SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 81
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#1

Post autor: czaszka »

Posiadam gramofon Saba PSP-250, z którego jestem całkiem zadowolony. Niestety ostatnio połamał mi się trzpień na którym jest osadzony ciężarek przeciwwagi. Próba klejenia okazała się fiaskiem ponieważ został wyrwany gwint dzięki któremu trzpień jest mocowany do ramienia za pomocą śrubki, dzięki czemu tworzą sztywne połączenie.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów może jest w posiadaniu takowego elementu lub całego ramienia? Chętnie odkupię. Rozważam jeszcze przeszczep tego elementu z innego, podobnego ramienia. Jeśli ktoś ma jakiś inny pomysł jak to naprawić to chętnie wysłucham. Niestety do czasu naprawy mój gramofon jest bezużyteczny.. :cry:
Załączniki
s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#2

Post autor: pawel0777 »

Przerabiałem niedawno temat wiszącego ciężarka w PSP dlatego wiem jak wygląda element który masz uszkodzony. Można spróbować dorobić plastikowy wałek, wykonać otwór na wkręt i wcisnąć w czarną tulejkę. Jak masz warunki techniczne do tego typu prac lub masz komu je zlecić to powinno się udać. Fabrycznie ten wkręt dodatkowo umieszczony jest na klej.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#3

Post autor: Kichal »

A próbowałeś jakiegoś mocniejszego kleju niż kropelka np na bazie żywicy epoksydowej ? Ja takim kiedyś skleiłem podłokietnik od fotela biurowego który jednocześnie trzymał oparcie i dał radę przez parę miesięcy, a obciążenie dużo większe :D

Mógłbyś podrzucić jak wygląda ta część która odpadła od tej strony z wyrwanym gwintem ? Ja to pewnie bym coś kombinował, że wykręcił tę śrubę z ramienia o ile się da i wsadził jakąś inną o większej średnicy/dłuższą ( może wkręt? ) z odciętą główką i nakręcił z odrobiną kleju ten drugi element :D Może trochę popieprzy całe wyważenie ale by działało prowizorycznie. Chociaż pewnie są bardziej profesjonalne metody :mrgreen:
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 81
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#4

Post autor: czaszka »

Dobra, udało mi się przykleić do trzpienia ten mniejszy wałek który wchodzi w gumę. Potem zalałem otwór klejem elastycznym, poczekałem aż wyschnie i wkręciłem tam śrubą którą także posmarowałem klejem. No i jakoś się trzyma :) Ciekawe jak długo.
Musiałem całkowicie zdjąć ramię i oczywiście pourywałem kable sygnałowe- teraz mam powód by je wymienić na nowe. Tylko mam takie pytanko- gdzie dokładnie przylutować kabel uziemienia w ramieniu?
Tu macie zdjęcie jak to powinno wyglądać.
Załączniki
IMG_20170412_234118_HDR.jpg
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 81
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#5

Post autor: czaszka »

Kurcze, jakieś czary-mary normalnie. Dziś rano sprawdzam jakość połączenia i niestety znów smętnie wisi jak poprzednio :(
Rozkręciłem i okazało się że ten wałek zrobił się miękki jak plastelina :shock: To chyba klej który użyłem (UHU Power) wszedł w reakcję z drugim klejem (kropelka) i rozpuścił tworzywo. Także wracam do punktu wyjścia.
Przeglądam różne aukcje w celu znalezienia podobnego ramienia w celu przeszczepu trzpienia. Znalazłem ramię od G 8010, które wygląda niemal identycznie, a na schemacie widać że jest połączone zwykłą śrubą, więc raczej operacja powinna się udać. Ramię wygląda jak na zdjęciu poniżej.
Co sądzicie?

Obrazek
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:10
Gramofon: JVC QL-A7

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#6

Post autor: carmen »

Proponuję ci ten klej bardzo mocny i uniwersalny.
http://www.pattex.pl/pl/produkty/kleje- ... pnosc.html
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#7

Post autor: pawel0777 »

Ciężarek swoje waży i jak jest byle jak poklejone to nie zda egzaminu. Jak masz rozkręcone ramię to spróbuj zastosować dłuższy wkręt. Nie kupuj innego ramienia...
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#8

Post autor: andre »

Ja bym przewiercił na wylot i dał śrubę z gwintem,podkładkę i nakrętkę.
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 81
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

Re: SABA PSP-250 - urwany trzpień przeciwwagi

#9

Post autor: czaszka »

Dzięki, spróbuję jednak to jakoś pokleić, jednak to połączenie jest mocno specyficzne i wcale nie jest z tym aż tak łatwo i prosto jak piszecie. Natomiast z innego ramienia chciałem tylko przekręcić ten trzpień, ale jeszcze powalczę z tym co mam.
ODPOWIEDZ