Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
drogba22
Posty: 34
Rejestracja: 16 lut 2022, 02:26

Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#1

Post autor: drogba22 »

Witam

Niedawno kupiłem gramofon Sony PS-LX310, nowa igła. Przedwzmacniacz to Dynavox TC-20.

Z gramofonu wychodzą dwa wtyki RCA - czerwony i biały oryginalne Sony.

Gdy podłączę czerwony do R, biały do L to lewy kanał gra wyraźnie głośniej i balans jest przesunięty, ale jak przełączę biały do R, a czerwony do L to balans jest po środku, ale kanały są źle - sprawdzałem na tym samym utworze na innym źródle.

Zmieniłem kabel od przedwzmacniacza, przełączałam kable ale bez skutku. Kable w gramofonie są na stałe ale poruszając nimi nic w dziweku się nie zmienia.

Czy coś mogę jeszcze sprawdzić czy zostaje wymiana wkładki, ewentualnie wymiana kabli w phono?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#2

Post autor: Regsoft »

drogba22 pisze:
04 mar 2022, 23:11
Sony PS-LX310
Ten starszy, kwarcowy T4P?
drogba22 pisze:
04 mar 2022, 23:11
przełączałam kable ale bez skutku
A próbowałeś polaryzację kabla od jednej z kolumn?
drogba22 pisze:
04 mar 2022, 23:11
zostaje wymiana wkładki
Najpierw wyciągnij igłę, poruszaj i włóż. Sprawdź czy jest różnica. Potem kabelki od wkładki. Poruszaj w pinach czy dobrze stykają ...
Zakładam, że kalibracja jest OK (poziom gramofonu itd.) ...
drogba22
Posty: 34
Rejestracja: 16 lut 2022, 02:26

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#3

Post autor: drogba22 »

Tak, starszy kwarcowy T4p. Kolumny są podłączone dobrze - inne źródła grają prawidłowo.

Igle wyciągałem i czyściłem - niestety bez zmian. Kabelki w pinach? Wyciągałem wkładkę T4p i zgasiłem bolce, bez skutku.

W T4p za wiele nie ma do kalibrowania - zmieniałem AS oraz nacisk igły w możliwym zakresie i bez zmian.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#4

Post autor: Wojtek »

Nie potrafię znaleźć wyjaśnienia dlaczego po zamianie kanałów stronami dźwięk jest OK poza tym że prawo jest w lewym itd.
Wydaje się to nielogiczne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drogba22
Posty: 34
Rejestracja: 16 lut 2022, 02:26

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#5

Post autor: drogba22 »

Miałem chwilkę czasu i pobawiłem się troszkę dokładniej. Nierówność grania kanałów zależy tez od płyty. Dla przykładu w krążku Whitesnake muszę dodać ok. 2db na kanał, ale na płycie Belafonte RCA już 6db.

Zamiana kanałów zmienia ta sytuacje ale ciagle nie jest dobrze. Zauwazylem ze w kanale którym gra ciszej jest lekki brum, a ten gramofon nie ma kabla uziemiającego.

W jaki sposób sprawdzić masę na wychodzących chinch przy wkładce T4p? Może tu tkwi problem.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#6

Post autor: Bacek »

Tak samo jak na nie t4p, miernik i od wtyczki do chinch na początek, chociaż to pewnie nic nie pokaże. Każdy pin gniazda powinien iść tylko do jednego punktu na jednym chinch (sygnał lub masa), sprawdzić rezystancję, powinna być zbliżona do zera. Przeczyść też dokładnie wszystkie styki jakimś alkoholem solidnym/czystym, wnętrza styków w kostce też, jakąś cienką wykałaczką czy cym tan się zmieści, nie na siłę z wyczuciem.

Zakładam że nie masz drugiej wkładki na testy?

A przewód na masę zawsze można sobie dorobić, na początek jakiś kabelek dotykający do metalowych części ramienia o ile tam jest elektryczne przejście z rurki do wnętrzności. Jak nie to już gorzej choć jeszcze nie niemożliwe.

Wg serwisówki widać że łatwo da się wyciągnąć masę na osobny kabelek.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
drogba22
Posty: 34
Rejestracja: 16 lut 2022, 02:26

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#7

Post autor: drogba22 »

Trochę się pobawiłem. Rozkrecilem dół, poprawiłem luty, ale nie widziałem żeby coś było z nimi nie tak. Dorobiłem kabelek do masy i podłączyłem pod przedwzmacniacz ale to nic nie dało. Na lewym kanale muszę odjąć 4db i wtedy jest dobrze. Odginalem styki wkładki i nie daje to żadnych zmian.

Myśle ze najlepiej będzie kupić jakaś sprawdzona wkładkę T4P i wykluczyć ten element. Na jakie wkładki patrzeć i czy jest szansa dostać coś do 100-150zl co będzie lepsze od tej XL-250g albo przynajmniej coś na testy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#8

Post autor: Wojtek »

drogba22 pisze:
13 mar 2022, 19:06
i czy jest szansa dostać coś do 100-150zl co będzie lepsze od tej XL-250g albo przynajmniej coś na testy.
Patrząc na allegro to za tyle dostaniemy jedynie gołe wkładki albo z wykrzywionymi igłami, więc musisz dozbierać do kieszonkowego albo pożyczyć od kogoś.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drogba22
Posty: 34
Rejestracja: 16 lut 2022, 02:26

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#9

Post autor: drogba22 »

A wkładka AT81CP z igła za 100 się nada ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS-LX310 - jeden kanał gra ciszej

#10

Post autor: Wojtek »

Będzie pasować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ