Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#1

Post autor: Quarter »

Pomyślałem, że ,na fali odratowania CD Grundiga 5200 po bolesnym transporcie InPostu, trzeba ciągnąć temat DIY i zrobić w końcu podstawki pod moje nowe NAMCO NSZ-333. Poza tym - jak zacznę wątek to będę musiał je zrobić, bo będzie wstyd :oops:

Pacjentki wyglądają tak (i będą stały na tymże drewnianym starym parkiecie)

Obrazek

Ich wymiary to 32 szer/27 głęb bez maskownic/56 wys. Waga 15kg sztuka

Siedzę na kanapie lub w uszaku podczas odsłuchu - przyjmijmy, że to kanapa i uszy wędrują gdzieś na 85-90 cm od podłogi. Od jakiegoś czasu podstawiłem pod przody mniej-więcej 4-5cm śruby z podkładkami (pozostałość po meblach IKEA), więc mam kolumny odchylone do tyłu i tweetery celują praktycznie na odpowiednią wysokość. Tył opiera się po prostu o podłogę.

Co chcę osiągnąć? Lepszą kontrolę basu + podciągnięcie sopranów, których nadal jakby ciut mi mało, choć zależy to od źródła (Tidal gorzej, CD lepiej) i jakości nagrania. Jakoś nie wydaje mi się, żeby wzmacniacz był ciemny. Kolumny na pewno są ciepłe i krew nie leje się z uszu w żadnej sytuacji. W kolumnach podkręciłem regulatory sopranów na maksa, treble we wzmacniaczu jeszcze nie ruszyłem. Może nic z tymi sopranami nie osiągnę (i dalej będzie fajnie), ale może coś się uda. Dodatkowy cel - lekki lansik, zabawa z drewnem jako odstresowywacz (turbo-potrzebny) i frajda.

Całość ma być z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Projekt jest mega-budżetowy czyli użyję tego co mam w piwnicy - jakieś dwie duże, dość ciężkie płyty (paździerz?) o grubości 2-3cm, coś tam jeszcze się znajdzie.

Bardziej niż o technologię chodzi mi teraz o ideologię. Otóż do głowy przychodzą mi dwa rozwiązania:

a) Klasycznie czyli podnieść je o mniej więcej wysokość winyla (ca 33-35cm), ustawić praktycznie prostopadle do podłogi (minimalnie potem podnieść może standy z przodu na kolcach).

Przykład:

Obrazek

LUB

b) Zostawić je nisko z wyraźnym odgięciem do tyłu - czyli w sumie podnieść je o góra 15-20cm.

Przykład:

Obrazek

Obrazek

W obu wersjach planuję jakieś kolce i - ewentualnie kiedyś - granity na podłogę.

Jakie są Wasze doświadczenia, przemyślenia? Jak zawszę - z góry dzięki za podpowiedzi :clap:
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#2

Post autor: Quarter »

W końcu powstały moje koszmaronki ;) Są....obrzydliwe, muszę przyznać. Najdroższa po ujrzeniu ich w salonie z trudem pohamowała naturalną reakcję fizjologiczną. Wcale jej się nie dziwię. Wyglądają tak:

Obrazek

Idea była taka, aby nie wydać ani złotówki, wykorzystując tylko to, co znajdę w garażu i piwnicy. Niestety, wszystko co znalazłem to dwie płyty paździerzowe i podstawowe narzędzia oraz dwie puszki lakieru i rolkę białej folii do oklejania mebli.

Z procesu kreacji mogę tylko powiedzieć, że jak tylko środki pozwolą to kupuję stołową piłę tarczową - 90% czasu zajęło mi cięcie tych cholernych paździerzy piłką ręczną. Można to było ogarnąć w 10 minut za pomocą tarczówki. Dodatkowo cięcia wyszły nierówno i po sklejeniu boki wymagają potęznego wyszlifowania lub pracy pilnikami w celu wyrównania - odpuściłem, brak narzędzi i czasu. W efekcie próba oklejenia podstawy i półki białą folią do oklejania mebli spaliła na panewce - wyglądało to fatalnie. Machnąłem ręką, op********m całość lakierem, wkręciłem "bieda-kolce" w postaci zwykłych śrub do drewna (chodziło mi bardziej o pochylenie kolumn lekko do tyłu niż jakąś wybitną separację od podłoża), nakleiłem znalezione w szafie plasterki czegoś w stylu blue-tac, wsadziłem NAMCO na górę i puściłem CD-ka...

COŚ N-I-E-S-A-M-O-W-I-T-E-G-O :!: :!: :!: Jakbym wymienił sprzęt na dwie półki lepszy!!! Powróciły wysokie, gałka treble we wzmacniaczu wróciła do punktu "0". Bas się zdyscyplinował - nadal jest go dużo, ale kontrola mocno na plus. Scena poszerzona, poszła w boki i do góry. Obłęd!

Posadziłem Najdroższą w punkcie odsłuchowym, puściłem kilka płyt. Posłuchała i mówi tak: "jak już odbijemy się finansowo, to nie wiem jak będziesz musiał mnie przekonywać, że jednak potrzebujemy upgrade'u systemu".

Cały ten post jest w sumie nie o podstawkach DIY (bo wyszły okropnie), ale o tym co potrafią zrobić z całkiem przyzwoitych, ale jednak budżetowych kolumn napędzanych całkiem przyzwoitym, ale budżetowym wzmacniaczem. Naprawdę, różnica jest kolosalna. Myślę, że nie ma na świecie takiego interkonekta czy kabla głośnikowego, który dałby taki skok jakościowy w odsłuchu jak te paździerzowe podstawki.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#3

Post autor: kukiz 30 »

Quarter pisze:
27 kwie 2021, 11:00
W końcu powstały moje koszmaronki ;) Są....obrzydliwe, muszę przyznać. Najdroższa po ujrzeniu ich w salonie z trudem pohamowała naturalną reakcję fizjologiczną. Wcale jej się nie dziwię. Wyglądają tak:

Obrazek

Idea była taka, aby nie wydać ani złotówki, wykorzystując tylko to, co znajdę w garażu i piwnicy. Niestety, wszystko co znalazłem to dwie płyty paździerzowe i podstawowe narzędzia oraz dwie puszki lakieru i rolkę białej folii do oklejania mebli.

Z procesu kreacji mogę tylko powiedzieć, że jak tylko środki pozwolą to kupuję stołową piłę tarczową - 90% czasu zajęło mi cięcie tych cholernych paździerzy piłką ręczną. Można to było ogarnąć w 10 minut za pomocą tarczówki. Dodatkowo cięcia wyszły nierówno i po sklejeniu boki wymagają potęznego wyszlifowania lub pracy pilnikami w celu wyrównania - odpuściłem, brak narzędzi i czasu. W efekcie próba oklejenia podstawy i półki białą folią do oklejania mebli spaliła na panewce - wyglądało to fatalnie. Machnąłem ręką, op********m całość lakierem, wkręciłem "bieda-kolce" w postaci zwykłych śrub do drewna (chodziło mi bardziej o pochylenie kolumn lekko do tyłu niż jakąś wybitną separację od podłoża), nakleiłem znalezione w szafie plasterki czegoś w stylu blue-tac, wsadziłem NAMCO na górę i puściłem CD-ka...

COŚ N-I-E-S-A-M-O-W-I-T-E-G-O :!: :!: :!: Jakbym wymienił sprzęt na dwie półki lepszy!!! Powróciły wysokie, gałka treble we wzmacniaczu wróciła do punktu "0". Bas się zdyscyplinował - nadal jest go dużo, ale kontrola mocno na plus. Scena poszerzona, poszła w boki i do góry. Obłęd!

Posadziłem Najdroższą w punkcie odsłuchowym, puściłem kilka płyt. Posłuchała i mówi tak: "jak już odbijemy się finansowo, to nie wiem jak będziesz musiał mnie przekonywać, że jednak potrzebujemy upgrade'u systemu".

Cały ten post jest w sumie nie o podstawkach DIY (bo wyszły okropnie), ale o tym co potrafią zrobić z całkiem przyzwoitych, ale jednak budżetowych kolumn napędzanych całkiem przyzwoitym, ale budżetowym wzmacniaczem. Naprawdę, różnica jest kolosalna. Myślę, że nie ma na świecie takiego interkonekta czy kabla głośnikowego, który dałby taki skok jakościowy w odsłuchu jak te paździerzowe podstawki.
Za inwencję artystyczną daje 6👍. A tak na poważnie to najważniejsze że poprawiły jakość odsłuchu. A wygląd to kwestia gustu. Brawo!!!
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Można było zrobić lepsze z tej ilości materiału. Plyta na dół, płyta na górę, a miedzy nie dwie listwy ucięte po skosie i złożone w krzyżak. Jest i funkcjonalność i wygląd i połowę mniej cięcia. :geek:
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#5

Post autor: Quarter »

zbyszek1982 pisze:
27 kwie 2021, 13:32
Można było zrobić lepsze z tej ilości materiału. Plyta na dół, płyta na górę, a miedzy nie dwie listwy ucięte po skosie i złożone w krzyżak. Jest i funkcjonalność i wygląd i połowę mniej cięcia. :geek:
Pewnie tak, ale kusiło mnie pobawienie się z tymi małymi kwadracikami :) I zależało mi na zwiększeniu wagi, stąd podstawa jest z 3 płyt sklejonych razem, a góra z 2. Gdyby miał robić jeszcze raz, to pewnie na dół poszłyby 4-5, a na górę ze 3.

Jak coś drgnie w finansach to poszukam przyzwoitych, ciężkich płyt/desek i kupię piłę i parę narzędzi do drewna. Chodzi za mną pomysł zrobienia kilku wzorów podstawek z drewna i wprowadzeniu tego na rynek w rozsądnych pieniądzach. Przyznaję, że efekt brzmieniowy mnie powalił - liczyłem, że trochę się poprawi vs stojące na podłodze, lekko odchylone do tyłu kolumny, ale nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. Potwierdza się koncepcja, że czasami największe zmiany w jakości dźwięku można uzyskać zmieniając ustawienie sprzętu i/lub poprawiając akustykę pokoju.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#6

Post autor: Myszor »

A tak mnie się skojarzyło :lol:
Załączniki
b.jpg
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#7

Post autor: Quarter »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 794
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#8

Post autor: Cichy5000 »

Jak wiecie szukałem podstaw granitowych pod kolumny znalazłem i zamówiłem... ;)
Może komuś się przyda:
https://www.olx.pl/d/oferta/stand-stoja ... kcJY0.html

Dodam tylko, że tu kupiłem za 1/3 ceny jaką chciał lokalny kamieniarz :shock:
Ostatnio zmieniony 18 paź 2022, 17:38 przez Cichy5000, łącznie zmieniany 1 raz.
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 794
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#9

Post autor: Cichy5000 »

Quarter pisze:
27 kwie 2021, 13:48
Chyba źle wrzuciłem sory ;) może Wojtek gdzieś przerzuci.
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Rudinho
Posty: 596
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#10

Post autor: Rudinho »

Dzięki za cynk. Miałem szukać w Rzeszowie zakładu kamieniarskiego ale za tyle to raczej nikt mi nie zrobi, więc znajdę sobie jakiś wymiar i zamówię.

Cichy5000 - bohater na jakiego nie zasługujemy ;)
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Accuphase E-303 // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 794
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#11

Post autor: Cichy5000 »

Rudinho pisze:
18 paź 2022, 18:31
Cichy5000 - bohater na jakiego nie zasługujemy ;)
:lol: cala radość, że mogłem pomóc

Dodam jeszcze tylko, że Pan Rafał mega gość obiecał, że zrobi do końca tygodnia a właśnie dostałem wiadomość, że jutro wysyłka :dance:
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Rudinho
Posty: 596
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#12

Post autor: Rudinho »

Ja właśnie mierzę gabaryty pod moje Focale. Byłem ostatnio w rzeszowskim Nautilusie i dali mi namiar na zakład kamieniarski, gdzie robili swoje podstawki za bagatela 500 zł... Różnica chyba tylko taka, że brzegi były frezowane. No i może ciut grubsze, choć pewności nie mam.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Accuphase E-303 // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 794
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#13

Post autor: Cichy5000 »

Ja za swoje 35x25x3cm zapłaciłem 230zł z wysyłką napisz, że z forum może będzie rabat ;)
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Rudinho
Posty: 596
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#14

Post autor: Rudinho »

Dobra cena. Ja potrzebuję 32x35 cm. Za takie na allegro krzyczą 6,5 stówki... Może trochę ładniejsze niż te zaproponowane przez Ciebie (frez, połysk) ale chyba nie ma sensu płacić za to 3 razy więcej.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Accuphase E-303 // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4698
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Podstawki (standy) pod duże kolumny - dylemat

#15

Post autor: Mawis »

Ja jeszcze gdzieś na allegro widzialem w cenie do 50 zeta jako kwadratowy kamien do pizzy. Tez sie nada. ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ