Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Yeltet
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:41

Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#1

Post autor: Yeltet »

Cześć, mam pewien problem. Zakupiłem Sony PS-LX5 po bardzo okazyjnej cenie jednakże z kilkoma mankamentami. Ogólnie zamysł był, że wezmę jak najtaniej i sobie odrestauruje. No i teraz jak mam go już u siebie to nasuwa mi się kilka pytań.

1. Do wymiany mam całą wkładkę i jestem ciekaw co mógłbym tu innego wsadzić oprócz oryginalnego XL-200. Coś co może by trochę podniosło go na jakości dźwięku. Myślałem nad jakimś Ortofon'em ale nie do końca się na nich znam i nie wiem który akurat będzie działać dobrze. Koszt jaki na to chce przeznaczyć to tak 250 zł choć nie ukrywam, że czym taniej tym lepiej :D

2. Czy ktoś się orientuję gdzie dorwę zawiasy do pokrywy?

3. Czy proces demontażu i ponownego montażu takiego urządzenia jest bardzo skomplikowany i laik sobie z tym poradzi? Chciałbym odnowić trochę obudowę bo jest delikatnie porysowana, a przede wszystkim brudna, oraz dodatkowo wymieniłbym chinche na jakieś lepsze.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#2

Post autor: Regsoft »

Yeltet pisze:
05 paź 2019, 23:54
Zakupiłem Sony PS-LX5 po bardzo okazyjnej cenie jednakże z kilkoma mankamentami
Te modele trafiają się w dobrej cenie bez większych mankamentów.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 5-172-3416
Yeltet pisze:
05 paź 2019, 23:54
jestem ciekaw co mógłbym tu innego wsadzić oprócz oryginalnego XL-200
Ta wkładka jest zintegrowana z headshell (koszyk mocujący do ramienia). Pasujący headhell uniwersalny Sony SH-151, który umożliwi instalację innej wkładki często przekracza koszt gramofonu a musisz go mieć. Czasem da się upolować w zestawie z wkładką. Przykładowo:
https://www.ebay.pl/itm/A-SONY-SH-151-S ... 3933831763
PS. Przyzwoicie grająca igła ND25E (te tanie ND15G na Allegro się nie nadają) pasująca do tej wkładki kosztuje od ok. 35 EUR w górę ...
Yeltet pisze:
05 paź 2019, 23:54
Czy ktoś się orientuję gdzie dorwę zawiasy do pokrywy?
Te same są m.in. w modelach Sony PS-T33, PS-X55 a i ludzie twierdzą, że pasują od Thorensów TD320/TD318/TD147.
Poluj na eBay ... niestety sprzedawane luzem potrafią kosztować powyżej ceny gramofonu ...
Yeltet pisze:
05 paź 2019, 23:54
Czy proces demontażu i ponownego montażu takiego urządzenia jest bardzo skomplikowany i laik sobie z tym poradzi?
Jeśli chcesz wyciągać bebechy aby polakierować plintę to takie banalne to nie jest. Rozkręć pokrywę z dołu, zerknij zadaj sobie samemu to pytanie.
W razie potrzeby mam w miarę przyzwoity skan instrukcji serwisowej ...

Nie zrozum mnie źle, ale to nie jest wysoka półka gramofonów Sony (choć to jeden z najlepszych z serii LX) i można je kupić za niewielkie pieniądze. W sprzęt z mankamentami najczęściej sens ma ładowanie się w przypadku modeli topowych ...
Yeltet
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:41

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#3

Post autor: Yeltet »

Super odpowiedź i bardzo pomocna :)

Tymi mankamentami są głównie te 3 rzeczy które wymieniłem, brak sprawnego Headshell'u (jak się teraz dowiedziałem), brak zawiasów i stan wizualny tak 3 na 5. Dałem za niego 100 zł więc wydaję mi się, że w ogólnym rozrachunku nie jest to duży wydatek, i taniej bym pewnie nie dorwał DD w którym w sumie największą kwestią do zmiany jest Headshell i będzie chulać.

Jest to mój dopiero drugi gramofon i wcześniej miałem PS-LX100 dlatego myślę, że ten LX5 jest jednak trochę lepszy :D
Regsoft pisze:
06 paź 2019, 00:37
Rozkręć pokrywę z dołu, zerknij zadaj sobie samemu to pytanie.
Ogólnie to robiłem to i właśnie zauważyłem, że jest tam trochę rzeczy, tak samo ciężko dostać się do Chinche, co myślałem, że będzie łatwiejsze. Jednakże wolałem spytać kogoś bardziej doświadczonego bo mogłoby się okazać, że to kwestia wykręcenia całości i przykręcenia spowrotem :)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#4

Post autor: Regsoft »

Yeltet pisze:
06 paź 2019, 11:01
brak sprawnego Headshell'u
Min. 150 zł za Sony SH-151 (nie pasuje typowe kątowe SME) ...
Yeltet pisze:
06 paź 2019, 11:01
brak zawiasów
Luzem trudno spotkać a ceny są zaporowe (150-250 zł) ...
Yeltet pisze:
06 paź 2019, 11:01
stan wizualny
Proste rozwiązanie: pogodzić się. Koszt = 0 zł :D

No i po czwarte: brak wkładki z igłą ...
Jeśli to miałoby w miarę fajnie zagrać to licz od 150 zł w górę ...
Yeltet pisze:
06 paź 2019, 11:01
taniej bym pewnie nie dorwał DD
Jak nie liczyć to po dodaniu tych 100 zł masz ponad 500 zł za wszystko.
A znaleźć fajny DD za 300 zł (czasem nawet z igłą) to nie jest jakiś wyczyn ...
Zerknij na giełdę forum albo wątek zakupowy gramofonów do 300 zł ....
viewtopic.php?f=59&t=14155
viewtopic.php?f=46&t=293

Tośmy trochę podyskutowali więc pora na wnioski. Nie widzę sensu wymiany headshella i wkładki. To nie jest zła wkładka i jest dobrze dostosowana do ramienia. Trzeba tylko zaopatrzyć się w nową przyzwoitą igłę eliptyczną ND200E. Dostępność jest spora. Przykładowe:
https://www.thakker.eu/tonnadeln/nd-200 ... au/a-5575/
https://www.ebay.pl/itm/SONY-ND-200E-PH ... 2221516169
Poluj na zawiasy. Może coś kiedyś znajdziesz tanio. Czasem razem z pokrywą lub wręcz z całym gramofonem ...
Yeltet
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:41

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#5

Post autor: Yeltet »

Kurcze gdybym wiedział to może bym się na niego nie porywał rzeczywiście :D Myślałem, że w 400 zł się zamknę i będzie to spoko sprzęt za nieduże pieniądze :/
Regsoft pisze:
06 paź 2019, 12:15
Nie widzę sensu wymiany headshella i wkładki. To nie jest zła wkładka i jest dobrze dostosowana do ramienia. Trzeba tylko zaopatrzyć się w nową przyzwoitą igłę eliptyczną ND200E.
Co do tej wkładki problem jest chyba taki, że jest ona chyba zniszczona. Wylatuje z niej taki fragment plastiku do którego wciskana jest igła... Myśłałem też nad takim czymś https://sprzet-dyskotekowy.pl/product-p ... xSEALw_wcB

Lecz nie mam pojęcia czy to dobry wybór. Dodatkowo zauważyłem duży wybór samych headshellów na internecie jakieś AT, Ortofony właśnie, lub też zwyczajne no-name. Jak ma się ich jakość do tego Sony? Czy jest jakaś wielka i znacząca różnica? Czy jednak całą robotę robi jednak dobra wkładka z igłą.
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2354
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#6

Post autor: Peliks »

Yeltet pisze:
06 paź 2019, 13:22

Co do tej wkładki problem jest chyba taki, że jest ona chyba zniszczona. Wylatuje z niej taki fragment plastiku do którego wciskana jest igła... Myśłałem też nad takim czymś https://sprzet-dyskotekowy.pl/product-p ... xSEALw_wcB

Concord jest do ramion typ S lub L a Ty masz ramię proste więc odpada. Pozdrawiam. Marek.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#7

Post autor: Regsoft »

Yeltet pisze:
06 paź 2019, 13:22
Myśłałem też nad takim czymś
To jest wkładka ze zintegrowanym headshell na ciężkie ramiona z prostym gniazdem SME ...
Ty masz lekkie ramię z kątowym gniazdem microSME. Kompletne się nie nadaje ...
Tak samo jak inne headshell w sprzedaży czy zintegrowane wkładki (oprócz Sony dla LXów) ...
Nie unikniesz tego co wcześniej pisałem :roll:
TYLKO SH-151 jak chcesz uniwersalną wkładkę.
Jest jeszcze jeden plastikowy headshell Sony który pasuje (nawet tańszy choć gorszej jakości), ale jeszcze trudniej go spotkać w sprzedaży ...
Yeltet
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:41

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#8

Post autor: Yeltet »

Cholera no to chyba czeka mnie polowanie na ten headshell :/ No nic. Dziękuje bardzo za pomoc :)
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1378
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#9

Post autor: stos79 »

Yeltet pisze:
06 paź 2019, 16:56
Cholera no to chyba czeka mnie polowanie na ten headshell
Może to Ci pomoże :think:
https://allegro.pl/oferta/headshell-son ... 8554500420
https://allegro.pl/oferta/headshell-son ... 8554473773
Yeltet
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2019, 16:41

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#10

Post autor: Yeltet »

stos79 pisze:
07 paź 2019, 19:42
Może to Ci pomoże :think:
Kurde właśnie myśłałem nad tą z AT 100 E bo też patrzyłem po allegro, i miałem cichą nadzieję, że nikt nie będzie licytować :D No ale nic zobaczymy za ile pójdzie :)

Thx :)
Awatar użytkownika
mastertomster
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2022, 02:51
Gramofon: PS-LX5
Lokalizacja: PL/IE

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#11

Post autor: mastertomster »

Odświeżam temat gdyż stałem się posiadaczem i zwracam się z prośbą o pomoc. Osłucham go trochę (czekam na dostawę), ma wymienioną igłę w XL200 ale jak znam sam siebie będę mu zmieniał wkładkę aby wycisnąć z tego modelu jak najwięcej jakości ile się da. Zresztą zakupiłem już headshell'a SH-151...
Słucham praktycznie wszystkiego ale 3 najczęściej słuchane gatunki: rock, metal z 90tych, pop.

Gramofon będzie grał po wzmacniaczem Sansui A-80 który ma wejścia PHONO (MM/MC):
Power output: 65 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 5Hz to 70kHz
Total harmonic distortion: 0.05%
Input sensitivity: 0.1mV/10kOhm (MC), 2.5mV/47kOhm (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 60dB (MC), 80dB (MM), 95dB (line)
Output: 150mV (line)

Dane gramofonu a konkretnie ramienia:
Type: Static-balance straight
Effective Length: 216,5 mm (8-1/2")
Overhang: 16,5 mm
Tracking Error: +3°00" , -1°00"
Usable Cartridge Weight (including headshell): 7,4 - 11,7 g
Supplied Headshell: SH-151 (on sam ma 5,2g)
Effective Mass (without cartridge): 8,98 g

Pytanie: w jaką wkładkę celować?
11,7g-5,2g= 6,2g
Czytam, że nie ma sensu kupować drogich wkładek do tanich gramofonów. Jedni mówią wkładka w cenie sprzętu, inni połowa ceny gramofonu.
Powiedzmy do 2k pln... Mogę zakupić na eBayu, np. w UK bez cła bo często jestem w Irlandii i mam znajomych w Belfaście więc zamówiłbym do nich. Stany odpadają bo cło.
Nową? Używaną? MM czy MC...

Porównując dane techniczne wkładek Sony z czasów tego gramofonu zwróciłem uwagę na separacje kanałów i pasmo przenoszenia.
"Na papierze" podoba mi się wkładka Sumiko Moonstone ale 6,5g...

Podpowiedzcie jakieś wkładki które zagrają elegancko na tym gramofonie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#12

Post autor: Wojtek »

mastertomster pisze:
28 sie 2022, 15:13
ale 6,5g...
W sensie że nowa wkładka musi mieć masę własną 6.2g? Czemu? Ten gramofon chyba ma możliwości regulacyjne?
Awatar użytkownika
mastertomster
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2022, 02:51
Gramofon: PS-LX5
Lokalizacja: PL/IE

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#13

Post autor: mastertomster »

Ma regulacje.
https://images92.fotosik.pl/616/4298e503c02639femed.jpg
Według fabrycznej specyfikacji tak wychodzi. Zmieniając headshell'a z SH94 na SH!51 musze patrzeć na US/Canada:
https://images90.fotosik.pl/615/46a71e86d878329cmed.jpg
Choć wspominają o dodatkowym obciążeniu (podkreśliłem na czerwono)... Wtedy wkładka może mieć do 10g.
Na SH151 fabrycznie była wkładka VL-5 o masie 5g:
https://images89.fotosik.pl/616/7a4eb73e19bc279c.jpg
Bym zaryzykował tego Sumiko Moonstone... Ewentualnie można odciążyć headshella o 0,3g ;) np. na frezarce.
Jest w ogóle sens zastanawiać się nad wkładką MC do gramofonu takiego jak ten?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#14

Post autor: Wojtek »

Skoro jest regulacja i są widełki to nie musisz celować w identyczną wagę kolejnej wkładki.

Sumiko Moonstone fajna wkładka, ale cenowo wychodzi dosyć drogo względem starszych używek na których ten model bazuje.

Wkładki MC LO można rozważyć, ale dobrze by było jakby miały w miarę wysoką podatność.

Na olx widziałem wczoraj fajny deal na Goldring 1042. Może akurat? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mastertomster
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2022, 02:51
Gramofon: PS-LX5
Lokalizacja: PL/IE

Re: Kilka pytań odnośnie SONY PS-LX5

#15

Post autor: mastertomster »

Ta za sześć stóweczek? No spoko ale chyba wyhaczyłem coś lepszego:
Obrazek
Sony xl-mc2 - "nówka", nie otwarte opakowanie.
Obrazek
Czekam na dostawę...
Obrazek
Headshell SH-151 też leci.
Obrazek
To mój pierwszy w życiu gramofon i nie miałem o nich nic pojęcia. Przestudiowałem schemat serwisowy i zaliczyłem opad szczęki (dla szanownych forumowiczy to pewnie żadna nowość) sygnał z wkładki idzie wprost na RCA... Wow, to tak jakby z głowicy magnetofonowej połączyć kable wprost do chinch. Dla mnie szok!
Czyli kable/połączenia są kluczowe. Postanowiłem od razu wymienić fabryczne kable - zamówiłem przewód Mogami 2534/złączki i zrobię mu nowe chinch'e ale po krótkim osłuchaniu na wkładce MM.
Tak już mam, że wszystko modyfikuję...
Na tym oczywiście się nie skończy. W planach mam "dołożyć" do sprzętu obsługę wifi, dla gramofonu (4 funkcje), kaseciaka (4 funkcje), cd'eka (4 funkcje) i wzmaka (min Vol+ Vol-, może coś jeszcze). Starszawy już jestem i chciałbym to obsługiwać z telefonu. Sprzęt customowy będzie.
Chyba założę osobny wątek, co?
ODPOWIEDZ