Jak odróżnić płytę szelakową od winylowej?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
onofryta
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2015, 17:48

Jak odróżnić płytę szelakową od winylowej?

#1

Post autor: onofryta »

witam
znajomy pozbył się całej hali płyt ,jest tego ok 10-15 000 szt . cały dzisiejszy dzień spędziłem na przeglądaniu i sprawdzaniu - udało mi się z ok 700 szt . ale pojawiło się u mnie pytanie - jak odróżnić płytę szelakową od winylowej ?? doczytałem już że musi mieć 78 obrotów , że jest cięższa od winyla ( 0.4 - 0.2 ) . ale co z płytami wydawałoby się szelakowymi , ale z obrotami 45 oraz 33,3 ?? moim zdaniem spełniają warunki szelakowej płyty - są cięższe , zapis jest ciągły i są kruche - złamałem kilka żeby sprawdzić ... a jest to mój pierwszy kontakt z płytą winylową , więc stąd prośba o poradę
dziękuję i pozdrawiam pogodnie
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak odróżnić płytę szelakową od winylowej?

#2

Post autor: Wojtek »

Szelak od winyla różni się przede wszystkim wagą, sztywnością, barwą i grubością. Etykieta to druga sprawa, ale nie zawsze jest informacja o prędkości obrotowej, a czasem jest to prędkość, która przetrwała do dzisiaj i kojarzy się bardziej z winylami.

Rowek na płytach szelakowych jest szerszy od mikroskopijnego rowka winylowego. Z tego też powodu materiał nagrany na szelaku jest generalnie krótszy od winyla o analogicznym rozmiarze i prędkości obrotowej (bo długość spirali jest krótsza).

Rozumiem, że dostałeś je za darmo, ale lepiej nie łam już więcej płyt. Nie próbuj też odtwarzać szelaki na współczesnym gramofonie z igłą do winyli.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ