DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#1

Post autor: michal.k »

Witam serdecznie, Ostatnio stałem się posiadaczem gramofonu Dual CS 505-4 audiophile concept. Jest to mój pierwszy gramofon stąd chciałem się dopytać o możliwość wymiany igły. W gramofonie jest zamontowana wkładka z oznaczeniem ULM68E i igła ortofon 10 (mocno zużyta). Na początku chciałbym wymienić tylko igłę. Czy taki zakup będzie ok?
http://allegro.pl/nowa-igla-ortofon-nad ... 31093.html
Może ktoś może polecić lepszą igłę do tego Duala?

Dodatkowo chciałem się dowiedzieć czy w tym gramofonie istnieje możliwość zamontowania jakiejś ciekawie brzmiącej wkładki? Wiem, że w tym przypadku wszystko jest subiektywne, ale w przyszłości chciałbym poeksperymentować, a nie wiem czy mój Dual mi na to pozwoli.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41580
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#2

Post autor: Wojtek »

ULM68E była wkładką montowaną fabrycznie w tym modelu Duala i jest to ekwiwalent wkładek Ortofon OM.

To co oferuje Wamat będzie OK, ale jest to zamiennik, a nie oryginalna igła. Jeśli ma być faktycznie lepiej to zainwestuj w oryginalną igłę 20.
Można takową ściągnąć z Niemiec chociażby w całkiem dobrej cenie.
michal.k pisze: Dodatkowo chciałem się dowiedzieć czy w tym gramofonie istnieje możliwość zamontowania jakiejś ciekawie brzmiącej wkładki? Wiem, że w tym przypadku wszystko jest subiektywne, ale w przyszłości chciałbym poeksperymentować, a nie wiem czy mój Dual mi na to pozwoli.
Nie ma problemu. Większość popularnych wkładek jest kompatybilna z tym ramieniem, choć Ortofony OM pasują najlepiej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#3

Post autor: michal.k »

Dziękuję za opinię. Tymczasowo zdecydowałem się na zamiennik, aspekt finansowy. Tragedii nie ma dźwięk jest poprawny. Wysokie tony brzmią OK, szczegółowość lepsza niż na Ortofon10. Może to być efekt zużycia oryginalnej igły. Niestety bas brzmi bardziej metalicznie. Ogólnie biorąc pod uwagę cenę, jest to przyzwoity produkt. Nie wiem tylko czy zamiennik może wpływać na szybsze niszczenie płyt?
(...)zainwestuj w oryginalną igłę 20(...)
Znalazłem za 165 Euro. Wydaje mi się że to przeinwestowanie. Za gramofon wydałem 400zł. Pakowanie 700 zł w igłę chyba mija się z celem.

W najbliższej przyszłości kupię nową wkładkę OM10, będę mógł porównać zamiennik z oryginałem.
Proszę o informację czy te produkty sa oryginalne:
http://winyle.pl/ortofon/4326-wkladka-m ... om-10.html
http://www.conrad.pl/Wk%C5%82adka-do-gr ... &pi=303461

Niestety nie znalazłem samej igły w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#4

Post autor: Dante »

michal.k pisze: Proszę o informację czy te produkty sa oryginalne:
http://winyle.pl/ortofon/4326-wkladka-m ... om-10.html
http://www.conrad.pl/Wk%C5%82adka-do-gr ... &pi=303461
Są oryginalne, taki dziwny urok Ortofona, że cała wkładka jest tańsza niż sama igła. Tym zamiennikiem zrobiłeś sobie mniej więcej Ortofona OM 5E . Jeśli wkładka będzie prawidłowo ustawiona, zamiennik płyt Ci nie zje :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41580
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#5

Post autor: Wojtek »

michal.k pisze: Nie wiem tylko czy zamiennik może wpływać na szybsze niszczenie płyt?
Nie.
michal.k pisze: Znalazłem za 165 Euro. Wydaje mi się że to przeinwestowanie. Za gramofon wydałem 400zł. Pakowanie 700 zł w igłę chyba mija się z celem.
Nie masz pojęcia o czym piszesz, ale OK :)
michal.k pisze: Proszę o informację czy te produkty sa oryginalne:
Są. Kup tam gdzie taniej, czyli conrad.
michal.k pisze: Niestety nie znalazłem samej igły w dobrej cenie.
Już od paru lat taka prawidłowość się utrzymuje w stosunku do Ortofon OM 10 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#6

Post autor: michal.k »

Dziękuję za informację. Proszę jeszcze i rozszerzenie paru kwestii
Wojtek pisze:Nie masz pojęcia o czym piszesz, ale OK
Czy mam zatem rozumieć, że jakość dźwięku jest głównie zdeterminowana przez igłę? Nawet stosunkowo tani gramofon zagra świetnie jeżeli zamontujemy bardzo dobrej jakości igłę? Rozumiem, że dźwięk jest odczytywany poprzez drgania igły więc jej jakość ma znaczenie, jednakże czy aż taką?
Dante pisze:Jeśli wkładka będzie prawidłowo ustawiona, zamiennik płyt Ci nie zje
Ustawiłem wagę na 1,75, siłę antyskating także 1,75 oraz prostopadłość wkładki w dwóch punktach zgodnie z szablonem. Czy to wszystko co należy zrobić?
Wojtek pisze:Już od paru lat taka prawidłowość się utrzymuje w stosunku do Ortofon OM 10
Może Ortofon nie jest dobrym kierunkiem jeżeli chodzi o wykładnik cena/jakość. Produkcja w Danii niesie za sobą spore koszty. Poza tym polityka cenowa jest raczej dziwna. Przeskok cenowy pomiędzy OM10 a OM20 jest ogromny. Nie ma nic pośredniego?
Może wkładka Shure M97XE byłaby dobrym kierunkiem? Cena wkładka + igła jest przyzwoita około 450zł, dodatkowo istnieje możliwość zakupu samej igły poniżej 300zł. Czy wkładla naddawała by się do współpracy z moim Dualem? Czytałem, że to produkt dający dobrą jakości dźwięku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41580
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#7

Post autor: Wojtek »

michal.k pisze:Czy mam zatem rozumieć, że jakość dźwięku jest głównie zdeterminowana przez igłę?
Patrząc na wszystkie elementy składające się na gramofon: tak.
michal.k pisze: Nawet stosunkowo tani gramofon zagra świetnie jeżeli zamontujemy bardzo dobrej jakości igłę?
Moim zdaniem źle robisz że skupiasz się na cenie jaką dałeś za swój gramofon i w ten sposób próbujesz plasować go na półkę jakościową.

Gdyby nie było sensu inwestowania w Twój model gramofonu to od razu bym tak pisał, a nie proponował wyższy model igły, który pokazuje co poczciwa OMka potrafi.

Swoją droga, wiesz że można nadal dostać nowy egzemplarz 505-4? Wiesz, że w Polsce kosztuje on bodajże 4400 PLN brutto?
No, to teraz już wiesz.
Weź to sobie teraz zestaw z igłą za 150 euro i "opłacalnością" procederu :morda:
michal.k pisze: Rozumiem, że dźwięk jest odczytywany poprzez drgania igły więc jej jakość ma znaczenie, jednakże czy aż taką?
Wkładka i igła to serce brzmienia gramofonu. Zawsze tak było. Ramię jej w tym "pomaga", podobnie jak preamp w dalszym etapie.
michal.k pisze: Ustawiłem wagę na 1,75, siłę antyskating także 1,75 oraz prostopadłość wkładki w dwóch punktach zgodnie z szablonem. Czy to wszystko co należy zrobić?
Generalnie tak (nie liczę VTA), choć nie wiem dlaczego 1.75, skoro zalecana jest wartość 1.5g. 1.75 to górna granica zaleceń dla igły 10.
michal.k pisze: Może Ortofon nie jest dobrym kierunkiem jeżeli chodzi o wykładnik cena/jakość.
Zależy na co patrzymy, ale faktycznie, wyższe modele igieł Ortofona są mocno droższe od tego co oferuje np. Audio-Technica na porównywalnym poziomie, ale to tylko powyżej pewnego progu.
michal.k pisze: Produkcja w Danii niesie za sobą spore koszty.
Nie analizuj tego w ten sposób, bo to zgubna droga.
Wbrew pozorom, praktycznie wszyscy producenci wkładek/igieł (także zamienników) mają swoje zakłady w krajach wysoko-rozwiniętych, a nie tych które uchodzą za związane z tanią siłą roboczą.
michal.k pisze:Przeskok cenowy pomiędzy OM10 a OM20 jest ogromny. Nie ma nic pośredniego?
Nie. Od razu powiem że 10 to odpowiednik Ortofon 2M Red, a 20 to 2M Blue. Możesz sobie zestawić ceny produktów z nowej serii.
Również nie ma nic pośredniego między Red i Blue.
michal.k pisze: Może wkładka Shure M97XE byłaby dobrym kierunkiem? Cena wkładka + igła jest przyzwoita około 450zł, dodatkowo istnieje możliwość zakupu samej igły poniżej 300zł. Czy wkładla naddawała by się do współpracy z moim Dualem? Czytałem, że to produkt dający dobrą jakości dźwięku.
Pewnie że jest to jakaś opcja, ale jest to nadal poziom jakościowy Ortofon OM 10. Będzie miał inne brzmienie, jak najbardziej.
Czy lepsze i czy to jest to czego szukasz?
Nie wiem, bo nie napisałeś czego Tobie brakuje w tym co masz teraz. Napisałeś tylko że chcesz by było lepiej :)

Na Twoim miejscu zacząłbym od zakupu ori wkładki Ortofon OM 10.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#8

Post autor: michal.k »

Wojtek pisze:Swoją droga, wiesz że można nadal dostać nowy egzemplarz 505-4? Wiesz, że w Polsce kosztuje on bodajże 4400 PLN brutto?
:shock:
Wojtek pisze:choć nie wiem dlaczego 1.75, skoro zalecana jest wartość 1.5g
Cenna uwaga
Wojtek pisze:(nie liczę VTA)
Doczytam
Wojtek pisze:Nie wiem, bo nie napisałeś czego Tobie brakuje w tym co masz teraz. Napisałeś tylko że chcesz by było lepiej
W tym problem, że jeszcze sam nie wiem. Myślę, że na początek igła od Wamat będzie OK. Nauczę się jak należy obchodzić się ze sprzętem a jak coś zepsuje to nie będzie żal. Pytam się o wkładki i możliwości ich wymiany bo wydaje mi się, że będzie to część zabawy z gramofonem. Eksperymenty pozwolą wyrobić sobie opinię o różnych produktach i znalezienie odpowiedzi jakie brzmienie będzie dla mnie optymalne. Pytam, o różne możliwości ponieważ nie chcę kupować czegoś co definitywnie z sobą nie zagra. Ponadto będę starał się trzymać jakiegoś rozsądnego budżetu.

Dziękuję za wszystkie informację. Wydaje mi się, że znam kierunek. Kupię OM10 i porównam z zamiennikiem jeżeli nie odczuję różnicy, to dalsze eksperymenty nie będą miały sensu, jeżeli nowa OM10 zagra lepiej to następnym zakupem będzie OM20 :( Oczywiście po tym jak OM10 się skończy.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#9

Post autor: Bacek »

A Shure M97XE nie będzie przypadkiem za ciężkie do tego ramienia?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41580
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#10

Post autor: Wojtek »

Na ramieniu ULM ostatniej generacji (tj. w 505-4) spokojnie można Szczurka zawiesić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#11

Post autor: michal.k »

Macie może doświadczenie jak Grado Black reaguje na Duala CS 505-4? Czy występuje przydźwięk sieciowy? Czytałem że jest problem z Dualem 505-3. Czy to oznacza, że wersja 4 będzie także problematyczna?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#12

Post autor: darkman »

Ze względu na opisane na forum różne przypadki kłopotów z GB, byłbym ostrożny z tym modelem wkładki.
Jeśli się nastawiłeś na tę wkładkę akurat, to możesz pomyśleć o jej odpowiedniku Nagaoka 451, ten sam producent, brzmienie bardzo podobne o ile nie identyczne.
Przewertuj jednak forum, bowiem kilku kolegów nie było zadowolonych z Grado Black i Pearl.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41580
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#13

Post autor: Wojtek »

Grado Pearl? Chyba Sumiko Pearl :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michal.k
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2016, 07:33

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#14

Post autor: michal.k »

darkman pisze:Jeśli się nastawiłeś na tę wkładkę akurat, to możesz pomyśleć o jej odpowiedniku Nagaoka 451, ten sam producent, brzmienie bardzo podobne o ile nie identyczne.
Nagaoka 451? Nigdzie nie mogę znaleźć tej wkładki. Nagaoka ma serię MP, niestety MP110 to koszt rzędu 690zł. GB kosztuje 280zł...
darkman pisze:Przewertuj jednak forum, bowiem kilku kolegów nie było zadowolonych z Grado Black i Pearl.
Jestem w stanie zaryzykować, słyszałem wiele pozytywnych opinii o Grado Black. Aktualnie posiadam Ortofon OM10 ale subiektywnie nie jestem zadowolony z brzmienia tej wkładki a OM 20 to dla mnie za duży wydatek.

Mam w domu drugi gramofon z wkładką Stanton z nieoryginalną igłą, jego brzmienie jest dla mnie znacznie przyjemniejsze od brzmienia Ortofonu. Z racji ceny i pozytywnych opinii chciałbym spróbować z GB niestety nie wiem czy "brum" będzie występował
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: DUAL CS 505-4 audiophile concept - igła/wkładka

#15

Post autor: darkman »

michal.k pisze: Nagaoka ma serię MP
No niezupełnie. Ma też serie JT i parę innych. Choć jeśli szukamy na allegro, to tak. jednak wiarygodność tego źródła jest czasem wątpliwa, a czasem bywa zawodna.

Np JT411, to podobnej proweniencji wkładka co Grado czy Pearl (firmy Sumico). Na stwierdzenie tego nauszne, jest tylko jeden sposób.

http://archiwum.allegro.pl/oferta/igla- ... 26839.html
http://archiwum.allegro.pl/oferta/nagao ... 26731.html
str:32
http://www.winyl.net/viewtopic.php?t=989&start=465
http://www.pickupnaalden.com/english/tu ... -411__8062

Gdybym jeszcze mógł w czymś pomóc, to oczywiście służę. Możliwe, że o Nagaoce mogę wiedzieć coś więcej.
michal.k pisze: Jestem w stanie zaryzykować
To gdzie problem?
michal.k pisze: niestety MP110 to koszt rzędu 690zł
No niezupełnie.
-
Co do serii MP
Jest też MP100 i to jest wkładka z poziomu Grado, choć nieco lepsza. Zaś MP-110 to wkładka w żadnym zakresie nieporównywalna ze wzmiankowaną Grado.
michal.k pisze: GB kosztuje 280zł...
Tak, dysproporcje cenowe pomiędzy wkładkami bywają spore. Coś w tym pewnie jest.
michal.k pisze: słyszałem wiele pozytywnych opinii o Grado Black
Ja akurat nie.
Ale słyszałem tę wkładkę. Mnie nie przypadła do gustu. W mojej opinii jest wolna i muląca.
Ważne jednak by podobała się Tobie. Pewnie warto sprawdzić i wyrobić sobie zdanie.
michal.k pisze: nie wiem czy "brum" będzie występował
Na górę
Właśnie u części kolegów występował. Pisałem o tym nieco wyżej, ale jeśli słyszałeś wiele pozytywnych opinii, to musiały pochodzić od osób wiarygodnych dla Ciebie jak sądzę, skoro się nimi zasugerowałeś. W tym wypadku dla mnie stopień ryzyka byłby zdecydowanie mniejszy.
Dość ważne jest by wiedzieć czego się oczekuje po zmianie wkładki, dlatego warto gdzieś jej posłuchać lub wybór traktować jako eksperyment. To też jest OK.
Dobrego wyboru zatem, życzę.
ODPOWIEDZ