Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#1

Post autor: Raccoon »

Otóż po bardzo krótkim czasie użytkowania pozbyłem się upiorka jakim okazał się "kombajn" Hyundai RTCC 513, który miał mi umożliwić powrót do starej miłości jaką są czarne płyty, na rzecz używanego Duala + wzmacniacz. Jak to z używanym sprzętem bywa za pewne wymaga odświeżenia więc planuję najpierw wymienić igłę (to chyba jak z wymianą oleju przy zakupie używanego auta ;) ).

Co mnie do tego skłoniło? Mianowicie jest to charczenie/przesterowywanie wysokich tonów podczas słuchania. Z tego co udało mi się wyczytać - zużyta igła daje taki efekt.
Dla przykładu zamieszczam film z youtube, który mniej więcej obrazuje to co dzieje się u mnie konkretnie gra jak płyta Abby w 3:09 z czerwoną igłą.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YxiTr_xPFi4[/youtube]


W przekonaniu o tym że igła jest sprawcą tego okrucieństwa utwierdza mnie, a za razem napawa nadzieją że nie jest to wina elektroniki, fakt iż "przestery" słychać na wyciszonym wzmacniaczu - kiedy przysłucha się brzmieniu z wkładki. Przykładowo: niesamowicie trzeszczą mówione kwestie Robina Williamsa w soundtracku do filmu "Good Morning Vietnam" ze sławnym, tytułowym okrzykiem na czele.
Problem pojawia się za równo na starych płytach jak i nowych z różną intensywnością - na starszych bardziej, przy czym muszę zaznaczyć że kupiona w sklepie płyta Blues Pills przesterowuje mocno i po całości.

Przechodząc do kwestii technicznej.
Wkładka którą posiadam to Ortofon, napisy na igle to: Dual Ortofon DN 167.

Poniżej podaję link do zdjęcia samej wkładki.

Proszę o wszelkie opinie i sugestie co do tej kwestii.
https://drive.google.com/file/d/0B-GkGQ ... sp=sharing
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 14:15 przez Raccoon, łącznie zmieniany 1 raz.
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#2

Post autor: Obywatel »

Najprawdopodobniej igła do wymiany. Taki efekt może też dawać bardzo zanieczyszczona igła - z nawarstwionym czopem zanieczyszczeń. Próbowałeś wyczyścić igłę szczoteczką o sztywnym włosiu zwilżoną spirytusem lub izopropanolem? Ale w tym przypadku obstawiam jednak zużycie materiału.

Przy okazji, dokonałeś trafnego wyboru materiału muzycznego. Żeński wokal ABBY to niezła ścieżka zdrowia dla każdej igły ;)

Żeby pomóc w doborze nowej igły, to chyba jestem za cienki bo wujek Google podpowiada, że to igła do 78 RPM. I ja w tym momencie rozkładam ręce bo nie wiem, co da radę przypasować do tej wkładki. Może to https://www.q21.pl/ortofon-dual-dn-165e-igla.html :?: aczkolwiek nie daję gwarancji.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#3

Post autor: Raccoon »

Co do prędkości, to może się zgadzać, ponieważ gramofon został zmodyfikowany o dodaną prędkość właśnie 78 rpm, na której niespecjalnie mi zależy.

Co do Abby, to nie jest moje nagranie, znalazem je dla porównania. Umnie testowane na wspomnianym Good Mornimg Vietnam i Paulu Mccartneyu :)

Igłę przetarłem jedynie na sucho szczoteczką o twardym włosiu, ale zrobię to jeszcze ze spirolem, choć nie wygląda na zanieczyszczoną.

Proszę zatem o pomoc w dobraniu odpowiedniej, nowej igły. Może któreś z Wamatowych, z allegro?
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#4

Post autor: Obywatel »

Doinwestowałbym jednak do czegoś lepszego - chociażby do takiego poziomu, jaki masz w linku do Q21.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#5

Post autor: Raccoon »

Nie ukrywam, że liczyłem na opinie i sugestie większego grona forowiczów ;)

Obywatel: skoro tak twierdzisz to myślę że uderzę w wyższą półkę. Niestety w sklepie w którym dziś byłem od ręki dostanę tylko zamienniki, a do mojego modelu Ortofonu mają tylko red i ogólnie najbardziej popularne igły, więc wygląda na to że będę musiał zamówić przez internet.
Ustaliłem też, że stockowo w tym gramofonie montowany był model igły którego zamiennikiem jest podany przez Ciebie w linku, czyli 165 E.

Ponadto, dziś doszła kolejna dziwna rzecz. Konkretnie chodzi o to że po uruchomieniu gramofonu (nawet po podniesieniu ramienia) słychać dźwięk podobny to glitchującego się dźwięku odtwarzanego na komputerze. Coś w rodzaju dźwięku numer 3 z filmiku podanego w linku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=jsw0dl50nxg

Przy czym są to bardziej te piski niż szumy i bardziej jednostajne niż tak urywane ale mają podobne brzmienie. Jakby coś wpadało w rezonans.
Dodam że nie jest to stałe ale pojawia się co jakiś czas i wychwyciłem ten dźwięk gdy miałem podłączone słuchawki - na głośnikach nie zaobserwowałem. Aktualnie podłączam do wzmacniacza głośniki aktywne poprzez jack 3.5 mm z przejściówką do dużego. Sprawdziłem styki przy wkładce i wtyczki nie mają luzów. Nie mam jednak pewności, czy ten dźwięk powstaje na poziomie wkładki, czy wzmacniacza.
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#6

Post autor: pan_winyl »

Raccoon pisze: Nie ukrywam, że liczyłem na opinie i sugestie większego grona forowiczów
no daj się ludziom wyspać :)

sprawdź jeszcze dwie rzeczy- nacisk na igłę, ustawienie as i stan samej płyty. Też kiedyś wymieniałem igłę bo myślałem że jest zużyta, a to po prostu była wyciurana płyta.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#7

Post autor: Raccoon »

pan_winyl pisze: no daj się ludziom wyspać :)

A co Ty dwa dni spałeś? :P

Gramofon był przed zakupem skalibrowany przy pomocy wagi, więc powinno być ok w tej kwestii.
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#8

Post autor: Dragant »

Raccoon pisze: Gramofon był przed zakupem skalibrowany przy pomocy wagi, więc powinno być ok w tej kwestii.
Transport, przenoszenie, kalibracja, zmiana wkładki, igły... cokolwiek się z gramofonem robi należy później sprawdzić nacisk. A dobrze jest raz na jakiś czas skontrolować czy się przy odkurzaniu przypadkiem nic nie poruszyło ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#9

Post autor: darkman »

Raccoon pisze: Gramofon był przed zakupem skalibrowany przy pomocy wagi
... chciała wyjść za Wołodyjowskiego, a wtedy Kmicic chwycił swój róg bawoli, cętkowany, kręty i powiedział 'ogary poszły w las'.
Raccoon pisze: więc powinno być ok w tej kwestii.
pewnie,
Dwa przeciwlegle punkty na globie nazywamy biegunkami.
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#10

Post autor: Raccoon »

Aktualnie doszedłem do tego, że zdecydowanie muszę wymienić igłę, bo ta którą mam zamontowaną jest DN 167 do 78 rpm, do odtwarzania płyt szelakowych.
Stockowo w tym modelu montowana jest igła DN 165.

Mam pytanie co do tych ortofonowych wag analogowych - czy warto taką kupić? Jaki jest jej margines błędu? Bo jak już będę zamawiał igłę to warto zaopatrzyć się w wagę, aby co jakiś czas sprawdzić poprawność ustawienia nacisku.

Co do trzeszczenia generowanego przez wkładkę (także przy zdjętej igle) zamieszczam filmik na którym słychać te zakłócenia.
Nagrane zaraz po skończeniu odtwarzania płyty, ale słychać to także przed i w trakcie. Ramię opuszczone, nie dotyka płyty.
Dźwięk nie trwa przez cały czas, ponieważ czasem ustaje po chwili, a czasem trwa nieco dłużej. Nie mam pojęcia co może generować to cholerstwo.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CikMMXFdpgU[/youtube]
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#11

Post autor: Myszor »

Jak masz dobry gramofon to waga jest zbędna. Wyważasz ramię, ustawiasz na przeciwwadze nacisk i jest.
Wagę w sumie wolę zwykłą elektroniczną np. http://allegro.pl/waga-do-kalibracji-wk ... 26511.html
Ale każda dokładna będzie ok. Analogowa też.
Jak wkładka ńie kręci się po płycie to nic nie powinno trzeszczeć.
Awatar użytkownika
Raccoon
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:30
Gramofon: Dual CS 530
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#12

Post autor: Raccoon »

Gramofon zły nie jest, ale nie mam pewności na ile dokładna jest podziałka na pokrętłach.
Myszor pisze:Jak wkładka ńie kręci się po płycie to nic nie powinno trzeszczeć.
Wiem o tym, stąd moje pytanie w poprzednim poście - czy ktoś jest w stanie zidentyfikować co to za cholerstwo i czym może być spowodowane?
Słucham płyt na: Dual CS 530; Audio Technica AT VM59e; Unitra 9100; Heco SM 525
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#13

Post autor: Obywatel »

Raccoon pisze: Dźwięk nie trwa przez cały czas, ponieważ czasem ustaje po chwili, a czasem trwa nieco dłużej. Nie mam pojęcia co może generować to cholerstwo.
Uszkodzona wkładka? Spróbuj odłączyć wkładkę i sprawdź czy dźwięki nie ustaną.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#14

Post autor: darkman »

Raccoon pisze: Mam pytanie co do tych ortofonowych wag analogowych
Analogis mam elektro. Fajna i zgrabna. Warto mieć. W sony jak postawisz na talerzu to tacka jest na grubość płyty. (ja inaczej nie ważę, bo mi się nie chce hihi).
Margines na tyle mały, że wywaliłem opakowanie bo nieistotny (w sieci u sprzedawców są te dane w razie czego).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące złego brzmienia (charczenie/przesterowanie)

#15

Post autor: Wojtek »

Raccoon pisze: Bo jak już będę zamawiał igłę to warto zaopatrzyć się w wagę, aby co jakiś czas sprawdzić poprawność ustawienia nacisku.
Jak będzie Ci się chciało kontrolować to proszę bardzo, ale zaręczam że nie będziesz miał takiego problemu.

Igłą przeznaczoną do płyt normalnorowkowych (szelak np.) pod żadnym pozorem nie powinno się odtwarzać tradycyjnych płyt winylowych mikrorowkowych.

Klip jak z horroru :morda: Nie mam pomysłu z czego to się bierze.

Konkretnie, co to za Dual + wzmacniacz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ