Shure M92E + N97xE ?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Sajmon
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2014, 12:07

Shure M92E + N97xE ?

#1

Post autor: Sajmon »

Witam!
Posiadam gramofon Technics qd 33 d z mocowanie T4P. Właśnie zamontowałem wkładkę Shure m 92 e. Poprawa w stosunku do starej p 30 jest duża. Więc jestem zadowolony. Słyszałem natomiast, że jest możliwość dodatkowej poprawy brzmienia Shure poprzez włożenie igły shure N 97 Xe.
Pytania moje są takie:

1. Czy ktoś próbował powyższej kombinacji? Czy jest konieczność zmiany nacisku. Wiadomo, że przy standardzie T4P waga wkładki to 6 g. Więc nie wiem, czy powyższa igła by nie zmieniła wagi całej wkładki. Mój gramofon ma możliwość zmiany nacisku.
2. Czy zna ktoś inne zamienniki igły do tej wkładki, które poprawiły by dodatkowo brzmienie (np. od Jico SAS) jeżeli tak to gdzie można je kupić?
Za wszelkie informacje z góry dzięki!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M92E + N97xE ?

#2

Post autor: Wojtek »

Sajmon pisze:Czy jest konieczność zmiany nacisku.
Chyba nie. Oryginalna igła jak i ta od N97xE (bez stabilizatora) powinny ważyć tyle samo, a mają takie samo zalecenie jeśli chodzi o siłę nacisku.
Sajmon pisze:Mój gramofon ma możliwość zmiany nacisku.
No to raczej nie ma problemu? :)
Sajmon pisze:Czy zna ktoś inne zamienniki igły do tej wkładki, które poprawiły by dodatkowo brzmienie (np. od Jico SAS) jeżeli tak to gdzie można je kupić?
Są inne igły (np. N104E, N111E/HE czy VN5HE/MR), ale z ich dostępnością już jest gorzej :) Trzeba by poszperać.
Sensowny i bez kłopotów upgrade to właśnie przejście na N97xE, a potem ew. JICO SAS. Więcej się z tego body już nie wyciągnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sajmon
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2014, 12:07

Re: Shure M92E + N97xE ?

#3

Post autor: Sajmon »

I tak zrobie. Dzieki za informacje.
denree
Posty: 39
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:08

Re: Shure M92E + N97xE ?

#4

Post autor: denree »

Wojtek pisze: Sensowny i bez kłopotów upgrade to właśnie przejście na N97xE, a potem ew. JICO SAS. Więcej się z tego body już nie wyciągnie.
no ale taka igla wyjdze ok 600pln (i to nie liczac cla), a z nowa wkladka w komplecie (do upgrade'u po zuzyciu oryginalnej igly) to nawet 1000pln... myslicie, ze to wciaz gra warta swieczki czy moze lepiej siegnac po inna wkladke?
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Shure M92E + N97xE ?

#5

Post autor: MISSE »

A może wkładka M92 to najlepsze co spotkało Twój gramofon 8-)

Jeśli już coś ulepszać to pomyśl o bardziej rozwojowym gramofonie :dance:

Następnie M97 używana albo nowa M97xE

i dalej igła SAS (najładniejsze są ręcznie malowane 200$)

i dalej zmiana na inny system np. MC HO ale to już studnia bez dna 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M92E + N97xE ?

#6

Post autor: Wojtek »

denree pisze:no ale taka igla wyjdze ok 600pln (i to nie liczac cla)
A czy ja każę komuś od razu pakować się w SASa? :) 6 stówek to razem z cłem i VAT. Bez tego wychodzi taniej.

Kolega co pytał ma już M92E i po prostu zapytał się jakie ma opcje upgrade'u igły.
denree pisze:a z nowa wkladka w komplecie (do upgrade'u po zuzyciu oryginalnej igly) to nawet 1000pln...
Jeśli człowiek by chciał od razu wymieniać igłę na SAS to korzystniej kupić nową M92E niż M97xE.
denree pisze:myslicie, ze to wciaz gra warta swieczki czy moze lepiej siegnac po inna wkladke?
Kto co lubi :)
MISSE pisze:Następnie M97 używana albo nowa M97xE
Pamiętaj że to nie te same wkładki ;) Starą M97 oceniam wyżej od nowszej wersji, a igły nie są kompatybilne ("x" robi różnicę).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Shure M92E + N97xE ?

#7

Post autor: MISSE »

to prawda M97 (USA) i M97 xE (Meksyk czy Brazylia)

igły trochę inne, ale M97 tylko na eBay (body)

a M97 xE wszędzie :lol:
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Shure M92E + N97xE ?

#8

Post autor: motown »

denree pisze:myslicie, ze to wciaz gra warta swieczki czy moze lepiej siegnac po inna wkladke?
Wymiana wkładki / igły na lepszą zawsze ma sens. Największy wpływ na brzmienie ma wkładka, a igła bezpośrednio styka się z płytami - lepsze szlify to mniejszy nacisk = mniejsze zużycie płyt (choć nie zawsze). Zatem zdrowiej dla płyt i przyjemniej dla ucha. Resztę systemu wymienisz za jakiś czas, a wkładka / igła zostanie i zawsze może się przydać ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M92E + N97xE ?

#9

Post autor: Wojtek »

Generalnie uważam że Shure M92E/M97xE + JICO SAS to najlepsza kombinacja do T4P jaką można jeszcze w miarę łatwo dostać.
Zaraz po tym uplasowałbym Ortofon OMP 30 i wyższe modele Grado Prestige w wersji P-mount.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sajmon
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2014, 12:07

Re: Shure M92E + N97xE ?

#10

Post autor: Sajmon »

Czyli bez problem igle N 97 xE do wkladki M 92 wloze? Takowa moge dostac za okolo 200 zl. Wiecej w ten gramofon pakowac nie chce. W przyszlosci raczej pomysle o lepszym gramniaku, no I napewno nie T4P. Poki co chce pozgrywac plyty na kasety (NAD 613)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M92E + N97xE ?

#11

Post autor: Wojtek »

Sajmon pisze:Czyli bez problem igle N 97 xE do wkladki M 92 wloze?
Mam się powtarzać czy co? :)
Sajmon pisze:W przyszlosci raczej pomysle o lepszym gramniaku, no I napewno nie T4P.
Jeśli dostałeś wraz z M92E adapter T4P to będziesz mógł wykorzystać wkładkę także w kolejnym gramofonie.
Sajmon pisze:Poki co chce pozgrywac plyty na kasety (NAD 613)
Ma to sens w ogóle?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sajmon
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2014, 12:07

Re: Shure M92E + N97xE ?

#12

Post autor: Sajmon »

Tak. Adapterek specjalny posiadam. Więc wkładkę będę mógł podpiąć pod wiele ramion.
Co do przegrywania po prostu, niektóre winyle są dość cenne ;) więc aż prosi się zgrać i je oszczędzać... Do tego mam niezłego starego walkmana kasetowego praktycznie nieużywanego (wiem archaizm :shock: , w świecie przenośny odtwarzaczy plikowych) Więc chciałem go spróbować.
Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelkie informacje!
pozdrawiam
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Shure M92E + N97xE ?

#13

Post autor: appel »

W nawiązaniu omawianego w tym wątku zagadnienia - czy może ktoś zna (albo mógłby łatwo poznać :) ) ciężar igły n97xe - w całości, razem z tą szczoteczką? Byłbym wdzięczny. Nic nie mogłem znaleźć na ten temat w internecie - mimo licznych rozważań na różnych forach na temat kombinacji "m92e + n97xe'. Ale może przeoczyłem?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Shure M92E + N97xE ?

#14

Post autor: dale »

Przepraszam, ale o jaką wartośc Ci chodzi? nacisk igły? nacisk igły ze szczotką opuszczoną, czy mase wkładki z igłą i szczotką? Bo nie wiem co ważyć czy mierzyć :) ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M92E + N97xE ?

#15

Post autor: darkman »

Marku, masę. Zważ igłę z obsadą bez generatora.
ODPOWIEDZ