PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#1

Post autor: kriss »

Pojawił się u mnie problem z powrotem ramienia na stopkę :evil: Zarówno podczas użycia funkcji "reject" jak i w momencie funkcji auto powrotu na końcu płyty.
Cały miechanizm załączał się prawidłowo. Winda podnosiła ramię ,ale nie powracało ono na swoje właściwe miejsce, ani drgnęło.
Podczas całego procesu auto powrotu słychać było, że mechanika pracowała, tyle że z dziwnym niepokojącym metalicznym dźwiękiem a ramię wisiało nad talerzem w miejscu.

Naprawa:
Po rozkręceniu dolnej obudowy zauważyłem, że z gramofonu wypadła bardzo mała gumowa tulejka. Byla naderwana z jednej strony i wyglądała na mocno już zużytą. Widać było na niej resztki samaru. Więc miałem już jakiś trop :think:
Obrazek

Rozpocząłem poszukiwania oraz szybką lektórę serwisowki.
Zauważyłem że element odpowiadający za przesuwanie ramienia nie pracuje prawidlowo.
Wyglądało to tak, że zamiast zahaczać o blachę oznaczoną czerwonym kółkiem , ten biały plastik "popychacz" wsuwał sie pod nią (tak jak pokazuje strzałka) co skutkowało tym, że nie mógł on przyjąć odpowiedniej pozycji pracy.
Obrazek

Tak naprawdę brakowało dosłownie milimetra aby plastikowy popychacz podczas pracy mógł zahaczyć o tą blachę.
Skojarzylem to z tulejką, która wypadła i znalazłem miejsce w którym powinna się znajdować.
Ponizej widok od dołu gramofonu ze wskazaniem miejsca, gdzie powinna być mała gumowa tulejka.
Obrazek

Aby ją założyć trzeba odkręcić całe mocowanie ramienia od plinty, wówczas mamy troche miejsca od góry i ładnie widać "bolec" na którym powinna znajdować sie nieszczęsna tulejka.
Obrazek

Ponieważ sytuacja mnie zaskoczyla zacząłem dumać, czym można tą tulejke zastąpić na szybko. Okazało się, że izolacja z przewodu sygnałowego ma bardzo zbliżone wymiary, do tego jest bardzo podobna pod względem elastyczności gumy.
Obrazek

Po założeniu dorobionej tulejki z izolacji okazalo sie, że plastikowy popychacz zmienił troszkę swój kąt polożenia i ładnie zahacza o blachę onaczoną czerwonym kółkiem, dzieki czemu mógł on przyjąć odpowiednią pozycję pracy i popychać ramię w kierunki stopki. Czyli tak jak być powinno.
Obrazek

Obrazek

Sprawa pozornie prosta.
Ale gdybym nie zauważył tej tulejki jak wypada z gramofonu, to nie było by juz tak łatwo znaleźć przyczynę i daremnie szukał bym problemu po stronie mechaniki.

Postanowiłem zrobic ten opis, ponieważ nasz główny bohater czyli mała gumowa tulejka jest narażona na ciągłą pracę w kontrakcie z metalem i myślę że to kwestia czasu jak ulegnie ona uszkodzeniu - wyrobieniu w innych gramofonach tego typu.
Kriss.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#2

Post autor: Regsoft »

kriss pisze:
21 mar 2018, 12:08
Postanowiłem zrobic ten opis
Super ! :clap:
kriss pisze:
21 mar 2018, 12:08
z dziwnym niepokojącym metalicznym dźwiękiem
Delikatna sugestia. Fajnie byłoby mieć nagranie tego dźwięku 8-)
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#3

Post autor: kriss »

Nie był to głośny dźwięk , jednak słyszalny. Mam nagrane wideo, ale bardziej tam słychać mój oddech niż sam dźwięk. Na przyszłość będę wiedział :)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#4

Post autor: olsza84 »

No patrzcie, nawet Sony ma swój Steuerpimpel :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#5

Post autor: Regsoft »

olsza84 pisze:
21 mar 2018, 12:30
nawet Sony ma swój Steuerpimpel
:obscene-drinkingcheers:
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: PS-X4 Problem z powrotem ramienia.

#6

Post autor: kriss »

olsza84 pisze:
21 mar 2018, 12:30
No patrzcie, nawet Sony ma swój Steuerpimpel :)
Ah to tak jest to nazywane :)
ODPOWIEDZ