Witam wszystkich winylomaniaków :)

Pozwól innym poznać Ciebie
ODPOWIEDZ
Mirekk
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 09:26

Witam wszystkich winylomaniaków :)

#1

Post autor: Mirekk »

Witam wszystkich serdecznie
Na forum „natknąłem się” szukając opinii na temat używanego sprzętu, a konkretnie oczywiście gramofonów.
Jestem prawie 50-latkiem i swego czasu zbierałem płyty winylowe. Był to głównie polski rock, ale nie tylko. Ceny płyt czołówki świata zachodniego powalały, a nasze rodzime czarne placki trzeba było wydzierać spod „przysłowiowej lady”, lub biegać codziennie do „księgarni”, gdzie mogli cos rzucić. Tak to takie czasy były – przełom lat 70/80. Później nadszedł czas CD i obrzydzenie to trzaskających czarnych płyt. Na szczęście prawie cała kolekcja mi się zachowała (około 100 sztuk) i kilka tygodni temu potknąłem się na strychu o pudło z nimi. To był ten znak i impuls do działania. Posiadałem swego czasu kilka zestawów polskiej Unitry, Technicsa (nawet klasy AA) i z czasem (nieraz z niedoboru gotówki) pozbyłem się tego. Pamiętałem jednak, że zaczynałem od Amatora 2 i ZK 140 T, a w owym czasie niedoścignionym i absolutnie nieosiągalnym marzeniem był Radmor. Stał sobie na półce w sklepie ze sprzętem RTV, a ja mogłem sobie na niego tylko popatrzeć i dotknąć. Po bliskim spotkaniu z kartonem na strychu postanowiłem odbudować zestaw do odsłuchu na sprzęcie z tamtej epoki, a jak tak to gramofon musi być obowiązkowym elementem całości. Dziś Radmor, którego po zakupie musiałem odrestaurować i dopieścić stoi już w salonie, a dźwięk z niego sączy się przez polskie głośniki (no może nie do końca, bo niskotonowy jest na licencji Pioneera) ZG-40C z membraną bierną. Posiadałem swego czasu gramofony polskiej produkcji, ale chciałbym nabyć coś co kiedyś mogło być tylko marzeniem (nieosiągalnym z powodu cen i samej dostępności w kraju), a dziś kosztuje w granicach 400 do 600zł. Moje oczy kierują się w kierunku Pioneera PL-12D, czy Duala 601 i tu mam problem, bo jednak niewielki wybór na allegro (bo gdzie tego sprzętu szukać?) nie ułatwia zadania. Albo sprzęt wygląda ładnie i ma „podejrzaną” wkładkę, albo jest poobijany i podrapany, a sprzedawca pisze, że wkładka jest nowa…
Oglądam też Technicsy ze starszych serii np. SL, a są też Duale z symboliką czterocyfrową.
Czytałem co nieco o zakupach przed rejestracja na tym właśnie forum, ale jednoznacznych wniosków z tej lektury jeszcze nie wyciągnąłem.
Przepraszam za przydługi wywód.
Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam wszystkich winylomaniaków :)

#2

Post autor: Wojtek »

Cześć Mirek
Mirekk pisze:(nawet klasy AA)
To był zawsze taki trochę bubel marketingowy Technicsa ;) Wcześniej były wzmacniacze ze znaczkiem "New Class A" np.
Mirekk pisze:Przepraszam za przydługi wywód.
Nie ma za co przepraszać, z przyjemnością się takie rzeczy czyta.

Podczep się do już istniejącego albo załóż nowy wątek w dziale Gramofony->Zakupy, wspomnij o swoich preferencjach (jak np. modele które wymieniłeś) to coś poszperamy.

Pionki PL-12D akurat dość często się u nas pojawiają.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Witam wszystkich winylomaniaków :)

#3

Post autor: JacK »

Cześć :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Darek

Witam wszystkich winylomaniaków :)

#4

Post autor: Darek »

Witaj :mrgreen:
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Witam wszystkich winylomaniaków :)

#5

Post autor: marek_c4 »

Witaj
Ja Radmora miałem okazję podziwiać tylko raz na MTP w Poznaniu.
Był do niego podłączony szpulowy Koncert i powalił mnie swoim brzmieniem (do dzisiaj pamiętam :))
Jakie są Twoje wrażenia z odsłuchów Radmora i o jakim modelu mówisz ?
Pytam bo od dłuższego czasu mnie kusi żeby sobie sprawić, ale nie wiem czy się nie zawiodę.
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
Mirekk
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 09:26

Re: Witam wszystkich winylomaniaków :)

#6

Post autor: Mirekk »

Witaj
Mówię o Radmorach serii 51XX. Na tę chwilę mam w domu jeden z ostatnich egzemplarzy tej serii produkcyjnej - jest to 5102TE.
Dziś odebrałem paczkę z egzemplarzem 5102, czyli takim jaki mi się najbardziej podoba :D.
Paczka leży jeszcze w samochodzie, a co zakupiłem przekonam się dopiero wieczorem :o.
Tutaj możesz co nieco poczytać i popatrzeć:
http://radmor.prv.pl/

Takich stron jest więcej.
Czy jestem zadowolony? Na początek podłączyłem sobie DVD (wiem, że to nie to, ale odtwarzacze CD mi wyszły i czekam na paczkę z zakupionym niedawno jakimś starszym modelem Denona) i wrzuciłem CD Phila Collinsa z in the air tonight...
Usiadłem sobie w fotelu, bo spodziewałem się powalenia z nóg... i rzeczywiście dobrze zrobiłem. Nawet żona, która nie przepada za zbyt głośnym odtwarzaniem muzyki przerwała swoje prace i musiała ręką zamknąć buzię, bo żuchwa jej opadła :).
Niskie tony, które wydobyły się ze starych polskich ZG-40C wprowadziły w drżenie ściany mojego nowego (bądź co bądź) domu. Przy czym ton ten był (odczucie subiektywne) czysty, przejrzysty i klarowny.
Dorwać te głośniki w stanie idealnym, lub przynajmniej dobrym to zadanie trudne. Na pokładzie tych skrzynek są niskotonowe głośniki na licencji Pioneera a do tego tej samej średnicy (25cm) membramy bierne. Wszystko w obudowie typu compact, a Radmor zalecał ten zestaw jako najbardziej odpowiedni.
http://unitra.eu.org/node/793
Co do innych zalet, każdy Radmor ma właściwe wejście na gramofon (ciągle tego elementu poszukuję i piszę o tym w dziale Zakup do 500 zł).
Pierwszy z moich egzemplarzy Radmorów, ze stanu nieco opłakanego (ktoś chyba używał go w warsztacie samochodowym lub garażu) został doprowadzony moimi rękoma do stanu godnego podziwu.
Następny egzemplarz też chcę uratować, a może będę wyłapywał kolejne z niewygórowaną ceną. Ponieważ nie zakładam posiadania kilku Radmorów (góra 2 szt.), to być może będę coś (nadwyżkę) wystawiał na sprzedaż.

Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Witam wszystkich winylomaniaków :)

#7

Post autor: marek_c4 »

Czyli mówimy o tych starszych (bardziej mi się podobają od 54xx).
Chodzi za mną taki Radmor 5100 lub 5102 koniecznie srebrny w ładnym stanie ;)
Stronkę http://radmory.prv.pl oczywiście znam - sporo wiedzy można tam znaleźć.
Muszę temat jeszcze porządnie przetrawić i przygotować małżonkę na nowego sprzęta w domu :)
Dzięki za odpowiedź.
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam wszystkich winylomaniaków :)

#8

Post autor: Wojtek »

marek_c4 pisze:Pytam bo od dłuższego czasu mnie kusi żeby sobie sprawić, ale nie wiem czy się nie zawiodę.
Zawsze jest takie ryzyko, biorąc pod uwagę Twojego ITT. Będziesz musiał spróbować :)

Nie chcę tu wiele od siebie dodawać, poza tym że z mojego doświadczenia Radmory są głównie chwalone przez ludzi, którzy nie mieli jeszcze dotąd do czynienia z dobrym zachodnim odpowiednikiem :) Gadka o normatywnym wejściu gramofonowym jako "zaleta" sprzętu tej klasy mówi samo za siebie.

Miłych porównań! :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Witam wszystkich winylomaniaków :)

#9

Post autor: marek_c4 »

Wojtek pisze:Miłych porównań
Akurat tak się złożyło że brat kupił sobie Radmora (co prawda z serii 54xx) i mam nadzieję że za niedługo uda mi się go co nieco posłuchać.
Myślę że seria 50xx i 54xx zagra w miarę podobnie, i że da mi to chociaż jako takie wyobrażenie.
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
ODPOWIEDZ