Witam wszystkich

Pozwól innym poznać Ciebie
Awatar użytkownika
stones thrower
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2011, 15:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam wszystkich

#16

Post autor: stones thrower »

A poza tym, chyba trochę szkoda igły przy regulowaniu ramienia tak, by wchodziło na label.
st
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam wszystkich

#17

Post autor: Wojtek »

stones thrower pisze:Kwestia ramienia to nie był jedyny powód, dla którego chciałbym zmienić sprzęt, tylko podany jako jeden z przykładów, a ty się bez sensu uczepiłeś.
Wyluzuj. Wskazałeś to jako coś co Tobie nie pasuje, więc staram się pomóc jak temu zaradzić. Nie wiem co w tym było bezsensownego :)

Skoro kwestia obsługi ramienia jest Tobie obojętna to faktycznie nie ma co dyskutować na ten temat. Przepraszam za niezrozumienie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
stones thrower
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2011, 15:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam wszystkich

#18

Post autor: stones thrower »

Wojtek pisze:
stones thrower pisze:Kwestia ramienia to nie był jedyny powód, dla którego chciałbym zmienić sprzęt, tylko podany jako jeden z przykładów, a ty się bez sensu uczepiłeś.
Wyluzuj. Wskazałeś to jako coś co Tobie nie pasuje, więc staram się pomóc jak temu zaradzić. Nie wiem co w tym było bezsensownego :)

Skoro kwestia obsługi ramienia jest Tobie obojętna to faktycznie nie ma co dyskutować na ten temat. Przepraszam za niezrozumienie.
Miło z Twojej strony, ale nie prosiłem o pomoc. Gdybym miał problem z gramofonem, uwierz, że natychmiast bym się nim podzielił.

I nie "kwestia obsługi ramienia", tylko jego przerobienie z automatycznego na manualne.

Chciałbym już zamknąć ten temat, jeśli nie jest to problem. Chętnie podyskutuję na tematy o których wiadomo mi nieco więcej, i w których mam jednak coś do powiedzenia.
st
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Witam wszystkich

#19

Post autor: Sindsoron »

stones thrower pisze:Jestem tu po to, żeby poszerzać swoją wiedzę na temat winyli, a nie po to, żeby się wymądrzać w dziedzinach, o których nie mam pojęcia lub mam niewielkie, a przerabianie ramienia nie jest kwestią, która mnie interesuje.
akurat to nie wymagało by żadnej ingerencji w samo ramię gramofonu, tylko w mechanizm auto-return :3 po prostu musiałbyś jedną śrubkę w gramofonie trochę bardziej dokręcić/odkręcić, ot cała filozofia. Poza tym, jak dla mnie dużo lepiej jest kupić gramofon conajmniej półautomatyczny... bo po pierwsze jak się zapomnisz to ramie samo wróci na punkt spoczynku i nie będzie Ci się igła zużywać... po drugie w większości gramofonów można w razie potrzeby przełączyć go z automatycznej/półautomatycznej obsługi na manualną
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
stones thrower
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2011, 15:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam wszystkich

#20

Post autor: stones thrower »

Nie wiedziałem takich rzeczy. Tak czy owak, nie zmienia to faktu, że i tak chciałbym mieć Technicsa 1200 lub 1210, i w niedalekiej przyszłości planuję się w takowy wyposażyć.
st
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

#21

Post autor: loamesoile »

Sindsoron pisze:Poza tym, jak dla mnie dużo lepiej jest kupić gramofon conajmniej półautomatyczny... bo po pierwsze jak się zapomnisz to ramie samo wróci na punkt spoczynku i nie będzie Ci się igła zużywać... po drugie w większości gramofonów można w razie potrzeby przełączyć go z automatycznej/półautomatycznej obsługi na manualną
a to nie jest tak w manualnych, że jak ramię dojdzie do samego końca płyty, to talerz się automatycznie zatrzymuje i płyta nie kręci się w nieskończoność?
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Witam wszystkich

#22

Post autor: motown »

loamesoile pisze:a to nie jest tak w manualnych, że jak ramię dojdzie do samego końca płyty, to talerz się automatycznie zatrzymuje i płyta nie kręci się w nieskończoność?
Nie jest. W manualnych kręci się cały czas, niezależnie gdzie jest ramię. Póki nie zatrzymasz silnika ręcznie, się kręci ;p
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

#23

Post autor: Sindsoron »

motown pisze:
loamesoile pisze:a to nie jest tak w manualnych, że jak ramię dojdzie do samego końca płyty, to talerz się automatycznie zatrzymuje i płyta nie kręci się w nieskończoność?
Nie jest. W manualnych kręci się cały czas, niezależnie gdzie jest ramię. Póki nie zatrzymasz silnika ręcznie, się kręci ;p
Dokładnie, dlatego mając manualny gramofon trzeba być czujnym inaczej będzie nam się igła szybko zużywać przez szorowanie końcu płyty
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Witam wszystkich

#24

Post autor: loamesoile »

Ojej, to barbarzyństwo :-o
(ostatnio nadużywam tego słowa..., ale tylko dlatego, że tak właśnie jest!)

Ja w moim najpierwszym pseudogramofonie miałem właśnie manualne ustawianie ramienia, ALE gdy płyta się kończyła, talerz się zatrzymywał - myślałem, że to standard :(
Awatar użytkownika
stones thrower
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2011, 15:00
Lokalizacja: Warszawa

Witam wszystkich

#25

Post autor: stones thrower »

No nie właśnie - ja nawet nie miałem pojęcia, że jest taka funkcja, o której wspomniałeś - że talerz się zatrzymuje gdy ramię dojdzie do końca płyty :shock: a z ciekawości - jaki sprzęt ma taką funkcję? to musi być dobra cecha, bo na pewno znajdą się ludzie, którzy zapominają o wyłączeniu gramofonu...
st
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Witam wszystkich

#26

Post autor: JacK »

Automaty i półautomaty zatrzymują talerz po zakończeniu odtwarzania ostatniego nagrania z każdej strony płyty.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam wszystkich

#27

Post autor: Wojtek »

Uściślijmy coś, bo widzę że robi się lekki kogel-mogel co do kwestii zatrzymywania się talerza :)

Większość gramofonów (niezależnie czy to manual czy automat) ma napęd załączany nie ręcznie, a poprzez odpowiednie umiejscowienie ramienia.

Czyli jak zaczynamy odtwarzanie, czy to poprzez włączenie auto-startu na automacie, czy ręczne przeniesienie ramienia nad talerz, wtedy dopiero talerz zacznie się obracać.

Następuje odtwarzanie.

Jak igła dojdzie do końca strony to w przypadku automatu (lub półautomatu) załącza się auto-stop/auto-powrót, ramię się podnosi i wraca na stopkę.
W przypadku gramofonu manualnego, płyta ciągle się kręci, aż użytkownik sam podniesie ramię i zmieni jego pozycję.
W momencie gdy ramię przekroczy określony punkt poza obrębem talerza gramofonu, napęd się wyłącza i przestaje się obracać.

Mam nadzieję, że teraz jest jasność. Krótko mówiąc, załączanie/wyłączanie talerza jest ściśle powiązane z pozycją ramienia.

Są też konstrukcje (dawne, z lat '60tych i wcześniej albo nowsze, high-endowe, z wymienialnym ramieniem) gdzie załączanie i wyłączanie napędu jest zupełnie niezależne od pozycji ramienia. Użytkownik musi wcisnąć przycisk by talerz zaczął lub przestał się obracać.

Spotkałem się też z gramofonami pół-automatycznymi gdzie nie było żadnej automatyki ramienia, ale zautomatyzowane było to, że jak igła dojdzie do końca strony to wyłączał się napęd. Jednakże bardzo mało sprzętów miało takie rozwiązanie, nawet nie potrafię z pamięci przywołać żadnego modelu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
stones thrower
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2011, 15:00
Lokalizacja: Warszawa

Witam wszystkich

#28

Post autor: stones thrower »

Hmm... bzdurę napisałem powyżej, właśnie to do mnie dotarło :doh:

W moim gramofonie jest też taka rzecz - jeśli w trakcie odtwarzania płyty chcę zmienić obroty np z 45 na 33, nie załącza się to "od razu", jak np w 1200 czy w 1210, tylko trwa to chwilę, tak, że to "słychać" - nie wiem, czy wyrażam się jasno. Czy można zmienić jego ustawienie tak, żeby nie było słychać tego przejścia między 45 a 33 rpm?
st
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam wszystkich

#29

Post autor: Wojtek »

Rozumiem o co ci chodzi. Nie, nie zmienisz tego, gdyż taka już jest charakterystyka napędu w Twoim gramofonie.
SL-1200 ma dodatkowo hamulec, dzięki czemu przejścia z szybszej na wolniejszą prędkość obrotową są tak błyskawiczne.

Jednakże... czy to jest faktycznie problem? Kto normalny słucha płyty 33 1/3 RPM przy prędkości 45 RPM i vice versa? :)
A tym bardziej przełącza prędkości w trakcie odtwarzania.

Tu oczywiście wykluczam DJs gdyż oni akurat niekiedy widzą w tym sens ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
nieslyszacy
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:46

Re: Witam wszystkich

#30

Post autor: nieslyszacy »

W moim Dualu 704 gdy igła dotrze do końca strony napęd wyłącza się automatycznie i ramię unosi się do góry.
ODPOWIEDZ