

Post autor: klin »

KUTI pisze: Wyślę Tobie zdjęcia na emaila, bo nie mogę zmiejszyc zdjeć w tel
OK, pooglądam, dzięki! :)

Powiedzcie mi jeszcze proszę czy to normalne, że to ramie w równówadze, bez AS i z ustawionym lateral balance tak się ustawia (w sensie, że uciekło w kierunku szpindla i tam stanęło)?
ram.jpg
Ono jest dodatkowo obciążone na headshellu płytką 5 gramową od Pawła i ma założone 8 gramowe ATOC9.

Pytam bo moje improved tak nie wędruje. Jak już jest w równowadze to nie ma swojej pozycji - gdzię ustawiam, tam wisi/stoi. No ale w improved całość mniej waży...
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#14

Post autor: ahaja »

Kuti - przeca na tych zdjęciach widać czarny kabel, który wchodzi w górę ... właśnie do tej blaszki.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#15

Post autor: KUTI »

ahaja pisze:Kuti - przeca na tych zdjęciach widać czarny kabel, który wchodzi w górę ... właśnie do tej blaszki.
U mnie masa jest poprowadzona osobno od kowadełka do złącza, ale miałem też ramię w którym masa była poprowadzona oryginalnie tak jak u Klina i nic mi nie brumiło.
Tylko że same przewody wyglądały już inaczej, bo te u Klina są spaprane i brak w nich kabelka do podłączenia masy w gramofonie.
Załączniki
image.jpeg
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
ODPOWIEDZ