Headshell raz łączy ...a raz nie.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Headshell raz łączy ...a raz nie.

#1

Post autor: tomek4446 »

Witam , kupiłem niedawno JVC QL A7 i od tygodnia walczę z taką przypadłością , iż po zamontowaniu headshella z wkładką gra jeden kanał. Ale aby nie było za prosto, to nie zawsze tak się dzieje. Wczoraj walczyłem np. dwie godziny z oryginalnym headshellem do JVC / wkładka Shure M 91 ed/ i grał jak bym nie kombinował , lżej , mocniej zaciskając nakrętkę ramienia , ustawiając różne azymuty tylko prawy kanał . Wieczorem jak podjąłem kolejną próbę , bez problemy zagrały dwa. Mam 6 headshelli / 3 x AT, Pioneer, Yamaha, Ortofon / oraz 5 wkładek i sytuacja powtarza się na każdym headshellu i każdej wkładce. JVC to mój szósty gramofon , mam obecnie jeszcze yamahę YP-701 , tam problem nie występuje , zakładam headshell i gra. Sprawdziłem piny gniazda ramienia , odbijają bez problemu , sprawdziłem miernikiem połączenia pinów gniazda ramienia z RCA oraz uziemieniem , wszystko jest ok. Zanim przystąpię do radykalnych metod naprawy, czyli wymiany gniazda ramienia , proszę o pomoc. Może ktoś już się spotkał z takim problemem.
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
Rekiniasty
Posty: 384
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#2

Post autor: Rekiniasty »

Ja się spotkałem, piny z headshella nie były w osi z pinami w gnieździe i nie było dobrego kontaktu.
Jeżeli oczywiście nie jest to problem samych kabelków ramienia.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#3

Post autor: tomek4446 »

Dzięki za podpowiedź. Rozważałem taką opcję. Faktem jest , że mam możliwość delikatnego ruchu headshellem już po zamontowaniu w gnieździe . Ale piny powinny być w osi , będę musiał się temu przyjrzeć . Trochę to działanie na czuja , bo fizycznie nie idzie tego zmierzyć.
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Jak masz gumową uszczelkę na headshellu to ją zdejmij. Może piny nie dochodzą.
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#5

Post autor: tomek4446 »

Zdejmowałem , nic to nie dało.
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#6

Post autor: tomek4446 »

Właśnie zaczął " działać" drugi headshell , dwa kanały grają idealnie. Wczoraj był jeden. Sprawdziłem pozostałe trzy z wkładkami i niestety gra tylko jeden i co dziwne albo lewy albo prawy. Przełożyłem te headshelle do drugiego gramofonu i jest normalnie. No nic , walczę dalej.
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#7

Post autor: Wojtek »

Zrób fotki tych niełączących, na tyłach (tam gdzie piny).
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#8

Post autor: tomek4446 »

Tak na oko sprawdzałem piny w headshellach , niby identyczne , nie pokryte patyną a dwa działają , trzy nie.
Na pierwszym i drugim zdjęciu działające , na trzecim trzy nie działające.
Załączniki
IMG_2053_Easy-Resize.com.jpg
IMG_2076_Easy-Resize.com.jpg
IMG_2072_Easy-Resize.com.jpg
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#9

Post autor: koscidogitary »

tomek4446 pisze:
15 lut 2021, 07:34
nie pokryte patyną a dwa działają
Nie patyna to też może być patyna. Patyna to niekoniecznie musi być rdza czyli ewidentne utlenienie destrukcyjne jak w przypadku żelaza.
Z metali kolorowych często tworzą różne ciekawe tlenki nie żelaza (np. w przypadku stali nierdzewnej - tlenki chromu) i nie wszystkie tlenki dobrze przewodzą prąd.
Do tego jak to wpadnie w tłuste ręce lub będzie potraktowane jakimś szuwaksem to może się wytworzyć jakiś "dielektryk".
Przy prądach rzędu piko-/mikro-amperów to może powodować efekty jak wyżej.
Wczoraj walczyłem z podobną przypadłością, to znaczy jeden kanał nie grał w ogóle.
Więc zacząłem sprawdzać po kolei od wkładki po preamp.
Okazało się, że problem był w miejscu mocowania heasdhella z ramieniem.
HS miał ładne, świecące patynowo styki (dokładnie jak na zdjęciach powyżej) ale jeden pin od HS nie dawał połączenia z pinem w gnieździe ramienia.
Nauczony złym doświadczeniem, żeby takich rzeczy nie traktować papierem ściernym (mówię nawet o bardzo drobnym papierze),
psiknąłem na piny w HS sprayem typu "kontakt" i przetarłem (przepolerowałem) te piny drewnianym patyczkiem - pod ręką był taki od sushi :lol: ;-)
Patent działa idealnie, polecam spróbować :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 15 lut 2021, 13:36 przez koscidogitary, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#10

Post autor: RadTang »

U mnie jak był problem to przedmuchałem piny i pomogło.
Teraz czasem jak wykręcam headshell by umyć igłę to przy okazji dmucham na te piny.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#11

Post autor: koscidogitary »

RadTang pisze:
15 lut 2021, 10:35
to przy okazji dmucham na te piny
Rad,co do zasady ja bym nie dmuchał jednak na to - para wodna + powietrze to całkiem dobry utleniacz.
Jak już to psiknij czasem jakimś Kontakt PR lub Kontakt S na wacik jak do uszu i tym przecieraj delikatnie piny jak już zdejmujesz HS.
I też nie za każdym razem to jest potrzebne.
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#12

Post autor: RadTang »

Dzięki. Miałem przetrzeć spirytusem na waciku ale pomyślałem, że może zdmuchnę ten brud. I poszło.
Jak na razie działa.
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#13

Post autor: tomek4446 »

Dziękuje za rady. Jak wrócę z roboty będę działać i poinformuję o wyniku. Właśnie dotarł do mnie z Ukrainy dedykowany szablon do JVC więc i tak będę zmieniał HS.
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
tomek4446
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2019, 15:08

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#14

Post autor: tomek4446 »

No i udało się , dziękuję wszystkim za pomoc. Przeczyściłem piny headshelli , jednak to nie było to , dwa z nich / HS/ były nówkami , więc się tego spodziewałem . Choć tym starszym z pewnością czyszczenie się przydało sądząc po brudzie na waciku. Przemyłem alkoholem izopropylowym. Kolega Rekiniasty miał rację , były przesunięte piny w gnieździe ramienia. Nie dużo ,ale wystarczyło by nie zawsze był styk. Delikatnie przekręciłem plastik z pinami i jest ok. No , może nie całkiem ok. bo przy okazji przekładania wkładek dowiedziałem się , że albo szlag trafił w dawno nie używanej wkładce Goldring 2100 igłę , lub całą wkładkę , bo niezależnie od headshella działa tylko jeden kanał. Igłę wyczyściłem , z tym , że przy zakładaniu do wkładki igła przesuwa się luźno względem miedzianej części. No , nic nikt nie obiecywał , że będzie łatwo :)
WBA Firebird+Ironbird , Altec Lansing Valencia,RME Adi-2 Pro FS R Black Edition,Yamaha CDX - 1060, Pioneer N-70A Albero PP200, JVC QL-A7 , Yamaha Yp-701, Shure M91 ED , Goldring 2100 , ADC XLM MK II .
Rekiniasty
Posty: 384
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Headshell raz łączy ...a raz nie.

#15

Post autor: Rekiniasty »

tomek4446 pisze:
15 lut 2021, 20:07
Kolega Rekiniasty miał rację , były przesunięte piny w gnieździe ramienia.
Brawo Ja, brawo Ty :clap:
Oby to załatwiło sprawę ;)
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
ODPOWIEDZ