Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#1

Post autor: dale »

Jako że ręce mnie świeżbią a drukarka już długo stoi nieużywana, myślę o złożeniu dla siebie i kolegi myjki ultradźwiękowej. Stąd moje pytanie...
Jakie polecacie (najlepiej z doświadczenia) wymiary naczynia w myjce ultradźwiękowej, chodzi mi o wymiary minimalne (wiadomo - koszty i ekonomika...), zwłaszcza długość i głębokośc zbiornika, wymiary płyty niby znam, można też doświadczalnie ustalić je, ale chodzi o to o ile większe powinny być?
No i jakiej mocy przetworniki powinny być?
Uprzedzając pytania, chciałbym uzyć gotowej myjki - dorobić jedynie nadstawkę i suszarkę do płyt...
Jakie wymiary mają Wasze myjki? oczywiście, jeśli ktoś może polecić sprawdzoną wannę, nie pogardzę linkiem :)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#2

Post autor: blispx »

jaki masz/planujesz na to budżet?
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#3

Post autor: dale »

Widziałem na allegro oraz aliexpresie (dostawa z czech np.) myjki ok 150-160 W ultradźwięków (3 przetworniki po 50 W) w granicach 600-800 pln, silkini, timery i inne drobiazgi poniewierają mi się po domu, uchwyt, osłony na labele i resztę, sobie wydrukuje (pet-g i tpu np)... Jakieś wentylatory do suszenia i poliwęglan na osłonę przeciwkurzową też bym znalazł...
Fajnie by było, jak dało by się kupić samą myjkę poniżej 1k pln, wiadomo im taniej, tym lepiej.
Gdyby projekt był realny, można by pomysleć o automatyzacji (mycie, potem suszenie, sterowane timerem).
No i traktuję projekt wyłącznie hobbystycznie, mam co prawda myjkę ręczną, ale wolę te bezdotykowe.
Myslisz że ma to sens? czy te tańsze wanny to zwykłe mieszacze płynu, z kiepską grzałką?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#4

Post autor: blispx »

dale pisze:
15 lis 2022, 17:16
Widziałem na allegro oraz aliexpresie (dostawa z czech np.) myjki ok 150-160 W ultradźwięków (3 przetworniki po 50 W) w granicach 600-800 pln,
w tych widełkach cenowych to kupisz i owszem chińczyka tylko pytanie jest podstawowe czy tobie potrzebna taka na 5-6 litrów do mycia płyty, wanny specjalistyczne można zamówić jakie się chce problem jest tylko czy ten ktoś kto to będzie wykonywał będzie chciał to w detalu robić, z tych dostępnych gotowych nie widzę innej alternatywy niż te wspomniane 5-6L czyli chińskie PS ew drożej PX wymiary wewnętrzne wanny znajdziesz bez problemu w internecie
Myslisz że ma to sens? czy te tańsze wanny to zwykłe mieszacze płynu, z kiepską grzałką?
biorąc pod uwagę to co powyżej napisałem to mycie jednorazowe płyty sztuk 1 w wannie która ma 6L jest jak strzelanie armatą do muchy, no ale trzeba sobie jakoś radzić i jak nie ma wyboru.. co innego jak myjesz kilka płyt to nawet te transducery klejone od dołu nabierają większego sensu, seria PS i PX jest udana w sumie, a jak się obawiasz to możesz kupić w polskiej dystrybucji z gwarancją
Gdyby projekt był realny, można by pomysleć o automatyzacji (mycie, potem suszenie, sterowane timerem).
tutaj to już musisz mieć obcykane wszystko przed robieniem czegokolwiek, np. suszenie wiatraki zamknięte inaczej będzie ci bryzgać po ścianach etc oczywiście do pełnej automatyki przy wyżej wspomnianych PS i PX musiałbyś sterownik i w razie potrzeby zasilacz przerabiać i tu dochodzimy do clu problemu aby to miało szansę zadziałać musiałbyś za każdym razem te 6L spuszczać i dopiero uruchamiać suszenie lub zastosować podnoszony napęd- przerabiałem już to i przy tych wannach jest to ślepa uliczka, do zbierania płynu mam myjkę ON, upierdliwe to to ale skuteczne
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#5

Post autor: dale »

Właśnie przegadałem temat z Kumplem-elektronikiem, podpowiedział mi inne rozwiązanie, oparcie się na chińskich kit'ach i wannie własnej konstrukcji. mam dobrego fachowca do spawania nierdzewki i innych metali, z bogatym wyposażeniem własnej firmy, i jeszcze większym doświadczeniem.
Tylko teraz tak się zastanawiam, jakiej wydajności myjka by się przydała - czy faktycznie na jedną płytę... bo to uzależnia ułożenie generatorów i system suszenia. oraz, ewentualne (jednak) szczotki zbierające płyn ...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#6

Post autor: blispx »

widzę że załapałeś o co mi chodziło z tym klejeniem od dołu , bo ja "czasami" chaotycznie opisuję, spoko :)

ilość płyt robi różnice bo w znacznym stopniu wpływa na cały projekt
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#7

Post autor: blispx »

poszukaj kitów na 120khz ale to zasilacz będzie min 300w do tego więc nie tak łatwo, kawitacja będzie mniej agresywna, przetestowane to mam na 90khz i wiem że warto! szukałem po Chińczykach ale nic nie mogę znaleźć konkretnego , w sensie transducery dobrane + zasilacz, są ale tylko na 40khz
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#8

Post autor: dale »

O, to istotna informacja, dzięki :) Pytanie czy grubość blachy do której będzie przymocowany generator ma znaczenie? 300W to trochę sporo, no ale zima idzie to i piecyk się przyda :)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wymiary i parametry myjki ultradźwiękowej?

#9

Post autor: blispx »

wydaje mi się że ma, to samo tyczy się sposobu klejenia transducera, szkoda że nie ma dostępu do jakiejś prasówki z montażu myjki Degritter bo tam to jest rozwiązane wzorcowo, jest to najlepsza myjka ultradzwiękowa do winyli na stan dzisiejszy, cena duża ale myjka 120khz za tania nie może być bo to już będzie cięcie kosztów na całego, sama wanna przemysłowa do 4-5l na 80khz to koszt ponad $1k i to u Chińczyka w detalu z tego co zdarzyłem się zorientować

tu masz fajny materiał co prawda dotyczy jakich środków stosować do mycia ale można trochę wniosków wyciągnąć
https://thevinylpress.com/app/uploads/2 ... Master.pdf

przykładowe piezo na 80w, koszt $360 od sztuki, dla scenariusza 5L trza liczyć takich 3 więc 3x80W zasilacz, kosztowność już masz 5kpln, a gdzie reszta?
https://www.americanpiezo.com/images/st ... z_rev1.pdf

powiem tak, no nie wiem czy to taniej wyjdzie niż taki Degritter hmm w w/w budżecie to tylko 40khz zatem i tutaj niekoniecznie musi wyjść taniej ale na lepiej duża szansa względem wanien gotowych z Chin
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ