Wzmacniacz lampowy RS

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Wzmacniacz lampowy RS

#1

Post autor: decu »

Na kanale youtubowym "Reduktor Szumu" pojawił się projekt wzmacniacza lampowego w wersji do samodzielnego montażu.
Jego budowę omówiono w odcinkach:


Oczywiście przed oceną wypadałoby sprzętu posłuchać ( :o ), ale chciałbym zapytać osoby zorientowane w technologicznych niuansach budowy tego typu urządzeń- hit czy kit?
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#2

Post autor: Merrick »

No właśnie. Też mnie to intryguje
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#3

Post autor: chudy_b »

Co do jakości projektu się nie wypowiem. Z pewnością wygląda schludnie w przeciwieństwie do chińskich kitów. Wydaje się że załączone elementy też są porządne. Myślę czy by sobie tego nie poskładać.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#4

Post autor: darkman »

Wygląda dość fajnie. Mam podobną konstrukcję w układzie SE na PCL 82 od MISSE w domu, moc jakoś w przedziale 3-5W. Bardzo przyjemna w odbiorze (opisany na forum w dziale giełdy).
BTW, mam 'ta książka' :) I też polecam kolegom zainteresowanym konstrukcjami lampowymi. (tzw)Wszystko fajnie opisane, a przede wszystkim pojęcia podstawowe i topologia działania układów. Będzie wiadomo o czym się mówi (bo najczęściej czytane wypowiedzi u nas to jakże nośne :nie lubię/lubię lampy).
Fajna pozycja to również "Lampy elektronowe".
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#5

Post autor: BlackDevil »

Tak książki są bardzo ok sam z nich korzystam ,natomiast konstrukcja samego kitu dość standardowa jak z resztą wszystkie tego typu .
Byłem zdziwiony tą regulacją tonów normalnie się jej nie stosuje powinien być Direct , lecz wyjaśnienie jest proste kit sprzedawany jest bez traf wyjściowych a to one jako element końcowy są drugim najważniejszym elementem wzmacniacza regulacją tonów zamaskujemy niedoskonałość konstrukcji tu dzież elementów w niej użytych :) . Nie zmienia to faktu , że jest to fajny kit dla początkującego konstruktora diy no i cena też ok.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#6

Post autor: darkman »

Ano. Społeczeństwo lubi widzieć gałkologię tudzież przyciskologię. Podnosi to pozornie wartość mniemanologiczną projektu. :lol: Sam potencjometr Vol wygląda zbyt skromnie.
Regulację tonów można wszak pominąć.
Co do standaryzacji to należy ją uznać za pozytyw. Zdecydowana większość układów na rynku to rozwiązania znane od dawna i te właśnie cieszą się największym powodzeniem u amatorów DIY.
Osobiście współczesnych konstrukcji na wskroś autorskich, jakoś nie spotkałem. Na ogół to rozwiązania pewnego układu w których chodzi o coś innego. Właśnie o poprawne rozwiązanie. I fajnie. Świetne hobby.
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#7

Post autor: BlackDevil »

darkman pisze:
12 maja 2018, 09:40
Co do standaryzacji to należy ją uznać za pozytyw.
100% zgodności trzeba jeszcze namotać trafo i projekt nie będzie ustępował jakością brzmienia od konstrukcji za kilka tyś PLN.
Załączniki
Przykładowe Trafo 2,5K do rdzenia na blaszkach 0,02mm
Przykładowe Trafo 2,5K do rdzenia na blaszkach 0,02mm
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#8

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze:
12 maja 2018, 09:40
Regulację tonów można wszak pominąć.
No właśnie nie bardzo. Ten układ tłumi sygnał o jakieś 20dB. Więc żeby nie przesterować końcówki, trzeba by zastosować dzielnik napięcia między stopniami, co poniekąd nie ma sensu. Alternatywnie, można obejść pierwszy stopień pre z korektą tonów, ale wtedy może być problem z wysterowaniem końcówki, i rodzą się jeszcze inne problemy, bo się faza obróci.

Sam projekt fajny. Muszę obejrzeć drugi odcinek.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#9

Post autor: darkman »

Drugi już komercyjny w zasadzie o produkcie, ale warto w sumie.
No tak myślałem, że chyba wystąpią problemy do rozwiązania przy pominięciu. Poprawianie skończonego. Nie ma to zatem sensu, ale też mnie zawsze zaskakuje kombinowanie z regulacją tonów miast pójścia wyżej i prościej czyli direct, ot co.
Oczywiście to gotowy kit projekt do złożenia i nie ma co kombinować.
Hm.. gdyby to była flaszka, to by się wbiło korek na max i po sprawie :)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#10

Post autor: zbyszek1982 »

Ja się w swoim dziadku borykałem z sekcją korekty tonów, chciałem ją pominąć na różne sposoby. Ostatecznie stanęło na tym, że najpierw zamodelowałem całość w komputerze z nieco innymi wartościami elementów, a następnie już metodą eksperymentów doszedłem do płaskiego przebiegu wzmocnienia dla pokręteł w położeniu zerowym.

Problemy z takimi układami zaczynają się w momencie kiedy potencjometry mają pewien rozrzut wartości w ramach swojej tolerancji, i do tego przebieg logarytmiczny odbiegający od idealnego. Wtedy zaczynają się dziać cuda i tylko ręczne dobieranie elementów jest w stanie wyprostować sytuację.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#11

Post autor: darkman »

Finalnie, rozwiązałeś problem czy zostawiłeś na oryginał?

Mam problem podobnej natury, bo okropnie chciałem skompilować sobie Dynaco ST-70 na oryginalnych elementach (choć nowych i współczesnych), jednak trafa głośnikowe w oryginale są po $190 szt., a gdzie reszta? No i trochę mnie to zastopowało w zapędach. Jeszcze rozważałem nawinięcie tych trafo lub zamówienie gotowych o potrzebnych parametrach, ale to już nie bedzie otyginał tylko tzw. 'ST-70 nadwislańskie', a tego chciałem właśnie uniknąć. dodatkowo jeszcze zdobycie oryginalnej siatki osłonowej (brzydak jak noc) graniczy z cudem. Czasem zbyt wiele kombinacji nie ma sensu.
Choć nawet znalazłem producenta płytki ST-70 gdzieś w Serbii.. czyli bez konieczności ciągnięcia z US.
Eh.. kiedyś wrócę do tego projektu. Zapewne, bo żal mi czasu i trudu jaki poświęciłem na rozkminienie zagadnienia.
Awatar użytkownika
dmgary
Posty: 19
Rejestracja: 23 kwie 2021, 08:44
Gramofon: Technics SL-Q202
Lokalizacja: Kraków

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#12

Post autor: dmgary »

:) Wykopię stary temat...

Wzmacniacz został zmodyfikowany przez autora, jest teraz wersja MkII.(po lifcie :) )

https://www.youtube.com/watch?v=OftAxOn5GSY
Od przyszłego tygodnia powinny być osiągalne kit'y.

Zastanawiam się czy nie poskładać tego wzmacniacza, bardzo mnie ciekawi jak to brzmi.
"Słuchanie muzyki z płyt winylowych wymaga pewnej uwagi, zatrzymania się na chwilę, celebracji."
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#13

Post autor: zbyszek1982 »

dmgary pisze:
07 maja 2021, 21:48
brzmi.
Lepiej poskładać klona Audio Note OTO SE.
Wyjdzie w porównywalnych pieniądzach a gra nieporównywalnie lepiej.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 252
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Wzmacniacz lampowy RS

#14

Post autor: kraf101 »

dmgary pisze:
07 maja 2021, 21:48
Zastanawiam się czy nie poskładać tego wzmacniacza, bardzo mnie ciekawi jak to brzmi.
Jak masz na zbyciu 1,5-2k monet, to brzmi bardzo ładnie, a prezentuje się jeszcze ładniej i warto.
I Jeszcze dodam, że różne lampy bardzo różnie i słyszalnie grają, więc nie wiem czy kupienie od razu najlepszych(najdroższych) nie będzie rozwiązaniem sumarycznie najtańszym (ew. kupienie dwóch kompletów typu "naj", dla posłuchania różnicy).
ODPOWIEDZ