Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#1

Post autor: marian07 »

Dziwny bardzo objaw: gramofon wyłączony, wtyczka 220v w gniazdku - słychać bardzo ciche tak jak by jednostajne trzeszczenie z wnętrza. Po włączeniu gramofonu zanika. Przy wyłączonym trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka - tez zanika. (to się dzieje też bez wkładki, bez podłączenia do wzm).
Gdy ruszam talerzem to zmienia się tez ten hałas wraz ze zmiana położenia talerza.
W sumie to nie ma wpływu na nic odsłuchowo, a po wyłączeniu i tak przeważnie używam listwy; (zupełnie to przypadkiem zaobserwowałem jak ucho było blisko sprzętu). Ale przyznam że mnie trochę irytuje (coś mi w nocy spać nie daje, coś mnie gryzie w lewe jaje ;) ). Powoli to rozgryzę; ale może ktoś przerabiał podobny temat i utoruje drogę.
To uniwersum z napędem bezpośrednim f2002.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1886
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#2

Post autor: Jaculek »

Miałem przypadek trzeszczenia z gramofonu (Dual 626), kiedy w puszce trafa odkręciła się jedna ze śrubek mocujących transformator. Latala sobie lużno i podrygiwała w rytm napięcia sieci.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#3

Post autor: andre »

Może trzeszczeć zdychający kondensator przeciwzakłóceniowy.
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#4

Post autor: marian07 »

Czyli to może się dziać (te dwie przyczyny wyżej) przy wyłączonym przycisku Power? Może to głupie pytanie ale mi się nasuwa.
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#5

Post autor: marian07 »

Przełom w sprawie. Po dłuższym czasie to zanika i jest cisza. Laik jestem ale może coś w kondensatorach pozostaje? Tylko nadał zagadka że nie trzeszczy gdy wtyczka wyjęta z gniazdka, a trzeszczy gdy wlozona.
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#6

Post autor: andre »

Czasem kondensator przeciwzakłóceniowy jest bezpośrednio na izostacie sieciowym a czasem jest tak że pstrykniecie pstryczkiem wcale nie odcina zasilania w całym urządzeniu albo tylko w jakim jego sektorze .Dla przykładu jest taki korektor SH-GE 70 Technicsa .Wyłączenie zasilania włącznikiem powoduje tylko wygaszenie wyświetlaczy a cała elektronika nadal jest pod napięciem i przez całe życie korektora rąbie z sieci po 15 watów na godzinę ;-)
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#7

Post autor: marian07 »

Czyli przyjmuje że jest ok, i nie przejmuje się tym już. Teraz nawet wziolem stetoskop żeby z tą ciszą się upewnić (żona mówi żem głupi). Cisza jak w kościele w pandemii.
Ogólnie jest sprzęt śliczny.
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#8

Post autor: andre »

Ależ nie! Nie jest ok! Nie ma prawa być żadnych trzasków.Trzeba sprawdzić co je powoduje.
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#9

Post autor: marian07 »

Oczywiście sprawdzę, chodziło mi że ok w sensie że po jakimś czasie cisza. Wezmę go w pion, zdejmie spód i ze stetoskopem wyczaje źródło tych trzaskow.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1886
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#10

Post autor: Jaculek »

marian07 pisze:
15 maja 2020, 10:23
słychać bardzo ciche tak jak by jednostajne trzeszczenie z wnętrza. Po włączeniu gramofonu zanika.
Kurcze nie doczytałem drugiego zdania. Znikanie trzeszczenia po włączeniu sugeruje kondensator przeciwzakłóceniowy na włączniku. Zwykle wpięty jest tak, że bocznikuje styk. Kiedy urządzenie jest wyłączone a styki wyłącznika rozwarte, między wyprowadzeniami kondensatora jest pełne napięcie sieci i uszkodzony kondensator brzęczy. Po włączeniu (zwarciu styków wyłącznika) na wyprowadzeniach kondensatora nie ma napięcia i bzyczenie ustaje. Zwykle są to kondensatory o pojemności od 10nF do 100nF na napięcie co najmniej 250V i, co ważne, w specyfikacji X2.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#11

Post autor: marian07 »

No to dla mnie same rebusy - ale chociaż wiedzy trochę nabędę. To fotka bebechów od spodu - cyknąłem przy zmianie na RCA.
Załączniki
1m.jpg
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#12

Post autor: marian07 »

a tak z wierzchu wygląda
Załączniki
3m.jpg
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#13

Post autor: SimonTemplar »

No i? Jak nasłuchy? Jesteś w stanie określić, teraz gdy masz dostęp do bebechów, w którym miejscu lub co to hałasuje?
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#14

Post autor: andre »

Przecież widać co jest uszkodzone.Obok transformatora na płytce gdzie wchodzą przewody od włącznika jest taka zielonkawa plastikowa kostka.Ona jest uszkodzona,pękniecie widać na fotce.Wymień i po kłopocie.Jeśli boisz się odkręcać elektronikę i lutować od spodu to szczypczykami utnij nóżki i do tego co zostanie dolutuj nowy kondensator o tych samych parametrach.Do kupienia w sklepie elektronicznym lub na znanym wszystkim portalu aukcyjnym.
Na przykład tu można kupić : https://www.reichelt.com/pl/pl/kondensa ... D_BwE&&r=1
marian07
Posty: 162
Rejestracja: 30 gru 2019, 17:15
Gramofon: Uniwersum f 2002
Lokalizacja: Zajezierze

Re: Odgłosy z wnętrza gramofonu gdy nie włączony.

#15

Post autor: marian07 »

No jeszcze nie badałem tematu, bo fotka z zeszłego tygodnia gdy lutowałem nowe kable. Ale na 99% andre tak będzie bo jak stetoskopem osłuchiwałem to źródło trzasków w tamtym rejonie.
Miód na moje serce to możliwość zrobienia tego jak piszesz, bez odkręcania płytki.
Dzisiaj prace polowe przed chatą, ale plan działania już jest.
Duże dzięki za wskazania drogi - oby nie zapeszyć.

:clap: :clap: :clap:
ODPOWIEDZ