Sony TTS-8000 wraz z nadwoziem ...

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sony TTS-8000 wraz z nadwoziem ...

#1

Post autor: Regsoft »

Sądzę, że może być przydatny wątek dotyczący napędu Sony TTS-8000 wraz z osprzętem.

Na dobry początek zacznę od znanych mi informacji na temat oryginalnych plint Sony przeznaczonych do tego napędu, które obiecałem opisać w innym wątku: viewtopic.php?p=389488#p389488

Można je umownie podzielić na trzy grupy.

Pierwsza grupa to dwie "oficjalne" plinty TB-1000 i TB-2000, którymi Sony chwaliło się na ulotkach. TB-1000 (43000 jenów w 1977 roku) była przeznaczona pod jedno ramię, a TB-2000 (58000 jenów) pod dwa. Składały się z dwóch niezależnych części w kolorze czarnym. Górna z twardego, ciężkiego kompozytu mineralnego SBMC (Sony Bulk Mold Compound) wykończonego na błysk, a dolna ze sprasowanych warstw drewna w matowym wybarwieniu. Warstwy były wyrównane prowadnicami i rozdzielone gumowym zawieszeniem. Modelu TB-2000 ponoć wyprodukowano poniżej 150 sztuk (mają niewielką nalepkę z numerem seryjnym). Wraz z napędem i ramionami taki gramofon ważył prawie 50kg. Maksymalna efektywna długość ramienia to około 273 mm. W zestawie miały ręcznie wykonane pokrywy bez zawiasów, które w czasie gdy gramofon nie odtwarzał płyt opierały się na czterech gumowych krążkach, umieszczonych na plincie.

Sony TTS-8000 + TB-2000.jpg
Sony TB-1000.jpg
Sony TB-2000.jpg

Druga grupa to plinty umownie zwane "studyjnymi" różniące się wielkością i ilością ramion. Mimo, że plinty podobnie jak TB miały połączenie części matowej i błyszczącej były w całości wykonane z drewna. W zestawie nie miały pokryw, a charakterystyczny wygląd zapewniały im dodatkowe uchwyty. Część z nich miała z przodu pomarańczowy napis "TTS-8000 cabinet SAMPLE" co mogłoby świadczyć o tym, że były to nieoficjalne modele przedprodukcyjne.

Stu1.jpg
Stu2.jpg

Trzecia grupa to modele "odchudzone" zwane Resinamic Sound. Nazwa pochodzi od napisu na nalepce przyklejonej do plinty. Waga 12kg. Materiał SBMC. Jedno ramię. Różnice pomiędzy nimi dotyczyły koloru. Dostępne były w czerni i szarości. Wyposażone były w uchylną na zawiasach pokrywę.

Res1.jpg
Res2.jpg

Ponoć są to jedyne plinty do TTS-8000 produkowane przez Sony. Inne to już kunszt konkstrukcji indywidualnych producentów i hobbystów.

Zainteresowanych tym napędem oraz jego oprzętem zapraszam do uzupełniania tematu.
Sam dysponuję jedynie informacjami, które wyczytałem w sieci bo takiego sprzętu nie miałem i raczej mieć nie będę.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sony TTS-8000 wraz z nadwoziem ...

#2

Post autor: mrcnoos »

Dzięki za zebranie danych.
Trochę wersji tych plint faktycznie było. Nie wszystkie niuanse idzie wyłapałać ze zdjęć.
I jeszcze małe sprostowanie, bo obejrzałem tę plintę i..
Regsoft pisze:
05 wrz 2022, 00:39
...w całości wykonane z drewna.
To jest płyta wiórowa, rasowa i ciężka 8-)
Dolna część jest matowa z jakąś dziwną strukturą, a górna lakierowana na połysk.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony TTS-8000 wraz z nadwoziem ...

#3

Post autor: Regsoft »

mrcnoos pisze:
05 wrz 2022, 11:45
To jest płyta wiórowa, rasowa i ciężka
To miałem na myśli 8-)
ODPOWIEDZ