SONY PS-10F - Pierwszy rozruch.

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

SONY PS-10F - Pierwszy rozruch.

#1

Post autor: mario78 »

Witam ,jak wiecie na strychu znalazłem ten gramofon ze złamaną igłą. Igła zakupiona na wkładce zamontowana i teraz te wszystkie ustawienia .
Wiem ,ze są filmiki instruktażowe ,ale okazuje sie ze każdy (przynajmniej mój )gramofon jest inny. :)

Możecie mi pomóc jak to wszystko ustawić w tym konkretnym modelu.
Pierwsze co zauważyłem to fakt ze jak ramie rusza automatycznie to igła nie trafia w pierwszy rowek ,tylko trochę wczesniej.
Jak już sobie z tym poradzimy to ustawmy ,aby dobrze grało .
Jak ustawie ręcznie w odpowiedni rowek i zaczyna grać to gra ładnie, choć w akustycznych momentach muzyki trochę jajka się smażą,ale nie mam zadnej nowej płyty aby wykluczyć czy to płyta czy coś innego tylko nie wiem czy nacisk ,i kąt jest dobry.
Proszę wytłumaczcie mi to ''jak krowie na rowie''

jako pierwsze antyskate ustawiłem na 0 ,dalej tylny odważnik przesunąłem maksymalnie w tył ,i kręcąc tym pokrętłem uzyskałem lewitację ramienia - i co dalej. ????

Posiadam szablon do ustawiania igły -tylko nie wiem jak go użyć ...
Po lewej stronie jest gumowa zaślepka -co ona zaślepia??
Zauważyłem jeszcze ze tylna część rurki ramienia tam gdzie jest odważnik i rurka ramienia powiedzmy z drugiej strony jak jak chwycę palcami mają ze sobą dość duży luz-czy to normalne.???

Po zdjęciach które wkleiłem ( to nie mój) widzę że ja mam inną wkładkę ,bo w oryginale jest biała i z napisem sony ,moja natomiast
Załączniki
U mnie nie ma regulacji podnoszenia i obniżania całego ramienia
U mnie nie ma regulacji podnoszenia i obniżania całego ramienia
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#2

Post autor: mario78 »

Ok, a może pomożecie rozwiązać mi problem ,z tym ramieniem które nie trafia na początek.
Jest to sprawa regulacji ,czy raczej uszkodzenia ramienia???
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#3

Post autor: Wojtek »

Przepraszam, miałem odpisać na twój wpis już 2 dni temu, ale jestem w terenie i nie mam tyle czasu na siedzenie na forum :)
mario78 pisze:Wiem ,ze są filmiki instruktażowe ,ale okazuje sie ze każdy (przynajmniej mój )gramofon jest inny. :)
Nie aż tak.
mario78 pisze:Pierwsze co zauważyłem to fakt ze jak ramie rusza automatycznie to igła nie trafia w pierwszy rowek ,tylko trochę wczesniej.
Na pewno da się to wyregulować, ale nie zgadnę gdzie :) Niestety, nie ma instrukcji serwisowych dostępnych za darmo w sieci do Twojego modelu.
Są za to aukcje sieciowe z oryginalną instrukcją serwisową. Koszt około 50-60 złotych.
W takich dokumentach masz dokładny opis wszystkiego, łącznie z regulacją i schematem elektrycznym.
mario78 pisze:jako pierwsze antyskate ustawiłem na 0 ,dalej tylny odważnik przesunąłem maksymalnie w tył ,i kręcąc tym pokrętłem uzyskałem lewitację ramienia - i co dalej. ????
A czytałeś wątek o ustawianiu ramienia? Już na pierwszej stronie zamieściłem dość gruntowny opis całej procedury.

Jeśli u Ciebie jest w jakikolwiek sposób inaczej to strzel zdjęcie podstawy ramienia :)
mario78 pisze:Posiadam szablon do ustawiania igły -tylko nie wiem jak go użyć ...
A skąd ten szablon? Masz oryginalny szablon od Sony? :)
mario78 pisze:Po lewej stronie jest gumowa zaślepka -co ona zaślepia??
Nie wiem po lewej stronie od czego i nie mam pojęcia co ona zaślepia. Może jakąś śrubkę?
Gdybym miał dostęp do jakiejkolwiek instrukcji to bym wiedział, a tak to jedynie mogę zgadywać.

Niestety seria tego gramofonu była dość ograniczona (tylko 2 modele) i obydwa są dość rzadkie, stąd też za wiele darmowych informacji w sieci nie ma.
mario78 pisze:Zauważyłem jeszcze ze tylna część rurki ramienia tam gdzie jest odważnik i rurka ramienia powiedzmy z drugiej strony jak jak chwycę palcami mają ze sobą dość duży luz-czy to normalne.???
W jakim sensie duży luz? Chodzi ci o obracanie ciężarka czy co?
mario78 pisze:Po zdjęciach które wkleiłem ( to nie mój) widzę że ja mam inną wkładkę ,bo w oryginale jest biała i z napisem sony ,moja natomiast
"natomiast" ... ? Niedokończone zdanie?
mario78 pisze:Jest to sprawa regulacji ,czy raczej uszkodzenia ramienia???
Sprawa regulacji, bez obaw.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

Re: SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#4

Post autor: mario78 »

Proszę zdjęcia- wiesz z tą regulacją ramienia do momentu równowagi ,sobie poradzę ale co dalej...jaka wartość dla mojej wkładki 1-2g?
Ta czarna zaślepka jest po lewej stronie ramienia ,jak włożyłem tam śrubokręt to całe ramie zaczeło się poruszać. :?: (czerwony)

Szablon ,przysłał mi gość razem z igłom .

Co do luzu ,nie wiem jak to wytłumaczyć ,ale spróbuję. Jak chwytam tylną część ramienia (nie ciężarek ) i przednią część powiedzmy tuż za wkładką (zaznaczyłem na zielonoto ruszając tak jak byś chciał złamać to ramie jest luz ,czyli wychodzi na to ze ramie nie jest z jednego kawałka metalu tylko skręcone pod tym czymś okrągłym .

natomiast ....już kończę -moja wkładka to AT już zauważyłem .
Załączniki
gr pop.JPG
DSC01731.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#5

Post autor: Wojtek »

mario78 pisze:jaka wartość dla mojej wkładki 1-2g?
A ty myślisz, że ja zawsze wiem/pamiętam jaką kto ma wkładkę? :)
mario78 pisze:Ta czarna zaślepka jest po lewej stronie ramienia ,jak włożyłem tam śrubokręt to całe ramie zaczeło się poruszać. :?: (czerwony)
Tam jest śruba na śrubokręt płaski czy krzyżakowy?
mario78 pisze:Szablon ,przysłał mi gość razem z igłom .
Igłą. Tak jak myślałem. Szablon, który w niektórych kręgach jest znany jako "głupi" :)
Chodzi o to, że z jednej strony masz otwór na szpindel, na który to nakładasz swój szablon. Po drugiej stronie paska mamy taki jakby celownik. Teoretycznie chodzi o to żeby wkładka będąc nad "celownikiem" była w miarę równoległa do pasków, a igła znajdowała się tuż nad punktem przecięcia się środkowych linii.
mario78 pisze:Co do luzu ,nie wiem jak to wytłumaczyć ,ale spróbuję. Jak chwytam tylną część ramienia (nie ciężarek ) i przednią część powiedzmy tuż za wkładką (zaznaczyłem na zielonoto ruszając tak jak byś chciał złamać to ramie jest luz ,czyli wychodzi na to ze ramie nie jest z jednego kawałka metalu tylko skręcone pod tym czymś okrągłym
Teraz rozumiem. Skoro tak to raczej nie ma powodu do obaw.
mario78 pisze:natomiast ....już kończę -moja wkładka to AT już zauważyłem .
W jakimś innym wątku pisałeś o igle do AT-13EaV, także zakładam że to jest Twoja wkładka. Oryginalnie producent zaleca optymalny nacisk na poziomie 1,25g. Jednakże skoro zastosowano tani zamiennik igły to wartość ta może się trochę różnić. Kwestia eksperymentów :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#6

Post autor: mario78 »

Wojtek pisze:Tam jest śruba na śrubokręt płaski czy krzyżakowy?
Jest tam plastikowy krzyżakowy łepek.- co się tym reguluję ???
Wojtek pisze: Oryginalnie producent zaleca optymalny nacisk na poziomie 1,25g. Jednakże skoro zastosowano tani zamiennik igły to wartość ta może się trochę różnić. Kwestia eksperymentów
Ok tak ustawiłem ,i gra wg. mnie ok , czasami trzaśnie ,ale myślę ze to wina płyty.
Rozumiem ,że to mogę przekręcić o jakiś (jaki?) wąski zakres na tzw ucho słuchać -ale czego czy mniej ma trzeszczeć ,czy mniej basów ,jakiej różnicy mam się spodziewać kręcąc odważnikiem.???-Pewnie to głupie pytanie.

Tak sobie pomyślałem ,ze może jest ktoś z forum, albo znacie jakiegoś mistrza co się zna na gramofonach w Poznaniu. Podjechałbym z moim grajkiem i flaszką - dowiedziałbym się co i jak :D
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

Re: SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#7

Post autor: mario78 »

Wrócę jeszcze do ustawiania ramienia w moim gramofonie.

Uważnie starałem przeczytać, ten o ustawianiu ramienia temat i coś mi nie wyszło juz tłumaczę.

Jak zbalansować ramię?
Wyłącz gramofon z sieci. Ustaw antyskating i nacisk na 0. Ostrożnie unieś wkładkę i przestaw ją tak by była gdzieś pomiędzy stopką, a talerzem. Uważaj by igła nie dotknęła powierzchni gramofonu/talerza. No i teraz zaczyna się zabawa

Zbalansowane ramię, gdy nacisk jest zerowy, trzyma pion równolegle do powierzchni talerza. Jeśli tak nie jest i ramię zamiast być w stanie równowagi to "bije" w dół lub w górę, musimy przystąpić do regulacji. Na wyczucie, drobnymi obrotami, kręć regulacją nacisku (łap za ciężarek, nie za plastikowe kółko ze skalą) i obserwuj zmiany. Rób tak aż dojdziesz do wspomnianej równowagi ramienia.


Do tego momentu,poszło wszystko gładko ramię znajduje się w stanie lawitacji ,tzn lekko się buja ,aż się uspokoi ''wisząc w powietrzu'' .

I paradoksalnie,dalej mam problem a pisałeś Wojtek ze w tym momencie ramie ustawione...I tu pierwsza wątpliwość przecież odważnik z tyłu ramienia oprócz opcji kręcenia w lewi i prawo można go przesuwać po tym ramieniu w 3 ruchach ....tutaj rodzi sie pytanie od jakiego poziomu zacząć ustawiać lawitację ramienia

Ja ustawiająć równowagę ramienia zacząłem od skrajnego tylnego (od końca ramienia)- lawitację ustawiłem dalej zgodnie z instrukcją- Trzymając jedną ręką ciężarek, obróć drugą ręką skalę, tak by wskazywała 0. Teraz masz pewność, że 0 na skali to faktycznie jest zerowy nacisk I tytaj problem na ramieniu nie ma żadnego punktu zaznaczonego w którym miałbym pewność ,że 0 to 0. Na logikę zero dla mnie jest centralnie na samej górze jak na fotce poniżej , ale gramofon szybko wyprowadził mnie z błędu - ponieważ jak dalej zgodnie z instrukcją -No i w zasadzie to by było na tyle, gdyż w tym momencie ustawiamy optymalny nacisk dla naszej wkładki (podany zazwyczaj przez producenta) i zgodny z tym antyskating. Jednakże o Twojej wkładce nic nie wiemy. Ja bym u ciebie ustawił nacisk rzędu 1.5-2g, kręcę odważnikiem w lewo(czyli odciążam ramię) ,aby dojść do wagi 1,25g ,antyscating na tą samą wartość i ....dupa Załączam płytę i igła nawet nie dotknie płyty, wisi bezradnie w powietrzu (ciężarek przechyla całe ramię do tyłu)

CO JEST NIE TAK...jestem wytrwały ,bo na tyle spodobały mi sie czarne placki ze dojdę z tym do ładu .

Tak jak pisałem powyżej ,najlepiej spotkałbym się z kimś z Poznania ,aby mi ktoś pokazał....
Załączniki
DSC01735.JPG
DSC01737.JPG
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#8

Post autor: eenneell »

Mario78
"PO KOLEI":
1, ciężarek wydaje mi się, że załozony jest "odwrotnie"- w większosci gram skala jest od strony igły!
2.ciezarek, naogół jest prowadzonu na "gwincie"- kręcąc w jedną str. "przybliża się" w stronę (hmmm) igły :!: - kręcąc nim w drugą str "oddala się" :!: (To tak jak ze śrubą; kręcisz w jedną stronę- dokręcasz, w przeciwną- odkręcasz.)
3 zeby tak się dzialo musi ciezarek "zaskoczyć" na gwint!! (mam nadzieję,że to na razie jasne...)
teraz jak masz PRAWIDLOWO założony ciezarek możesz nim kręcic i "podziwiać skutki kręcenia"!

4 ustawiasz teraz "równowagę'" ramienia; "0" ITD (tak jak opisałeś):
mario78 pisze:1.5-2g, kręcę odważnikiem w lewo(czyli odciążam ramię)
I tu POPEŁNIASZ BŁĄD :!: , ponieważ masz DOCIĄŻYĆ IGŁĘ :!: , czyli ciężarek ma "przybliżyć się w stronę igły" :!: :!: :!:
potem antyskating
POWODZENIA
PS
Poniewaz masz założony cięzarek odwrotnie, to przy regulacji "odkręcasz"- czyli odciążasz :!: tak wynika ze zdjęcia ;)
jak założysz prawidłowo to dalej "samo Cię poprowadzi"
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#9

Post autor: Wojtek »

eenneell ma rację, ciężarek jest założony odwrotnie :) Jak już go zdejmiesz i założysz prawidłowo to powinien zaskoczyć na gwint i nie powinien już sobie swobodnie sunąć po szynie (jedynie przy kręceniu może się przesuwać) :)

Jak już będziesz miał dobrze założony ciężarek to powtórz proces balansowania. Z tego co napisałeś to dobrze go rozumiesz, więc tu nie mam obaw :)

Dozwolony zakres nacisku dla Twojej igły to 0,75-1,5g. 1,25g jest po środku tego przedziału, dlatego też jest to nacisk optymalny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#10

Post autor: marek_c4 »

Witam
Kiedyś miałem podobny problem z nietrafianiem igły w płytę podczas startu z automatu (spadała kilka mm przed płytą) w gramofonie brata Sony PS-X40.
Udało się go nam rozwiązać w następujący sposób - po zdjęciu dolnej pokrywy gramofonu, uzyskaliśmy dostęp do takiego plastikowego koła zębatego które było nałożone na oś obrotu ramienia.
No i teraz wystarczyło lekko poluzować wkręt blokujący to kółko na osi ramienia, i baardzo delikatnie (minimalnie) przesunąć ramię w żądaną stronę względem tego kółka (obrócić kółko na osi obrotu ramienia).
Potem dokręcić śrubę i po wszystkim - działa do dzisiaj bez najmniejszego problemu.
Mam nadzieję że za bardzo nie namąciłem i uda się z tego tekstu wyłowić to co potrzebne.
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#11

Post autor: mario78 »

eenneell pisze:1, ciężarek wydaje mi się, że załozony jest "odwrotnie"- w większosci gram skala jest od strony igły!
Wojtek pisze:eenneell ma rację, ciężarek jest założony odwrotnie
O ja głupia dupa...teraz sie wszystko zgadza :doh:
eenneell pisze:I tu POPEŁNIASZ BŁĄD , ponieważ masz DOCIĄŻYĆ IGŁĘ , czyli ciężarek ma "przybliżyć się w stronę igły"
Oczywista oczywistość- teraz wszystko wiadomo.
Wojtek pisze: Jak już go zdejmiesz i założysz prawidłowo to powinien zaskoczyć na gwint i nie powinien już sobie swobodnie sunąć po szynie (jedynie przy kręceniu może się przesuwać)
U mnie jest jednak możliwość przesuwania bez kręcenia. przesuwając swobodnie ciężarek po ramieniu ,natrafia on na 3 ''przystanki'' ,ale w sumie nie ma to żadnego znaczenia ,ponieważ lawitację ramienia można ''złapać'' i tak tylko w jednym miejscu -prawda?? ,i od tego miejsca ,pokrętło w lewo 1,25g i właśnie płyta TURBO , ładnie gra. :whistle:
Wcześniej gdy miałem ustawione z ciężarkiem odwrotnie założonym :D , igła przeskakiwała w dwóch miejscach, teraz po ustawieniu (zajeło mi to minutę) wszystko ładnie śmiga -dzięki chłopaki :clap:


MarekC Ty , jesteś z Poznania,a do tego masz taki sam wzmacniacz ITT jak ja ,może znajdziesz chwilę , aby spróbować ustawić mi to aby igła trafiała w ''punkt'' - jeszcze liczę na to ,ze pod tą zaślepką o której pisałem wyżej może bedzie tego ramienia regulacja,ale chyba to by było za piękne...

Marek co sądzisz o tej cenie tego Decka - kiedyś takiego szukałeś ,pojawił się i chcę go JA kupić ,pewnie zejdzie do 150zł ,ale się waham ponieważ polowałem na 8021- po prostu ładniej wygląda -wiesz jak to wygląda u Piotra .

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#12

Post autor: marek_c4 »

No możemy się jakoś umówić i pokukać - niczego obiecać nie mogę, ale możliwe że uda się to ustawić żeby było OK (napisz na mail'a żeby nie "śmiecić" na forum).
Co do deck'a to ja swojego 8020b kupiłem chyba za 80zł - ma na biało podświetlane wskaźniki, amplituner też już mam przerobiony i świeci na biało (tylko wskaźniki mam zielone - je trzeba niestety wymienić na białe).
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
mario78
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2011, 09:59

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#13

Post autor: mario78 »

Marku mimo ,że sie nie udało nic zdziałać , dziękuję za poświęcony mi czas :)

Mój Sony , zawieziony do reperacji ramienia, i ogólnego przeglądu i przeczyszczenia , 10 października mam odebrać .

Najprawdopodobniej Sony pójdzie na sprzedaż ,bo kupiłem do mojego ampli http://allegro.pl/gramofon-itt-8015-god ... 82408.html ...........i magnetofon ITT dostałem na urodziny -więc cały komplet już mam :D
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 102
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#14

Post autor: marek_c4 »

No to gratuluję fajnego kompletu - pochwal się przy okazji jakimiś fotkami.
==========
Gramofon - Sony PS-515
CD - Onkyo DX-6900
Tuner - ITT-8065
Wzmacniacz - ITT-8045
Deck - ITT-8025
Kolumny - ITT-8093
http://www.winyl.net/download/file.php? ... &mode=view
==========
Pozdrawiam z Poznania
Marek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41544
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SONY PS-10F- Pierwszy rozruch.

#15

Post autor: Wojtek »

mario78 pisze:Mój Sony , zawieziony do reperacji ramienia, i ogólnego przeglądu i przeczyszczenia , 10 października mam odebrać .
A dlaczego ramię jest "do reperacji" i kto w Poznaniu podjął się tej roboty? Kontakt może się kiedyś komuś przydać.

Na jaki problem natrafiliście?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ