WEGA P550 / Lever

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

WEGA P550 / Lever

#1

Post autor: czarniakrps »

Dzień dobry,

Otrzymałem w spadku model WEGA P550, przy przekazaniu otrzymałem jedynie informację, że przycisk przesuwny podniesienia ramienia, nie działa.

Obrazek

Poza tym, gramofon działa bez problemu. Mechanizm ramienia, nie opuszcza się za szybko, igła trafia w punkt.
W związku z tym, że mieszkam dość daleko od większego miasta i w mojej najbliższej okolicy nie ma żadnego serwisu , chciałbym się poradzić, czy można użytkować gramofon, czy jednak wstrzymać się i zlecić naprawę.

Dotarłem do schematu SONY PS-T25, jednak wolałbym sam nie ingerować.

Dziękuje za odzew.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: WEGA P550 / Lever

#2

Post autor: Regsoft »

w mojej najbliższej okolicy nie ma żadnego serwisu
Na wszelki wypadek lepiej pisać dokładnie gdzie się mieszka bo czasem okazuje się, że jakiś doświadczony forumowicz mieszka niedaleko ...
przycisk przesuwny podniesienia ramienia, nie działa
Jaki dokładnie jest objaw? Dźwignia chodzi luźno i nic nie zmienia, dźwignia nie daje się przekręcić itd ...
czy można użytkować gramofon
Jeśli automat działa to oczywiście można.
wolałbym sam nie ingerować
Bywa, że ta ingerencja jest dosyć banalna. Winda podnoszona jest albo wodzikiem mechanizmu od automatu albo wodzikiem od dźwigni z przodu. Ten wodzik to raptem kilka ruchomych elementów połączonych bolcami z zawleczkami lub śrubami. Jeśli ktoś nie złamał niczego próbując zrobić coś na siłę albo nie pogubił elementów to naprawa/przesmarowanie/prawidłowe złożenie itd. to nie jest jakaś technologia kosmiczna. Wystarczy odkręcić pokrywę i dobrze się przyjrzeć jak to powinno się ruszać. Schemat niewiele mówi ...
czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

Re: WEGA P550 / Lever

#3

Post autor: czarniakrps »

Na wszelki wypadek lepiej pisać dokładnie gdzie się mieszka bo czasem okazuje się, że jakiś doświadczony forumowicz mieszka niedaleko ...
Przepraszam najmocniej, Tomaszów Lubelski woj. Lubelskie
Jaki dokładnie jest objaw? Dźwignia chodzi luźno i nic nie zmienia, dźwignia nie daje się przekręcić itd ...
Dźwignia przesuwa się lewo prawo, w połowie odcinka od dźwigni do zawiasu gramofonu słychać ruch pod obudową.
Bywa, że ta ingerencja jest dosyć banalna. Winda podnoszona jest albo wodzikiem mechanizmu od automatu albo wodzikiem od dźwigni z przodu. Ten wodzik to raptem kilka ruchomych elementów połączonych bolcami z zawleczkami lub śrubami. Jeśli ktoś nie złamał niczego próbując zrobić coś na siłę albo nie pogubił elementów to naprawa/przesmarowanie/prawidłowe złożenie itd. to nie jest jakaś technologia kosmiczna. Wystarczy odkręcić pokrywę i dobrze się przyjrzeć jak to powinno się ruszać. Schemat niewiele mów
Spróbuję w miarę możliwości dostać się pod obudowę.Mam wydrukowaną całą instrukcję w formacie A4 od SONY PS-T25.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: WEGA P550 / Lever

#4

Post autor: Regsoft »

czarniakrps pisze:
08 sty 2023, 12:02
Spróbuję w miarę możliwości dostać się pod obudowę
Zdejmij talerz i pokrywę. Zabezpiecz ramię. Odwróć (sam z reguły kładę gramofon na odwróconym stołku z nogami podbitymi filcem). Odkręć pokrywę. Sprawdź czy coś nie wypadło. Popatrz. Przemyśl. Delikatnie poruszaj. Sprawdź czy coś się nie odkręciło, nie zablokowało, nie brakuje, nie zostało dziwnie skręcone. Może i nic nie zobaczysz ale warto spróbować. To nie są jakieś skomplikowane urządzenia a i jakaś wiedza zawsze się przyda ...

Nie zapomnij cyknąć i zamieścić fotki z wnętrza. Czasem potrafi się znaleźć posiadacz tego samego modelu który zauważy różnicę do swojego gramofonu.
czarniakrps pisze:
08 sty 2023, 12:02
Mam wydrukowaną całą instrukcję
OK. Choć specjalnie raczej Ci się nie przyda. Zasady działania tam nie znajdziesz ...
czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

Re: WEGA P550 / Lever

#5

Post autor: czarniakrps »

Zdemontowane, sprawa wygląda tak, na pierwszy rzut oka, nic tam nie brakuje.


Wygląda to w ten sposób.

Obrazek

Obrazek

Zaznaczony w kółku punkt to miejsce "połączenia" ruchomego, ramienia od dźwigni z płytką ruchomą.
Pod tą płytką widać dół śruby od regulacji wysokości ramienia z tego co wyczytałem.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: WEGA P550 / Lever

#6

Post autor: Regsoft »

czarniakrps pisze:
08 sty 2023, 13:21
na pierwszy rzut oka, nic tam nie brakuje.
To dobrze.

Zerknij też na to:

czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

Re: WEGA P550 / Lever

#7

Post autor: czarniakrps »

Dzięki wszystkim za pomoc.
Naprawa wykonana.

W skrócie, przyczyna leżała głównie po stronie starego smaru w mechanizmie windy oraz luźnego ramienia manualnego podnoszenia windy ( luźna śruba ).
Smar wymieniony na 500.000 cts zgodnie z poradnikiem viewtopic.php?f=64&t=11685 Dzięki Panowie.

Druga sprawa poprzedni właściciel nie mógł doprecyzować kiedy zakładano nową igłę.
Przesyłam zdjęcia:
Obrazek


Moje pytanie czy wkładka w trakcie grania nie jest za nisko ? Dodam, że ramię poziomowane, nacisk ustawiony na 1.7 zgodnie z zaleceniami.
Czy może być to objaw zużytej igły?
Przesyłam również zdjęcie ze zbliżeniem.

Obrazek

Obrazek

Dziękuje !
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1355
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: WEGA P550 / Lever

#8

Post autor: Jozi »

Jak patrzę na ostatnie zdjęcie to według mnie igła jest krzywa. Nie wiem czy masz ustawianie antyskatingu, obstawiam, że tak.
Nie wiem jaką masz wiedzę, zawsze można poczytać, obstawiam że był źle ustawiony, igła jest wykrzywiona na zewnątrz( tak przynajmniej na fotce wygląda).
https://voiceshop.pl/pl/n/36
Zdecydowanie bym ją wymieniał, tym bardziej jak będziesz kupował nowe płyty.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

Re: WEGA P550 / Lever

#9

Post autor: czarniakrps »

Dziękuje za odpowiedź, tak jest ustawienie antyskatingu.
Pozostaje mi zacząć szukać igły pod wkładkę Audio Technica AT70K .
Po założeniu ustawię wszystko od nowa i będę sugerował się poradnikiem , który podesłałeś.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1355
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: WEGA P550 / Lever

#10

Post autor: Jozi »

czarniakrps pisze:
22 sty 2023, 09:46
Dziękuje za odpowiedź, tak jest ustawienie antyskatingu.
Pozostaje mi zacząć szukać igły pod wkładkę Audio Technica AT70K .
Po założeniu ustawię wszystko od nowa i będę sugerował się poradnikiem , który podesłałeś.
Tak na szybko z szablonem :)
https://allegro.pl/oferta/atn71-igla-gr ... 6560701768
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: WEGA P550 / Lever

#11

Post autor: Regsoft »

czarniakrps pisze:
22 sty 2023, 09:46
Pozostaje mi zacząć szukać igły pod wkładkę Audio Technica AT70K
To całkiem przyzwoity gramiak ze słabą, zupełnie podstawową wkładką.
O jakości nowych igieł zastępczych do tej wkładki nawet szkoda pisać.
Sugerowałbym wymianę całej wkładki.
Ale to już temat na inny dział.
czarniakrps pisze:
22 sty 2023, 09:46
ustawię wszystko od nowa
To jest Soniacz PS-T25. Nie baw się w szablony. Ustaw 49mm zgodnie z instrukcją.

Sony 49mm.jpg
czarniakrps
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2022, 20:22

Re: WEGA P550 / Lever

#12

Post autor: czarniakrps »

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Przyszłościowo jaka wkładka byłaby warta uwagi ?

https://allegro.pl/oferta/ortofon-om-5e ... bEQAvD_BwE

Im dalej w las tym zabawy więcej, okazuje się, że podpora windy jest pęknięta przy mocowaniu na trzpień windy ( dokręcany imbusem).
Szukałem czy nie ma gdzieś zamiennika, ale niestety, pozostaje próba naprawy.

Obrazek
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: WEGA P550 / Lever

#13

Post autor: Regsoft »

czarniakrps pisze:
22 sty 2023, 14:40
Przyszłościowo jaka wkładka byłaby warta uwagi ?
Określ budżet i startuj z pytaniem w odpowiednim wątku zakupowym ...
Przyjmij 250 zł za minimum ...
czarniakrps pisze:
22 sty 2023, 14:40
pozostaje próba naprawy.
Można śmiało kleić. To nie jest narażone na obciążenie ...
ODPOWIEDZ