Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 261
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#1

Post autor: kraf101 »

Kupiłem wannę ultrasonic i teraz rozmyślam jak tu wyprać winyle. Jest masa patentów w necie na kręciołę, ale nic do kupienia ... aż dziwne nie. Jeden robi coś takiego, ale chce jakieś setki monet, więc zakupiłem silniczek na allegro i zacząłem rysować osobiście. Silniczek jest niestety AC230V, ale nic podobnego za rozsądne pieniądze, nie znalazłem.
Wyszło mi, że najprościej jest skorzystać z pleksi 5mm i 15mm, zamówić wykonanie elementów i posklejać.
Poza standardowymi cięciami, trzeba tylko zrobić 2 dwa elementy to co zwymiarowane i jeden z dziurą fi 12mm na wirnik.
Do mocowania płyt chcę zastosować gumowe korki laboratoryjne.
Więc pytanie, czy ktoś coś takiego robił i czy takie coś będzie satysfakcjonująco działać. Na YT sporo osób się chwali swoimi patentami, ale jedno pochwalić się na filmiku, a użycie w praniu, to może być co innego.
Jakby kto bardziej praktykujący inżyniersko, rzucił okiem to było by fajnie.
PS: Wydaję mi się, że po stronie silnika, może być zbyt ciężko i może trzeba tam dać dłuższą płaszczyznę zewnętrzną, żeby się lepiej klinował na obudowie wanny.
PS1: Chodzi mi jeszcze po głowie, że warto zrobić do tego pokrywę, żeby ograniczyć smród izopropanolu.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z usługami plexi cięcia, gięcia, wiercenia i rżnięcia ? I jakieś namiary ?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#2

Post autor: Merrick »

:clap: :clap: :clap: Ja posiadam myjkę ultradźwiękową robioną przez kogoś z Gdańska i w sumie jest OK ale brakuje mi sinika do obracania płyt w wannie dlatego będę trzyma kciuki za rozwój projektu. Może z niego skorzystam :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1886
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#3

Post autor: Jaculek »

kraf101 pisze:
27 paź 2021, 22:50
Do mocowania płyt chcę zastosować gumowe korki laboratoryjne.
Pomyślałeś o ochronie labela?
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 261
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#4

Post autor: kraf101 »

Jaculek pisze:
28 paź 2021, 13:03
kraf101 pisze:
27 paź 2021, 22:50
Do mocowania płyt chcę zastosować gumowe korki laboratoryjne.
Pomyślałeś o ochronie labela?
Motor kręci z prędkością 2,5-3 rpm. Na YT co widziałem, to raczej nie chlapie i nie robią ochrony lejbeli.
Zawsze można dorobić krążki ochronne i wsadzać na lejbel.
https://youtu.be/D_zHgF7bJGo
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#5

Post autor: Merrick »

Gdy wolno się obraca ( bardzo wolno) to rzeczywiście nie chlapie na label
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjka ultradźwiękowa (kręcioła).

#6

Post autor: darkman »

Krótko: chlapie!

Dłużej: nie chodzi o samo chlapanie stricte lecz o ściekanie i zalewanie, jak również nierównomierność kondensacji oparów środków lotnych użytych do mixtury.
Inna jest wilgotność i kondensacja dla płyt zewnętrznych, a inna w obszarze między płytowym z rysunku kolegi.
Inna jest stabilność obrotów silniczka przy starcie, pracy i wyhamowywaniu rożna. Przy tanim silniczku, trudno mówić o jakiejś periodyczności wskazanych parametrów.

Nieco inne też warunki panują przy wyjmowaniu płyt do suszenia czy też zdejmowaniu już wysuszonych. Bywa, że jakaś kropla "błądząca" wyłamuje się z teorii opisywanej na forach przez teoretyków i niszczy label dowodząc racji praktyków.
Typowy ale wymowny przykład powyższych to label tzw polski: czerwony, niebieski, gdzie już sam wilgotność może spowodować zanieczyszczenie danej porcji mikstury oraz trwałe zacieki na label.
Zacieki (potencjalne) podlegają zresztą wielu parametrom. Zbyt wielu, by je nawet opisywać. Po co więc wyłamywać otwarte drzwi? Lepiej i bezpieczniej przewidzieć osłony już na etapie projektowania.

Długo (wersja dla wytrwałych):.. no nie chce mi się :) , technika osłaniania label jest znana, lubiana i stosowana = bezpieczna. Tyle.
Warto to rozważyć.

@kraf101, na forum masz ładnych kilka wątków w których są opisane kwestie bezpośrednio związane z postawionymi pytaniami. Znajdziesz bez problemu. Parę osób też budowało swoje myjki i to w kilku wersjach uwzględniających błędy poprzednich wersji.
ODPOWIEDZ