Lenco L78 i L85

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Lenco L78 i L85

#1

Post autor: Daras-Aleksander »

Witam!

Prosiłbym o ocenę poniższych adapterów:

Lenco L78
http://allegro.pl/lenco-l-78-wharfedale ... 42653.html

Lenco L85
http://allegro.pl/lenco-l85-sonovox-rar ... 62176.html

Muzyka to generalnie rock, troche starszego popu

Pozdrawiam! :)
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Lenco L78 i L85

#2

Post autor: Daras-Aleksander »

Czy ktokolwiek, z użytkowników wie coś o powyższych modelach, mógłby podzielić się własnymi ocenami i odczuciami.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lenco L78 i L85

#3

Post autor: Wojtek »

Bez paniki :) Daras-Aleksander :)

O Lenco L75 już pisaliśmy na forum. Lenco L78 to tak jakby następca, ulepszony model. Ma on także napęd kółkowy.
Główne różnice w L78 względem L75:
- jest półautomatem
- mechanizm ma lepsze zawieszenie (zamiast samych sprężyn mamy tutaj sprężyny z hydraulicznym tłumieniem drgań)
- inna mata, inny headshell (ponoć lżejszy)

Poza tymi różnicami są to w sumie identyczne gramofony.

L85 natomiast to już trochę inna bestia, gdyż jest to paskowiec :) Mimo wszystko jest to dość high-endowy model, porównywalny z dobrymi Thorensami (wszak to wszystko sami Szwajcarzy ;) ). Ma cięższe ramię od L75.

Obydwa gramofony to solidne sprzęty z wysokiej półki.

Wielu ludzi lubi je przerabiać, np. poprzez umieszczenie ich w lepszej obudowie albo wymieniając ramię na jeszcze lepsze :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Re: Lenco L78 i L85

#4

Post autor: Daras-Aleksander »

Kontynuując wątek:
- co sądzisz Wojtku/sądzicie o tej wkładce Sonovox?
- czy nie byłoby tu problemu z ew. wymianą (w razie potrzeby w przyszłości) na audio technice, np. AT95E/110/120 ?

:)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lenco L78 i L85

#5

Post autor: Wojtek »

Daras-Aleksander pisze:- co sądzisz Wojtku/sądzicie o tej wkładce Sonovox?
Sama firma już dawno nie istnieje, a zasłynęła z kilku innych audio-patentów. Modelu nie chcę zgadywać, a znając życie sprzedawca też nie będzie chciał :)
Daras-Aleksander pisze:- czy nie byłoby tu problemu z ew. wymianą (w razie potrzeby w przyszłości) na audio technice, np. AT95E/110/120 ?
Nie będzie problemu z wymianą wkładki. Zresztą, te wkładki zamontowane na obydwu egzemplarzach z pewnością nie były fabrycznie montowane :)

Na Lenco L78 mamy wkładkę Shure M75MB Type 2.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Re: Lenco L78 i L85

#6

Post autor: Daras-Aleksander »

Okej, dzięki - mam wtedy do pomyślenia :)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Lenco L78 i L85

#7

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:Nie będzie problemu z wymianą wkładki. Zresztą, te wkładki zamontowane na obydwu egzemplarzach z pewnością nie były fabrycznie montowane :)

Na Lenco L78 mamy wkładkę Shure M75MB Type 2.
ja byłbym cokolwiek sceptyczny - wkładka M75MB (albo jakaś inna M75??) występowała w mocowaniu jednopunktowym - była wciskana do plastikowego gówienka przykręcanego jedną śrubką do headshella. Jeżeli nie mamy śrubek i odpowiedniej blaszki metalowej z gwintami, to montaż jakiejkolwiek normalnej wkładki z mocowaniem 1/2 może wymagać np. zakupu headshella (niby można jakośtam się bawić w długie śruby i nakrętki na końcach, ale mimo wszystko wydaje mi się, że to nie jest najlepszy pomysł). Nie wiem jak L78, ale np. do L75 nie pasuje pierwszy lepszy headshell, trzeba kupować te dedykowane do gramofonu (nieznacznie mniejsza średnica gwintu w headshellu). Nie wiem jak te do L78, ale używany headshell do L75 z kompletem blaszek do montażu wkładki z mocowaniem 1/2 (i wkładką shure m71, ale bez igły) udało mi się w ramach fartu (akurat był - nikt tego nie produkuje już) nabyć na ebaju w peru za drobne 23 $. Doliczywszy koszty przesyłki i różnice kursowe otrzymujemy np. równowartość 100 PLN za głupi koszyczek, na który potem czekamy np. 2 tygodnie (ps. pewnie z uwagi na kraj pochodzenia - peru - mój koszyczek siadł na cle, panowie celnicy nawet kabelki poodłączali z wkładki, pewnie żeby się przekonać, czy wkładka nie jest z "wkładką" :morda: )

Także lepiej się zawczasu upewnić, jaki system mocowania wkładki ma konkretny gramofon

ps. adapter to takie małe czarne coś osadzone w koszyczku, a nie cały gramofon (adapter to to samo, na co mówi się wkładka)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Re: Lenco L78 i L85

#8

Post autor: Daras-Aleksander »

Sprawdziłem L 85
oto opis z instrukcji z vinylengine:
suitable for use with all with international standard 1/2 "fixing
- mogę więc rozumieć, że nie powinno być problemu, dobrze myślę?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lenco L78 i L85

#9

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:wkładka M75MB (albo jakaś inna M75??) występowała w mocowaniu jednopunktowym
Na pewno? W sieci widzę zdjęcia gdzie mamy standardowe mocowanie na dwie śrubki po bokach wkładki.
Krzyś pisze:Jeżeli nie mamy śrubek i odpowiedniej blaszki metalowej z gwintami
Te headshelle (L78 i L85) mają blaszki montażowe. Od spodu przy wkładkach masz 2 śrubki, a u góry jedną :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Lenco L78 i L85

#10

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:Na pewno? W sieci widzę zdjęcia gdzie mamy standardowe mocowanie na dwie śrubki po bokach wkładki.
Zwracam honor - sprawdziłem, wkładkę z mocowaniem jednopunktowym i złośliwym zatrzaskiem to mam M71MB, nie M75MB. Przepraszam za sianie zamętu. Ją chyba daje się też zamontować z mocowaniem dwupunktowym (w tej górnej, przykręcanej części ma miejsca na 2 śruby), ale akurat k* w moim lenco musiała być zamontowana jedną śrubką :morda:
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Daras-Aleksander
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2011, 22:53

Re: Lenco L78 i L85

#11

Post autor: Daras-Aleksander »

Tak, czy siak
- czekam za Lenco L85 - wrażeniami tudzież problemami, podzielę się w czasie stosownym :)
ODPOWIEDZ