Witam

Pozwól innym poznać Ciebie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#1

Post autor: V126 »

Witam wszystkich. Jestem Tomek, mam 23 lata, studiuję, a winyle, stary sprzęt grający i Mercedesy to mój konik. Witam się na szybko, bo mam problem, a zanim się wejdzie trzeba zapukać. :mrgreen:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Witam

#2

Post autor: kaZ »

Cześć :)
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Witam

#3

Post autor: Jaskier »

Cześć!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#4

Post autor: Wojtek »

Hej Tomek

A co studiujesz?
Koniki od ilu lat są aktualne?

Ten sprzęt w avatarze to twój czy to jakieś znalezisko z netu? :)
Z tego co widzę to SU-7300K, ST-8600 na dole (ew. niższy model z tej samej serii), jakiś magnetofon z tej samej serii no i jakiś gramofon (też Technicsa? :) ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#5

Post autor: V126 »

Wieża z Avatara to mój nominalny sprzęt do słuchania (mam jeszcze plastikową MINI Philipsa, ale jej używam jak wstaję rano i zakładam skarpetki, żeby coś brzęczało :mrgreen: ).
Wieża:
- wzmacniacz: Technics SU-7700K (na górze)
- magnetofon: Technics RS-615US (pod wzmacniaczem)
- tuner: Technics ST-7300K
- gramofon: UUNITRA Fonica GS-465 Bernard z wkładką Technics EPS 270C w wersji eksportowej jako Blaupunkt EM240
- odtwarzacz CD: Technics SL-PG540A (nie ma na zdjęciu)
- kolumny: JVC S-P33 BE (czarna okleina) z waniliowymi membranami w wysoko i średniotonowcach (brak na zdjęciu)

Co to samej wieży, to ogólnie pochodzi z 1977, gramofon z 1988, a cedek z 1992. Wzmacniacz i tuner są w świetnym stanie, magnetofon wymaga wymiany elektrolitów i regulacji (w wakacje ogarnę, bo już mam wszystko prawie gotowe). Gramofon będzie zmieniany, przy czym przed sprzedażą będę musiał go doprowadzić do świetności (wkładka zostaje ze mną, a tam włożę Audio-Technikę AT3600). Sam gramofon planuję zamienić na Duala 1229 ze zmieniarką. Cedek też zostanie zastąpiony, może nawet dziś. Do zestawu planuję dokupić magnetofon RS-671US. Ponadto jestem w momencie zmiany szpulowca, swojego TEACa X-2000 sprzedałem i szukam X-2000R (czyli z autorewersem). To tak pokrótce o wieży. Mam jeszcze szpulowca ZRK ZK-120, którego ojciec kupił nówkę w 1971 oraz radio lampowe RTF Beethoven 2 z 1955 roku.

W wolniejszej chwili dodam zdjęcia.

Studiuję Inżynierię Środowiska na Politechnice Lubelskiej i jestem na 4. roku na dwóch specjalnościach Ogrzewnictwo, Wentylacja i Klimatyzacja oraz Informatyka w Inżynierii Środowiska.

Zamiłowanie do Mercedesów mam od kiedy pamiętam, natomiast do czarnych płyt od 4 lat. Między drugą, a trzecią gimnazjum postanowiłem wymienić paski w ZK-120. Tak wymieniałem, że magnetofon przestał grać, a ponadto oderwałem jeden kabel. W trzeciej liceum postanowiłem, że po maturze go naprawię. Grzebałem 2 dni i odkryłem, że jedną dźwignię od stycznika źle założyłem. Magnetofon ożył, a ja miałem problem z kablem. Zapoznałem się przez gg jednym kolegą z okolic Rzeszowa, który bez zwłoki wziął śrubokręt i zajrzał do swojego gdzie ten kabel ma być. Podczas kliku rozmów zaraził mnie winylową pasją (kiedyś miałem ruski kombajn muzyczny Syriusz z gramofonem, ale mając 5 płyt i wkładkę piezo ciężko było poczuć ducha). Początkowo chciałem kupić taki mały przedwzmacniacz za 70zł i podłączyć do Philipsa, później zbudować swój własny lampowy przedwzmacniacz...
Stanęło na składaniu po kawałku wieży. Teoretycznie jestem na finiszu, bo został cedek, szpulowiec (tutaj przebieram w ofertach, bo szukam w bardzo dobrym stanie) i gramofon (tego też jest pełno, ale ciężej o kompletny).

Także osobiście będę pomocny w kwestiach bardziej techniki niż samych płyt. Co do Duali i niedziałającej w nich automatyce, to temat przerabiałem. :mrgreen: Wiem jak skłonić do współpracy. :twisted:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#6

Post autor: Wojtek »

OK, widzę że prawie zgadłem co do komponentów Twojego systemu, aczkolwiek wzmacniacz zaniżyłem, a tuner zawyżyłem :D
V126 pisze:z wkładką Technics EPS 270C w wersji eksportowej jako Blaupunkt EM240
Przyczepię się do tego. Technics nie musiał kryć się po innymi markami, stąd nazywaniem Blaupunkta "wersją eksportową" jest błędem.
Blaupunkt po prostu zawarł umowę licencyjną z Technicsem. Znana praktyka. Dodatkowo, wkładki Technicsa to EPC. EPS to nomenkatura igieł do tych wkładek :)

Swoją drogą, jesteś pewien co do igły w EM240? Może to być równie dobrze sferyczna igła EPS 270 SD. No chyba, że wpakowałeś tam jakiś zamiennik :)
V126 pisze:przy czym przed sprzedażą będę musiał go doprowadzić do świetności
A cóż się stało z Benkiem?
V126 pisze:swojego TEACa X-2000 sprzedałem
Szkoda, dobry sprzęt. Miło mi, że będę miał forumowego kompana co do tematu szpuli i szpulowców :)
V126 pisze:Początkowo chciałem kupić taki mały przedwzmacniacz za 70zł i podłączyć do Philipsa, później zbudować swój własny lampowy przedwzmacniacz...
Dziwne plany początkowe. Wyczuwam motywację jakiejś osoby trzeciej, co do tej budowy lampowego przedwzmacniacza gramofonowego :)

Sam zaczynałem swoje audio/winylowe hobby w gimnazjum :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#7

Post autor: V126 »

"EM240" jest na wkładce, tam gdzie na Technicsie jest 270C, a sama igła to pewnie zamiennik do Technicsa, ale pewnie to jedno i to samo, bo wkładki różnią się tylko napisami.

TEAC jeszcze wróci i to z wielkim hukiem, tylko już X-2000R, a sprzedaż X-2000 była częścią planu zdobycia X-2000R.

A z Benkiem nic wielkiego się nie stało, jak wymieniałem pasek, to musiałem ruszyć silnikiem w drugą stronę i szczotki się "ułożyły", że czasami sam nie startuje, tylko trzeba mu pomóc. :oops: Poza tym popękana pokrywa przy zawiasach i tłumik opadania ramienia przestał tłumić. Kosmetyka słowem, ale tak czy siak jest w ciągłym użyciu, choć wymaga specyficznej obsługi.

Co do budowy przedwzmacniacza, to tak nie do końca, kolega (ten z okolic Rzeszowa) podszepnął mi, że fajne projekty z takich rzeczy wychodzą, a ja już sam się napaliłem jak fryzjer na łysego. :mrgreen: Dobry lampowiec nie jest zły, ale jakoś mi brakuje części lub czasu i części na stworzenie czegoś. Narazie kiszę lampy (tak po jednej, bo dwóch nie mogę trafić) i gromadzę wiedzę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#8

Post autor: Wojtek »

V126 pisze:bo wkładki różnią się tylko napisami.
Wkładki tak. Mówiłem o igłach :) No ale OK, mniejsza o to.
V126 pisze:TEAC jeszcze wróci i to z wielkim hukiem, tylko już X-2000R, a sprzedaż X-2000 była częścią planu zdobycia X-2000R.
Inny szpulak (podobny lub lepszy) nie wchodzi w grę?
V126 pisze:Co do budowy przedwzmacniacza, to tak nie do końca,
Wojtek pisze:Wyczuwam motywację jakiejś osoby trzeciej
V126 pisze:kolega (ten z okolic Rzeszowa) podszepnął mi, że fajne projekty z takich rzeczy wychodzą
Właśnie to miałem na myśli. Jednak do końca ;)

Jak Cię kręci DIY to zrób sobie, pewnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#9

Post autor: V126 »

Lepszy = droższy, a tu jest ból.

A czy igły we wkładkach różniły się czymś? Jeśli licencja, to myślałem, że i igły są takie same.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#10

Post autor: Wojtek »

V126 pisze:A czy igły we wkładkach różniły się czymś? Jeśli licencja, to myślałem, że i igły są takie same.
No właśnie o to mi chodziło, że w Blaupunkcie mogli dać wersję sferyczną (SD) zamiast eliptyczną (C), ale to tylko takie moje gdybanie.
Nie wiem czy w ogóle zmieniałeś w niej kiedyś igłę, ale zakładam, że nie, bo nic o tym nie wspomniałeś.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#11

Post autor: V126 »

Nie, wkładkę kupiłem nie aż tak dawno z nową igłą. Teraz nawet znalazłem opakowanie od igły i jest EPS 270 C więc to jest Technics. Co siedziało w Blaupunkcie nie mam pojęcia...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#12

Post autor: Wojtek »

OK, teraz już mam jakąś jasność. Jeśli igła jest oryginalna to spoko, ale jeśli jest to zamiennik pasujący do body EPC 270 no to najprawdopodobniej jest to sferyk. Z jakiegoś powodu rzadko kiedy spotyka się eliptyczny zamiennika do tego modelu (poza wyrobami JICO) :)

To tyle.

Jeśli chodzi o szpulowce to sam mam Akai X-201D, który wymaga roboty. Jest na chodzie, ale coś jest chyba nie tak z elektryką. Czasami gubi kanał, itp.
Jednakże planuję go ożenić (jeśli uda się ponaprawiać to będzie bardziej wartościowy :) ) i kupić coś lepszego w zamian.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#13

Post autor: V126 »

Dzieje się to przy odtwarzaniu w jedną stronę, czy nie ma reguły, w którą stronę odtwarza? Może po prostu przełącznik któryś zasyfiał?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

#14

Post autor: Wojtek »

V126 pisze:Dzieje się to przy odtwarzaniu w jedną stronę, czy nie ma reguły, w którą stronę odtwarza? Może po prostu przełącznik któryś zasyfiał?
Chyba w obydwie strony. Zależy od szczęścia, czasami działało OK. Nie pamiętam, bo rzadko z niego korzystam. Nie badałem tego dokładnie i od środka.
Prawdopodobnie wymaga po prostu przeczyszczenia i regulacji, aczkolwiek widział już dwóch starszej daty serwisantów RTV :)

Tak czy siak, to rozmowa na odrębny temat, nie chcę tego ciągnąć tutaj.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Witam

#15

Post autor: V126 »

Obiecywałem zdjęcia, więc oto one: https://rapidshare.com/files/3406172326/Audio.rar
Magnetofon stoi poza zestawem z wiadomych przyczyn. Gramofon bez pokrywy, bo ma popękaną pokrywę przy zawiasach. Muszę pokleić, a do tego czasu pokrywa jest zdejmowana, a nie otwierana. Poza tym to tak jak pisałem powyżej. Cedek do wymiany na fajniejszy, gamofon w sumie też, magnet do remontu, a ja szukam dodatkowo 671.
ODPOWIEDZ