CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
marekb
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018, 09:14

CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#1

Post autor: marekb »

Cześć,

Ostatnio otrzymałem w prezencie gramofon Audio-Technica AT-LP120 USB. Do tej pory nie miałem styczności z czarnymi płytami i dlatego jestem tutaj.. Podłączyłem "prezent" do mojego systemu czyli wzmacniacza Music Hall a25.2, głośniki Monitor Audio RX2, kabelki głośnikowe Kimber 4pr (głównym źródłem jest Arcam CD 17). Włączyłem płytę Iron Maiden Rock in Rio....i raczej rozczarowanie niż zachwyt. Na pewno gra to inaczej niż cd....zdecydowanie inaczej. Może to dlatego, że to jest płyta koncertowa....Nie wiem.

Zacząłem szukać alternatywy dla wbudowanego pre phono i natrafiłem na produkt CS Blue, pana Bogdana, który zbiera pozytywne oceny i cenowo jest akceptowalny przez mój budżet.

Pytanie: Czy warto zainwestować w ten DIY? Co bym chciał zmienić? Chciałbym aby dźwięk był bardziej otwarty, szczegółowy i lżejszy bo mam wrażenie, że na razie mnie przytłacza. Z płytą np. Mastodona jest lepiej ale wciąż jest "za gęsto" dla mnie, mimo że moje kolumny mają opinię bardzo jasnych, przynajmniej tak piszą w "gazetkach"... :clap:

Oczywiście kwestia wymiany wkładki też jest aktualna - myślę o Shure M97xE.

Więcej niż 1300-1500 zł (wkładka + zewnętrzny pre) nie chcę pakować bo nie ma chyba sensu.

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie.

Pozdrawiam

marek
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#2

Post autor: MMarek »

Cóż. Nie spodziewaj sie cudów po tym pseudogramofonie. To nie zagra niestety.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#3

Post autor: darkman »

Panie kolego, ale informacja o rodzaju kabli jakich używasz jest trzeciorzędna w stosunku do informacji, której nie podałeś.
Obecna wkładka w prezencie? Rozumiem, że to AT95e, ale wróżenie z fusów to nie moja specjalność. Tutaj niejaki baksio jest specjalistą w tej dziedzinie.

CS Blue to bdb preamp, jednak nie sądzę by konstrukcja ta w nowej odsłonie po lekkim face liftingu dała Tobie równowagę dla oczekiwań.
Najprostszy i najprawdopodobniej najlepszy obecnie krok to pójście w lepszą wkładkę. Ta powinna załatwić sprawę, a już na pewno dać pojecie o tym czego możesz oczekiwać.
AT95 nie jest złą wkładką ale bardzo podstawową i najniższą z serii AT. To dobry zamiennik za np Mf-100.
W tej chwili przy AT95 nie jesteś w stanie określić jakości, a nawet brzmienia swojego Pphono, zatem dokładanie innego nic sensownego w zasadzie nie wniesie.
MMarek pisze:
24 lut 2018, 11:33
po tym pseudogramofonie. To nie zagra niestety.
Marku, to w tym momencie i kontekście pytania nie ma wielkiego znaczenia. Moim zdaniem, zagra.
marekb
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018, 09:14

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#4

Post autor: marekb »

Ok, dziękuję za tak "konstuktywną" uwagę typu "wyrzuć ten sprzęt bo to nie zagra". Doskonale zdaję sobie sprawę, że jest to słaby sprzęt ale otrzymałem go jako prezent od osoby, która nie zna się na tym kompletnie. Dlatego pomyślałem, że może sprobuję chociaż, w ramach takiego budżetu jaki mam na ten cel, coś poprawić. Ale widzę, że źle trafiłem....klimat jak na innym forum, tym ze słowem "Audio" w nazwie...Pozdrawiam. ps tak wkladka standardowa AT95e
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#5

Post autor: Regsoft »

marekb pisze:
24 lut 2018, 11:42
coś poprawić. Ale widzę, że źle trafiłem
Dobrze trafiłeś ale jak się będziesz tak od razu spinał to niewiele się dowiesz 8-)

Wszelkie "inwestycje" dobieraj pod kątem możliwego przeniesienia na inny gramofon w przypadku jeśli zasmakujesz w winylach. Przede wszystkim lepsza wkładka z igłą. Od tego należałoby zacząć. Jeśli inny PRE to nie przeinwestuj na starcie. Modele za max. 250-500 zł. Niektórzy twierdzą, że w przypadku tego chińskiego cudaka więcej niż przy wymianie pre uzyskasz omijając całkowicie ten wbudowany. Niestety to ingerencja lutownicą i pozbawienie się gwarancji więc na początku sensu w tym nie ma. Oprócz igły przydałoby się kilka DOBRZE zrealizowanych płyt z muzą jaką poszukujesz. Po prostu musisz mieć punkt odniesienia. Może skutecznie się zniechęcisz a może za rok będziesz szukał nowego gramofonu. I powiem Ci, że sam gramofon to tylko niewielka kwota w gramoholiźmie który w zasadzie jest wieczną drogą ... :lol:
Ostatnio zmieniony 24 lut 2018, 11:55 przez Regsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#6

Post autor: Michal35 »

marekb pisze:
24 lut 2018, 11:42
Ok, dziękuję za tak "konstuktywną" uwagę typu "wyrzuć ten sprzęt bo to nie zagra
Nie wiem na co się tak oburzasz.Koledzy przedstawili prawdę o tym sprzęcie, niestety brutalną. Wolałbyś żeby wszyscy zachwalali ten sprzęt chociaż takim nie jest?
Wymień wkładkę na Shure M97xe i zobacz czy będzie lepiej.
A czy wogóle skalibrowałeś ramię i wkładkę?
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#7

Post autor: MMarek »

Kolego marekb@ - chyba mój imienniku.
Winien Ci jestem zatem wyjaśnienie mojego radykalnego stanowiska, które podtrzymuję.
Określiłeś całkiem pokaźny budżet, w ramach którego możesz skompletować sprzęt (gramofon+wkładka+pre), który przegoni Twoją AT z czymkolwiek byś jej nie połączył. Sory, ale taka prawda - fakt brutalna.
A skoro to Twoja pierwsza przygoda z winylem, to chyba lepiej rozpocząć ją od nierozczarowania.
Cały system zagra tak, jak jego najsłabsze ogniwo - a u Ciebie jest nim właśnie wzmiankowany gramofon.

Nie ma się co na nas obrażać, codziennie czytamy i wyjaśniamy nasze stanowisko w podobnych sprawach, forum jest pełne podobnych historii.
A propo's AT-LP120usb jest także sporo informacji.

BTW: zakładając Shura - na pewno zagra inaczej, czy lepiej - tylko Ty ocenisz
Ostatnio zmieniony 24 lut 2018, 12:28 przez MMarek, łącznie zmieniany 2 razy.
marekb
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018, 09:14

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#8

Post autor: marekb »

Nie spinam się ani nie oczekuje pochwał budżetowego sprzętu, tym bardziej na poziomie entry level. Moje pytanie dotyczyło ewentualnej poprawy w ramach założonego budżetu. Nie wyrzucę tego na smietnik ani nie sprzedam bo to byl prezent od kogos bliskiego, kto chciał zrobić niespodziankę - nie wyszlo dobrze ale nic na to nie poradzę. Tak , "wogóle" skalibrowałem wszytsko tak jak potrafiłem. Nie mam doświadczenia z gramofonami dlatego przyszedłem po poradę.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#9

Post autor: darkman »

Hm.. moim zdaniem nie przyszedłeś po poradę stricte, choć może i taka jest intencja, tylko postawiłeś konkretną kwestię. Na tę starałem się odpowiedzieć zgodnie ze stanem mojej wiedzy.
Być może mam jakiś problem ze wzrokiem (a w istocie mam), ale nie widzę w swoim poście ani jednego słowa deprecjonującego Twój gramofon lub wzmacniacz.
To w zasadzie tyle.
Postanowiłem mieć fantazję by się obrazić :lol: , toteż papa Kolego i wracaj na AłdjoStereło.. z pewnego doświadczenia podpowiem Tobie, że spadochroniarze z tamtego portalu zwykle ciężko się u nas aklimatyzują. Taka karma. Nie wiem czy to kwestia wysokości posadowienia korony własnej czy też współczynnika tupetu? Odpowiedz sobie sam. Ze mną już nie pogadasz ;)
marekb
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018, 09:14

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#10

Post autor: marekb »

Drogi kolego Darkmanie. Zgadza się - konkretna kwestia wymagająca porady i wskazówek. Uważam, że Twoja rada byla bardzo konkretna i rzeczowa - taka jakiej oczekiwałem. Nie Ty skrytykowałeś to co dostałem i rzeczywiście masz problem ze wzrokiem i czytaniem ze zrozumieniem. Nie jestem z AS..podałem tylko przykład forum gdzie zamiast rzeczowych argumentów lataja teskty "wywal to" itd. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuję za Twoją radę czyli zmiana wkładki a nie wzmacniacza.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#11

Post autor: Wojtek »

marekb pisze:
24 lut 2018, 12:06
Nie wyrzucę tego na smietnik ani nie sprzedam bo to byl prezent od kogos bliskiego, kto chciał zrobić niespodziankę - nie wyszlo dobrze ale nic na to nie poradzę.
Współczuję samoograniczenia. Można ten problem rozwiązać poprzez wytłumaczenie komuś ze "wsiąkłeś" w winyl, ale że sprzęt Ciebie ogranicza więc zmieniasz na coś lepszego.
Oczywiście trzeba mieć chęć i jaja w spodniach żeby to zrobić, a jak brakuje no to trudno.

Wszelkie spiny odbieram jako typowe "nie powiedzieliście mi tego co chciałbym usłyszeć, więc jesteście źli".
Tutaj nikt nie ma interesu byś miał źle - uwierz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marekb
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018, 09:14

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#12

Post autor: marekb »

Drogi Adminie. Zamiast podawać pseudo psychologiczne wywody zamknij ten wątek proszę bo tutaj już nic istotnego się nie wydarzy. Pozdrawiam
bartekk
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2018, 15:57

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#13

Post autor: bartekk »

Też mam ten sprzet i nie dostałem go lecz świadomie kupiłem :)
Zmień wkładkę z AT95 na coś lepszego i bedzie lepiej - ja podmieniłem na AT120. Ustaw tę wkładkę przy użyciu szablonu - jest gdzieś na forum, ustaw ciężar, wymień filc na korek i kup przedwzmacniacz - ja miałe Cambridge Solo i teraz gra. Chociaż w miesiąc po zakupie wiem już że kupiłbym coś innego :) Koledzy dobrze mówią...niestety ten gramofon to "very entry level" ;)
Lurek
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2013, 10:15

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#14

Post autor: Lurek »

Ja też mam tego zwierza. Co prawda nie gram już na nim na co dzień, ale zostawiłem z kilku powodów. Nagrzebałem się w nim na tyle dużo, że w zasadzie rynek nie byłby w stanie zrekompensować mi całości włożonych weń czasu, pracy i serca. Ważne jest jeszcze to, że tylko ten gramofon (z tych co mam pod ręką) pozwala mi od czasu do czasu posłuchać labela z Lazaretto Jack'a White'a. :-) Trzeci powód, kto wie, czy nie najważniejszy, to po prostu nie mógłbym sprzedać komuś czegoś, co nie jest do końca sprawne.

Zanim wymienię, co też tam w nim nagrzebałem muszę powiedzieć, że gdyby nie jedna wada (dla jednych może być duża, dla innych mała, a jeszcze inni w ogóle by jej nie zauważyli), to pewnie dalej bym z niego korzystał na co dzień nie szukając czegoś innego. W moim egzemplarzu pojawił się (tu nie wiem, czy właśnie pojawił się nagle, czy był, tylko nie zwróciłem wcześniej na to uwagi) problem hałasującego łożyska talerzowego. Nie było to bardzo dokuczliwe, ale w przypadku kilku "cichych" płyt zaznaczało swoją obecność w sygnale.

A tu co w nim pozmieniałem - kolejność od najbardziej poprawiających brzmienie:
1. usunąłem preamp przelutowując przewody sygnałowe wprost do łączówki przy wyjściu przewodów z ramienia oraz dołożyłem przewód masy phono<->amp
2. wymieniłem przewody sygnałowe na przyzwoite (nie ruszałem przewodów w ramieniu) - efekt: spadek pojemności przewodów z ok. 150 do 65 pF
3. naprawa antiskatingu - wymiana sprężynki na mocniejszą
4. wytłumienie talerza - wklejenie pianki gumowej do wnętrza
5. zamiana maty filcowej na gumową

W konsekwencji w gramofonie tym zainstalowałem Nagaokę MP-110 i przepuszczając sygnał przez własnej roboty preamp (niestety to nie Nuda) udało mi się uzyskać bardzo zadowalające efekty.

Dlaczego o tym napisałem, ano dlatego aby nie skazywać na straty gramofonu, który może nie jest świetny i bezproblemowy, ale jak już jest i poświęci mu się trochę serca, to przyniesie to jakąś satysfakcję. :-)

Oczywiście to nie pean nad tym gramofonem, ale jedynie zachęta dla tych, którzy mają empatię dla sprzętu, a w przypadku kolegi marekb@ myślę, że taka empatia jest. Chyba, że nieszczęśnik (gramofon) ma falujące obroty, duże luzy na łożyskach w ramieniu i ponad-akceptowalny hałas talerzowy. W takich przypadkach to już tylko eutanazja. :-(

Pozdrawiam
Jurek
Niemłody już, ponownie nawrócony entuzjasta zakurzonego brzmienia.
Adam i AT-LP120 (zmodyfikowany) / Ortofon OM10 i poszukiwania / preamp DIY i-lub Yamaha RX-A1040 / Yamaha RX-A1040 / Dali Zensor 7
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: CS Blue do Audio-Technica AT-LP120 USB

#15

Post autor: Jacek 1972t »

Witam. Też mam AT-LP 120 i troszkę się na jego temat nasłuchałem. Nie piszę że jestem zadowolony z jego posiadania bo koledzy odpiszą że nigdy tego gramofonu nie mieli i też są zadowoleni. Po kilku miesiącach użytkowania kupiłem przedwzmacniacz ART DJ PRE ll. Potem korciło mnie usunąć pre wbudowanego i niedawno to zrobiłem dodatkowo wymieniłem kable RCA na Melodike. Był w nim także kasowany luz na łożyskach ramienia. Osobiście uważam że gramofon gra bardzo przyzwoicie a wiele negatywnych wypowiedzi na jego temat jest przesadzonych. Gramofon jest dość mocno użytkowany i posiadam go od roku. Bywam na giełdach płyt winylowych w Katowicach i Chorzowie. Tam często odtwarzana jest muzyka z płyt winylowych na różnych gramofonach więc mam jakieś porównanie.
ODPOWIEDZ